Forum Crestin Ortodox Crestin Ortodox
 
 


Du-te înapoi   Forum Crestin Ortodox > Biserica Ortodoxa si alte religii > Alte Religii
Subiect închis
 
Thread Tools Moduri de afișare
  #221  
Vechi 08.02.2010, 00:46:53
Ioana-Andreea's Avatar
Ioana-Andreea Ioana-Andreea is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 01.11.2009
Locație: Ploiesti
Religia: Ortodox
Mesaje: 630
Trimite un mesaj prin Yahoo pentru Ioana-Andreea
Implicit

Citat:
În prealabil postat de amarius Vezi mesajul
Esti figura Ioana, multumesc, dar daca ai crezut ca glumesc sau mai stiu eu ce, ma refeream la acestea de mai jos ptr. ca nu stiu numerele care sunt in spatele lor.
Exemplu: daca scriu : 21 : dar fara distanta intre ele iese iconita asta
sau : 66 : tot asa fara spatiu intre 2 puncte si 66 iese iconita asta
... sau macar de unde le iei?
Multam.
optiuni-settings and options-modifica-optiuni diverse(jos)-FULL WYSI....
__________________
"Viata nu este nimic altceva decat un sir de apropieri si departari de Dumnezeu" - Pr. Emilianos Simonopetritul
  #222  
Vechi 08.02.2010, 11:35:59
danyel danyel is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 17.06.2006
Locație: Cluj Napoca, Ardeal ,Romania
Religia: Ortodox
Mesaje: 1.306
Implicit

Citat:
În prealabil postat de amarius Vezi mesajul
Danyel, am intrebat in limba romana.

Cele mai vechi traduceri de texte sfinte în limba poporului, datorate unor ostenitori anonimi, datează din secolele XV-XVI. Ele conțin, în special, Psaltirea și fragmente din Noul Testament: Codicele Voronețean, Psaltirea Scheiană, Psaltirea Hurmuzachi, Psaltirea Voronețeană. Cel mai vechi text tipărit în limba română este Evangheliarul slavo-român al lui Filip Moldoveanul (Sibiu, 1551-1553). Acesta a fost urmat de tipăriturile diaconului Coresi și ale preoților din Șcheii Brașovului, care au dat la lumină, în a doua jumătate a secolului al XVI-lea, Tetraevanghelul (1561), Apostolul (1564), Psaltirea (1570), Evanghelia cu învățături (1581). La Alba Iulia, mitropolitul Simion Ștefan al Ardealului va tipări, în 1648, Noul Testament de la Bălgrad, iar în 1651, Psaltirea. Cu puțin timp înaintea apariției Bibliei lui Șerban Cantacuzino, la București se vor tipări, în timpul mitropolitului Teodosie (1668-1672; 1679-1708), Evanghelia (1682) și Apostolul (1683).

Biblia lui Serban Cantacuzino este prima traducere integrala a Sf Scripturi in limba romana

Biblia Mitropolitului Andrei Saguna deasemenea este in limba romana

Biblia de la Blaj deasemenea este in limba romana

Iar Biblia Sinodala de la 1914 este evident in limba romana
__________________
"Cine seamana in firea pamanteasca va secera din firea pamanteasca putrezirea dar cine seamana in Duhul va secera din Duhul Viata Vesnica"Galateni 6;8

Pacea lui Hristos, la care ați fost chemați, ca să alcătuiți un singur trup, să stăpânească în inimile voastre, și fiți recunoscători.(Coloseni 3:15)
  #223  
Vechi 08.02.2010, 17:17:25
sisu sisu is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 06.12.2007
Locație: Montreal, Canada
Religia: Alta confesiune
Mesaje: 128
Implicit Biblii in romana

Citat:
În prealabil postat de danyel Vezi mesajul
Biblia lui Serban Cantacuzino , Bucuresti (1688)
Biblia lui Bob, Blaj, (1795)
Biblia lui Andrei Șaguna ( 1854)
Biblia Sfântului Sinod (1914)
Iata un site de unde puteti descarca citeva din aceste biblii:

http://www.crestinabsolut.webs.com/

si altele:

http://bitflow.dyndns.org/romanian/Biblia/
  #224  
Vechi 08.02.2010, 17:35:42
danyel danyel is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 17.06.2006
Locație: Cluj Napoca, Ardeal ,Romania
Religia: Ortodox
Mesaje: 1.306
Implicit

Citat:
În prealabil postat de sisu Vezi mesajul
Iata un site de unde puteti descarca citeva din aceste biblii:

http://www.crestinabsolut.webs.com/

si altele:

http://bitflow.dyndns.org/romanian/Biblia/

Ms pt linkuri , e foarte important sa avem laolalta mai multe traduceri
__________________
"Cine seamana in firea pamanteasca va secera din firea pamanteasca putrezirea dar cine seamana in Duhul va secera din Duhul Viata Vesnica"Galateni 6;8

Pacea lui Hristos, la care ați fost chemați, ca să alcătuiți un singur trup, să stăpânească în inimile voastre, și fiți recunoscători.(Coloseni 3:15)
  #225  
Vechi 08.02.2010, 18:22:02
sisu sisu is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 06.12.2007
Locație: Montreal, Canada
Religia: Alta confesiune
Mesaje: 128
Implicit

Citat:
În prealabil postat de gavriil Vezi mesajul
Referitor la preoti e la fel ca la voi unii respecta altii nu pe ceilalti oameni asa ca nu e ceva nou intro biserica.Problema este ca padure fara uscaturi nu se poate e o buna referire la toate bisericile.
De-acord cu tine.Indiferent de tipul ei biserica ramine o organizatie umana, deci imperfecta.

Citat:
În prealabil postat de gavriil Vezi mesajul
Pentru ca sau invatat minte din greselile facute de primii martori sau mai bine sa le zicem studenti in biblie cei care au spus oamenilor ca va veni sfirsitul lumii nu cu mult timp in urma.Inca ceva dece spuneti ca IISUS a fost incoronat ca rege in anul 1914 in cer? Nu a spus IISUS destul de clar ca va fi cu noi pina la sfirsitul veacului. Mai spuneti ca din anul 1914 e inceputul ultimilor zile ale acestui sistem rau?Ce spun batrinii vostri arata ca au calculat si pot avea o idee de ce timpuri traim la fel ca Russell numai ca batrini martori nu mai zic ca o sa vina sfirsitul intro zi anume dar ideile sint asemanatoare.

Inca ceva nu puteti sa il negati pe Rassell pentru ca el va inventat sau va creat ca biserica altfel nu ati fi ajuns pina aici.Ideologia martorilor este si a lui Rassell ca sa stii si tu ar trebui sa citesti mai mult despre propria biserica.
Nu il neaga nimeni pe Russell , atit ca ramine fondatorul acestei organizatii si-atit.Cum stii la ora actual exista Colegiul central de la Brooklyn compus din asa zishii "membrii unsi", care "dirijeaza" organizatia.

Cit despre 1914 este dificil de a accepta ideea.Personal nu cred ca acel calcul (foarte complicat) este corect.In general nu sint de-acord cu cifrele foarte exacte din biblie si interpretarea lor (1914, 144000, 1000 ani, etc).
Cred ca e vorba mai mult de o simbolistica.
  #226  
Vechi 08.02.2010, 18:32:13
sisu sisu is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 06.12.2007
Locație: Montreal, Canada
Religia: Alta confesiune
Mesaje: 128
Implicit

Citat:
În prealabil postat de veveritza Vezi mesajul
Uite, sambata, dupa slujba de pomenire a mortilor, cand am iesit din curtea bisericii, la poarta ne asteptau sectantii, doi cate doi, un barbat si o femeie,( nu erau martorii lui iehova aveau altfel de carti si uite cat tupeu au stand in fata bisericilor) si foarte amabili doreau sa ne ofere "niste informatii"; mi-am facut Sfanta Cruce si barbatul a inceput sa rada; o fractiune de secunda m-am oprit si imi venea sa urlu dar am plecat mai departe fara sa scot nici un cuvant, simteam ca se rupe ceva in interiorul meu, pana acasa m-am gandit cat de neputinciosi suntem in fata asaltului sectelor; in orasul meu zilnic, din ce in ce mai multi, ii vezi pe strazi doi cate doi, oferindu-ti turnul de veghe, noul testament, biblia si alte carti de-ale lor;
Iar in situatia in care iesi din biserica si de partea cealalta a portii te asteapta sotul vrand sa-ti ofere "niste informatii"....Doamne, cat e de greu!

Nu stiu daca erau martori.Faptul de a iesi doi cite doi face parte din porunca lui Isus de a iesi cite doi pentru a difuza vestea buna.

Personal , nu m-as duce nici-odata sa predic in fata unei biserici.Nu ca mi-ar fi frica dar as considera-o ca o lipsa de respect fata de ceilalti.
  #227  
Vechi 08.02.2010, 18:52:13
sisu sisu is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 06.12.2007
Locație: Montreal, Canada
Religia: Alta confesiune
Mesaje: 128
Implicit

Citat:
În prealabil postat de veveritza Vezi mesajul
Intoarce-te si cere iertare Maicii Domnului cat mai ai timp!




De ce Maicii Domnului ?

Exo 34:14 Căci tu nu trebuie să te închini la alt dumnezeu, fără numai Domnului Dumnezeu, pentru că numele Lui este "Zelosul"; Dumnezeu este zelos.

Mat 4:10 Atunci Iisus i-a zis: Piei, satano, căci scris este: "Domnului Dumnezeului tău să te închini și Lui singur să-I slujești".

Mat 19:17 Iar El a zis: De ce-Mi zici bun? Nimeni nu este bun decât numai Unul Dumnezeu. Iar de vrei să intri în viață, păzește poruncile.
  #228  
Vechi 08.02.2010, 19:23:43
gavriil gavriil is offline
Banned
 
Data înregistrării: 04.11.2005
Locație: Galati
Religia: Ortodox
Mesaje: 481
Trimite un mesaj prin Yahoo pentru gavriil
Implicit

Citat:
În prealabil postat de sisu Vezi mesajul
De-acord cu tine.Indiferent de tipul ei biserica ramine o organizatie umana, deci imperfecta.



Nu il neaga nimeni pe Russell , atit ca ramine fondatorul acestei organizatii si-atit.Cum stii la ora actual exista Colegiul central de la Brooklyn compus din asa zishii "membrii unsi", care "dirijeaza" organizatia.

Cit despre 1914 este dificil de a accepta ideea.Personal nu cred ca acel calcul (foarte complicat) este corect.In general nu sint de-acord cu cifrele foarte exacte din biblie si interpretarea lor (1914, 144000, 1000 ani, etc).
Cred ca e vorba mai mult de o simbolistica.
Din cuvintele tale se pare ca nu esti martor ci mai degraba un liber cugetator dar lipit de o biserica.Invatatura adevarata a martorilor este cea pe care tiam ziso eu mai sus pentru ca asta scrie in acele carti pe care le distribuie biserica martorilor, negarea acestor carti nu este pe placul bisericii martorilor.Eu am citit citeva carti(ce ne invata in realitate biblia,o carte pentru toti oamenii,sase invataturi false ale crestinatatii,numele divin care va dainui pentru totdeauna,.......) pe care le inprastie martorii prin toata lumea.
Biblia arata cu totul alta realitate pe care o prezinta aceste carti sau mai bine sa le spunem carti indrumatoare spre a cunoaste biblia iar ce scrie in aceste carti reprezinta credinta martorilor.Nu inseamna ca unele carti nu ar fi instructive aici ma refer la cultura generala.

Numele LUI DUMNEZEU nu este Iehova.
Iehova este un nume cod pe care la dat Moise pentru ca sa nu se incalce porunca(sa nu ei numele DOMNULUI in desert) si asa sa scris in scrierile dupa Moise.Numele DUMNEZEU in israeliana este ELOHIM (EL).
Trebuie sa ne inchinam LUI HRISTOS pentru ca numai prin EL vom avea viata si fara de EL nu putem ajunge la DUMNEZEU pentru ca asa a spus DUMNEZEU si asa trebuie sa facem.Biblia arata destul de clar acest lucru.
Nu este adevarat ca Arhanghelul Mihail este HRISTOS cind era in cer.
Mihail este si acum Arhanghelul Mihail si va fi.
FECIOARA MARIA este cea pe care o prezinta apocalipsa 12.
Nu acea fecioara pe care o arata martorii.
Crucea reprezinta altarul pe care DUMNEZEU a sacrificata jertfa HRISTOS.
Altarul este sfint asta stim de la invataturile israelitilor pentr ca ei se inchinau la altarul pe care il construise pentru DUMNEZEU.
Cind murim in lumea fizica moare doar corpul fizic ear sufletul se duce in lumea spirituala si exista in lumea de acolo nu in memoria LUI DUMNEZEU.
Noi am fost creati nemuritori cu sufletul la fel ca Ingerii din cer si la fel ca cei care au cazut putem sa cadem si noi si sa devenim demoni sau mai stiu eu ce creaturi a iadului.Iadul exista la fel ca si Raiul.Pamintul nou nu e pamintul asta fizic ci un pamint spiritual unde nu poate intra cele rele.

Martorii nu cred aceste lucruri pe care ti leam enumerat iar asta face ca sa fie o invatatura gresita.Asta nu inseamna ca toti ar fi o apa si un pamint ci fiecare face fapte dupa inima si sufletul lui.Pot fi oameni printre martori cu mult mai buni ca multi ortodoxi dar eu vorbesc de invatatura care poate strica omul nu de oameni in particular.
  #229  
Vechi 08.02.2010, 23:26:50
amarius
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

Citat:
În prealabil postat de sisu Vezi mesajul
Iata un site de unde puteti descarca citeva din aceste biblii:

http://www.crestinabsolut.webs.com/

si altele:

http://bitflow.dyndns.org/romanian/Biblia/
Sisu, pana in 1858, adica pana la domnitorul Alexandru I. Cuza, ,,limba romana,, era scrisa cu caractere chirilice (slavone) in general neintelese.
Ce a fost erau bucati, adica unul a tradus Isai, apoi altul peste cativa ani Cartea Psalmilor, mai o evanghelie, altul iar psaltirea bigota, slavona si romana... diferiti oameni de religii diferite. Alta tiparitura romaneasca a fost Catehism (Lutheran), care a prin 1544 aprox. la Sibiu, nu se intelegeau mai nimic din ele.
A fost Noul Testament, in intregime revizuit de N. Nitulescu, tiparit de Societatea Biblica Britanica la Bucuresti, in 1898. Aceasta traducere era cea mai raspandita pana in 1923.
La fel in 1913 Noul Testament – editia sinodala,...
...
Noi am avut parte de o forma bulgara crestina pana in 1650, chiar si in stat se vorbea slavona, iar graiul romanesc era impiedicat si ca aproape pierdut.
Dupa unirea Tari Romanesti cu Moldova, apar patriarhii greci ortodocsi si incepe sirul de mitropoliti ortodocsi greci, ...

Eu aici am vazut o istorie mai comlexa a traducerii de bibliii.
http://www.quickbible.net/bibliarom.php
  #230  
Vechi 09.02.2010, 10:41:52
anaana71's Avatar
anaana71 anaana71 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 06.11.2009
Religia: Ortodox
Mesaje: 670
Trimite un mesaj prin Yahoo pentru anaana71
Implicit

vad ca cititi jdemii de biblii, va ajuta la ceva? in afara sa faceti prozelitism? credeti ca asta e drumul spre mantuire, in citirea de biblii care mai de care?
Domnul sa va aiba in paza ca nu stiti ce faceti.
__________________
Inimă curată zidește intru mine, Dumnezeule și duh drept înnoiește întru cele dinlăuntru ale mele.
Subiect închis



Subiecte asemănătoare
Subiect Subiect început de Forum Răspunsuri Ultimele Postari
Iehova e numele din Biblie cocacoc Generalitati 22 26.04.2014 09:50:06
Un nor de martori Mihnea Dragomir Dogmatica 2 29.12.2011 17:19:04
Edward Maya,singurul roman care a castigat un premiu Billboard Daniel_7 Generalitati 17 20.06.2011 20:10:18
Martorii lui Iehova si religia lor assiris Generalitati 25 10.03.2011 21:09:21
Si-a castigat in instanta dreptul de a muri ! cristiboss56 Eutanasia 25 02.03.2011 14:12:43