Forum Crestin Ortodox Crestin Ortodox
 
 


Du-te înapoi   Forum Crestin Ortodox > Biserica Ortodoxa si alte religii > Alte Religii
Subiect închis
 
Thread Tools Moduri de afișare
  #231  
Vechi 09.02.2010, 11:54:45
inorog
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

O prima constatare: oamenii sunt atat de rataciti incat predica despre vremurile crestinismului apostolic sau medieval ca si cum cei de atunci aveau computere, fax, editare electronica.

ACEST LUCRU PRIN SINE INSUSI DOVEDESTE INGUSTIMEA DE ORIZONT SI INSELAREA OMENEASCA (NU MAI ZIC DRACEASCA) A CELOR CARE SPUN TEXTUL CU "NU SE STUDIAZA SCRIPTURA IN ORTODOXIE". Nu se studiaza, multumesc lui Dumnezeu, scriptura lor, aio ciuntita si interpretata dupa ureche.

Vaaai saraca biserica, ferea oamenii cu dinadinsul de citirea scripturii. Vaaai sola fide si sola scriptura. Vaaaai noi nu ne riscam sa facem ceva ce nu scrie acolo. INSELATILOR, NU STITI NICI CUM TRAIAU OAMENII SI NU GANDITI LOGIC SI CU BUN SIMT CUM ERAU MIJLOACELE DE COMUNICARE PE ACEA VREME SI PRETINDETI SA TRAITI DUPA SCRIPTURA.

Urmand ca Lucica, stapanul tuturor cazuistilor care scuipa pe Iisus in obraz cu Biblia in mana vine cu smecheria suprema:

"Luther a scos ce s-a adaugat mai apoi si este din Vechiul Test. nu din cel Nou.
La fel cine a citit si alta evanghelie poate vedea ca nu sunt de o deosebitate referitoare la D-zeu ci o istorioara, intamplare, care sunt de gasit si in cele 4 evanghelii unde sunt mult mai adanci, mai sfinte cum s-ar zice."

Prietene, daca te chem aici sa interpretam o carte aparent fara nici o mare "sfaraiala", de exemplu Tobit, tu ai sa vezi acolo "10 talanti de argint", eu am sa vad "stapanirea data lui Adam asupra fapturii, pierduta prin cadere si restaurata de Iisus, despre care ingerul Rafael profeteste". Deci departe de a marturisi cunostintele tale sofisticate despre biblie, sau ale jalnicilor sectari dupa care te potrivesti, tu spui clar pentru orice ortodox ca esti total ignorant privind teologia simbolica autentica, unul din primele lucruri de care sectarii s-au legat cu manie, pentru a propovadui niste povesti din 1001 de nopti ca Biblia e o carticica simpla, frumoasa si duioasa, buna s-o inteleaga (s-o inghita deformat...) tot agricultorul. DAR nu acolo a lucrat "subtire" cumatrul Luther. Nu era vorba de ce s-a "adaugat ulterior". CU CE MIJLOACE URMA SA STIE LUTHER CE S-A ADAUGAT ULTERIOR? Avea datare cu Carbon 14? Avea mijloace de a constata autenticitatea unui document? Care? Stia grafologie comparata? I-a zis deshtu' lui mic? A citit un pergament? CU CE A PUTUT LUTHER DOCUMENTA CANONIC VS NECANONIC? Cu amarata de biblioteca medievala de atunci accesibila unui popa mai rasarit? Iata marturia clara unde duce credinta in litera: la fals si inghititul falsului drept autentic, dupa care, cand se vadeste cum stau lucrurile, eliminam totul dupa ureche si dupa cum ne convine si elaboram explicatii de azi pe maine.

Urmand si:

"La fel cine a citit si alta evanghelie poate vedea ca nu sunt de o deosebitate referitoare la D-zeu"

Deci inutil sa punem 4 evanghelii, ca pana la urma toate spun cam aceeasi istorie. Sau, cum spun iehovistii, sa nu ne lasam condusi de lucrurile care nu apar peste tot, pe alea le consideram asa, jumatati de adevaruri. Sa ne ghidam dupa esential, ca au descoperit ei, iehovistii, si ca exista unele versete bagate acolo deformat (haha) SI UITE ASA, CU SCRIPTURA IN MANA, ATI INVENTAT O TRADITIE (DOVADA CA TRADITIA E NECESARA, CA ABANDONAND PE CEA AUTENTICA, N-ATI PUTUT SCAPA DE PROBLEME, SI ATI AJUNS SA INVENTATI UNA MINCINOASA) CARE VA PUNE SA UMBLATI LA BIBLIE SI SA DECIDETI VOI, FARA CUVANT BIBLIC (EH, AIA CARE AU SCRIS BIBLIA N-AU SCRIS-O CU CUPRINS...) CE SA BAGATI SI CE SA SCOATETI. Dificila porcarie, nu? Staaaai frate, ca noi scriptura si sola scriptura. Nu, brother, voi Satana si sola Satana.

Din antichitate pana in Evul Mediu tarziu alfabetizarea era o raritate. Au existat imparati si ai Apusului (Carol cel Mare) si ai Rasaritului (Leon Makelles bunaoara sau Iustin I). In afara Africii, papirusurile nu rezistau din cauza climei umede, deci se scria pe pergament. O Biblie avea un cost simplu de evaluat: cat o turma mai mica de oi sau o duzina-doua de vaci. Singura forma posibila de transmitere a Scripturii era orala, forma scrisa era rarissima si servea strict de indreptar si punct de referinta. Nimeni nu avea atunci vreo problema cu asta, era la mintea tuturor ca traditia apostolica fusese prima sursa dintotdeauna, iar scripturile asa cum le declarati voi "infailibile" (transformandu-le intr-un Papa de hartie, de bine ce-l lepadati pe ala de carne si oase), au aparut abia dupa sec. 4. Si cand apar manuscrisele de la Qumran, oops, ce problema: cum decidem ce era canonic si ce era necanonic... aaaa... pai sa vezi ca s-au adunat sefii sectei noastre si au cugetat ei adanc si au elaborat douashpe partzuri intzelepte. Si descoperim ca ati eliminat Tobit povatuiti de satana si tatal vostru Luther PENTRU CA ARE REFERINTE LA RUGACIUNI PENTRU MORTI, NU? RATACIRE NASCUTA DIN RATACIRE. In schimb, te-ai lasat povatuit sa vii si sa versi lacrimile de crocodil ale sectarilor ca vaaai la ortodocsii romani pana de curand vaaai (plansete, smiorcaiala) se citea asa mai mult in slavona, vaaai ce rau stateau, vaaai cat de clar e ca nu stiau Biblia. NU VREI SA INCERCI UN MIC CONCURS CU SUBSEMNATUL SI SA PRODUC INCA ODATA EVENIMENTUL TRIST CA DACA TE IAU LA FORFECAT O SA RADA IN SPUME PANA SI SECTARII TAI IN CE HAL ESTI DE IGNORANT? Ia hai la un 20 questions, ca-ti promit, draga, o chestie, nu stiu daca ai sa devii ortodox (pentru ca nu-s eu vrednic de asa ceva) dar sigur o sa-ti iasa partzurile din cap ca stii ceva, o iota, o frantura, despre ce numesti tu Biblie. Push my button, brother.

Iti dau un sfat sincer: iesi din dementa asta. Biblia nu e Papa si nu e Dumnezeu. Citind-o asa cum o faci sau lasandu-te condus de interpretari ale unor oameni care nu inteleg pana in ce hal vorbesc in duhul veacului (dovada ca pretind Antichitatii sa procedeze dupa mijloace moderne numai ca sa le iasa lor socotelile, ca si cum Apostolul Pavel trebuia sa dispuna de tiparnite in plina persecutie sau sa renunte sa propovaduiasca), nu ai sa intelegi nimic despre crestinism si mai rau, nimic despre omul care esti. Nu exista "istorioare mai adanci" si "istorioare mai putin adanci". Exista un trup nevazut, care a devenit vazut. Cand citesti "a batut Moise pe Amalec", citesti si "Iisus, ca orice om, avea imunitate la microbi", dar si "imunitatea la microbi e imagine a imunitatii la ganduri patimase" si "chipul mintii vechi insemnat cu lucrarea crucii genereaza prima identitate a Mantuitorului". Cine nu stie sa-ti explice lucrurile asa cum le cere Biblia, va duce la milioane de interpretari dar nu-ti va arata niciodata trupul literei devenind trupul lui Iisus. Si oricine face altfel decat asa: litera devine carne, iti spune Ioan ca e de la dusmanul.

Last edited by inorog; 09.02.2010 at 12:16:15.
  #232  
Vechi 09.02.2010, 13:48:51
Ioana-Andreea's Avatar
Ioana-Andreea Ioana-Andreea is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 01.11.2009
Locație: Ploiesti
Religia: Ortodox
Mesaje: 630
Trimite un mesaj prin Yahoo pentru Ioana-Andreea
Implicit

Citat:
Si descoperim ca ati eliminat Tobit povatuiti de satana si tatal vostru Luther PENTRU CA ARE REFERINTE LA RUGACIUNI PENTRU MORTI, NU? RATACIRE NASCUTA DIN RATACIRE.
Multumesc pt inf!Acum am citit si nu numai atat,are referinte la pomeni:"fii darnic cu painea si vinul tau la mormantul dreptilor".
__________________
"Viata nu este nimic altceva decat un sir de apropieri si departari de Dumnezeu" - Pr. Emilianos Simonopetritul
  #233  
Vechi 09.02.2010, 16:28:20
sisu sisu is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 06.12.2007
Locație: Montreal, Canada
Religia: Alta confesiune
Mesaje: 128
Implicit

amarius, site-urile respective le-am postat doar pt. cei care vor sa descarce bibliile mai vechi in limba romana, in format pdf.
Stiu ca biblia era scrisa in slavona, dar sincer pe mine nu ma intereseaza prea mult istoria bibliei cit continutul ei
  #234  
Vechi 09.02.2010, 16:34:14
sisu sisu is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 06.12.2007
Locație: Montreal, Canada
Religia: Alta confesiune
Mesaje: 128
Implicit

Citat:
Si descoperim ca ati eliminat Tobit povatuiti de satana si tatal vostru Luther PENTRU CA ARE REFERINTE LA RUGACIUNI PENTRU MORTI, NU? RATACIRE NASCUTA DIN RATACIRE.

Observ ca sinteti pierduti in confuzie.Voi bagati in aceiasi oala si pe martori si pe baptisti si pe adventisti si pe scientologi etc...

Ma uitam mai de mult ce lupte pentru putere sint in biserica rusa si ce contradictii fata de cea bulgara si voi spuneti ca biserica ortodoxa este singura adevarata.

Oricum biblia este inspirata de Dumnezeu iar cei care contesta studiul ei consider ca gresesc amarnic.
  #235  
Vechi 09.02.2010, 16:47:08
sisu sisu is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 06.12.2007
Locație: Montreal, Canada
Religia: Alta confesiune
Mesaje: 128
Implicit

Citat:
În prealabil postat de gavriil Vezi mesajul
Din cuvintele tale se pare ca nu esti martor ci mai degraba un liber cugetator dar lipit de o biserica.Invatatura adevarata a martorilor este cea pe care tiam ziso eu mai sus pentru ca asta scrie in acele carti pe care le distribuie biserica martorilor, negarea acestor carti nu este pe placul bisericii martorilor.Eu am citit citeva carti(ce ne invata in realitate biblia,o carte pentru toti oamenii,sase invataturi false ale crestinatatii,numele divin care va dainui pentru totdeauna,.......) pe care le inprastie martorii prin toata lumea.
Biblia arata cu totul alta realitate pe care o prezinta aceste carti sau mai bine sa le spunem carti indrumatoare spre a cunoaste biblia iar ce scrie in aceste carti reprezinta credinta martorilor.Nu inseamna ca unele carti nu ar fi instructive aici ma refer la cultura generala.

Numele LUI DUMNEZEU nu este Iehova.
Iehova este un nume cod pe care la dat Moise pentru ca sa nu se incalce porunca(sa nu ei numele DOMNULUI in desert) si asa sa scris in scrierile dupa Moise.Numele DUMNEZEU in israeliana este ELOHIM (EL).
Trebuie sa ne inchinam LUI HRISTOS pentru ca numai prin EL vom avea viata si fara de EL nu putem ajunge la DUMNEZEU pentru ca asa a spus DUMNEZEU si asa trebuie sa facem.Biblia arata destul de clar acest lucru.
Nu este adevarat ca Arhanghelul Mihail este HRISTOS cind era in cer.
Mihail este si acum Arhanghelul Mihail si va fi.
FECIOARA MARIA este cea pe care o prezinta apocalipsa 12.
Nu acea fecioara pe care o arata martorii.
Crucea reprezinta altarul pe care DUMNEZEU a sacrificata jertfa HRISTOS.
Altarul este sfint asta stim de la invataturile israelitilor pentr ca ei se inchinau la altarul pe care il construise pentru DUMNEZEU.
Cind murim in lumea fizica moare doar corpul fizic ear sufletul se duce in lumea spirituala si exista in lumea de acolo nu in memoria LUI DUMNEZEU.
Noi am fost creati nemuritori cu sufletul la fel ca Ingerii din cer si la fel ca cei care au cazut putem sa cadem si noi si sa devenim demoni sau mai stiu eu ce creaturi a iadului.Iadul exista la fel ca si Raiul.Pamintul nou nu e pamintul asta fizic ci un pamint spiritual unde nu poate intra cele rele.

Martorii nu cred aceste lucruri pe care ti leam enumerat iar asta face ca sa fie o invatatura gresita.Asta nu inseamna ca toti ar fi o apa si un pamint ci fiecare face fapte dupa inima si sufletul lui.Pot fi oameni printre martori cu mult mai buni ca multi ortodoxi dar eu vorbesc de invatatura care poate strica omul nu de oameni in particular.
Imi pare rau dar un liber cugetator nu are credinta.
Invatatura martorilor nu este cea pe care crezi tu ca o stii.Ai citit trei.
cartulii si gata stapinesti doctrina martorilor.
Am zis ca nu cred in exactitudinea anumitor evenimente dar asta nu inseamna ca nu sint de-acord cu doctrina.

Sint o persoana libera in gindire si exprimare si voi ramine asa.In primul moment in care cineva imi va impune o forma de gindire sau niste idei fara justificare voi pleca imediat.
Tocmai asta mi-a placut la martori, libertatea pe care o ai de-a gindi liber si de a nu fi constrins de nimic.Evident ca trebuie sa ai idei comune, altfel locul tau nu este acolo.
Si apropos, explicati-mi si mie cum te poate opri cineva sa pleci din organizatie? (am vazut ceva referiri pe aici).


Si inca ceva, numele lui Dumnezeu este Yehova.D.p.d.v. biblic evident.
Nu martorii l-au inventat ci ai sa-l regasesti in mai toate bibliile vechi inclusiv catolice si ortodoxe.Ca i se spunea si altfel, asta-i alta problema.Dar in biblie apare tetragrama.
  #236  
Vechi 09.02.2010, 17:04:59
Ioana-Andreea's Avatar
Ioana-Andreea Ioana-Andreea is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 01.11.2009
Locație: Ploiesti
Religia: Ortodox
Mesaje: 630
Trimite un mesaj prin Yahoo pentru Ioana-Andreea
Implicit

Citat:
În prealabil postat de sisu Vezi mesajul
Citat:
Ma uitam mai de mult ce lupte pentru putere sint in biserica rusa si ce contradictii fata de cea bulgara si voi spuneti ca biserica ortodoxa este singura adevarata.
iar confunzi omul cu Adevarul.Vezi si minunile din Biserica Rusa.
Daca cineva se lupta pt putere,crezi ca se schimba dogmele?
__________________
"Viata nu este nimic altceva decat un sir de apropieri si departari de Dumnezeu" - Pr. Emilianos Simonopetritul
  #237  
Vechi 09.02.2010, 17:05:57
Ioana-Andreea's Avatar
Ioana-Andreea Ioana-Andreea is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 01.11.2009
Locație: Ploiesti
Religia: Ortodox
Mesaje: 630
Trimite un mesaj prin Yahoo pentru Ioana-Andreea
Implicit

Citat:
Tocmai asta mi-a placut la martori, libertatea pe care o ai de-a gindi liber si de a nu fi constrins de nimic.Evident ca trebuie sa ai idei comune, altfel locul tau nu este acolo.
Trebuie sa gandesti conform Adevarului lui Hristos,nu liber.
__________________
"Viata nu este nimic altceva decat un sir de apropieri si departari de Dumnezeu" - Pr. Emilianos Simonopetritul
  #238  
Vechi 09.02.2010, 17:12:15
inorog
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

"Observ ca sinteti pierduti in confuzie.Voi bagati in aceiasi oala si pe martori si pe baptisti si pe adventisti si pe scientologi etc..."

Sunt din aceeasi oala, amorash. Oala unde fierbe Luther sfinti si scoate draci.
  #239  
Vechi 09.02.2010, 17:25:54
gavriil gavriil is offline
Banned
 
Data înregistrării: 04.11.2005
Locație: Galati
Religia: Ortodox
Mesaje: 481
Trimite un mesaj prin Yahoo pentru gavriil
Implicit

Citat:
În prealabil postat de sisu Vezi mesajul
Imi pare rau dar un liber cugetator nu are credinta.
Invatatura martorilor nu este cea pe care crezi tu ca o stii.Ai citit trei.
cartulii si gata stapinesti doctrina martorilor.
Am zis ca nu cred in exactitudinea anumitor evenimente dar asta nu inseamna ca nu sint de-acord cu doctrina.

Sint o persoana libera in gindire si exprimare si voi ramine asa.In primul moment in care cineva imi va impune o forma de gindire sau niste idei fara justificare voi pleca imediat.
Tocmai asta mi-a placut la martori, libertatea pe care o ai de-a gindi liber si de a nu fi constrins de nimic.Evident ca trebuie sa ai idei comune, altfel locul tau nu este acolo.
Si apropos, explicati-mi si mie cum te poate opri cineva sa pleci din organizatie? (am vazut ceva referiri pe aici).


Si inca ceva, numele lui Dumnezeu este Yehova.D.p.d.v. biblic evident.
Nu martorii l-au inventat ci ai sa-l regasesti in mai toate bibliile vechi inclusiv catolice si ortodoxe.Ca i se spunea si altfel, asta-i alta problema.Dar in biblie apare tetragrama.
Nu inteleg de unde ai inteles tu ca eu am zis ca martorii au inventat numele Iehova eu am scris ca era un cod ce IL arata pe DUMNEZEU ca sa nu fie incalcata porunca(sa nu ei in desert numele DOMNULUI)deci ai inteles gresit.
Tiam enumerat dece este o invatatura gresita si pentru ca interpretati altfel biblia.Sinteti singurii care interpretati biblia in acest mod.Nici o biserica crestina nu crede ce credeti voi si ce ma intriga pe mine cel mai mult este ca spuneti ca Arhanghelul Mihail este HRISTOS cind era in cer care este o mare minciuna si o interpretare eronata a bibliei.
Mie personal nu imi trebuie un alt exemplu din invatatura martorilor ca sa imi dau seama ca este gresita.

Eu nu contest ca numele Iehova sau alta pronuntie legata de aceasta nu sar fi adresat LUI DUMNEZEU dar asta nu inseamna ca este numele LUI DUMNEZEU stabilit pentru eternitate cind noi stim ca israelitii se adresau inainte de a fi pus numele Iehova cu numele de Elohim sau El.

Nu am citit numai 3 carti ci doar am enumerat unele din cele pe care le distribue biserica voastra .Am o zi din saptamina cind vorbesc cu niste oameni din biserica martorilor si ei incearca sami arate ca in biblie este asa cum arata aceste carti pe care le distribuie dar nu se potriveste cu ce scrie in biblie este interpretat gresit ce este scris in aceste carti referitor la biblie.
  #240  
Vechi 16.02.2010, 16:37:43
gavriil gavriil is offline
Banned
 
Data înregistrării: 04.11.2005
Locație: Galati
Religia: Ortodox
Mesaje: 481
Trimite un mesaj prin Yahoo pentru gavriil
Implicit

Unde ati gasit voi martorii lui Iehova in biblie scris ca Arhanghelul Mihail este IISUS HRISTOS cind era in cer?
Eu nu gasesc.Imi poate arata cineva din martori unde este scris asa ceva.
Subiect închis



Subiecte asemănătoare
Subiect Subiect început de Forum Răspunsuri Ultimele Postari
Iehova e numele din Biblie cocacoc Generalitati 22 26.04.2014 09:50:06
Un nor de martori Mihnea Dragomir Dogmatica 2 29.12.2011 17:19:04
Edward Maya,singurul roman care a castigat un premiu Billboard Daniel_7 Generalitati 17 20.06.2011 20:10:18
Martorii lui Iehova si religia lor assiris Generalitati 25 10.03.2011 21:09:21
Si-a castigat in instanta dreptul de a muri ! cristiboss56 Eutanasia 25 02.03.2011 14:12:43