Forum Crestin Ortodox Crestin Ortodox
 
 


Du-te înapoi   Forum Crestin Ortodox > Tainele Ortodoxiei > Impartasania (Taina Euharistiei)
Răspunde
 
Thread Tools Moduri de afișare
  #1  
Vechi 12.08.2012, 06:16:07
tabitha's Avatar
tabitha tabitha is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 06.04.2011
Locație: usa
Religia: Ortodox
Mesaje: 3.955
Implicit Impartasirea la Greco-Catolici

Este pacat, si cat de grav, ca un neofit ortodox sa se impartaseasca la greco-catolici?

Prin neofit inteleg botezat ortodox din pruncie, dar practic incepator ca practicant crestin-ortodox. Iar ca loc, acel lacas greco-catolic putea trece foarte bine drept unul ortodox. Daca se facea abstractie de o placuta cu "firma" pusa la intrare, si tabloul Papei din sala festiva. Preotul purta vesminte ca orice preot de-al nostru ortodox, savarsea Liturghia Sf. Ioan Gura de Aur - ca si la noi, Crezul spus era acelasi ca si la noi (niciun filioque). Iar Sf. Impartasanie se dadea credinciosilor ca si la noi, cu Trupul si Sangele Domnului.
Reply With Quote
  #2  
Vechi 12.08.2012, 07:52:24
Mihnea Dragomir's Avatar
Mihnea Dragomir Mihnea Dragomir is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 15.02.2010
Locație: Ținuturile Loirei, Franța
Religia: Catolic
Mesaje: 7.751
Implicit

Credincioșii catolici care s-ar împărtăși, fără să o știe, într-o biserică ortodoxă ar putea fi cel mult ținuți pentru neglijență, dar nu pentru act schismatic. Bănuiesc că aceeși situație este și invers, pentru ortodocșii care, fără să o dorească, s-ar împărtăși la catolici.

De aceea trebuie să fim atenți la slujbă și să ciulim urechile ca să auzim cine este pomenit. Este pomenit Papa ? Atunci aceea e o biserică catolică. Nu este pomenit Papa ? Înseamnă că e o biserică acatolică.
__________________
Doamne, Tu pe toate le știi ! Tu știi că Te iubesc !

www.catehism.com
http://regnabit.wordpress.com
Reply With Quote
  #3  
Vechi 12.08.2012, 08:10:10
tabitha's Avatar
tabitha tabitha is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 06.04.2011
Locație: usa
Religia: Ortodox
Mesaje: 3.955
Implicit

Da trebuie sa recunosc ca eram tare nedumerita de ce era pomenit Papa la slujba, chiar nu puteam sa-mi explic! Multumesc ptr raspunsul prompt, Mihnea.

PS: de impartasit nu cred ca m-am impartasit acolo; pentru ca nu-mi aduc aminte sa ma fi spovedit la acel preot (un croat care vorbea si putin romaneste, si un OM deosebit). Eu am gasit intre timp biserica ortodoxa, insa multi romani ortodocsi mergeau curent, de ani de zile, la acea misiune greco-catolica. Si ma gandeam daca si-or fi pus vreodata problema impartasirii gresite..
Reply With Quote
  #4  
Vechi 12.08.2012, 09:40:07
Decebal Decebal is offline
Banned
 
Data înregistrării: 19.07.2012
Religia: Ortodox
Mesaje: 1.651
Implicit

............................

Last edited by Decebal; 15.12.2012 at 11:22:49.
Reply With Quote
  #5  
Vechi 12.08.2012, 10:07:43
MihaiG MihaiG is offline
Banned
 
Data înregistrării: 24.04.2012
Locație: Timișoara
Religia: Catolic
Mesaje: 1.242
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Decebal Vezi mesajul
Ca să mai aduc o lămurire, ortodocșii trebuie să fie convinși că Biserica lor, cea Ortodoxă, numită și Ortodoxă Catolică a Răsăritului sau Răsăriteano-Catolică,
Spuneți-ne, vă rog, unde anume mai este numită așa, în afară de imaginația dumneavoastră ?
Reply With Quote
  #6  
Vechi 12.08.2012, 15:12:01
tabitha's Avatar
tabitha tabitha is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 06.04.2011
Locație: usa
Religia: Ortodox
Mesaje: 3.955
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Decebal Vezi mesajul
Din câte știu nu există comuniune între Biserica Răsăriteano-Catolică (sau Ortodoxă Catolică a Răsăritului, cum mai este numită în tratate de teologie ortodoxă greacă) și romano-catolicii de rit bizantin (foștii "greco"-"catolici", așa zișii uniți, ai falsei uniri bisericești) și prin urmare din moment ce nu există comuniune, nu există nici dreptul la împărtășire nici măcar pentru un neofit mai mult sau mai puțin ortodox.

Ca să mai aduc o lămurire, ortodocșii trebuie să fie convinși că Biserica lor, cea Ortodoxă, numită și Ortodoxă Catolică a Răsăritului, în tratate de teologie ortodoxă greacă, sau Răsăriteano-Catolică, este biserică catolică, nu acatolică sau mai știu eu ce denumire inventată. Chiar și în Simbolul de credință noi ortodocșii mărturisim credința în una, sfântă, catolică și apostolică Biserică. Schisma care există încă între răsăriteano-catolici (sau ortodocși) și romano-catolici nu anulează catolicitatea Bisericii Ortodoxe, și asta pentru că a fi catolic nu înseamnă a fi sub papa, ci a fi sub Christos, sub Sfântul Spirit adică în Biserica lui Christos, pentru că Christos este Capul Bisericii Creștine Universale iar Sfântul Spirit este vicarul Fiului și Cel Care unește Biserica în Christos.
Adica, cat de grava e impartasirea acelora de care ziceam??
Asta cu aflatul in comuniune (intre Biserici) o stiu prea putini incepatori.

Decebal, eu una am inteles toate precizarile tale denominationale. Dar de ce trebuie sa te complici cu exprimarea asta super-compusa? Aici majoritatea nu suntem mari teologi. Nu este un for academic. Cred ca e spre binele si intelegerea tuturor sa pastram denumirile consacrate: Biserica Ortodoxa si Biserica Catolica, aceasta din urma cu ramurile ei ** romano-catolicii si greco-catolicii.

Cred ca Mihnea a folosit termenul de "acatolic" in sens de nesurbornat Papei. Nu ptr a-i ofensa pe ortodocsi prin negarea sobornicitatii bisericii noastre.
Reply With Quote
  #7  
Vechi 12.08.2012, 16:07:28
Decebal Decebal is offline
Banned
 
Data înregistrării: 19.07.2012
Religia: Ortodox
Mesaje: 1.651
Implicit

.........................

Last edited by Decebal; 15.12.2012 at 11:23:11.
Reply With Quote
  #8  
Vechi 12.08.2012, 18:05:10
catalin2 catalin2 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 26.12.2007
Locație: Brasov
Religia: Ortodox
Mesaje: 9.705
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Decebal Vezi mesajul
Din câte știu nu există comuniune între Biserica Răsăriteano-Catolică (sau Ortodoxă Catolică a Răsăritului, cum mai este numită în tratate de teologie ortodoxă greacă) și romano-catolicii de rit bizantin .
Nu cred ca e bine sa spunem Biserica Rasariteano-Catolica pentru ca si greco-catolicii sunt numiti de ceva timp Biserici catolice orientale de catre BC, se face o confuzie.
Reply With Quote
  #9  
Vechi 12.08.2012, 18:25:08
catalin2 catalin2 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 26.12.2007
Locație: Brasov
Religia: Ortodox
Mesaje: 9.705
Implicit

Citat:
În prealabil postat de mirela.t Vezi mesajul
PS: de impartasit nu cred ca m-am impartasit acolo; pentru ca nu-mi aduc aminte sa ma fi spovedit la acel preot (un croat care vorbea si putin romaneste, si un OM deosebit). Eu am gasit intre timp biserica ortodoxa, insa multi romani ortodocsi mergeau curent, de ani de zile, la acea misiune greco-catolica. Si ma gandeam daca si-or fi pus vreodata problema impartasirii gresite..
Adica, cat de grava e impartasirea acelora de care ziceam??
Asta cu aflatul in comuniune (intre Biserici) o stiu prea putini incepatori.
Stim exact ce spune BO pentru ca, din fericire, avem si o hotarare a Sfantului Sinod al BOR odata cu cazul IPS Corneanu. Acum un an jumatate am scris pe topicul deschis de mine hotararea intreaga (asta ca sa atrag atentia ca s-a scris pe forum): http://www.crestinortodox.ro/forum/s...ad.php?t=12560
"În legătură cu comportamentul sacramental și liturgic al ierarhilor, preoților, diaconilor, monahilor, monahiilor și credincioșilor mireni ai Bisericii Ortodoxe Române în relație cu alte culte, pe temeiul Sfintelor Canoane și al învățăturii de credință ortodoxă, Sfântul Sinod a hotărât că nu este îngăduit niciunui ierarh, preot, diacon, monah, monahie sau credincios mirean din Biserica Ortodoxă Română să se împărtășească euharistic în altă Biserică creștină. De asemenea, nu este îngăduit niciunui cleric ortodox să concelebreze Sfintele Taine și Ierurgii cu slujitori ai altor culte.
Cei ce nu se supun acestei hotărâri pierd comuniunea cu Biserica Ortodoxă și, în consecință, vor suporta sancțiuni canonice corespunzătoare stării pe care o ocupă în Biserică: depunerea din treaptă sau caterisirea, în cazul clericilor, și oprirea de la împărtășanie a credincioșilor mireni."

Deci e vazut ca cel mai grav pacat, ca o apostazie, se pierde comuniunea cu BO. Dar nu e ceva definitiv, in cazul pocaintei (si bineinteles a intreurperii impartasirii la altii) se iarta si se reia comuniunea.
In cazul special al nestiintei probabil e ceva mai putin grav, se marturiseste la spovedanie si probabil se da un canon. Orice pacat se iarta prin spovedanie si renuntarea la el, chiar si cei care se lepadasera de Hristos in timpul prigoanei romane.
De ce se considera un pacat atat de grav? In hotarare se mentioneaza Sfintele Canoane si invatatura de credinta ortodoxa. la invatatura de credinta ortodoxa este si citatul din sfantul Teodor Studitul: http://hristofor.wordpress.com/2010/...acelasi-lucru/
"Așa­dar, du­pă cum dumnezeiasca pâine cu care se împărtășesc ortodocșii îi face pe toți cei ce se îm­păr­tă­­șesc de ea un singur trup, tot așa și pâinea ere­ticească îi face părtași unii cu alții pe cei ce se împărtășesc de ea și îi înfățișează un sin­gur trup po­trivnic lui Hristos."
Sfantul se referea in principal la cei ce nu cinsteau icoanele, deci o erezie considerata nu foarte grava azi.

Mai trebuie spus ca ignoranta nu e intotdeauna o scuza, tot cel ce este ortodox trebuie sa cunoasca invatatura ortodoxa, de altfel si cel ce vine la ortodoxie face o catehizare inainte.
Reply With Quote
  #10  
Vechi 12.08.2012, 18:48:32
Decebal Decebal is offline
Banned
 
Data înregistrării: 19.07.2012
Religia: Ortodox
Mesaje: 1.651
Implicit

..........................

Last edited by Decebal; 15.12.2012 at 11:23:32.
Reply With Quote
Răspunde

Thread Tools
Moduri de afișare


Subiecte asemănătoare
Subiect Subiect început de Forum Răspunsuri Ultimele Postari
Putem fi nasi la tineri greco-catolici? crisghise Nunta 13 07.04.2011 09:53:51
am fost botezat la greco-catolici..... vladicuion Botezul 6 10.07.2009 14:30:54
Greco-Catolicism Macarie Biserica Ortodoxa in relatia cu alte confesiuni 17 14.04.2008 01:50:57