Forum Crestin Ortodox Crestin Ortodox
 
 


Du-te înapoi   Forum Crestin Ortodox > Generalitati > Generalitati
Răspunde
 
Thread Tools Moduri de afișare
  #21  
Vechi 09.03.2013, 15:09:38
rainrainbow rainrainbow is offline
Banned
 
Data înregistrării: 07.02.2013
Religia: Ortodox
Mesaje: 229
Implicit

Citat:
În prealabil postat de redemptor Vezi mesajul
Toți suntem atrași de astfel de tatuaje, dar mă rog fiecare cu părerea lui, am mai găsit undeva un topic pe aici cu privire la acest subiect. Sigur trebuie să ai grijă atunci când îți faci tatuajul pentru a nu avea probleme mai târziu, depinde sunt unii care am văzut că și-le fac doar pentru un moment de teribilism alții își fac mai multe, alții le consideră o artă.
sa nu uitam ca ti asumi si riscuri,ori aparetele pot fi uzate,ori acele nu sunt sterile.dar trebuie sa stii care sunt conditiile.e treaba lor pana la urma.
Reply With Quote
  #22  
Vechi 09.03.2013, 15:19:21
rainrainbow rainrainbow is offline
Banned
 
Data înregistrării: 07.02.2013
Religia: Ortodox
Mesaje: 229
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Heaven Vezi mesajul
Desigur,oricine isi castiga existenta de pe urma unor servicii care duc la savarsirea de pacate de catre semenii lor sunt vinovati si ei.De exemplu o femeie care se machiaza nu face pacat doar ca incearca sa "retuseze" ce a creat Domnul,dar si incurajeaza alte femei sa o faca,ele cred ca sunt "la moda".Daca o femeie se imbraca indecent,cu fusta foarte scurta nu doar isi necinsteste trupul si este o ispita in miscare,dar indeamna indirect si alte femei sa faca la fel,ca sa intre in "randul lumii".La fel si barbatii care umbla cu tricouri mulate sa isi arate "muschii",toate sunt un fel de mandrie.Tot asa daca un body artist, o manichiurista, o coafeza etc. ar deveni crestin/a nici nu s-ar gandi sa mai practice o astfel de slujba pentru ca nu ar aduce cinste lui Dumnezeu.Daca l-ar descoperi pe Dumnezeu dupa ce au practicat slujbe de genul pentru ceva vreme,daca l-au descoperit cu adevarat pe Dumnezeu vor renunta la ele si vor face ceva ce-I aduce cinste Lui. Cum ar putea sa nu fie vinovati cei ce i-ai precizat tu mai sus?Daca vor sa nu mai pacatuiasca,trebuie sa renunte la orice activitate care poate instiga la pacat.
eu cunosc o femeie care mi a facut masaj terapeutic,mai face si la batrani bolnavi,dar cred ca mai face si de relaxare.ea nu avea scoala si nu avea unde sa se angajeze.starea de sanatate nu ar fi putut s o arate prezentabila.a avut operatie la ambii genunchi si avea un picior mai scurt.mi am dat seama ca ea practica masajul pt a nu muri de foame,nu avea alte posibilitati.i am spus sa si schimbe serviciul sa nu se mai chinuie,dar altceva nu stia sa faca.asa ca poate si oamenii aia pot fi sau nu in situatia femeii despre care am spus si ar merita sa i acuzam?
mai stiu pe cineva foarte credincios care se spovedeste la un calugar f. imbunatatit si care nu primeste pe oricine.el citeste carti patristice,se roaga si l intereseaza tot ce tine de credinta.merge la manastiri o data pe luna si pun pariu ca contribuie cu ceva,are si o expresie smerita.lucreaza la un club de noapte,serveste clientii si vede de 2 ori pe sapt tot ce se poate vedea si ispitii intr un club,dar el isi face treaba si se abtine de la ceea ce i ar dauna.

Last edited by rainrainbow; 09.03.2013 at 15:26:50. Motiv: adaugare
Reply With Quote
  #23  
Vechi 09.03.2013, 15:55:56
rainrainbow rainrainbow is offline
Banned
 
Data înregistrării: 07.02.2013
Religia: Ortodox
Mesaje: 229
Implicit

@alin b.
inca ceva.stii care e gresala in educatia copiilor.ca voi nu vreti sa intelegeti ce presupune viata de familie.
omul are datoria sa se indrepte.iar daca mai vrea sa se si casatoreasca si sa faca copii atunci are o responsabilitate uriasa.nu numai ca trebuie sa te ocupi de educatia si mantuirea copilului,dar nu trebuie sa ti o neglijezi nici pe a ta.in plus eu cred ca e un chin sa ti iei nevasta si sa o tii ca pe un bibelou abia atins.sa ti stapanesti poftele si sa nu folosesti contraceptive ca sa nu pacatuiesti.mi se pare o corvoada.si mai ales ca voi barbatii aveti problema aia cu "aruncatu cu privirea".da mai bine ai umbla legat la ochi :)) dar hai sa nu insist pe tema asta.
sufletul omului pleaca din cer si cand ajunge in trup si se naste,se vatama.are firea vatamata ca a primilor oameni.atunci el e dator sa se reintoarca in locul din care a plecat(cer).in rai sunt toti ca ingerii(spune pr.Cleopa).noi reintregim cetele cazute si din heruvimi si din serafimi si din stapaniri etc pt ca pt asta am fost creati.atunci cand se vor completa randurile se va termina varsta pamantului pt ca ne am implinit datoria.
parintele trebuie sa fie o pilda vie pt copilul lui,pt ca numai asa primeste o educatie buna,vezi exemple Ioachim si Ana,alt ex.parintii pr.Arsenie Boca.mama lui s a rugat inainte sa l nasca,dar si cand il purta in pantece,nu facea sex cum fac oamenii moderni care i vatama firea si sanatatea copilului(mostenind o imunitate slaba) inca din burta.daca vrei ca copilul tau sa te asculte fi tu exemplu pt el.pt ca tu ai nascut un inger si vei fi raspunzator la judecata pt educatia data.nu mai da vina pe altii,pt ca copilul este influentat de mediul familial in care traieste,el ii imita pe parinti,vorbele si actiunile parintilor sunt decisive,ei il formeaza nu cutarica de pe strada.anturajele proaste nu se vor lipi de el daca tu stii cum sa i oferi dragoste si intelegere.pt ca el cauta sprijinul moral la persoane straine si dezinteresate pe care tu nu l oferi,iar acele persoane sunt rauvoitoare.un acoperis deasupra capului nu e suficient sa faci un copil fericit.trebuie sa simti ce traiesti,nu sa te scufunzi cu tot cu familia ta in intuneric.
sfinteste te mai intai tu daca vrei sa i sfintesti si pe altii,dup aia poti sa vb despre pretentii

Last edited by rainrainbow; 09.03.2013 at 16:01:28. Motiv: adaugare
Reply With Quote
  #24  
Vechi 09.03.2013, 20:54:22
Yasmina's Avatar
Yasmina Yasmina is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 17.06.2010
Religia: Ortodox
Mesaje: 5.079
Implicit

http://t.healthyliving.msn.com/disea...doctor-warns-1

Pe langa celelalte implicatii spiritual ale tatuajelor ,exista si riscuri medicale.
De citit.
Pe langa asta,poti sa fii mai deosebit decat ceilalti prin bunatate,educatie,bune maniere-tatuajele vor fi banale in cativa ani.
__________________
Cuvine-se cu adevarat sa te fericim pe tine, Nascatoare de Dumnezeu, cea pururea fericita si prea nevinovata si Maica Dumnezeului nostru. Ceea ce esti mai cinstita decat Heruvimii si mai slavita fara de asemanare decat Serafimii, care fara stricaciune pe Dumnezeu-Cuvantul ai nascut, pe tine, cea cu adevarat Nascatoare de Dumnezeu, te marim.
Reply With Quote
  #25  
Vechi 09.03.2013, 21:33:33
rainrainbow rainrainbow is offline
Banned
 
Data înregistrării: 07.02.2013
Religia: Ortodox
Mesaje: 229
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Yasmina Vezi mesajul
http://t.healthyliving.msn.com/disea...doctor-warns-1

Pe langa celelalte implicatii spiritual ale tatuajelor ,exista si riscuri medicale.
De citit.
Pe langa asta,poti sa fii mai deosebit decat ceilalti prin bunatate,educatie,bune maniere-tatuajele vor fi banale in cativa ani.
corect spus! si cel mai convingator de pana acum.
poti fi deosebit prin personalitate si printr un comportament exemplar.in plus crestinismul ne cere sa fim smeriti nu sa atragem atentia asupra noastra in vre un fel,doar ca sa ne placa oamenii pe noi,sau sa facem dupa voia noastra ceea ce ne place.dar nu toti simtim duhul credintei la aceeasi intensitate incat sa vrem cu tot dinadinsul sa i facem pe plac lui Dumnezeu si astfel sa nu ne mai simtim subjugati de sistem.
tatuajele vor fi banale in cativa ani?pai moda abia acum incepe,este deja in trend de anul trecut si multi se molipsesc.ceea ce e nefolositor o sa fie pus in prim plan ca sa ne scufundam in inutilitati si placeri lumesti si sa uitam de vesnicie.
a fost si moda aia nebuneasca cu prajitul la soare in mod excesiv si cu mari riscuri pt sanatate,tocmai cand au fost periculoase razele UV,parca a fost pusa asa intentionat.sa nu uitam ca moda intr un fel ataca.nu ne dam seama pe moment,dar asta e adevarul

Last edited by rainrainbow; 09.03.2013 at 21:36:08. Motiv: adaugare
Reply With Quote
  #26  
Vechi 10.03.2013, 02:55:35
Camy93 Camy93 is offline
Member
 
Data înregistrării: 26.01.2013
Religia: Catolic
Mesaje: 49
Implicit

Sunt de acord cu Yasmina, daca vrei sa "iesi in evidenta", iesi cu ceva bun, ceva pe placul Lui! Oricine isi poate face un tatuaj, dar nu oricine poate fi BUN!
Reply With Quote
  #27  
Vechi 10.03.2013, 11:18:52
Heaven's Avatar
Heaven Heaven is offline
Member
 
Data înregistrării: 17.02.2013
Locație: Tg-Jiu
Religia: Ortodox
Mesaje: 46
Implicit

Citat:
În prealabil postat de rainrainbow Vezi mesajul
eu cunosc o femeie care mi a facut masaj terapeutic,mai face si la batrani bolnavi,dar cred ca mai face si de relaxare.ea nu avea scoala si nu avea unde sa se angajeze.starea de sanatate nu ar fi putut s o arate prezentabila.a avut operatie la ambii genunchi si avea un picior mai scurt.mi am dat seama ca ea practica masajul pt a nu muri de foame,nu avea alte posibilitati.i am spus sa si schimbe serviciul sa nu se mai chinuie,dar altceva nu stia sa faca.asa ca poate si oamenii aia pot fi sau nu in situatia femeii despre care am spus si ar merita sa i acuzam?
mai stiu pe cineva foarte credincios care se spovedeste la un calugar f. imbunatatit si care nu primeste pe oricine.el citeste carti patristice,se roaga si l intereseaza tot ce tine de credinta.merge la manastiri o data pe luna si pun pariu ca contribuie cu ceva,are si o expresie smerita.lucreaza la un club de noapte,serveste clientii si vede de 2 ori pe sapt tot ce se poate vedea si ispitii intr un club,dar el isi face treaba si se abtine de la ceea ce i ar dauna.
Odata un bogatan cauta un carutas.Si-a venit primul si l-a intrebat bogatanul pe acesta:"Auzi,mergem pe un drum,stanca intr-o parte,prapastie in alta,drumul este ingust,cat de aproape mergi tu de prapastie?"Si omul nostru sa se dea mare : "Domnule,la 10 milimetrii si va dovedesc!"Intra urmatorul,aceeasi intrebare,acesta zice: "Domnule,la 5 milimetrii si va dovedesc!"Dar intra al 3-lea, i se pune aceeasi intrebare,sta putin pe ganduri si ii zice:"Domnule,cat de departe pot!",iar bogatanul nostru zice:"Domnule,tu esti carutasul meu!"
Cam asa este si cu cel ce lucreaza la clubul de noapte,merge prea aproape de prapastie.Bravo lui ca se abtine de la ceea ce i-ar dauna,dar poti sa mergi 10 ani pe calea Domnului,10 ani te pazesti de pacate mari,si odata intr-o noapte,cand esti obosit,poate nu te-ai rugat ziua aceea,poate in final gandurile firii omenesti te-au cuprins prea mult,si te invinge iar pacatul care il invisesei si crezusei ca ai scapat de el.Acum nu stiu cati ani are respectivul si cat de puternic este el impotriva ispitelor,cat de aproape este el de Dumnezeu,dar isi asuma un risc prea mare,intr-un club de noapte se intampla MULTE.
Cat despre "asa ca poate si oamenii aia pot fi sau nu in situatia femeii despre care am spus si ar merita sa i acuzam?" nu stiu daca am putea sa-i acuzam,cel mai bun lucru pentru un crestin dupa parerea mea ar fi sa se retraga undeva la tara,sa se ocupe de agricultura,sa traiasca simplu doar cu cateva haine,o casa modesta si cateva de-ale gurii.Insa pentru multi asa ceva este imposibil,poate lor nu le place ceea ce fac,dar o fac sa aiba o paine,insa daca ar renunta la "joburile pacatoase",cu siguranta Domnul nu i-ar lasa sa moara de foame,le-ar deschide o poarta,daca acestia ar avea cu adevarat nadejde in Tatal.Sa nu uitam,credinta ne va ajuta sa facem imposibilul mereu :
"Adevarat va spun ca, daca ati avea credinta cat un graunte de mustar, ati zice muntelui acestuia: "Muta-te de aici acolo", si s-ar muta; nimic nu v-ar fi cu neputinta.(Matei 17:20)
__________________
Dulceata pentru suflet :
Canoanele Maicii Domnului (alcatuite de Sfantul Ioan Damaschin)
Canoanele aghioritice ale Maicii Domnului
"Luati seama ca tare este scump Raiul si TARE ESTE GREU de ajuns la Rai!" (Parintele Paisie Olaru)

Last edited by Heaven; 10.03.2013 at 11:21:26.
Reply With Quote
  #28  
Vechi 12.06.2016, 17:31:59
Tobias Tobias is offline
Junior Member
 
Data înregistrării: 12.06.2016
Locație: Timisoara
Religia: Ortodox
Mesaje: 17
Implicit Imi pare rau

Imi pare foarte rau ca acum 1 an mi-am facut un tatuaj pe spate am 18 ani , sper sa pot sa scap de pacatu asta vreodata sau sa mi-l dau jos
Reply With Quote
Răspunde