Forum Crestin Ortodox Crestin Ortodox
 
 


Du-te înapoi   Forum Crestin Ortodox > Biserica ortodoxa > Biserica Ortodoxa Romana
Răspunde
 
Thread Tools Moduri de afișare
  #41  
Vechi 15.08.2013, 15:02:44
Decebal Decebal is offline
Banned
 
Data înregistrării: 19.07.2012
Religia: Ortodox
Mesaje: 1.651
Implicit @ Tomita

Este o abordare cu care nu sunt de acord. Tocmai de aceea susțin că este necesară o anumită implicare a Bisericii și a credincioșilor în politică, și nu numai ci și în societatea civilă, pentru ca statul român să nu o ia într-o direcție greșită doar pentru că, chipurile, ar trebui să se adapteze la o tendință internațională. Cum am mai spus, este sau poate fi vorba de o luptă, care poate fi câștigată sau pierdută, doar că în această luptă suntem foarte mult la mâna noastră și mai puțin la mâna adversarului, chiar dacă adversarul are oameni obedienți la vârfurile politicii și exercită, în mod vădit, presiune ocultă foarte puternică și eficientă asupra lor.

Statul român nu doar că poate refuza acel gen de politici, dar are obligația să o facă pentru că este statul nostru, nu al celor care ne solicită legiferări a tot felul de fărădelegi, și are această obligație din mai multe puncte de vedere, dintre care menționez doar faptul că aprox. 86% din populația României este încadrată în BOR, pe când aproape 100% este încadrată într-o organizație ("biserică") ce se declară creștină (catolici, baptiști etc.). Prin urmare statul are obligația, care în mod normal nici nu ar trebui să se discute, de a nu accepta legalizarea "căsătoriilor" homosexuale, pentru că statul suntem noi. E adevărat că mai mult teoretic, dar totuși societatea poate pune o presiune decisivă asupra politicii din acest punct de vedere. Și aici este rolul BOR, și ale celorlalte culte, și obligația militantismului pentru a nu se ajunge la legalizarea și a altor fărădelegi (decât spre exemplu avortul). Din acest punct de vedere trebuie deci să reținem că în esență NOI SUNTEM STATUL, și prin urmare el trebuie să reprezinte puterea noastră și legea noastră, nu a nelegiuiților. Și știm bine că dintre cetățenii acestui stat român, care suntem noi, 86% sunt înregistrați statistic ca membri ai BOR; de unde și responsabilitatea evidentă a instituției în cauză. În statul nostru român, noi românii facem legea, indiferent de presiunile politice internaționale care se exercită sau se vor exercita asupra noastră.

Deci eu spun să nu vă mai faceți planuri și nici altora să nu le faceți cum că în România se vor legaliza "căsătoriile" homosexuale, adopția de copii de către homosexuali ori legalizarea drogurilor ușoare sau alte fărădelegi asemenea sau nu cu acestea. Deocamdată ele nu există, iar datoria noastră nu este în niciun caz să stăm resemnați că vine tăvălugul oricum peste noi, ci dimpotrivă să rezistăm și în al doilea rând să biruim. Nu de alta, dar am spus că stă în puterea noastră să facem aceste lucruri și, cu ajutorul lui Dumnezeu și implicarea corespunzătoare a Bisericii și a celorlalte culte, vom reuși și nu trebuie să avem vreo îndoială, atâta timp cât suntem raționali, că biruința va fi de partea noastră. Deocamdată nu știu despre ce izolare internațională poate fi vorba; eu personal nu cred că va avea loc așa ceva pentru câteva legi.
Reply With Quote
Răspunde

Thread Tools
Moduri de afișare