Forum Crestin Ortodox Crestin Ortodox
 
 


Du-te înapoi   Forum Crestin Ortodox > Morala Crestina
Răspunde
 
Thread Tools Moduri de afișare
  #11  
Vechi 16.12.2015, 13:27:29
crinrin
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

Citat:
În prealabil postat de antoniap Vezi mesajul
E posibil posibil sa fii pusa sa respecti legea tacerii, indiferent daca ceea ce face medicul e corect sau nu. Daca vrei sa-ti pastrezi serviciul...
Persoana care spala bolnavii secondeaza medicul in actiunile sale? Nu vorbim de asistenta medicala ci de infirmiera.
Reply With Quote
  #12  
Vechi 16.12.2015, 14:23:50
adelina02 adelina02 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 30.12.2009
Locație: Bucuresti
Religia: Ortodox
Mesaje: 156
Trimite un mesaj prin MSN pentru adelina02
Implicit

Citat:
În prealabil postat de sophia Vezi mesajul
Aceea spala pacientii si face lucruri mai putin medicale. Nu are pregatire medicala.

O asistenta/sora medicala are o scoala de specialitate si are totusi alte atributii.
Cel mai bine este sa te interesezi in prealabil asupra profesiilor si ce presupun ele.
Nu stiu cum e in Italia, dar in Romania asistenta mai face treaba de infirmiera, din lipsa de personal.
Reply With Quote
  #13  
Vechi 16.12.2015, 21:21:25
Lady Brightside Lady Brightside is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 18.04.2013
Mesaje: 113
Implicit

Multumesc din suflet pentru raspunsuri!

Eu vorbesc de meseria de sora medicala, nu infirmiera.

Am facut practica cateva saptamani, ca sa vad cum e, si mi-a placut foarte mult. Nu am avut voie sa fac lucruri complicate, pentru ca inca nu am inceput pregatirea necesara.

Aici in Italia se face o combinatie intre scoala si practica, care dureaza 3 ani si se termina cu examen de stat.

Normal, o asistenta medicala se ocupa mai mult de latura care ati mentionat-o si dvs.: Perfuzii, injectii, curatarea ranilor, controale, teste si asa mai departe. Dar din lipsa de personal se intampla foarte des sa trebuiasca sa speli si pacienti, sa ii ajuti sa mearga la toaleta si asa mai departe.

Raspunsurile dvs. m-au linistit foarte mult, eu sunt o fire foarte timida si rusinoasa si stiu ca poate se bate putin cap in cap cu aceasta meserie, din moment ce trebuie sa fii foarte tare si sa ai grija constant de pacienti.

Vom face in scoala o instructie de la A la Z, sa zic asa, si sunt sigura ca vom invata cum sa ne facem treaba intr-un mod in care sa nu fie stanjenitor nici pentru asistenta, dar nici pentru pacient.

Intrebarea mea se axa mai mult pe treaba cu spalatul in zona intima, in special la barbati. Am o mica piatra pe suflet, sa spun asa, dar sper ca prin rugaciune si prin o instructie buna sa pot sa fac ceea ce imi doresc fara sa ma simt "vinovata" si ca "pacatuiesc".

Va multumesc din suflet inca o data!


Edit: Da, am primit un act care contine toate chestiile care nu am voie sa le spun mai departe - legea tacerii. A trebuit sa il semnez.

Last edited by Lady Brightside; 16.12.2015 at 21:26:36.
Reply With Quote
  #14  
Vechi 16.12.2015, 22:54:34
adelina02 adelina02 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 30.12.2009
Locație: Bucuresti
Religia: Ortodox
Mesaje: 156
Trimite un mesaj prin MSN pentru adelina02
Implicit

Te vei lecui de timiditate in scoala si prin interactiunea cu pacientii :)
Reply With Quote
  #15  
Vechi 17.12.2015, 00:07:53
Mihnea Dragomir's Avatar
Mihnea Dragomir Mihnea Dragomir is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 15.02.2010
Locație: Ținuturile Loirei, Franța
Religia: Catolic
Mesaje: 7.751
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Lady Brightside Vezi mesajul
Aici in Italia o sora medicala trebuie de exemplu sa si spele pacientii, iar uneori acestia poti fi si de sex masculin... ar fi o problema? E considerat pacat?
Pacat este atunci cand ai relatii sexuale inainte de casatorie sau inafara casatoriei (speciile curviei si preacurviei). Prin urmare, a spala un pacient de sex masculin nu este pacat.

Citim in Evanghelii ca Isus a fost imbalsamat de cateva femei (mironositele). Ne putem inchipui ca, in procesul a ceea ce se intelegea atunci prin "imbalsamare", Preasfantul Trup a fost dezbracat (oricum partile intime ale Domnului nostru erau acoperite cel mult de un sal). Acelea erau femei sfinte, care in niciun caz nu ar fi facut un pacat. Imprejurarea ca Domnul era deja mort nu modifica natura problemei. Prin urmare, a spala persoane de parte barbateasca nu este un pacat pentru o femeie.

In ceea ce priveste ganduri necurate: e greu sa aveti in asemenea imprejurari. E vorba, de regula, de persoane neputincioase, frecvent varstnici, bolnavi cronici. E vorba de bolnavi care miros, de plagi, de secretii si excretii biologice. Veti purta manusi, iar in mediu spitalicesc manusi "de muschetar" si halat impermeabil, plus masca. E cam greu sa va treaca prin cap ganduri necuviincioase in asemenea imprejurari.

Citat:
Impofida acestor lucruri, imi doresc foarte mult sa fac asa ceva. Stiu ca e greu, dar si rasplata sufleteasca e mare.
Intr-adevar, e o meserie vocationala. Insusi termenul de "sora" ne arata cine erau cele care, veacuri de-a randul, cu umilitate, daruire, pricepere si disciplina si-au asumat aceasta practica nobila.

Ca medic crestin, va felicit, va incurajez si va sustin. Nu ezitati, daca veti avea nevoie de un sfat, sa-mi dati un mesaj.

Laudat fie Isus!
__________________
Doamne, Tu pe toate le știi ! Tu știi că Te iubesc !

www.catehism.com
http://regnabit.wordpress.com
Reply With Quote
Răspunde