Forum Crestin Ortodox Crestin Ortodox
 
 


Du-te înapoi   Forum Crestin Ortodox > Generalitati > Generalitati
Răspunde
 
Thread Tools Moduri de afișare
  #11  
Vechi 30.10.2017, 11:48:21
Ali Baba Ali Baba is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 20.10.2017
Mesaje: 707
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Bucuriepedrum Vezi mesajul
N-am înțeles întrebarea legată de Cluj. Pe aici nu sunt tensiuni între români și maghiari. Sau, dacă sunt, eu nu le văd. Și nici nu știu să fii constrâns de cunoașterea limbii maghiare pentru a te angaja undeva.
Da, da, la magazine te servesc dacă le ceri în română.

Semnează o ardeleancă ce n-are habar de graiul unguresc. :)
suslik considera ca, clujul ar fi zona de bastina a secesionistilor romani, dar sunt sigur ca se inseala.
Reply With Quote
  #12  
Vechi 30.10.2017, 11:52:40
Bucuriepedrum's Avatar
Bucuriepedrum Bucuriepedrum is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 15.08.2017
Locație: Cluj-Napoca
Religia: Ortodox
Mesaje: 455
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Ali Baba Vezi mesajul
suslik considera ca, clujul ar fi zona de bastina a secesionistilor romani, dar sunt sigur ca se inseala.
Aici nu mă bag, pe cuvânt că nu cunosc geneza secesiunii. În plus, cred că e ceva de amploare mai mare decât se vede în ultimii cinci-șapte ani. Or, pe atunci, știam chiar mai puține despre lumea în care mă învârt, deci mi-e greu să mă pronunț. N-am idee.
__________________
"Mergeți și propovăduiți Evanghelia. Dacă va fi nevoie, folosiți și cuvintele."
Reply With Quote
  #13  
Vechi 30.10.2017, 11:52:46
simpllu simpllu is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 25.10.2016
Mesaje: 1.796
Implicit

Bine, cazurile să nu fii băgat în seamă într-un magazin în Cluj sunt rare, dar eu am pățit-o cu mult timp în urmă (era prin 2001). Cu angajarea m-am referit la secuime.

Last edited by simpllu; 30.10.2017 at 12:01:10.
Reply With Quote
  #14  
Vechi 30.10.2017, 12:00:50
Ali Baba Ali Baba is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 20.10.2017
Mesaje: 707
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Bucuriepedrum Vezi mesajul
Aici nu mă bag, pe cuvânt că nu cunosc geneza secesiunii. În plus, cred că e ceva de amploare mai mare decât se vede în ultimii cinci-șapte ani. Or, pe atunci, știam chiar mai puține despre lumea în care mă învârt, deci mi-e greu să mă pronunț. N-am idee.
cred ca e influentat de articolul tembel al unuia, gherman, scris in anii 90. citeste-l, "m-am saturat de romania" se numea.
Reply With Quote
  #15  
Vechi 30.10.2017, 12:15:01
suslik suslik is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 25.10.2016
Religia: Alta confesiune
Mesaje: 1.045
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Ali Baba Vezi mesajul
suslik considera ca, clujul ar fi zona de bastina a secesionistilor romani, dar sunt sigur ca se inseala.
Din pacate, nu ma insel, Ali Baba. Toti cunoastem de Sabin Gherman si "grupul de la Cluj", precum si de obsesia unor "formatori de opinie" (obsesie insusita si de multe vite amarastene care "lucra, nu cujeta") privind "primitivii, hotii si asistatii social de regateni care traiesc pe banii munciti de multiculturalii si tolerantii ardeleni, mno".
Iii inteleg foarte bine pe unguri, care isi iubesc cu patima aceea de stepa ugrica nesfarsita filonul etnic, nu insa si pe indepedentistii transilvani. Toate porcariile corecte politic, rusofobia oarba si eurofilia fanatica, sunt puternic prezente in gandirea multor ardeleni, indeosbi din Cluj si Sibiu, intr-o masura mult mai mare decat in "regat". Si totul bazat pe ce stimuleaza cel mai bine o adunatura, pardon, un grup uman: banul, adica burta: "Nu vreme sa impartim cu nime lucru' nost'!"
E un alt semn al fascizarii/rasismului social si plutolatriei eurocrate: cei ce nu au/au mai putin sunt priviti tot mai mult ca delicventi by default, sau mult mai grav, ca "useless eaters". Aceasta mentalitate de posedati a inceput la nivel de indivizi, clase, si, iata, continua, si la nivel de provincii/regiuni istorice. Catalonia, Ardeal, posibil si Banat, Lombardia, Bavaria, Flandra, etc.
La asta duce reificarea omului in capitalismul corporatist, cum bine a scris Culianu. Corporatismul global e ultima faza a imperialismului.
Nu ma intelegeti gresit: experimentul "comunist" a fost tot al gunoaielor din umbra, cu scopul de a compromite prin violenta si anchiloza adminstrativa orice sistem bazat pe altceva decat cultul banului si placerii pe de o parte, precum si al legilor si frici, pe de alta. La asta duce ca unii, tot mai putini, sa crape in bine, iar altii tot mai multi sa fie priviti ca marfa ca defecta, nesigura si, in ultima instanta, odata cu perfectionarea droizilor si expansiunea transumanismului, inutila.
Pentru mine, tot ce a fost de la edictul de la Tesalonic din 381 si mai ales apoi de la 1776, 1789, 1848, 1971 si 1989 incoace vine de la Diavol.
__________________
Don't think of yourself as an ugly person. Think of yourself as a beautiful monkey.
Reply With Quote
  #16  
Vechi 30.10.2017, 12:24:01
Ali Baba Ali Baba is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 20.10.2017
Mesaje: 707
Implicit

Citat:
În prealabil postat de suslik Vezi mesajul
Pentru mine, tot ce a fost de la edictul de la Tesalonic din 381 si mai ales apoi de la 1776, 1789, 1848, 1971 si 1989 incoace vine de la Diavol.
pai esti un demn bor-ist, doar si aia au aruncat anatema pe umanism!
Reply With Quote
  #17  
Vechi 30.10.2017, 12:32:36
Ali Baba Ali Baba is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 20.10.2017
Mesaje: 707
Implicit

apropo, hai sa-ti povestesc un episod interesant din brava noastra istorie:

in 1866, inainte de referendumul cu inscaunarea lui carol l, in moldova aveau loc miscari antiunioniste. ei bine, asta stie destul de multa lume, dar ce stiu mai putini este ca antiunionistii astia au tras o manifestatie barosana la care au luat parte vreo 500 de insi, o cifra foarte mare pentru timpul ala, in iasi, unde, cu mitropolitul in frunte au strigat tot felul de lozinci antiunioniste, printre care si pe asta: "nu vrem sa fim dascaliti de tigani!"

a fost macel, intre 50 si 100 de morti, mitropolitul injunghiat cu baioneta... armata trimisa din bucuresti.

ps.unii insista si ca ion creanga a fost printre participanti, dar el nu a recunoscut si nici nu exista vreo dovada.

Last edited by Ali Baba; 30.10.2017 at 12:35:33.
Reply With Quote
  #18  
Vechi 30.10.2017, 12:41:57
suslik suslik is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 25.10.2016
Religia: Alta confesiune
Mesaje: 1.045
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Ali Baba Vezi mesajul
pai esti un demn bor-ist, doar si aia au aruncat anatema pe umanism!
Nu sunt. Daca te uiti in ansamblu, vei vedea cam atacat si edictul de la Tesalonic, si pe buna dreptate: prima deferlare totalitara a crestinismului proaspat iesit din ilegalitate.
Comunistii, iacobinii, fascistii/nazistii/legionarii, si mai nou cripto-totalitarii birocrati gramscieni si marcusisti de la Bruxelles/Babilon au luat toate modelee de persecutie soft si hard a opozantilor ideologici/religios del aBiserica si Statul feudale.
Stiu, o sa imi sara in cap acum toti e-aparatorii credintei, care istorie habar nu au, dar evlavie pitetista si gregara au cat cuprinde, ca ma iau de glorioasa perioada cand Biserica si Statul erau precum dublul helix al ADN. Un bisericos care sustine botezul fortat al evreilor sau arderea pe rug a "ereticilor" e la fel de gunoi ca unul care sustine lichidarea preotilor sau eutanasierea copiilor, bolnavilor si pensionarilor.
__________________
Don't think of yourself as an ugly person. Think of yourself as a beautiful monkey.
Reply With Quote
  #19  
Vechi 30.10.2017, 12:43:50
suslik suslik is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 25.10.2016
Religia: Alta confesiune
Mesaje: 1.045
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Ali Baba Vezi mesajul
apropo, hai sa-ti povestesc un episod interesant din brava noastra istorie:

in 1866, inainte de referendumul cu inscaunarea lui carol l, in moldova aveau loc miscari antiunioniste. ei bine, asta stie destul de multa lume, dar ce stiu mai putini este ca antiunionistii astia au tras o manifestatie barosana la care au luat parte vreo 500 de insi, o cifra foarte mare pentru timpul ala, in iasi, unde, cu mitropolitul in frunte au strigat tot felul de lozinci antiunioniste, printre care si pe asta: "nu vrem sa fim dascaliti de tigani!"

a fost macel, intre 50 si 100 de morti, mitropolitul injunghiat cu baioneta... armata trimisa din bucuresti.

ps.unii insista si ca ion creanga a fost printre participanti, dar el nu a recunoscut si nici nu exista vreo dovada.
Stiam. De aia Zeii l-au trimis pe Lucian Boia.
Aia e isotria glorioasa a capitalismului romanesc, timpuriu si tarziu, deopotriva: animalele subiective, violente si corupte de la putere terorizand restul societatii.
__________________
Don't think of yourself as an ugly person. Think of yourself as a beautiful monkey.
Reply With Quote
  #20  
Vechi 30.10.2017, 15:19:37
stefan florin's Avatar
stefan florin stefan florin is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 09.02.2011
Religia: Ortodox
Mesaje: 4.856
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Ali Baba Vezi mesajul
romania este slaba, facem pe noi de frica ca secuii vor face ceva radical in directia autonomiei, daca o vor face va fi jale.
romanii sunt toleranti pana la prostie
__________________
Cel ce nu iubește n-a cunoscut pe Dumnezeu, pentru că Dumnezeu este iubire
Reply With Quote
Răspunde

Thread Tools
Moduri de afișare