Forum Crestin Ortodox Crestin Ortodox
 
 


Du-te înapoi   Forum Crestin Ortodox > Biserica Ortodoxa si alte religii > Alte Religii
Subiect închis
 
Thread Tools Moduri de afișare
  #141  
Vechi 04.02.2010, 00:56:09
amarius
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

Cornilescu Psalmul 150:1 Lăudați pe Domnul! Lăudați pe Dumnezeu în Locașul Lui cel sfînt, lăudați-l în întinderea cerului, unde se arată puterea Lui!
Ortodox Psalmul 150:1 Aliluia! Lăudați pe Domnul întru sfinții Lui; lăudați-L pe El întru tăria puterii Lui.

Cuvantul este bine tradus cu ,,locasul Lui,, originalul evreiesc este ko'-desh si inseamna loc sacru. La fel aleluia este bine tradus, cuvantul este haw-lal ...
  #142  
Vechi 04.02.2010, 05:26:35
sisu sisu is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 06.12.2007
Locație: Montreal, Canada
Religia: Alta confesiune
Mesaje: 128
Implicit

... adica "Laudat sa fie numele Domnului"

http://ro.orthodoxwiki.org/Aleluia

Alléluia ou Hallelujah, signifiant littéralement "Louez Jah" ou "Louez Yah", est une incitation à louer le nom divin invoquée dans le courant Rastafari, et antérieurement par les hébreux dans la religion juive. En effet, Jah ou Yah est tiré du tétragramme YHWH et vient de la contraction de Yahweh ou Jéhovah.
  #143  
Vechi 04.02.2010, 07:02:33
inorog
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

Toti ratatii descinsi din dissenter-ii de pe vremea lui Cromwell, adica puscariasii si mercenarii Angliei prea rataciti ca sa mai fie comozi la ei acasa au fost expulzati sau impinsi sa se care peste ocean si brusc din mercenari ucigasi si jefuitori si din negustori de sclavi au devenit sfinti si profeti, dar, ce chestie, n-au incetat nici sa omoare, nici sa vanda sclavi, nici sa jefuiasca pe altii. Toti insa au ceva in comun: stiu perfect ce misto e tradusa Biblia. Avem deja cateva mii de versiuni "cool" despre cum fratele x sau pastorul y au mai dat cu capu' de poala cumatrului Lucy si le-a explicat el autentic de autentic ca s-a gresit aici sau trebuie interpretat altfel acolo.

RATACITILOR, ORTODOXIA E DINAINTE DE BIBLIE. SFINTII ORTODOXIEI AU SCRIS-O. Pe vremea cand Pavel umbla din oras in oras nu exista idolul de hartie caruia voi ii spuneti Biblie, si cand a scris Pavel, nu Biblia voastra de hartie a scris-o, chiar daca era pe hartie. Transmiterea crestinismului de la om la om a fost prima, hartia scrisa a fost dupa. Faptul ca rataciti atata printre litere dovedeste ce fel de credinta aveti: de hartie, de cerneala si de carton. Si apropos, oricat schimbati si oricate scoateti si adaugati, tatal vostru care e in iad e cam stangaci, si va ies "porumbei" pe guritza care seamana a cioara. Lasati prostiile ca voi respectati Biblia. Sa se hotarasca tanti Sodoma USA care din 4000 de versiuni o respecta, si cand ajungeti la o concluzie dati un mesaj pe net. Va asteptam.
  #144  
Vechi 04.02.2010, 10:11:50
mihai07
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

Citat:
În prealabil postat de sisu Vezi mesajul
... adica "Laudat sa fie numele Domnului"

http://ro.orthodoxwiki.org/Aleluia

Alléluia ou Hallelujah, signifiant littéralement "Louez Jah" ou "Louez Yah", est une incitation à louer le nom divin invoquée dans le courant Rastafari, et antérieurement par les hébreux dans la religion juive. En effet, Jah ou Yah est tiré du tétragramme YHWH et vient de la contraction de Yahweh ou Jéhovah.
apropo sisule, stiai ca ala de v-a inventat pe voi (Russel) era mason?
Cred ca stii cui slujesc masonii.

Last edited by mihai07; 04.02.2010 at 10:14:22.
  #145  
Vechi 04.02.2010, 13:00:45
Ioana-Andreea's Avatar
Ioana-Andreea Ioana-Andreea is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 01.11.2009
Locație: Ploiesti
Religia: Ortodox
Mesaje: 630
Trimite un mesaj prin Yahoo pentru Ioana-Andreea
Implicit

Citat:
În prealabil postat de amarius Vezi mesajul
Te rog sa-mi citesti ceva din ea cu sinceritate, adica am incredere.
Nu o am.Cercetatorii londonezi care au descoperit-o au afirmat.
Este si pusa pe net.

http://www.google.ro/url?sa=t&source...LywsQ-HaoRCR6w


Pai a-i spune cuiva fericita nu inseamna ca o cinstesti.In schimb,"a ferici" inseamna a cinsti.

Toate diferentele de pe acel site le-am cautat in biblia protestanta de la www.resursecrestine.ro si chiar exista.
In afara de faptul ca si ei spun tot Maica,nu Mama.

De ce nu intelegi ca te-au indepartat? citeste Insetand dupa Dumnezeu,pe www.scribd.com,sa vezi mai multe dovezi din Biserica Primara.
__________________
"Viata nu este nimic altceva decat un sir de apropieri si departari de Dumnezeu" - Pr. Emilianos Simonopetritul
  #146  
Vechi 04.02.2010, 13:06:34
Ioana-Andreea's Avatar
Ioana-Andreea Ioana-Andreea is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 01.11.2009
Locație: Ploiesti
Religia: Ortodox
Mesaje: 630
Trimite un mesaj prin Yahoo pentru Ioana-Andreea
Implicit

Ps 150, 1: Aineite ton Theon en tois aghiois autou

Uite si aici
http://www.codexsinaiticus.org/en/ma...r&zoomSlider=0
__________________
"Viata nu este nimic altceva decat un sir de apropieri si departari de Dumnezeu" - Pr. Emilianos Simonopetritul
  #147  
Vechi 04.02.2010, 20:57:31
lacrimi's Avatar
lacrimi lacrimi is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 19.02.2009
Locație: LONDON
Religia: Ortodox
Mesaje: 624
Implicit

Citat:
În prealabil postat de sisu Vezi mesajul
Rev 20:2 El a pus mîna pe balaur, pe șarpele cel vechi, care este Diavolul și Satana, și l-a legat pentru o mie de ani.
Rev 20:3 L-a aruncat în Adînc, l-a închis acolo, și a pecetluit intrarea deasupra lui, ca să nu mai înșele Neamurile, pînă se vor împlini cei o mie de ani. După aceea, trebuie să fie deslegat pentru puțină vreme.
Rev 20:4 Și am văzut niște scaune de domnie; și celorce au șezut pe ele, li s'a dat judecata. Și am văzut sufletele celorce li se tăiase capul din pricina mărturiei lui Isus și din pricina Cuvîntului lui Dumnezeu, și ale celorce nu se închinaseră fiarei și icoanei ei, și nu primiseră semnul ei pe frunte și pe mînă. Ei au înviat, și au împărățit cu Hristos o mie de ani.


Pai daca ne luam dupa Biblia ta de la iehovisti, ar insemna ca judecata ar trebui sa fi fost acum 1000 si ceva de ani, nu? Si eu care credeam ca Imparatia lui Dumnezeu este vesnica, pentru totdeauna.... Dar vad ca la voi e doar "o mie de ani": si dupa aceea ce se intampla?... Unde merg cei mantuiti? Mor din nou? sau Apocalipsa la voi se termina cu "va urma" ca la filmele seriale de la TV...
Trezeste-te, ca sfarsitul e atat de aproape!!!! Si nu-ti mai folosi intelepciunea asta iehovista, "moderna", ci uita-te in adancul inimii tale ca sunt sigura ca mai ai un strop de intelepciune duhovniceasca, pe care nu trebuie decat sa-l cultivi putin...dupa aia totul vine de la sine (de la Hristos)
Doamne ajuta
__________________
"Inima infranta si smerita, Dumnezeu nu o va urgisi..."
  #148  
Vechi 04.02.2010, 21:28:01
sisu sisu is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 06.12.2007
Locație: Montreal, Canada
Religia: Alta confesiune
Mesaje: 128
Implicit

Citat:
În prealabil postat de lacrimi Vezi mesajul
Pai daca ne luam dupa Biblia ta de la iehovisti, ar insemna ca judecata ar trebui sa fi fost acum 1000 si ceva de ani, nu? Si eu care credeam ca Imparatia lui Dumnezeu este vesnica, pentru totdeauna.... Dar vad ca la voi e doar "o mie de ani": si dupa aceea ce se intampla?... Unde merg cei mantuiti? Mor din nou? sau Apocalipsa la voi se termina cu "va urma" ca la filmele seriale de la TV...
Conform apocalipsei, dupa ziua harmagedonului, satan si ingerii lui vor fi invinsi si intemnitati pe o perioada de "1000 de ani" timp in care cei inviati si cei care au supravietuit vor fi "judecati".Omenirea va trai sub conducerea lui isus si a alesilor sai (144000).Dupa aceasta perioada (care sincer nu cred ca va fi doar 1000 ani) satan si cei care nu accepta sa se supuna autoritatii divine vor fi distrusi definitiv iar guvernarea lui Isus va inceta si lumea va trai cu Dumnezeu pentru totdeauna.Va reveni la ceea ce Dumnezeu a creat in Facerea, un paradis terestru.

Citat:
În prealabil postat de lacrimi Vezi mesajul
Trezeste-te, ca sfarsitul e atat de aproape!!!!
Pai asta-i revista care o difuzam noi !

Citat:
În prealabil postat de lacrimi Vezi mesajul
Si nu-ti mai folosi intelepciunea asta iehovista, "moderna", ci uita-te in adancul inimii tale ca sunt sigura ca mai ai un strop de intelepciune duhovniceasca, pe care nu trebuie decat sa-l cultivi putin...dupa aia totul vine de la sine (de la Hristos)
Doamne ajuta
Si ce ar trebui sa fac, ma rog?

p.s.
la ce-ti ajuta ironiile?
  #149  
Vechi 04.02.2010, 21:29:33
sisu sisu is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 06.12.2007
Locație: Montreal, Canada
Religia: Alta confesiune
Mesaje: 128
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Ioana-Andreea Vezi mesajul
Ps 150, 1: Aineite ton Theon en tois aghiois autou

Uite si aici
http://www.codexsinaiticus.org/en/ma...r&zoomSlider=0
Banuiesc ca este in greaca, asa ca nu pot sa traduc ...
  #150  
Vechi 04.02.2010, 21:39:04
lacrimi's Avatar
lacrimi lacrimi is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 19.02.2009
Locație: LONDON
Religia: Ortodox
Mesaje: 624
Implicit

Citat:
În prealabil postat de sisu Vezi mesajul
Conform apocalipsei, dupa ziua harmagedonului, satan si ingerii lui vor fi invinsi si intemnitati pe o perioada de "1000 de ani" timp in care cei inviati si cei care au supravietuit vor fi "judecati".Omenirea va trai sub conducerea lui isus si a alesilor sai (144000).Dupa aceasta perioada (care sincer nu cred ca va fi doar 1000 ani) satan si cei care nu accepta sa se supuna autoritatii divine vor fi distrusi definitiv iar guvernarea lui Isus va inceta si lumea va trai cu Dumnezeu pentru totdeauna.Va reveni la ceea ce Dumnezeu a creat in Facerea, un paradis terestru.



Pai asta-i revista care o difuzam noi !



Si ce ar trebui sa fac, ma rog?

p.s.
la ce-ti ajuta ironiile?


Imi pare rau daca tot ceea ce scriu eu ti se pare ironic. Nu sunt ironica, iar tot ce spun, o spun din inima, fiindca sectantii cu speculatiile si interpretarile lor "moderne" mi-au rapit pe cineva foarte drag...
Incerc sa inteleg, de ce cautati altceva, cand Dumnezeu este doar UNUL, de ce vreti ceva mai "modern" cand Dumnezeu este acelasi dintotdeauna (si El nu va deveni niciodata "modern", cum Il vreti voi), de ce schimbati sensul Biblic, cand Dumnezeu ne spune clar sa nu o facem...
Si apropo': de ce crezi ca Imparatia lui Dumnezeu va fi un paradis "terestru"?
__________________
"Inima infranta si smerita, Dumnezeu nu o va urgisi..."
Subiect închis



Subiecte asemănătoare
Subiect Subiect început de Forum Răspunsuri Ultimele Postari
Iehova e numele din Biblie cocacoc Generalitati 22 26.04.2014 09:50:06
Un nor de martori Mihnea Dragomir Dogmatica 2 29.12.2011 17:19:04
Edward Maya,singurul roman care a castigat un premiu Billboard Daniel_7 Generalitati 17 20.06.2011 20:10:18
Martorii lui Iehova si religia lor assiris Generalitati 25 10.03.2011 21:09:21
Si-a castigat in instanta dreptul de a muri ! cristiboss56 Eutanasia 25 02.03.2011 14:12:43