Forum Crestin Ortodox Crestin Ortodox
 
 


Du-te înapoi   Forum Crestin Ortodox > Generalitati > Generalitati
Răspunde
 
Thread Tools Moduri de afișare
  #1  
Vechi 28.06.2011, 12:25:29
ggmarius ggmarius is offline
Banned
 
Data înregistrării: 28.06.2011
Mesaje: 55
Implicit Cititul

Buna. Vreau sa va intreb ceva. Cititul schimba omul din mai multe puncte de vedere? Adica, de ex il ajuta sa sie mai sociabil, mai prietenos?
Reply With Quote
  #2  
Vechi 28.06.2011, 12:28:01
AlinB AlinB is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 29.01.2007
Religia: Ortodox
Mesaje: 20.084
Implicit

Ajuta la maturizare si formarea gandirii, acum depinde si ce citeste.
Reply With Quote
  #3  
Vechi 28.06.2011, 12:39:06
cristian sergiu's Avatar
cristian sergiu cristian sergiu is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 16.06.2011
Religia: Ortodox
Mesaje: 107
Implicit

mie unu nu mi-a placut sa citesc pana pe la 22 de ani si pe la 23 de ani am citit vreo 3 carti pot spune ca m-am simtit altfel dupa aceea, in bine .
__________________
am scris un calendar crestin ortodox
sunt crestin ortodox
Doamne ajuta
Reply With Quote
  #4  
Vechi 28.06.2011, 12:54:01
vintage
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

Eu nu cred ca cititul il face pe om sociabil si prietenos. Aceste calitati se dobandesc numai interactionand cu oamenii (sociabili si prietenosi).
Cititul este si a fost intotdeauna unul din modurile prin care putem capata informatii despre ceva. Sau ca mod de distractie.
Daca informatiile obtinute sunt constructive, folosul este clar. Daca cele scrise sunt "gunoiaie", singurul folos obtinut ar putea fi imbogatirea vocabularului... sau un somn bun.
Reply With Quote
  #5  
Vechi 28.06.2011, 12:57:42
N.Priceputu
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

Citat:
În prealabil postat de ggmarius Vezi mesajul
Buna. Vreau sa va intreb ceva. Cititul schimba omul din mai multe puncte de vedere? Adica, de ex il ajuta sa sie mai sociabil, mai prietenos?
Dacă dorești să devii mai sociabil, te poate ajuta și cititul, pentru că citind vei putea înțelege mai bine cum gândesc, cum simt, cum trăiesc alții. Vei putea mai ușor să comunici, pentru că vei înțelege mai bine ceea ce spun ceilalți și, totodată, vei putea tu să te faci înțeles.
Va fi mai ușor și să conversezi, pentru că, citind, te vei obișnui să gândești mai mult, și, gândind, vei avea mai multe de spus.
Reply With Quote
  #6  
Vechi 28.06.2011, 13:25:07
vintage
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

As mai adauga ceva, si nu ca sa fiu in contradictie cu alti useri, as spune, deci, ca cititul poate fi o piedica in socializare. Spun asta pentru ca cunosc cateva cazuri de copii care fiind pasionati de citit nu cautau compania celorlalti si ca adulti, paradoxal, comunica foarte greu cu ceilalti, de parca nu-si gasesc cuvintele. In scris, insa, sunt extraordinari de expresivi.
Totul cu masura.
Reply With Quote
  #7  
Vechi 28.06.2011, 13:28:43
N.Priceputu
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

Citat:
În prealabil postat de vintage Vezi mesajul
As mai adauga ceva, si nu ca sa fiu in contradictie cu alti useri, as spune, deci, ca cititul poate fi o piedica in socializare. Spun asta pentru ca cunosc cateva cazuri de copii care fiind pasionati de citit nu cautau compania celorlalti si ca adulti, paradoxal, comunica foarte greu cu ceilalti, de parca nu-si gasesc cuvintele. In scris, insa, sunt extraordinari de expresivi.
Totul cu masura.
E adevărat. Cititul în sine nu te face neapărat mai sociabil. Poate că cei mai mari cititori sunt cei care nu sunt sociabili, cei care preferă să trăiască în „lumea lor”. Dacă, însă, dorești să îi cunoști mai bine pe ceilalți, să-i înțelegi, cititul poate fi de ajutor.
Reply With Quote
  #8  
Vechi 28.06.2011, 13:29:55
LapetiteMoc LapetiteMoc is offline
Banned
 
Data înregistrării: 04.05.2009
Religia: Ortodox
Mesaje: 1.900
Implicit

Citat:
În prealabil postat de vintage Vezi mesajul
As mai adauga ceva, si nu ca sa fiu in contradictie cu alti useri, as spune, deci, ca cititul poate fi o piedica in socializare. Spun asta pentru ca cunosc cateva cazuri de copii care fiind pasionati de citit nu cautau compania celorlalti si ca adulti, paradoxal, comunica foarte greu cu ceilalti, de parca nu-si gasesc cuvintele. In scris, insa, sunt extraordinari de expresivi.
Totul cu masura.
Este un paradox privit prin mentalitatea comuna, insa asa se intampla in realitate. Cu cat descoperi o lume bogata in carti, unde gandirea este atat de diversificata si profunda, in viata reala ti se par banalitati transparente discutiile cotidiene. Devii interiorizat si mereu insetat de ceva mai multa profunzime.
Reply With Quote
  #9  
Vechi 28.06.2011, 16:30:59
costel's Avatar
costel costel is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 21.09.2006
Mesaje: 4.827
Implicit

E minunat sa citesti, numai ca trebuie sa tragi o linie de demarcatie intre carte si viata. Nu orice carte exprima viata reala. Iar daca nu esti capabil sa vezi ca unele personaje sunt ireale si alergi sa le intrupezi sau sa le intalnesti, ajungi la dezamagiri.

Am intalnit persoane care au devenit foarte rezervate din cauza lecturilor. Cautau persoane cu care sa poata doar discuta diferite teme. Ceilalti existau doar cat prezentau tema supusa discutiei. Si e mare saracie in aceasta cautare.

Nu indemn sa nu citim, indemn sa citim traind si viata aceasta cu bune si rele.
Reply With Quote
  #10  
Vechi 28.06.2011, 16:55:28
I.Calin's Avatar
I.Calin I.Calin is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 21.08.2010
Locație: România
Religia: Ortodox
Mesaje: 822
Implicit

Citat:
În prealabil postat de ggmarius Vezi mesajul
Buna. Vreau sa va intreb ceva. Cititul schimba omul din mai multe puncte de vedere? Adica, de ex il ajuta sa sie mai sociabil, mai prietenos?

Finalitatea cititului nu rezidă în a fi mai sociabil sau prietenos. "Cititul" e o ocupație onorabilă, e drept, dar nu implică direct nici socializarea, nici prietenia. AJUTĂ enorm de mult pentru cel care vrea să fie bine și în acord cu sine însuși și existența sa. Și mai ajută la ... cunoaștere. E de lepădat, oare?
__________________
Mulțumescu-Ți Ție, Doamne, pentru toate, pentru fiecare zi și pentru moartea ce va veni, Te ascult, Doamne și nici măcar după ascultare, nu-mi da mie, ci numai după voia Ta, ajută-mi părtaș să fiu binecuvântărilor Tale, acum și întru împărăția Ta. Amin.
Reply With Quote
Răspunde

Tags
cititul intrebare



Subiecte asemănătoare
Subiect Subiect început de Forum Răspunsuri Ultimele Postari
Cititul costel Generalitati 9 23.07.2012 11:26:47