Forum Crestin Ortodox Crestin Ortodox
 
 


Du-te înapoi   Forum Crestin Ortodox > Generalitati > Generalitati
Răspunde
 
Thread Tools Moduri de afișare
  #21  
Vechi 29.03.2010, 16:23:06
aureliapopescu aureliapopescu is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 15.11.2005
Locație: Romania
Religia: Ortodox
Mesaje: 104
Implicit

Citat:
În prealabil postat de mishi55 Vezi mesajul
Este minciuna, oameni buni, nu mai dati crezare tuturor vorbelor!
Danion niciodata nu s-a ridicat impotriva Ortodoxiei si a Sfintilor Parinti! Niciodata! Danion s-a ridicat doar impotriva ereziilor, iar ceea ce afirma acel personaj, Viorel Nistor, este MINCIUNA SFRUNTATA!!! Va spun cu certitudine, am ascultat conferinta, nici vorba de asa ceva! Danion vorbeste de Serafim Rose, despre sfantul Ioan Maximovici, despre sfinti patriarhi, despre parintele Cleopa, despre multi alti parinti cu viata sfanta, vorbeste despre ei cu evlavie si cu credinta!
Atat Danion, cat si parintele Hrisostom au vorbit despre sfintii marturisitori de la Aiud - sfintii marturisitori din inchisorile comuniste!!! Acest lucru i-a atins pe unii care - stiu ei de ce! - nu vor ca acesti sfinti, cu moaste aratate de Dumnezeu ca sfinte moaste, sa fie canonizati! Cam intelegeti de ce?
Danion nu a vorbit impotriva Bisericii, nici a Sfintilor Parinti, ci a vorbit impotriva EREZIEI !!!
Dar e firesc ca aceia care nu rabda adevarul sa-i sara in gat! inca ma intreb cum au rezistat pana acum! Oameni buni, nu mai dati crezare oricarei vorbe aruncate, ca uite asa ne insala vrajmasul! Vin lupi in piele de oaie, care se dau mari credinciosi, si cuteaza ei sa judece pe cel care le aduce ADEVARUL. Fireste ca o fac, pentru ca pe ei adevarul ii arde si nu-l rabda! Va doresc sa va jute Domnul nostru Iisus Hristos si Maicuta Domnului sa nu va lasati amagiti, sa nu dati crezare vrajmasului.
Doamne ajuta!
Doamne ajuta!
Am intrat pe site-ul ASTRADROM si nu am gasit nimic care sa-l scoata basma curata pe Danion Vasile sau care sa-l blameze. Care este adevarul cred ca numai Dumnezeu il stie cu adevarat. Noi putem auzi multe si intelege ceea ce vrea cugetul nostru. Mie imi plac cartile lui , dar asta nu inseamna ca trebuie sa mi-l fac icoana si sa ma inchin lui. Ca nu pot sa-l pun pe picior de egalitate cu Ilie Cleopa si Arsenie Boca asta-i alta problema. Pana una alta eu si cred ca noi toti ar trebui sa facem ascultare ca din cate imi dau seama toti am fost botezati in biserica pe rit nou. Nu cred ca facem un pacat ca suntem in aceasta biserica cu calendar nou si nu in cea de rit vechi. Cred ca important e sa facem ascultare de duhovnicii nostri si mai marii nostri restu-i polemica!
Doamne ajuta!
Reply With Quote
  #22  
Vechi 29.03.2010, 21:40:46
laurschepsis laurschepsis is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 29.09.2008
Locație: Bucuresti
Religia: Ortodox
Mesaje: 602
Implicit

Doamne-ajuta!

Am incercat sa gasesc o inregistrare a conferintei pentru a ma lamuri, dar nu am gasit decat acest comunicat al asociatiei care a organizat manifestarea:

luni, 29 martie 2010

Comunicat de presa ASTRADROM



Comitetul director al ASTRADROM intrunit in data de 29 martie 2010, a discutat despre tulburarile create de Danion Vasile prin conferintele sustinute la Beius si Oradea.
In urma conferintelor sustinute de Danion Vasile la Beius (24 martie 2010) si Oradea (25 martie 2010), ASTRADROM se dezice de afirmatiile grave ale acestuia referitoare la calendarul nou (ca acesta fiind erezie), precum si de acuzatiile lui care lovesc in demnitatea marilor duhovnici ai neamului romanesc (pr. Arsenie Boca, pr. Cleopa Ilie si pr. Ioanichie Moroi etc). Aceasta datorita faptului ca ASTRADROM are o alta linie pe care o urmeaza, socotind cele afirmate de Danion Vasile ca fiind straine de gandirea Bisericii Ortodoxe Romane si de traditia neamului nostru.
De asemenea, ASTRADROM nu-l va mai invita pe Danion Vasile sa mai sustina nici o conferinta si nici nu-i va mai distribui cartile pana ce acesta nu-si va reabilita afirmatiile.

Purtator de cuvant, Cristian Vidican
"

E pacat ca nimeni nu ofera aceasta inregistrare. Mai ales ca inteleg din acest comunicat ca la Oradea se repeta aceasta pozitie a fratelui Danion dupa conferinta de la Beius. Imi este foarte greu sa-mi inchipui ca fratele Danion ar fi putut sa rosteasca afirmatii de natura celor afirmate in mesaj si in comunicat. Un teolog de talia fratelui Danion nu cred ca poate sa faca asemenea afirmatii. Nu l-am auzit niciodata rostind ceva alaturi de invatatura ortodoxa si nu inteleg cum asa, dintr-o data, un fin cunoscator al ortodoxiei poate sa faca atatea afirmatii grave. Pana cand, Doamne fereste, inregistraea ar confirma acuzele, eu continui sa cred ca este doar o fortare a unor afirmatii sau o scoatere a lor din context.

Doamne-ajuta!
__________________
Parintele Arsenie Boca: Am vrut sa pun mana pe radacina durerii, care nu este alta decat pacatul... Rugandu-ma - pentru Pacea a toata lumea si pentru bunastarea Sfintelor lui Dumnezeu Biserici - aud deodata in urechea dinauntru infruntarea amarnica: "Nu te ruga de Mine sa le dau Pace, roaga-te de oameni sa-si schimbe purtarile, daca vor sa mai vada Pace pe pamant"..."
Reply With Quote
  #23  
Vechi 29.03.2010, 22:02:23
Antoni0's Avatar
Antoni0 Antoni0 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 01.09.2009
Religia: Ortodox
Mesaje: 693
Implicit

Citat:
În prealabil postat de laurschepsis Vezi mesajul
[...] ASTRADROM se dezice de afirmatiile grave ale acestuia referitoare la calendarul nou (ca acesta fiind erezie), precum si de acuzatiile lui care lovesc in [...]
Calendarul nou este erezie, vazand ca incalca flagrant chiar textul Evangheliei referitor la Invierea Domnului!

Dar sa vedem ce zic Patriarhii nostri:

- în 1670, Patriarhul Dositei al Ierusalimului (este pomenit si de pr Cleopa in scrierile sale) scria, în Mărturisirea de Credință a sa, la pagina 4:

Secolul al XVI-lea a născut patru fiare înfricoșătoare: erezia lui Luther, a lui Calvin, a Iezuiților si EREZIA noului calendar, ce a fost osândită de o hotărâre a Soborului întrunit la Constantinopol, în anul 1593.

Mai departe, Patriarhul Dositei spune:

Prin harul lui Hristos, din vremea Întâiului Sobor A Toată Lumea [Sinodul I Ecumenic] și până astăzi, Învierea Domnului este prăznuită întotdeauna în duminica de după paștele evreiesc, iar noi nu am avut niciodată nevoie să corectăm modul de calcul al datei Învierii. Aceasta a fost stabilită foarte bine de către Sfinții Părinți și va rămâne veșnic fără de greșeală. În mod greșit, astronomii contemporani ai Vechii Rome au îndepărtat 10 zile din luna octombrie. De altfel, noul lor calendar provoacă multă confuzie și tulburare.


Sau anathema de la 1583:

VII. Orișicine nu ar urma hotărârile Bisericii statuate în cele Șapte Soboare Ecumenice și Sfintele Paști socotite pentru a le urma, ci vrea să urmeze noua invenție a pascaliei și a noului calendar al astronomilor atei papiști, și vor să răstălmăcească și să distrugă dogmele și tradiția Bisericii care noi le-am moștenit de la Sfinții Părinți, anatema unora ca aceștia și să fie îndepărtați de Biserică și de împărtășirea credinței.

http://logos.md/2007/12/21/istoria-s...bisericesc-ii/


Sau uite aici:

Patriarhul Filaret, la întoarcerea din exil, a dispus în sinodul de la Moscova (1620), rebotezarea catolicilor, combaterea purgatoriului și a doctrinei despre „Filioque”, a calendarului gregorian și a altor practici răspândite de iezuiŃi în acele timpuri printre ortodocși (facerea semnului sfintei cruci cu două degete în loc de trei, cântarea de două ori în loc de trei a cuvântului Aliluia în post).

http://www.scribd.com/doc/3559335/Mi...ricii-Ortodoxe


Sau inca Sigilionul din 1756:

Text of the Sigillion

* Cyrill, by the Grace of God Archbishop of Constantinople - New Rome and OEcumenical Patriarch

Due to new abominations, created by papists in regard to the question of changing our Pascha and Calendar.

Removal from the Church

The most honorable clerics of our Great Church of Christ, other most God-fearing Hierarchs and most saintly hieromonks, singers in churches of our city, followers of Paul, who says: "If someone would annunciate contrary to what we annunciated to you, even that be an angel from heavens, anathema on him"; if he is a hierarch or a faithful one, to be removed from God, dammed, and after death not to rot but to dwell in eternal torment. Let stone and iron scatter and decay - they never and by no means. Let them inherit Giza's leprosy and Judas's hanging; let them dwell on earth like Cain, moaning and shivering; and let the wrath of God be on their heads and their share be with the traitor Judas and god-fighting Judeans; let the earth open and swallow them, like once Dathan and Abiron; let the Angel of God chase them with a sward in all the days of their lives, and let them succumb to all the damnations of the Patriarch and the Synod under the eternal removal and in torment of eternal fire.


http://orthodoxwiki.org/Sigillion_of_1756


Cred ca stii ca'n BOR s'a introdus integral calendarul gregorian cu tot cu pascalie, si'n '26 si '29 s'a praznuit Sfantul Paste impreuna cu romano-catolicii si inaintea jidanilor! Erezie clara!

Last edited by Antoni0; 29.03.2010 at 22:05:58.
Reply With Quote
  #24  
Vechi 29.03.2010, 22:10:40
Mihailc Mihailc is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 15.03.2008
Mesaje: 3.182
Implicit

Citat:
În prealabil postat de georgeval Vezi mesajul
Este cutremurator cum domnul Danion sfasie unitatea Bisericii Ortodoxe Romane, rezumandu-se doar la cateva manastiri si afirmand ca nu exista episcop curat in Sfantul Sinod. Uita ca acolo unde nu am episcop, nu voi avea nici preotie, iar fara preotie se va ajunge la lipsa Liturghiei.
Mă așteptam să-și radicalizeze discursul d-nul Danion. Cred că omul are serioase probleme de ordin duhovnicesc, iar de când îl trec tot mai intens frisoanele apocaliptice, face colecție de tâmpenii spuse în public. Da' să vedeți ce zice în discuții particulare și ce atitudine "duhovnicească" manifestă când este contrazis!
Cât despre "talia" teologului Danion Vasile și felul cum și-a scris cel puțin o parte din cărți, nu mai zicem nimic că e timp de făcut altceva decât gâlceavă în jurul acestor terorizați de propriile presupuneri.
Reply With Quote
  #25  
Vechi 29.03.2010, 23:44:17
marius_x
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Mihailc Vezi mesajul
Mă așteptam să-și radicalizeze discursul d-nul Danion. Cred că omul are serioase probleme de ordin duhovnicesc, iar de când îl trec tot mai intens frisoanele apocaliptice, face colecție de tâmpenii spuse în public. Da' să vedeți ce zice în discuții particulare și ce atitudine "duhovnicească" manifestă când este contrazis!
Cât despre "talia" teologului Danion Vasile și felul cum și-a scris cel puțin o parte din cărți, nu mai zicem nimic că e timp de făcut altceva decât gâlceavă în jurul acestor terorizați de propriile presupuneri.
Din contra, nu cred ca dl. Danion Vasile are probleme de ordin duhovnicesc, ci voi toti care in ciuda faptului de a fi cunoscut ca schimbarea calendarului fie cu calendarul gregorian, fie cu asa-zisul calendar iulian indreptat (care coincidenta sau nu, se suprapune exact peste calendarul gregorian vreme de aproximativ 850 de ani, dupa aceea nu se mai suprapune cu calendarul gregorian 100 de ani, apoi iar se suprapune peste calendarul gregorian 850 de ani, s.am.d.) este o erezie condamnata fara echivoc prin anathemele Sinoadelor Ecumenice (ale intregii Ortodoxii) de la 1583, 1593, 1756, 1848 de la Constantinopol, 1676 de la Ierusalim si Sinodul Local al BOR din 1903 de la Bucuresti, ca fiind primul pas important catre ecumenism, deoarece incalca Sfanta Traditie prin celebrarea atat a sarbatorilor cu data variabila (sa nu uitam ca BOR a serbat in 1926 si 1929 Pastile impreuna cu catolicii si inaintea evreilor, ceea ce reprezinta o incalcare grosolana a Sfintelor Canoane ale Bisericii), cat si a celor cu data fixa la momente diferite de timp decat cele lasate noua de Sfintii Parinti prin Tipiconul Bisericesc (al Sf. Sava), in scopul de a celebra nasterea domnului la aceeasi data ca si ereticii catolici si cei protestanti, cu 13 zile mai devreme decat este cazul (si in aceasta situatie chiar imi pun cu indreptatire intrebarea: oare voi (ortodocsii nou-stilisti) si noi (ortodocsii traditionali) credem in acelasi Domn sau in doi domni diferiti, de vreme ce Domnul S-a nascut, conform celor doua grupari (dintre care una este parasinagoga mincinoasa si cealalta Biserica Adevarata) la doua date diferite: 12 decembrie s.v./25 decembrie s.n. - fundamental eronata si 26 decembrie s.v./7 ianuarie s.n., adevarata data a Nasterii Domnului sau unul dintre ei este mamona si numai Celalalt Domnul Adevarat, Iisus Hristos, Fiul lui Dumnezeu despre Care se pomeneste in Sfanta Traditie si Sfanta Scriptura), continuati sa va supuneti unor pseudoierarhi - lupi imbracati in piele de oaie - asemenea lui Ilie Cleopa, Arsenie Boca si Iustin Parvu, ce propovaduiesc in public ascultarea fata de patriarhi aflati sub anathemele mentionate precum: Iustinian Marina (cunoscut si ca "patriarhul rosu", care a dat importanta sa mana sa de ajutor Kominternului in asasinarea din 1948 a episcopului vicar Grigore Leu, membru al Sinodului BOR din acea vreme pentru vina de a nu se fi supus ordinelor "fratesti" ale bisericii bolsevice a lui Iosif Visarionovici Stalin ( a se cauta pe google in acest sens cartea autorului Corneliu Leu - "Romanul Episcopilor Cruciati"ce poate fi descarcata gratuit, desi personal nu sunt de acord cu ecumenismul autorului), Teoctist Arapasu, Daniel Ciobotea, in loc sa se desparta de acestia si sa revina la celebrarea Sfintelor Sarbatori Ortodoxe dupa Tipiconul Bisericesc lasat de Sfintii Parinti, nu dupa cel fals, adaptat calendarului gregorian/iulian indreptat, care sunt frati, prin intermediul CMB cu parasinagogile romano-catolica si protestante si prigonindu-i in schimb pe ortodocsii traditionali pentru motive lumesti, imaginare, fara legatura cu legislatia Sfintelor Canoane ale Bisericii. Astfel de "mari duhovnici" a caror invatatura se contrazice pe capete cu invatatura Sfintilor Parinti (dau numai un exemplu: dupa ei catolicii sunt biserica-sora cu BOR, desi teoria conform careia Biserica lui Hristos se imparte in asa-zise ramuri, nefiind doar Una este anatemizata in textul slujbei Sinodiconului din Duminica Ortodoxiei, in timp ce Sfintii Parinti ii numesc scurt si la obiect pe romano-catolici drept eretici si fara mantuire) nu sunt decat duhovnicii iadului si cu invataturile lor va pot conduce numai pe o singura cale: cea catre iad.
Fac un apel la voi: separati-va cat inca nu este prea tarziu de acesti pseudoierarhi, conform Canonului 15 al Sinodului de la Constantinopol din anul 861, caci daca veti fi murit aflandu-va sub erezie, nimeni, dar nimeni nu va mai poate scoate din muncile cele vesnice ale iadului, cu atat mai putin rugaciunile preotilor si ierarhilor BOR.
Reply With Quote
  #26  
Vechi 30.03.2010, 00:14:40
AlinB AlinB is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 29.01.2007
Religia: Ortodox
Mesaje: 20.084
Implicit

Citat:
În prealabil postat de laurschepsis Vezi mesajul
Doamne-ajuta!

Am incercat sa gasesc o inregistrare a conferintei pentru a ma lamuri, dar nu am gasit decat acest comunicat al asociatiei care a organizat manifestarea:

luni, 29 martie 2010

Comunicat de presa ASTRADROM

Din pacate se pare ca este adevarat, daca cei care au organizat conferinta si l-au invitat au ajuns sa dea acest comunicat - e clar.

Dl. Danion nu mai este printre noi si e chiar mai tragic decat daca ar fi murit.

S-o fi izbavit de caderea de-a stanga dar a uitat de cea de-a dreapta - nevointa fara dreapta socoteala.

Acum vad ca zelotii nostri calendaristi se bucura, dar in afara de un Danion care si-a pierdut cam toata audienta, mare lucru n-au castigat.

Fara doar si poate va urma si un comunicat oficial al parintelui Iustin care se va dezice de el (si probabil si de par. Hrisostom).
Desi e cam dificil, cum ramane cu miracolele care pana mai ieri au curs din mainile celor doi?
Atingerile aduse cauzei "Sfintii Inchisorilor" de care acestia s-au folosit astfel in scopuri personale sunt enorme si ireparabile..

Si vor urma si suturile de rigoare din partea alora mai maruntei: apologeticum, rasboiu' si altii care pana mai curand ii erau prieteni si sustinatori.

Sau, vom asista la (inca) o mica schisma oficiala spre bucuria celor cu Zeul Calendar mare amatori de asa ceva, insa prea putin probabil.

Last edited by AlinB; 30.03.2010 at 00:43:25.
Reply With Quote
  #27  
Vechi 30.03.2010, 00:17:16
Mihailc Mihailc is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 15.03.2008
Mesaje: 3.182
Implicit

Marius x: În primul rând mulțumesc pentru aprecieri, oricum știm că orice ocară care vine dinspre talibani ne onorează. Ghiveciul de mai sus e o colecție de trăsnăi teologoide preferate de conferențiarii -profeți nevrotici și cei prostiți de ei.
Totuși ce vă împiedică să-i frecventați pe stiliști dacă tot vă sunt așa de dragi?
Cine v-a rânduit pe voi judecători sau chivernisitori ai iconomiei Domnului?
Reply With Quote
  #28  
Vechi 30.03.2010, 00:23:17
antoniap
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

Eu am urmarit o parte din conferinta de la Iasi, din 19 martie 2010, in care isi expunea niste convingeri foarte bine sustinute din punct de vedere teologic, privind calendarul pe stil nou. Nu barfea pe nimeni, ci pur si simplu sustinea un punct de vedere diferit de cel al BOR, in aceasta problema.

Cu ce scop a fost introdus calendarul pe stil nou? E chiar asa de grav sa acceptam si o alta parere decat cea oficiala? Caci parca ecumenistii propovaduiesc dragostea!!! De ce atata zel in a-l considera cel mai bun posibil? De ce fata de inovatiile ecumeniste nu ne pronuntam cu mai multa fermitate? Ce fel de crestini suntem? Daca ecumenistii ar avea dragostea pe care o propovaduiesc, n-ar face atata caz de un teolog care sustine altceva decat ei.

Sa zicem ca Danion o fi strecurat vreo greseala! Inversunarea cea mare nu mi se pare o solutie. Cine tace cand trebuie sa vorbeasca are doar un pacat. Dar cine vorbeste, si marturiseste dreapta credinta, poate si el sa greseasca. De ce sa consideram, de exemplu, ca parintele Cleopa a spus totdeauna cuvinte inspirate de Duhul Sfant? Sfantul Serafim de Sarov spunea ca se poate ca si un om duhovnicesc sa greseasca. Atunci cand vorbeste din ratiuni omenesti. A dat raspuns ambiguu despre 666, asta stiu precis. Despre calendar, imi pun si eu semne de intrebare. Iar daca Danion si-o fi argumentat teologic un punct de vedere cu privire la vreo afirmatie a parintelui Cleopa, nu inseamna ca l-a ,,desfiintat'' ca duhovnic.

Apa Iordanului se intoarce la Boboteaza stilistilor, asa ca trebuie sa fim corecti. Nu-mi place ascultarea oarba. Scrierile Sfintilor Parinti recomanda ascultarea cu discernamant.
Reply With Quote
  #29  
Vechi 30.03.2010, 00:30:50
Mihnea Dragomir's Avatar
Mihnea Dragomir Mihnea Dragomir is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 15.02.2010
Locație: Ținuturile Loirei, Franța
Religia: Catolic
Mesaje: 7.751
Implicit

Citat:
În prealabil postat de antoniap Vezi mesajul
Daca ecumenistii ar avea dragostea pe care o propovaduiesc, n-ar face atata caz de un teolog care sustine altceva decat ei.

(...) Nu-mi place ascultarea oarba. Scrierile Sfintilor Parinti recomanda ascultarea cu discernamant.
Aici nu e vorba de o părere cum că ar fi mai bun calendarul iulian. E vorba de atitudine schismatică:
"ieromonahul Visarion, a spus ca intr-o discutie ce a purtat-o la masa in prezenta a aproximativ 20 persoane Danion i-a propus sa iasa de sub ascultarea canonica a Bisericii Ortodoxe Romane."

Deci, una e "ascultarea cu discernământ" și alta e "ieșirea de sub ascultare". Adică, altfel spus, schisma.
__________________
Doamne, Tu pe toate le știi ! Tu știi că Te iubesc !

www.catehism.com
http://regnabit.wordpress.com
Reply With Quote
  #30  
Vechi 30.03.2010, 00:35:05
anna21 anna21 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 07.03.2009
Religia: Ortodox
Mesaje: 3.461
Implicit

Citat:
În prealabil postat de antoniap Vezi mesajul
Eu am urmarit o parte din conferinta de la Iasi, din 19 martie 2010, in care isi expunea niste convingeri foarte bine sustinute din punct de vedere teologic, privind calendarul pe stil nou. Nu barfea pe nimeni, ci pur si simplu sustinea un punct de vedere diferit de cel al BOR, in aceasta problema.

Cu ce scop a fost introdus calendarul pe stil nou? E chiar asa de grav sa acceptam si o alta parere decat cea oficiala? Caci parca ecumenistii propovaduiesc dragostea!!! De ce atata zel in a-l considera cel mai bun posibil? De ce fata de inovatiile ecumeniste nu ne pronuntam cu mai multa fermitate? Ce fel de crestini suntem? Daca ecumenistii ar avea dragostea pe care o propovaduiesc, n-ar face atata caz de un teolog care sustine altceva decat ei.

Sa zicem ca Danion o fi strecurat vreo greseala! Inversunarea cea mare nu mi se pare o solutie. Cine tace cand trebuie sa vorbeasca are doar un pacat. Dar cine vorbeste, si marturiseste dreapta credinta, poate si el sa greseasca. De ce sa consideram, de exemplu, ca parintele Cleopa a spus totdeauna cuvinte inspirate de Duhul Sfant? Sfantul Serafim de Sarov spunea ca se poate ca si un om duhovnicesc sa greseasca. Atunci cand vorbeste din ratiuni omenesti. A dat raspuns ambiguu despre 666, asta stiu precis. Despre calendar, imi pun si eu semne de intrebare. Iar daca Danion si-o fi argumentat teologic un punct de vedere cu privire la vreo afirmatie a parintelui Cleopa, nu inseamna ca l-a ,,desfiintat'' ca duhovnic.

Apa Iordanului se intoarce la Boboteaza stilistilor, asa ca trebuie sa fim corecti. Nu-mi place ascultarea oarba. Scrierile Sfintilor Parinti recomanda ascultarea cu discernamant.
http://www.ortodoxmedia.com/inregist..._marturisitori

Totusi cred ca prima postare se refera la alta conferinta
Reply With Quote
Răspunde



Subiecte asemănătoare
Subiect Subiect început de Forum Răspunsuri Ultimele Postari
Stie cineva? delia31 Biserica Ortodoxa Romana 8 06.12.2013 20:08:13
Stie cineva...? Noesisaa Generalitati 14 07.05.2011 12:05:14
stie cineva felixlivadaru Din Noul Testament 6 25.08.2010 00:31:42
Stie cineva??????? pui Generalitati 10 24.10.2008 12:46:18
Stie cineva..???? tigerAvalo9 Generalitati 6 20.09.2008 17:18:04