Forum Crestin Ortodox Crestin Ortodox
 
 


Du-te înapoi   Forum Crestin Ortodox > Generalitati > Stiri, actualitati, anunturi
Răspunde
 
Thread Tools Moduri de afișare
  #11  
Vechi 11.02.2015, 18:04:02
Mihnea Dragomir's Avatar
Mihnea Dragomir Mihnea Dragomir is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 15.02.2010
Locație: Ținuturile Loirei, Franța
Religia: Catolic
Mesaje: 7.751
Implicit

Iuliu, eu ti-am pus niste intrebari foarte punctuale, dar, din pacate, tu tot pe raspunsuri lapersoana o tii.
Spui ca, in 1946, puterile occidentale au fost complice? Se poate, dupa ani de razboi de partea cui nu trebuia.Ceea ce stiu eu este ca nu puterile occidentale mi-au bagat bunicii la inchisoare. Nu zbirii SUA mi-au omorat episcopul in bataie in beciurile Securitatii. Nu fortele NATO au smuls de la trupul tarii Basarabia si Bucovina, acestea nu au devenit al 52-lea stat american.

Ai vreo banuiala cine a facut toate astea ? Nu cumva dusmanii dintotdeauna ai tarii si Bisericii, adica exact cei carora le duci, acum, tucalul?
__________________
Doamne, Tu pe toate le știi ! Tu știi că Te iubesc !

www.catehism.com
http://regnabit.wordpress.com
Reply With Quote
  #12  
Vechi 11.02.2015, 18:14:32
iuliu46 iuliu46 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 24.12.2011
Religia: Ortodox
Mesaje: 5.321
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Mihnea Dragomir Vezi mesajul
Iuliu, eu ti-am pus niste intrebari foarte punctuale, dar, din pacate, tu tot pe raspunsuri lapersoana o tii.
Spui ca, in 1946, puterile occidentale au fost complice? Se poate, dupa ani de razboi de partea cui nu trebuia.Ceea ce stiu eu este ca nu puterile occidentale mi-au bagat bunicii la inchisoare. Nu zbirii SUA mi-au omorat episcopul in bataie in beciurile Securitatii. Nu fortele NATO au smuls de la trupul tarii Basarabia si Bucovina, acestea nu au devenit al 52-lea stat american.

Ai vreo banuiala cine a facut toate astea ? Nu cumva dusmanii dintotdeauna ai tarii si Bisericii, adica exact cei carora le duci, acum, tucalul?
Asta cu dusul tucalului e iar un atac sub centura. Eu te-am acuzat doar ca refuzi sa privesti lucrurile in ansamblu, nu te-am acuzat ca ai face asta pentru ca le duci tucalul unora.

Daca maine aia din Est ar ocupa Kievul, ar da jos regimul si ar organiza " alegeri libere" , la fel as gandi. Nu exista alegeri libere in asemenea situatii ci invingatorul ia tot. Ca altfel nu s-ar mai intampla nimic ci lumea ar astepta ziua votului pentru a incerca sa schimbe lucrurile. Guvernul actual al Ucrainei este un guvern marioneta impus de SUA, dupa cum dupa o ipotetica preluare a puterii de catre rebelii din Est, guvernul va fi un guvern marioneta impus de Rusia. Si daca oamenii din vest care vor in NATO si UE vor sta acasa in loc sa participe la mascarada, voi crede ca au facut ceea ce trebuie.

In 2004 sau 2005 s-a reusit lucrul asta, puterea in Ucraina a fost preluata de catre fortele presupus pro occidentale. Prin alegeri. Bine, si atunci cu drame si cate si mai cate dar s-a evitat varsarea de sange. Si cei din Est au stat cuminti si au acceptat rezultatul alegerilor. Dupa care, la urmatoarele alegeri, puterea a revenit fortelor favorabile Rusiei. Si cei din Vest au acceptat si ei lucrul asta. Dintr-o data avem nevoie de revolte spontane, dupa care ii acuzam pe altii ca nu se revolta spontan ca ai nostri. :)

Last edited by iuliu46; 11.02.2015 at 18:19:56.
Reply With Quote
  #13  
Vechi 11.02.2015, 18:32:18
abaaaabbbb63
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Mihnea Dragomir Vezi mesajul
Ai vreo banuiala cine a facut toate astea ? Nu cumva dusmanii dintotdeauna ai tarii si Bisericii, adica exact cei carora le duci, acum, tucalul?
Am eu o vaga impresie ca daca nu ar fi fost Rusii ortodocsi, atunci parerile ar fi fost altele pe aici.
Reply With Quote
  #14  
Vechi 11.02.2015, 18:47:12
iuliu46 iuliu46 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 24.12.2011
Religia: Ortodox
Mesaje: 5.321
Implicit

Citat:
În prealabil postat de abaaaabbbb63 Vezi mesajul
Am eu o vaga impresie ca daca nu ar fi fost Rusii ortodocsi, atunci parerile ar fi fost altele pe aici.
Asta e total fals pentru ca multi dintre noi au aceeasi impresie in legatura cu Libia, Irak si alte tari pe unde flutura acum steagul democrasi. Si la fel putem spune si noi, daca in vestul Ucrainei nu ar exista o comunitate catolica puternica, atunci poate opinia domnului Mihnea ar fi fost alta. Dar asa atacam persoanele in loc sa atacam fondul problemei. Si fondul problemei e ca in lumea de astazi nu prea mai exista democrasi si ca unii mor de ciuda ca nu controleaza si Rusia ( desi nu e exclus sa o si controleze si sa vorbim despre alte jocuri, si mai mizerabile. )

Reply With Quote
  #15  
Vechi 11.02.2015, 20:16:10
guardian knight's Avatar
guardian knight guardian knight is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 10.02.2011
Locație: Cluj-Napoca
Mesaje: 897
Implicit Cozile de topor ale Moscovei !!!

Ma tot mir cata cecitate proasta poate exista in unii dintre concetatenii nostri !

Nu cred ca ortodoxia are ceva de-a face cu vreun partizanat pro-putin,decat in mintea bolnava a unora !

Cei care slavesc agresiunea rusa,ar trebui deportati in transnistria,deoarece se descalifica ca oameni si ca romani,fiind niste elemente ticaloase si tradatoare,demne de mila si pedeapsa !
Reply With Quote
  #16  
Vechi 11.02.2015, 22:17:40
iuliu46 iuliu46 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 24.12.2011
Religia: Ortodox
Mesaje: 5.321
Implicit

Fa lista elementelor ticaloase care trebuiesc deportate si vino cu ea la semnat.

Urata fauna s-a adunat in spatele atlantistilor. Fani ai maresalului si altii care vad antisemiti peste tot.
Reply With Quote
  #17  
Vechi 11.02.2015, 22:31:59
Barsaumas
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

Citat:
În prealabil postat de guardian knight Vezi mesajul
Ma tot mir cata cecitate proasta poate exista in unii dintre concetatenii nostri !

Nu cred ca ortodoxia are ceva de-a face cu vreun partizanat pro-putin,decat in mintea bolnava a unora !

Cei care slavesc agresiunea rusa,ar trebui deportati in transnistria,deoarece se descalifica ca oameni si ca romani,fiind niste elemente ticaloase si tradatoare,demne de mila si pedeapsa !
Dar tu, ca om cum crezi ca esti, scriind acestea?
Ce mai latri sub steagul cauzei, ca sa placi stapanului...
Ce specie cazuta suntem, ne place sa ne supunem...

Last edited by Barsaumas; 11.02.2015 at 22:44:13.
Reply With Quote
  #18  
Vechi 11.02.2015, 22:47:16
Barsaumas
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

Iuliu, cred ca guardian vizualizeaza cu ochii deschisi cum ar lua el un picior de pat din vreo ghereta din strandul sportiv Guantanamo si ne-ar pocni in oo, apoi ne-ar deporta in Transnistria.
Mie mi-ar conveni in Transnistria; rusoaice frumoase, clima rece (nu suport caldura), slujbe ortodoxe necenzurate si lungi (adica Liturghii cam ca in Optina sau Athon, de 4-5 ore), etc.
Fain.
Iob tvoiu mati, Obama!
Reply With Quote
  #19  
Vechi 11.02.2015, 23:46:29
Mihnea Dragomir's Avatar
Mihnea Dragomir Mihnea Dragomir is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 15.02.2010
Locație: Ținuturile Loirei, Franța
Religia: Catolic
Mesaje: 7.751
Implicit

Citat:
În prealabil postat de iuliu46 Vezi mesajul

Daca maine aia din Est ar ocupa Kievul, ar da jos regimul si ar organiza " alegeri libere"
Pai, exact asta au facut aia din Est, de vreo 300 de ani incoace. Au ocupat Kievul si au tot organizat alegeri...
Daca doar doua decenii de ocupatie militara si patru decenii de ocupatie ideologica i-au dus pe ai mei la disperare, cu atat mai mult ii inteleg pe fratii ucrainieni, care au indurat ocupatia ruseasca mai multe secole.
__________________
Doamne, Tu pe toate le știi ! Tu știi că Te iubesc !

www.catehism.com
http://regnabit.wordpress.com
Reply With Quote
  #20  
Vechi 12.02.2015, 00:16:13
iuliu46 iuliu46 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 24.12.2011
Religia: Ortodox
Mesaje: 5.321
Implicit

Am inteles, deci unii folosesc sperietoarea "panortodoxismului" si a noului Rasputin care isi vara coada prin Romania si tu te simti solidar cu "fratii ucrainieni". Adica e ok sa te simti solidar cu cei care nu-s ortodocsi, e rau daca ortodocsii s-ar simti solidari cu "fratii" lor, pentru ca asta inseamna ca-s controlati de Dughin sau fac jocurile Rusiei.
Reply With Quote
Răspunde

Thread Tools
Moduri de afișare