Forum Crestin Ortodox Crestin Ortodox
 
 


Du-te înapoi   Forum Crestin Ortodox > Biserica Ortodoxa si alte religii > Secte si culte
Răspunde
 
Thread Tools Moduri de afișare
  #761  
Vechi 12.01.2010, 21:39:40
tricesimusquintus tricesimusquintus is offline
Banned
 
Data înregistrării: 09.05.2009
Religia: Alta confesiune
Mesaje: 2.822
Implicit

Citat:
În prealabil postat de iustin10 Vezi mesajul
Si in afara de Inviere ,ce alte diferente mai sunt?
Nu te intreb cu un gand ascuns ,sau ca sa 'te convertesc' .Sunt curios,si cred ca se poate discuta si civilizat despre aceste teme,chiar daca gandim diferit despre ele.
Își mulțumesc pentru bunăvoință. Din păcate, pe acest forum m-am lovit mai mult de atitudini intolerante, dar la urma urmei la ce era să mă aștept?

Diferențe mai sunt, dar cum spuneai și tu nu ar trebui să constituie impedimente pentru un dialog intercofesional decent. Le-aș structura pe trei nivele: diferențele comune existente între ortodoxie și protestantism, între protestantism și neoprotestantism și bineînțeles doctrinele specifice adventismului. La care te referi?
Reply With Quote
  #762  
Vechi 12.01.2010, 22:46:51
iust79 iust79 is offline
Junior Member
 
Data înregistrării: 12.01.2010
Mesaje: 18
Talking

Citat:
În prealabil postat de iustin10 Vezi mesajul
Si in afara de Inviere ,ce alte diferente mai sunt?
Nu te intreb cu un gand ascuns ,sau ca sa 'te convertesc' .Sunt curios,si cred ca se poate discuta si civilizat despre aceste teme,chiar daca gandim diferit despre ele.
Salutare tuturor!

am vazut titlul acestui subiect si am zis sa intru macar sa dau buna ziua. eu sunt crestin baptist. intrucat subiectul acesta e inceput de mult si in ultima perioada s-a purtat o conversatie destul de lunga si in care imi este greu sa intervin, nu stiu cam ce sa postez.
a, da, si eu as dori sa vad daca se poate discuta civilizat despre lucruri in care gandim diferit.
Reply With Quote
  #763  
Vechi 12.01.2010, 23:03:39
tricesimusquintus tricesimusquintus is offline
Banned
 
Data înregistrării: 09.05.2009
Religia: Alta confesiune
Mesaje: 2.822
Implicit

Citat:
În prealabil postat de iust79 Vezi mesajul
Salutare tuturor!

am vazut titlul acestui subiect si am zis sa intru macar sa dau buna ziua. eu sunt crestin baptist. intrucat subiectul acesta e inceput de mult si in ultima perioada s-a purtat o conversatie destul de lunga si in care imi este greu sa intervin, nu stiu cam ce sa postez.
a, da, si eu as dori sa vad daca se poate discuta civilizat despre lucruri in care gandim diferit.
Bine-ai venit! Și dacă se discută civilizat, vom fi surprinși de câte lucruri ne leagă, începând cu iubirea lui Hristos:

"Căci dragostea lui Cristos ne constrânge..." (2 Cor. 5.14 - versiunea NTR)
"Căci dragostea lui Hristos ne strînge..." (2 Cor. 5.14 - versiunea Cornilescu)
"Căci dragostea lui Hristos ne stăpânește..."(2 Cor. 5.14 - versiunea sinodală)
Reply With Quote
  #764  
Vechi 12.01.2010, 23:20:46
iustin10 iustin10 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 02.01.2010
Mesaje: 2.305
Implicit

Fata de ortodoxie m-ar interesa diferentele,pentru ca pe aceea o mai cunosc. Si eu as fi curios daca se poate discuta civilizat .Una e sa vorbesti despre doctrine,si alta sa vorbesti direct cu oamenii.Nu imi fac iluzii ca vreunul ar fi miscat din propria credinta,sau ca vom fi de acrod unu cu altu , dar pe mine chiar ma intereseaza sa cunosc,si nu sa judec
Reply With Quote
  #765  
Vechi 13.01.2010, 11:48:26
tricesimusquintus tricesimusquintus is offline
Banned
 
Data înregistrării: 09.05.2009
Religia: Alta confesiune
Mesaje: 2.822
Implicit

Citat:
În prealabil postat de iustin10 Vezi mesajul
Fata de ortodoxie m-ar interesa diferentele,pentru ca pe aceea o mai cunosc.
Diferențele principale față de ortodoxie (ca de altfel și față de majoritatea cultelor creștine) sunt cele legate de ziua de închinare și învățătura despre starea omului în moarte. Însă unicitatea adventismului nu constă în acestea, cele două învățături regăsindu-se în credința și practica primilor creștini și mai apoi în unele scrieri patristice. Învățătura neîntâlnită în celelalte culte creștine este învățătura Sanctuarului, însă despre aceasta se vorbește mai puțin, considerându-se a fi neimportantă, deși ea vorbește despre semnificațiile și împlinirea "umbrelor" sanctuarului pământesc precum și despre locul unde Se găsește Hristos la momentul actual și lucrarea pe care o face.
Reply With Quote
  #766  
Vechi 13.01.2010, 12:05:29
dani2004 dani2004 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 02.10.2009
Religia: Ortodox
Mesaje: 305
Implicit

Citat:
În prealabil postat de tricesimusquintus Vezi mesajul
Diferențele principale față de ortodoxie (ca de altfel și față de majoritatea cultelor creștine) sunt cele legate de ziua de închinare și învățătura despre starea omului în moarte. Însă unicitatea adventismului nu constă în acestea, cele două învățături regăsindu-se în credința și practica primilor creștini și mai apoi în unele scrieri patristice. Învățătura neîntâlnită în celelalte culte creștine este învățătura Sanctuarului, însă despre aceasta se vorbește mai puțin, considerându-se a fi neimportantă, deși ea vorbește despre semnificațiile și împlinirea "umbrelor" sanctuarului pământesc precum și despre locul unde Se găsește Hristos la momentul actual și lucrarea pe care o face.
Iisus sta in sanctuar si numara pacatele oamenilor.
Si despre imparatia de x ani, si despre Domnul care a venit, si despre pecetluire?
Toate inventiile adventiste au stat "ascunse" 1700 de ani, pana la venirea lui Miller si a "profetesei". Aveti si voi ce face!
Mai vrei diferente?
Reply With Quote
  #767  
Vechi 13.01.2010, 12:49:11
tricesimusquintus tricesimusquintus is offline
Banned
 
Data înregistrării: 09.05.2009
Religia: Alta confesiune
Mesaje: 2.822
Implicit

Citat:
În prealabil postat de dani2004 Vezi mesajul
Iisus sta in sanctuar si numara pacatele oamenilor.
Nu-ti face cinste să te exprimi astfel despre activitatea Mântuitorului tău.

Citat:
În prealabil postat de dani2004 Vezi mesajul
Si despre imparatia de x ani
Învățătura despre împărăția milenială a drepților după înviere se găsește în Scriptură. Trebuie doar s-o acceptați:

"Fericit și sfânt este cel ce are parte de învierea cea dintâi. Peste aceștia moartea cea de a doua nu are putere, ci vor fi preoți ai lui Dumnezeu și ai lui Hristos și vor împărăți cu El mii de ani." (Apoc. 20,6 - versiunea ortodoxă)

Citat:
În prealabil postat de dani2004 Vezi mesajul
si despre Domnul care a venit
Ne confunzi cu martorii lui Iehova. Ei spun că Domnul a venit deja.

Citat:
În prealabil postat de dani2004 Vezi mesajul
si despre pecetluire?
Și aceasta este o învățătură bibliblică:

"Zicând: Nu vătămați pământul, nici marea, nici copacii, până ce nu vom pecetlui, pe frunțile lor, pe robii Dumnezeului nostru.
Și am auzit numărul celor pecetluiți: o sută patruzeci și patru de mii de pecetluiți, din toate semințiile fiilor lui Israel " (Apoc. 7,3.4)


Citat:
În prealabil postat de dani2004 Vezi mesajul
Toate inventiile adventiste au stat "ascunse" 1700 de ani, pana la venirea lui Miller si a "profetesei".
"Invențiile" acestea nu sunt adventiste, ci biblice și nu e vina noastră că au stat "ascunse". Vina puteți s-o căutați într-o anume biserică istorică ce se laudă că a păstrat dreapra credință timp de 2.000 de ani...
Reply With Quote
  #768  
Vechi 13.01.2010, 14:28:43
iustin10 iustin10 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 02.01.2010
Mesaje: 2.305
Implicit

ziua de repaus e sambata ?
Omul moare definitiv,pina la Judecata Universala?
Unde se afla Iisus acum?
Reply With Quote
  #769  
Vechi 13.01.2010, 14:51:22
dani2004 dani2004 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 02.10.2009
Religia: Ortodox
Mesaje: 305
Implicit

Citat:
În prealabil postat de tricesimusquintus Vezi mesajul
"Zicând: Nu vătămați pământul, nici marea, nici copacii, până ce nu vom pecetlui, pe frunțile lor, pe robii Dumnezeului nostru.
Și am auzit numărul celor pecetluiți: o sută patruzeci și patru de mii de pecetluiți, din toate semințiile fiilor lui Israel " (Apoc. 7,3.4)
Si voi sunteti din semintiile lui Israel?
Reply With Quote
  #770  
Vechi 13.01.2010, 14:53:38
dani2004 dani2004 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 02.10.2009
Religia: Ortodox
Mesaje: 305
Implicit

Citat:
În prealabil postat de tricesimusquintus Vezi mesajul
"Invențiile" acestea nu sunt adventiste, ci biblice și nu e vina noastră că au stat "ascunse". Vina puteți s-o căutați într-o anume biserică istorică ce se laudă că a păstrat dreapra credință timp de 2.000 de ani...
Ha ha ha!
Bine ca le-a gasit profeteasa si le-a interpretat.
Reply With Quote
Răspunde



Subiecte asemănătoare
Subiect Subiect început de Forum Răspunsuri Ultimele Postari
Cateva intrebari pentru neoprotestanti si protestanti. Seraphim7 Secte si culte 104 23.10.2022 00:36:38
Profeti adventisti NeInocentiu Secte si culte 592 07.05.2012 09:41:27
Cateva intrebari pentru sfintii preoti si crestini RafaelMiticaPitulice Despre Sfanta Scriptura 25 02.08.2011 09:01:17
Despre Penticostali, Baptisti, Adventisti danyel Secte si culte 741 11.08.2010 21:37:50