Forum Crestin Ortodox Crestin Ortodox
 
 


Du-te înapoi   Forum Crestin Ortodox > Generalitati > Generalitati
Răspunde
 
Thread Tools Moduri de afișare
  #71  
Vechi 01.09.2011, 01:33:51
Nae123
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit si gata

Publicul ,,parazit,, este tot cel dinainte de Irefutabil? Pentru ca ar fi trist, asa, ne-au schimbat mentalitatile si apoi ne-au abandonat. Sau cum? Apreciez, si cu asta inchei, seriozitatea cu care abordati un subiect ieftin si vulgar. Numai bine, chiar!
Reply With Quote
  #72  
Vechi 01.09.2011, 09:34:20
WhiteChakra's Avatar
WhiteChakra WhiteChakra is offline
Member
 
Data înregistrării: 22.08.2011
Religia: Catolic
Mesaje: 86
Implicit

Citat:
În prealabil postat de ioanna Vezi mesajul
Din punctul meu de vedere, dupa Irefutabil, au dat-o pe panta misto-ului accesibil, aerului morbid-umoristic din belsug, instrumentatie usoara, abundenta de injuraturi, cu alte cuvinte, au devenit comerciali. Muzica lor, care la inceput (pana prin 2003) avea un rol educativ, schimba ceva in oameni, schimba mentalitati, a devenit azi una strict pentru divertisment. Inainte mai scapau cate o injuratura, insa bine ales momentul, studiat, astfel incat sa accentueze o idee, acum, injuraturile lor sunt doar o murdarie meschina si saracacioasa, ceruta insa de publicul "parazit", amator de caterinca ieftina. Ei ar fi trebuit sa pastreze o doza de independenta fata de gusturile masei, n-au facut-o, s-au "prostituat". Ca sa nu mai zic de sound-ul lor, care n-a inregistrat niciun progres, Parazitii n-au crescut calitativ ,au crescut cantitativ in ceea ce priveste misto-ul, atat.
Parazitii intodeauna au fost caterincosi, inclusiv pe "Irefutabil". Vrei sa spui ca piese precum "Jos cenzura", "Fii pregatit", "Goana dupa iluzii", "Egali din nastere" sau "Drogurile schimba tot" nu sunt cat de cat educative ? Adevarat, mai sunt si piese produse 100% pentru amuzamentul (sau plictiseala) propriu, si beat-ul e un pic modern insa hai sa fim seriosi, au trecut 10 ani de la acel album, normal ca trebuia sa schimbe ceva, altfel nu se mai vindea deloc. Si cu toate astea, nu s-au dat pe dance, house ca sa iasa banul, au ramas aceiasi oameni ca la inceput. Ceea ce face Puya e prostitutie muzicala, si multi altii.
Reply With Quote
  #73  
Vechi 01.09.2011, 10:28:55
N.Priceputu
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

Impresia pe care mi-o fac Paraziții și hip-hop-ul în general este că au găsit o formulă de succes speculând și amplificând dorința de protest, de revoltă a tinerilor, plăcerea de „a spune pe bune” tot ce le trece prin minte, folosind cuvinte triviale, disprețuind autocenzura, vrând să dea impresia că prin astfel de formule spun lucruri incomode, că scot la iveală adevărurile ascunse cu grijă de ipocriți.

Părerea mea este că ei înșiși sunt nesinceri, că nu caută decât o formulă de succes, găsindu-și o nișă pe piața audio.

Găsesc nesinceritate și lașitate în felul acesta de protest, care e plin de ură la adresa altora, pentru care întotdeauna altcineva e de vină pentru tot răul. Iar noi, „cei buni”, le aruncăm în față, cu ură și sarcasm, la modul cel mai vulgar, tot ce credem despre ei.

Mai mult, mi se pare o blasfemie a-L lua ca aliat pe însuși Hristos, care, știm bine, chiar și când îi critica pe farisei, o făcea plângându-i (nu înjurându-i).

Parcă încearcă să facă treaba lui Dumnezeu folosind metodele și stilul diavolului.

Edit: Rezultatele acestei culturi se văd în stilul pe care-l adoptă adolescenții și tinerii de azi: nemulțumiți de tot, urându-i pe ceilalți, lipsiți de idealuri, de dorința de trăi cu rost (v. așa-zisele revolte din Anglia și Germania)

Last edited by N.Priceputu; 01.09.2011 at 10:37:45.
Reply With Quote
  #74  
Vechi 01.09.2011, 11:36:06
ioanna's Avatar
ioanna ioanna is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 20.07.2011
Locație: Cluj-Napoca
Religia: Ortodox
Mesaje: 3.494
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Nae123 Vezi mesajul
Publicul ,,parazit,, este tot cel dinainte de Irefutabil? Pentru ca ar fi trist, asa, ne-au schimbat mentalitatile si apoi ne-au abandonat. Sau cum? Apreciez, si cu asta inchei, seriozitatea cu care abordati un subiect ieftin si vulgar. Numai bine, chiar!
Publicul 'parazit' e mereu altul, pentru ca Parazitii nu au urmarit sa-si fidelizeze publicul, ci au avut mereu o categorie tinta: adolescentii, au speculat spiritul de fronda. Ii mai ascultam si eu ocazional prin liceu, prin ’98-’99, insa personal resimt o diferenta intre atunci si acum. E adevarat ca si eu m-am schimbat, iar acum ma raportez (poate) intr-un mod diferit la ei, insa miserupismul generalizat, in spiritul parodic si bascalios al romanului e mult mai evident acum. Cred ca fenomenul a fost Mafia, mai putin Parazitii, pentru ca muzica lor reverbera si rezona atenuant, facandu-i pe tineri sa devina circumspecti la unele aspecte ale societatii, insa indecenta lor ascundea un apel la decenta. Motto-ul de pe sonetul meu a fost din BUG Mafia, din Ridica-ma la cer :) Pentru mine ei raman o Poveste fara sfarsit, Fara cuvinte intr-o Lume nebuna, nebuna de tot in timp ce Parazitii – Omul din lift, care militeaza pentru “jos cenzura”, doar pentru a avea satisfactia de a se pisa (ma scuzati) pe libertatea de exprimare.

Last edited by ioanna; 01.09.2011 at 12:01:52.
Reply With Quote
  #75  
Vechi 01.09.2011, 12:18:46
Patrie si Credinta's Avatar
Patrie si Credinta Patrie si Credinta is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 24.05.2011
Locație: Ploiesti
Religia: Ortodox
Mesaje: 1.536
Send a message via Skype™ to Patrie si Credinta
Exclamation Dec

[quote=WhiteChakra;395590]De Lady Gaga ce parere ai ? O satanista care isi bate joc de Iisus in ultimul hal iar sute de milioane de oameni o aplauda si o idolatrizeaza. Daca hip hop-ul e spalare pe creier, atunci asta ce e ?

Satanista nu stiu,nebuna clinic disperata de atentie,da. ,,.... in ultimul hal iar sute de milioane de oameni o aplauda si o idolatrizeaza''.Eu intreb cum faci toate tacanelile alea:rochie de carne,sa vii beata,jumatate dezbracata la meci etc. si sa te aplaude si idolatrizeze lumea.
__________________
Every point of view is useful, even those that are wrong - if we can judge why a wrong view was accepted.
Reply With Quote
  #76  
Vechi 01.09.2011, 13:07:52
WhiteChakra's Avatar
WhiteChakra WhiteChakra is offline
Member
 
Data înregistrării: 22.08.2011
Religia: Catolic
Mesaje: 86
Implicit

Ca sa nu mai vorbim de videoclipuri.. papusa Illuminati ! :)
Reply With Quote
  #77  
Vechi 01.09.2011, 17:37:44
NeInocentiu's Avatar
NeInocentiu NeInocentiu is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 17.02.2011
Religia: Alta confesiune
Mesaje: 302
Implicit

Dar numai ascultatul formatiei "parazitii" este pacat ?
Reply With Quote
  #78  
Vechi 01.09.2011, 19:33:04
laviniu laviniu is offline
Banned
 
Data înregistrării: 26.08.2011
Mesaje: 183
Implicit

Normal ca nu...Si nici nu stiu dace e un pacat ci exact cum mai scrisesem e pierdere inutila de timp! Iar pacatul consta in irosirea vremii aiurea.La fel si cu manelele, pe care eu unul le consider apanaj al unor limitati, fiind o forma de subcultura. Insa fiecare pana la urma e liber sa asculte ce vrea !Numai bine!
Reply With Quote
  #79  
Vechi 02.09.2011, 01:20:38
Claudiu_FT Claudiu_FT is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 02.09.2011
Mesaje: 151
Implicit Reeducare

Eu am ascultat Parazitii de la varsta de 9 ani si acum am 22.

Ok, nu ma mir ca va luati strict de ei, pt ca si pe mine m-au dezamagit in multe piese. Ce ma deranjeaza ca unii critica extrem de pueril in necunostinta de cauza. V-ati luat de cultura hip-hop, ar trebui sa fac un post de lungimea unei carti ca sa expun detaliat aceasta cultura. Pe langa hip-hop ascult multe altele: jazz, blues, rock ( umpic din toate ramurile ), experimentalul modern, raggae chiar simfonica sau folclor romanesc. Cu exceptia folclorului, care fiecare tara il are, toate genurile muzicale nu au granite, arta e menita sa uneasca oamenii, unitate in diversitate.

1. Asta pentru ca zicea cineva ca hip-hopul e la americani. Stiti atat: BUG Mafia, Parazitii si La Familia. Va spun eu ca sunt artisit hip-hop in romania care promoveaza crestinismul in versuri, printr-o subtilitate atat de fina, incat pana si ateii sunt educati in spiritul crestin.

2. Cineva zicea ca nu ii place cum se imbraca. Daca ai spirit teologic, ar trebui sa intelegi ce inseamna un simbol. Moda hainelor largi provine din ghetou. Ele se poarta in amintirea vremurilor cand negrii erau marginalizati si traiau in conditii mizere. Cei mici purtau hainele fratilor mai mari, neavand cu ce sa e imbrace. Papucii fara sireturi sunt in amintirea celor ce ajungeau la inchisoare, unde sireturile erau confiscate ca sa nu se poata spanzura detinutii cu ele. Exemplele pot continua pe aspectul acesta.

3. Lumea blameaza foarte mult hip-hopul pentru ca e o muzica in care se injura. Eu cred ca trebuie sa intelegem diferenta dintre obscen si vulgar. Obscenul e atunci cand cineva atrage atentia intr-un mod total stupid si se evidentiza prin lipsa lui de educatie. Vulgarul e ceva folosit in toata arta: pictura, sculptura, teatru, film etc. Vulgarul e atunci cand exprimi niste sentimente, cand vrei sa evidentiezi niste probleme dar simti ca lumea e ignoranta si nu ia in serios ceea ce spui, asa ca sochezi printr-o refulare a trairilor interioare desi restul actiunilor sunt perfect controlate cu ratiune si bun gust.

4. O mica istorie. Acest gen de muzica s-a conturat la sfarsitul anilor 80`. Ceea ce iese cel mai mult in evidenta si e specific acestui gen e rap-ul. Aceasta recitare de versuri sub forma de cearta, a aparut din dorinta de a se renunta la violenta fizica. Situatia negrilor din acea vreme era precara si ei erau constant in mijlocul conflictelor sociale.Erau mereu violente intre bande insa prin rap ei au inlocuit violenta fizica cu arta. Asa s-a nascut battle-ul.Se intalneau la colt de strada si faceau batalii de versuri ''scuipate'' pe tobe.Lumea se distra,se unea si se punea tot mai mult accent pe inteligenta si indemanarea asta lingvistica. Rap tradus din argoul lor, inseamna reputatie, respect. Deci acei oameni au reusit sa isi depaseasca conditia prin acest mod demn de respectat ( Rap ). Aceasta muzica poate fi vazuta si ca un discurs iar de multe vulgaritatea din texte reflecteaza cel mai clar problemele societatii contemporane. Sa fim seriosi, cati dintre noi nu ar avea o strofa rap de ''scuipat'' impotriva actualei guvernari si a situatie din Romania actuala?

5. Eu inteleg ca e un curent muzical greu de digerat si daca nu iti place de la prima auditie e cam greu sa il ai in preajma ca ambient sau ca un gen muzical care iti e usor sa il ignori. Mie personal imi place de cand ma stiu insa niciodata nu am atacat pe nimeni, ca ceea ce ascult eu ar fi superior muzicii acultate de altcineva, si nu mi-am permis niciodata sa atac un gen muzical, in special cand nu am nici o documentare si sunt in necunostinta de cauza.

6. Va las cateva linkuri de hip-hop romanesc care eu il consider de calitate:

Tema politica:

http://www.youtube.com/watch?v=z4Bl4KB9cOI

Tema sociala:

http://www.youtube.com/watch?v=BEcS3PYPLkA

Tema filozofica:

http://www.youtube.com/watch?v=_2Ub-aAjrLQ

In concluzie, Parazitii au un CV important pentru hip-hopul romanesc, desi sunt unele piese in care si pe mine m-au dezamagit. Nu e pacat sa asculti parazitii caci ''nu ce intra in gura omul spurca, ci ceea ce iese''.

P.S: Ar ma fi multe de spus, insa cred ca e destul de lung postul meu, insa pe aceasta tema as fi dispus sa raspund si la alte intrebari. Toate cele bune!
Reply With Quote
  #80  
Vechi 02.09.2011, 09:37:57
fallen fallen is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 21.03.2011
Locație: bucuresti
Religia: Ortodox
Mesaje: 2.250
Trimite un mesaj prin Yahoo pentru fallen
Implicit

Dar sa asculti un manelist care, citez, ii multumeste lui Dumnezeu ca a facut bani "fara numar", are masini si gagici multe, si "dusmanii moare"? Si cand te gandesti ca oamenii astia chiar merg la biserica si aprind lumanari si se roaga sa le mai dea...mai mult , daca se poate...fara numar...eventual mai construiesc si cate o biserica, aia mai bazati.

Daca te influenteaza tot ceea ce vezi si ce auzi, mai bine nu mai deschizi televizorul sau radio-ul... si nu mai iesi nici din casa..
Reply With Quote
Răspunde



Subiecte asemănătoare
Subiect Subiect început de Forum Răspunsuri Ultimele Postari
E pacat? ToaderValentin Intrebari utilizatori 5 18.12.2012 22:39:38
Pacat sau nu? Darkanian Pocainta 33 13.08.2010 23:19:44
e pacat? Valy76 Calugarul 23 22.03.2010 22:30:06
pacat? omosapiensi Teologie si Stiinta 3 25.01.2010 13:30:20
pacat sau nu? pisi Generalitati 34 18.06.2008 23:11:07