Forum Crestin Ortodox Crestin Ortodox
 
 


Du-te înapoi   Forum Crestin Ortodox > Generalitati > Generalitati
Răspunde
 
Thread Tools Moduri de afișare
  #21  
Vechi 16.06.2012, 23:04:00
iustin10 iustin10 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 02.01.2010
Mesaje: 2.305
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Yasmina Vezi mesajul
Deacord,prietene!
Eu gandesc asa deoarece TOTI oamenii se simt indreptatiti sa obtina CEVA GRATIS ,insa NUMAI UNII o si merita!
De aceea este de datoria noastra sa cercetam cine are mai multa nevoie deoarece RESURSELE sunt LIMITATE!

Ani de zile m-i se intampla la biserica urmatorul lucru:ma duceam cu pachete de mancare,sa zicem 10 la numar.
Le dadeam pe toate multimii de cersetori de la poarta inca de la primele ore ale diminetii,si puteam sa-i vad ca nu toti erau entuziasmati de pachete cu mancare sau haine,ci imi cereau bani...in fine...Mereu se intampla ca dupa ce nu mai aveam pachetele,sa vina plangand vreun copil rapciugos,mucos,sau batrani orbi si un ultimul hal,sa ma intrebe daca nu am ceva de mancare,macar paine...
Pur si simplu,imi venea sa-mi dau una cap ca nu am rationalizat pachetele pana la sfarsit astfel incat cel putin o persoana cu SINCERE NEVOI sa aiba parte.
Intelegi ideea?
Nevoia sincera a celuilalt ,intradevar se simte . Pentru multi ,a cere,e doar o meserie.
Si atunci care e criteriul, cum recunoastem adevarta nevoie ? Nu tot ceea ce ne zice inima ,plecand si de la cum cere celalalt ?
Asa ai simtit si tu in cazul acelui amarit ultim care ti-a cerut ajutorul.Asa a simtit si Dumitru,ca sa il ajute pe acela care l-a sunat noaptea.
Din pacate nici unul din voi n-ati putut indeplini ce a-ti simtit ,din diverse cauze.
Omul de care era vorba aici,cred ca avea o nevoie sincera si disperata de cineva .
Atunci cand simtim asta ,chiar subiectivi fiind, sa nu ezitam sa ascultam inima mai mult decat ratiunea,asta am vrut sa zic.
Reply With Quote
  #22  
Vechi 16.06.2012, 23:08:38
eodor nastasa's Avatar
eodor nastasa eodor nastasa is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 31.03.2010
Locație: ...
Religia: Ortodox
Mesaje: 1.038
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Dumitru73 Vezi mesajul
am o dilema si mi-ar prinde bine un raspuns sincer.
aseara ma uitam la meci, Anglia-Suedia, singur.
era destul de tarziu, cand suna telefonul.
la telefon un tip pe care l-am cunoscut intr-un bar, unde merg eu de obicei, atunci cand se canta live muzica folk.
tipul are probleme psihice, nu vreau sa jignesc pe nimeni, dar de cum il vezi iti dai seama.
de altfel e un tip inteligent.
termina a doua facultate si cunoaste vreo 4 limbi straine grele, gen norgegiana, olandeza, germana.
a fost de mai multe ori internat la spitalul de psihiatrie, luni de zile.
m-a sunat de doua ori si MI-A CERUT sa-l vizitez la spital, desi nu am avut mari prietenii.
intamplarea a facut ca de fiecare data sa nu fiu in Bucuresti.
aseara m-a sunat si mi-a zis ca s-a certat cu tatal lui si ca vrea sa doarma la mine.
era intr-un club si a zis ca pleaca pe la 2 noaptea si vine la mine.
am inteles ca motivul principal certurilor cu tatal lui, este ca acedta nu ii da bani dupa nevoile lui.
l-a facut oligofren, bosorog nenorocit, hot, etc., etc.
primul impuls a fost sa-l primesc.
dar pe urma mi-am dat seama ca nu as mai fi scapat de el.
ar fi stiut unde stau si la fiecare cearta in familie m-as fi trezit cu el la usa.
poate ar fi avut si mai mult curaj din cauza asta.
convorbirea s-a terminat fara a-i promite ceva.
dupa 5 minute de gandire mi-am inchis telefonul.
am gresit?
Dilema in sine, este raspunsul...
__________________
Intunericul este doar absenta Luminii...
Reply With Quote
  #23  
Vechi 16.06.2012, 23:11:31
Yasmina's Avatar
Yasmina Yasmina is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 17.06.2010
Religia: Ortodox
Mesaje: 5.079
Implicit

Citat:
În prealabil postat de iustin10 Vezi mesajul
Nevoia sincera a celuilalt ,intradevar se simte . Pentru multi ,a cere,e doar o meserie.
Si atunci care e criteriul, cum recunoastem adevarta nevoie ? Nu tot ceea ce ne zice inima ,plecand si de la cum cere celalalt ?
Asa ai simtit si tu in cazul acelui amarit ultim care ti-a cerut ajutorul.Asa a simtit si Dumitru,ca sa il ajute pe acela care l-a sunat noaptea.
Din pacate nici unul din voi n-ati putut indeplini ce a-ti simtit ,din diverse cauze.
Omul de care era vorba aici,cred ca avea o nevoie sincera si disperata de cineva .
Atunci cand simtim asta ,chiar subiectivi fiind, sa nu ezitam sa ascultam inima mai mult decat ratiunea,asta am vrut sa zic.
Este adevarat,dar nu ati citit tot mesajul meu(primul).
Am spus ca si acel prieten a lui Dumitru merita ajutor,dar in ce consta ajutorul?In consolare,intr-o discutie mai lunga,mai scurta in care sa-si spuna oful,sa i se dea ocazia sa fie inteles de cineva apoi sa fie trimis acasa sa se impace cu parintii.
Acestea sunt false drame,in opozitie cu alte cazuri care reprezinta drame reale!
__________________
Cuvine-se cu adevarat sa te fericim pe tine, Nascatoare de Dumnezeu, cea pururea fericita si prea nevinovata si Maica Dumnezeului nostru. Ceea ce esti mai cinstita decat Heruvimii si mai slavita fara de asemanare decat Serafimii, care fara stricaciune pe Dumnezeu-Cuvantul ai nascut, pe tine, cea cu adevarat Nascatoare de Dumnezeu, te marim.
Reply With Quote
  #24  
Vechi 16.06.2012, 23:13:12
eodor nastasa's Avatar
eodor nastasa eodor nastasa is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 31.03.2010
Locație: ...
Religia: Ortodox
Mesaje: 1.038
Implicit

Citat:
În prealabil postat de iustin10 Vezi mesajul
Da ,ai gresit .
Pentru ca nu ti-ai ascultat inima.
"Am fost singur,si nu M-ati primit.Am fost bolnav si nu M-ati vizitat..."
Inima ta ti-a spus la un moment dat sa il primesti,dar ratiunea a invins.
Hristos este in orice om,inclusiv in bolnavi,debili ,betivi .
"El era Lumina,si orice om care vine in lume e luminat de aceasta Lumina"
Atunci cand omul este mai cazut, atunci Hristos este mai mult in el.
El ,Cel care lasa 99 de oi sanatoase ,si pleaca in cautarea celei fara scapare....

Ioan Cezar spunea ca sunt multi nevoiasi .Asa e. Dar baiatul acesta care ti-a cerut ajutorul e unic,prin aceea ca doar el te -a sunat,doar el a intins mana dupa ajutor,nu si ceilalti.El chiar a avut nevoie de tine.Pentru tine cel putin,el e unic.

Stiu ca imi urc pe toti in cap,dar uite cum un 'fost credincios' are urme de mila si de intelegere pt aproapele pierdut , iar cei declarati credinciosi nu au.

Acum despre latura practica, ca nu mai scapai apoi de el. De a 2 a zi puteai fi rational,sa cauti vreo solutie :a face bine nu e deloc usor si implica mari sacrificii si necazuri.
Dar aceea a fost seara ta unica ,care ai ratat-o,in care Hristos a trecut pe linga tine...

Acum bineinteles ca lumea se va intreba:eu care zic aceasta ,le-as fi facut oare? Poate ca nu .Poate ca si la mine ratiunea si comoditatea ar fi primat. Dar, oare nu tot ei sunt cei ce zic: "nu face ce face popa ,ci ce zice el "? Oare adevarul este mai mic prin aceea ca e rostit de un pacatos?
Subscriu...
__________________
Intunericul este doar absenta Luminii...
Reply With Quote
  #25  
Vechi 16.06.2012, 23:18:15
glykys's Avatar
glykys glykys is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 13.08.2009
Locație: Bucuresti
Religia: Ortodox
Mesaje: 5.703
Implicit

Yasmina, problema asta cu impartitul pachetelor am avut-o si eu, dar stii cum am facut odata? M-am rugat Maicii Domnului sa imi scoata in cale oameni care sa aiba cu adevarata nevoie de ele si s-au apropiat imediat cativa amarati, in liniste, iar eu am avut exact pentru fiecare.

Trebuie sa ne mai si rugam Domnului sa ne descopere cine are nevoie de ajutorul nostru....
__________________
Pe noi inșine și unii pe alții și toată viața noastră lui Hristos Dumnezeu să o dăm.
Reply With Quote
  #26  
Vechi 16.06.2012, 23:24:07
Yasmina's Avatar
Yasmina Yasmina is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 17.06.2010
Religia: Ortodox
Mesaje: 5.079
Implicit

Citat:
În prealabil postat de glykys Vezi mesajul
Yasmina, problema asta cu impartitul pachetelor am avut-o si eu, dar stii cum am facut odata? M-am rugat Maicii Domnului sa imi scoata in cale oameni care sa aiba cu adevarata nevoie de ele si s-au apropiat imediat cativa amarati, in liniste, iar eu am avut exact pentru fiecare.

Trebuie sa ne mai si rugam Domnului sa ne descopere cine are nevoie de ajutorul nostru....
Ei,dupa cateva astfel de intamplari ,mi-a dat Dumnezeu gandul cel bun si am inceput sa ma rog inainte de a pleca de acasa.
Intr-adevar,oamenii potriviti parca rasareau din pamant la momentul potrivit!!
Dar oricum,nici acum nu dau toate ajutoarele dintr-o data,ii astept si pe intarziati,sa fiu sigura :)
__________________
Cuvine-se cu adevarat sa te fericim pe tine, Nascatoare de Dumnezeu, cea pururea fericita si prea nevinovata si Maica Dumnezeului nostru. Ceea ce esti mai cinstita decat Heruvimii si mai slavita fara de asemanare decat Serafimii, care fara stricaciune pe Dumnezeu-Cuvantul ai nascut, pe tine, cea cu adevarat Nascatoare de Dumnezeu, te marim.
Reply With Quote
  #27  
Vechi 16.06.2012, 23:25:39
iustin10 iustin10 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 02.01.2010
Mesaje: 2.305
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Yasmina Vezi mesajul
Este adevarat,dar nu ati citit tot mesajul meu(primul).
Am spus ca si acel prieten a lui Dumitru merita ajutor,dar in ce consta ajutorul?In consolare,intr-o discutie mai lunga,mai scurta in care sa-si spuna oful,sa i se dea ocazia sa fie inteles de cineva apoi sa fie trimis acasa sa se impace cu parintii.
Acestea sunt false drame,in opozitie cu alte cazuri care reprezinta drame reale!
Sau mai bine sa iasa cu el in oras sa vorbeasca cu el face to face,ca omul acela sa treaca peste momentul mai greu din aceea seara,si asa isi proteja si intimitatea . Dar refuzul tot refuz se cheama ,chiar ambalat frumos.E un caz minor,lipsit de importanta si bun de aruncat la cosul cerintelor capricioase ale unora ,si fara raspuns .
Dar ceva ramane totusi .... Acel mic sentiment de dilema,oare am facut bine? Oare nu am ratat o ocazie?
Asta mai ales datorita neobisnuitului intamplarii : nu intotdeauna ne suna cineva noaptea sa ne ceara ajutorul .
Cam seamana cu o pilda spusa de Mantuitor, nu imi mai amintesc unde : " Daca cineva iti bate la usa noaptea sa iti ceara paine , nu te scoli sa ii dai ? "
In acel momente nu mai e ratiune si alte ganduri si calcule ,esti doar tu si el.
De aceea ,oricum am intoarce-o,un mic regret cred ca exista ,ca am simtit aroma desavarsirii ,fara sa o putem atinge.
Reply With Quote
  #28  
Vechi 16.06.2012, 23:29:02
cristiboss56's Avatar
cristiboss56 cristiboss56 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 16.12.2006
Locație: Oricare ar fi vicisitudinile zilelor și anilor,oricare ar fi durata lor,vine ora răsplatei:BRĂTIANU
Religia: Ortodox
Mesaje: 32.376
Implicit

Citat:
În prealabil postat de iustin10 Vezi mesajul
Sau mai bine sa iasa cu el in oras sa vorbeasca cu el face to face,ca omul acela sa treaca peste momentul mai greu din aceea seara,si asa isi proteja si intimitatea . Dar refuzul tot refuz se cheama ,chiar ambalat frumos.E un caz minor,lipsit de importanta si bun de aruncat la cosul cerintelor capricioase ale unora ,si fara raspuns .
Dar ceva ramane totusi .... Acel mic sentiment de dilema,oare am facut bine? Oare nu am ratat o ocazie?
Asta mai ales datorita neobisnuitului intamplarii : nu intotdeauna ne suna cineva noaptea sa ne ceara ajutorul .
Cam seamana cu o pilda spusa de Mantuitor, nu imi mai amintesc unde : " Daca cineva iti bate la usa noaptea sa iti ceara paine , nu te scoli sa ii dai ? "
In acel momente nu mai e ratiune si alte ganduri si calcule ,esti doar tu si el.
De aceea ,oricum am intoarce-o,un mic regret cred ca exista ,ca am simtit aroma desavarsirii ,fara sa o putem atinge.
Fair words and foul deeds cheat wise men as well as foods
__________________
Biserica este dragoste, așteptare și bucurie.
(Părintele Alexander Schmemann)
Reply With Quote
  #29  
Vechi 16.06.2012, 23:34:37
Adriana Cluj
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

Citat:
În prealabil postat de cristiboss56 Vezi mesajul
Fair words and foul deeds cheat wise men as well as foods
Cristi, da-o pe romaneste!
Reply With Quote
  #30  
Vechi 16.06.2012, 23:37:26
iustin10 iustin10 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 02.01.2010
Mesaje: 2.305
Implicit

Citat:
În prealabil postat de cristiboss56 Vezi mesajul
Fair words and foul deeds cheat wise men as well as foods
Nici nu e nevoie sa traduc ca stiu ca e ceva rautacios:) ma insel?
Reply With Quote
Răspunde



Subiecte asemănătoare
Subiect Subiect început de Forum Răspunsuri Ultimele Postari
corect sau gresit? Andreea2012 Pelerinaje la locuri Sfinte 3 14.11.2012 10:12:11
Iubirea gresit inteleasa Traditie1 Pocainta 54 21.11.2010 21:36:55
Oare unde am gresit? Simpet Intrebari utilizatori 2 03.04.2010 22:44:28
biblia tradusa gresit? pisi Generalitati 10 14.10.2009 17:03:42
Post gresit inteles 06dec Despre Biserica Ortodoxa in general 37 23.10.2007 20:46:33