Forum Crestin Ortodox Crestin Ortodox
 
 


Du-te înapoi   Forum Crestin Ortodox > Morala Crestina
Răspunde
 
Thread Tools Moduri de afișare
  #41  
Vechi 29.10.2011, 17:18:07
fallen fallen is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 21.03.2011
Locație: bucuresti
Religia: Ortodox
Mesaje: 2.250
Trimite un mesaj prin Yahoo pentru fallen
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Mihnea Dragomir Vezi mesajul
Păi, dacă e așa, atunci de ce să te mai duci la medic ? Dacă e să scapi, scapi. Iar dacă nu e să scapi, atunci nu scapi oricum. De asemenea, nu știu pentru ce mai trebuie încuietori la uși: dacă e scris să vină hoții, vor veni negreșit.
Ei, na! Nici chiar asa. Cum era cu tipul care se ineca si astepta sa-l salveze Dumnezeu, si cand s-au intalnit i-a spus ca i-a trimis 3 barci de salvare si un elicopter, dar el nu s-a prins.
Nu asta am vrut sa zic, doar ca trebuie sa ai incredere si in purtarea Lui de grija, caci astfel poti fi salvat chiar si in conditii mai precare sau poti sa scapi chiar si de oameni rauvoitori sau criminali, sau, din contra, daca e sa ai ghinion, poti sa pieri chiar si in cel mai smecher spital universitar din cea mai smechera capitala europena sau nord-americana. Nu zice nimeni sa te lasi cu buna stiinta pe mana unor nepriceputi sau sa te expui unor riscuri previzibile, dar acum, pe bune, daca Doamne fereste ai un accident, de unde sti unde-o sa te duca salvarea, cine e de garda si pe mana cui incapi? Poate sa nu te mai scape nici relatiile, nici banii. N-ai ce sa faci decat sa speri ca isi vor da silinta si ca vor face tot ce se poate mai bine si asta e.
Dvs. n-ati observat ca pacientii care sunt mai increzatori au evolutie mai buna decat cei carcotasi?

Mai spunea cineva in alta parte, legat de harul preotilor, ca acel har le este dat pentru ajutorarea credinciosilor, si nu este influentat de modul de viata mai mult sau mai putin canonic al preotului respectiv. Ar fi bine sa fie asa si in cazul medicilor, nu?

Last edited by fallen; 29.10.2011 at 17:22:10.
Reply With Quote
  #42  
Vechi 29.10.2011, 21:02:37
Yasmina's Avatar
Yasmina Yasmina is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 17.06.2010
Religia: Ortodox
Mesaje: 5.079
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Mihnea Dragomir Vezi mesajul
E în picioare și acuma și e loc de pelerinaj: http://www.sacred-destinations.com/i...osma-e-damiano
Superb loc,mi-ar placea sa-mi ajute Domnul sa ajung candva pe acolo...
__________________
Cuvine-se cu adevarat sa te fericim pe tine, Nascatoare de Dumnezeu, cea pururea fericita si prea nevinovata si Maica Dumnezeului nostru. Ceea ce esti mai cinstita decat Heruvimii si mai slavita fara de asemanare decat Serafimii, care fara stricaciune pe Dumnezeu-Cuvantul ai nascut, pe tine, cea cu adevarat Nascatoare de Dumnezeu, te marim.
Reply With Quote
  #43  
Vechi 16.01.2012, 09:46:43
Odinsson Odinsson is offline
Junior Member
 
Data înregistrării: 16.01.2012
Mesaje: 13
Implicit

Nu e nici un pacat sa donezi un organ pentru a salva viata unui om(nu sa vinzi ,din pdv religios).Dar si daca se vinde eu un vad problema,omul e liber sa aleaga ce vrea.
Reply With Quote
Răspunde

Thread Tools
Moduri de afișare


Subiecte asemănătoare
Subiect Subiect început de Forum Răspunsuri Ultimele Postari
Donarea de organe irina4m Generalitati 27 08.07.2017 05:40:19
Transplantul de organe! pisi Generalitati 43 02.02.2011 14:07:30
donarea de organe catalinoare Generalitati 1 06.11.2010 22:46:24