Forum Crestin Ortodox Crestin Ortodox
 
 


Du-te înapoi   Forum Crestin Ortodox > Generalitati > Umanitare
Răspunde
 
Thread Tools Moduri de afișare
  #61  
Vechi 01.08.2011, 15:50:48
AlinB AlinB is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 29.01.2007
Religia: Ortodox
Mesaje: 20.084
Implicit

Problema este mai mult de natura legala, si este una destul de delicata.

Din ce spuneti nu o sa accepte nici un fel de internare, cu atat mai putin daca boala se va agrava.

Poate ar trebui sa vorbiti cu un avocat mai intai, ca sa puteti interna pe cineva impotriva vointei lui e o treaba destul de complicata.

Cum am mai spus, trebuie un aviz psihiatric special pentru asa ceva, persoana respectiva trebuie sa fie declarata fara discernamant si pericol public si nu cred ca vreti sa ajungeti pana acolo.

Cel mai bine va poate sfatui un psihiatru, sunt sigur ca a mai avut de a face cu astfel de cazuri si cunoaste si problematica legala.

Si nu cred ca veti gasi un azil altul decat de stat care sa se ocupe cu astfel de probleme.

Fundatia respectiva nu cred ca se ocupa cu ceea ce vreti dvs.

Uitati-va aici:

http://www.estuar.org/index.php/proi...ecte-2010-2011
Reply With Quote
  #62  
Vechi 01.08.2011, 15:59:43
LapetiteMoc LapetiteMoc is offline
Banned
 
Data înregistrării: 04.05.2009
Religia: Ortodox
Mesaje: 1.900
Implicit fata cauta solutii, nu gandiri negative !

Citat:
În prealabil postat de AlinB Vezi mesajul
Problema este mai mult de natura legala, si este una destul de delicata.

Din ce spuneti nu o sa accepte nici un fel de internare, cu atat mai putin daca boala se va agrava.

Poate ar trebui sa vorbiti cu un avocat mai intai, ca sa puteti interna pe cineva impotriva vointei lui e o treaba destul de complicata.

Cum am mai spus, trebuie un aviz psihiatric special pentru asa ceva, persoana respectiva trebuie sa fie declarata fara discernamant si pericol public si nu cred ca vreti sa ajungeti pana acolo.

Cel mai bine va poate sfatui un psihiatru, sunt sigur ca a mai avut de a face cu astfel de cazuri si cunoaste si problematica legala.

Si nu cred ca veti gasi un azil altul decat de stat care sa se ocupe cu astfel de probleme.

Fundatia respectiva nu cred ca se ocupa cu ceea ce vreti dvs.

Uitati-va aici:

http://www.estuar.org/index.php/proi...ecte-2010-2011
Alin, cu toata sinceritatea, ai in discursul tau exagerat de multi "nu", ceea ce subliniaza o atitudine deloc crestina. Crestinul este curajos, temerar, el stie ca tot ce pare la oameni imposibil , cu Domnul alaturi devine posibil.

Catalina este deja intr-o situatie extrem de delicata si nici nu-ti imaginezi cata suferinta produci cu demolarea asta clasic romaneasca. Las-o sa actioneze, sa se roage si sigur va gasi solutia. Daca nu o poti sprijini, macar nu o demoraliza (mai ales ca faci doar supozitii tu fiind complet in afara situatiei, fara macar habar a avea ce inseamna sa fii responsabil pentru o persoana draga cu un asemenea diagnostic).

Catalina, curaj, draga mea! Roaga-te, intreaba peste tot, intereseaza-te atent si vei gasi solutie cu Domnul alaturi! Sunt convinsa ca deja te-ai sfatuit cu duhovnicul. Dar mai intreaba-l, poate a mai auszit de situatii similare, sau daca nu, impreuna rugaciunea sa va dea si solutia care sa fie potrivita pentru binele tuturor!

Curaj!!!! Crestinul este un curajos! "Indrazniti! Eu am biruit lumea!"

Domnul cu tine, draga mea, si toti sfintii LUI ! Te imbratisez!
Reply With Quote
  #63  
Vechi 01.08.2011, 16:05:38
maria32's Avatar
maria32 maria32 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 04.08.2009
Locație: Bucuresti
Religia: Ortodox
Mesaje: 1.113
Implicit

multumesc inca o data LaPetitMoc. Nu sunt demoralizata si nici suparata pe ce a scris Alin. Nu este decat realist si e mult adevar in ceea ce a scris.

Insa, asa cum spuneai si tu, un crestin stie ca ceea ce la oameni nu este posibil la Dumnezeu este posibil.

Acum sunt ceva mai senina caci mama are o perioada mai linistita, insa m-am obisnuit sa nu ma culc pe-o ureche, caci deja o tine din ce in ce mai putin aceasta stare de "acalmie" si de relativa si aparenta liniste.

Asa ca... rugaciune si cu Dumnezeu inainte. Trebuie cumva sa gasesc cele mai bune solutii. Oricum, aceasta este crucea noastra si Dumnezeu ne-a dat-o cu un scop.
__________________
Doamne Iisuse Hristoase Fiul lui Dumnezeu, miluieste-ma si mantuieste-ma pe mine pacatoasa

http://mamiprovocarea.wordpress.com
Reply With Quote
  #64  
Vechi 01.08.2011, 16:15:03
LapetiteMoc LapetiteMoc is offline
Banned
 
Data înregistrării: 04.05.2009
Religia: Ortodox
Mesaje: 1.900
Implicit

Citat:
În prealabil postat de maria32 Vezi mesajul
multumesc inca o data LaPetitMoc. Nu sunt demoralizata si nici suparata pe ce a scris Alin. Nu este decat realist si e mult adevar in ceea ce a scris.

Insa, asa cum spuneai si tu, un crestin stie ca ceea ce la oameni nu este posibil la Dumnezeu este posibil.

Acum sunt ceva mai senina caci mama are o perioada mai linistita, insa m-am obisnuit sa nu ma culc pe-o ureche, caci deja o tine din ce in ce mai putin aceasta stare de "acalmie" si de relativa si aparenta liniste.

Asa ca... rugaciune si cu Dumnezeu inainte. Trebuie cumva sa gasesc cele mai bune solutii. Oricum, aceasta este crucea noastra si Dumnezeu ne-a dat-o cu un scop.
Sa nu ma intelegi gresit, draga mea. Nu eram contra ideilor expuse de Alin, ci doar subliniam ca prea multi "nu" dauneaza psihicului unui om deja foarte coplesit de situatie.

Stiu ce inseamna sa fii in preajma unui astfel de bolnav. Ai intotdeauna un sentiment de uriasa mila pentru faptul ca nu se poate ajuta de peopriul creier ca sa traiasca normal, amestecat cu o revolta involuntara in momentele de criza (revolta de propria neputinta de a ajuta, de a intelege cum poate fi ajutat). Cand omuletul acela coplesit de atatea boli intra in criza (erau uneori zile intregi la rand), nu stiam ce sa fac altceva decat sa-i vorbesc calm, sa trec totul pe un ton de gluma (cream glume din panica si disperarea lui), sau imi veneau in minte cuvinte de-ale psihiatrului de la sedintele de terapie unde ne duceam impreuna. El lua in serios cuvintele medicului, si cateodata reuseam sa-l scot din criza amintindu-i ce i-a spus medicul.

Acum e liniste si pace, spui. Slava Domnului! S-o tina linistea si pacea cat mai mult cu putinta! Te imbratisez!
Reply With Quote
  #65  
Vechi 01.08.2011, 16:42:43
maria32's Avatar
maria32 maria32 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 04.08.2009
Locație: Bucuresti
Religia: Ortodox
Mesaje: 1.113
Implicit

Citat:
În prealabil postat de LapetiteMoc Vezi mesajul
Acum e liniste si pace, spui. Slava Domnului! S-o tina linistea si pacea cat mai mult cu putinta! Te imbratisez!
Doamne ajuta! multumesc.
__________________
Doamne Iisuse Hristoase Fiul lui Dumnezeu, miluieste-ma si mantuieste-ma pe mine pacatoasa

http://mamiprovocarea.wordpress.com
Reply With Quote
  #66  
Vechi 01.08.2011, 17:02:34
AlinB AlinB is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 29.01.2007
Religia: Ortodox
Mesaje: 20.084
Implicit

Citat:
În prealabil postat de maria32 Vezi mesajul
Trebuie cumva sa gasesc cele mai bune solutii. Oricum, aceasta este crucea noastra si Dumnezeu ne-a dat-o cu un scop.
De aici trebuie sa incepeti, vorbiti cu un medic psihiatru sau mai multi si vedeti cum se procedeaza in astfel de cazuri, binenteles si in functie de optiunile familiei.

Daca dati prima data de cineva cu o atitudine necorespunzatoare nu va dati batuta, mai incercati si cu altii.

Sunt unii carora meseria asta le-a tocat orice sensibilitate..si unii o ascund sub o aparenta bunavointa, dar o sa va dati ce trebuie sa luati drept bun din ce zic si ce nu.

Aveti grija si cu medicamentatia mamei, sunt unii care recomanda tot felul de tratamente fara discernamant, antipsihotice si antidepresive la gramada, daca familia nu stie despre ce e vorba si cand se dau unele si cand altele risca ca lucrurile sa ajunga mai rele decat sunt pentru ca antipsihoticele cel putin au o gramada de efecte secundare grave, fizice si psihice, iar dintre cele psihice este depresia care poate duce la sinucidere.

Last edited by AlinB; 01.08.2011 at 17:05:11.
Reply With Quote
  #67  
Vechi 01.08.2011, 17:04:00
maria32's Avatar
maria32 maria32 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 04.08.2009
Locație: Bucuresti
Religia: Ortodox
Mesaje: 1.113
Implicit

offff... credeti ca pana acum, de aproape 30 de ani de cand dureaza aceasta situatie nu am vorbit cu medicii psihiatrii?

daca mi-ar fi oferit ei solutii viabile nu mai ajungeam acum sa deschis acest topic.
__________________
Doamne Iisuse Hristoase Fiul lui Dumnezeu, miluieste-ma si mantuieste-ma pe mine pacatoasa

http://mamiprovocarea.wordpress.com
Reply With Quote
  #68  
Vechi 01.08.2011, 17:40:56
AlinB AlinB is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 29.01.2007
Religia: Ortodox
Mesaje: 20.084
Implicit

Citat:
În prealabil postat de maria32 Vezi mesajul
offff... credeti ca pana acum, de aproape 30 de ani de cand dureaza aceasta situatie nu am vorbit cu medicii psihiatrii?

daca mi-ar fi oferit ei solutii viabile nu mai ajungeam acum sa deschis acest topic.
Nu ma refer la boala propriuzisa..ci la situatia extreama cand s-ar putea sa se intample ceea ce va temeti ca se va intampla..cum se procedeaza in astfel de cazuri.

Apropo, ce medicamentatie i s-a recomandat ultima data?
Reply With Quote
  #69  
Vechi 01.08.2011, 17:42:57
maria32's Avatar
maria32 maria32 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 04.08.2009
Locație: Bucuresti
Religia: Ortodox
Mesaje: 1.113
Implicit

va spun sincer ca am pierdut sirul medicamentelor care i s-au prescris in atatia amar de ani de zile, iar in ultimele luni nici nu stiu daca si le-a mai luat. Doctorul spune ca s-a dus si a luat reteta de la dansa, dar daca le-a si luat asta nu mai am de unde stii.
__________________
Doamne Iisuse Hristoase Fiul lui Dumnezeu, miluieste-ma si mantuieste-ma pe mine pacatoasa

http://mamiprovocarea.wordpress.com
Reply With Quote
  #70  
Vechi 03.08.2011, 12:33:31
AlinB AlinB is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 29.01.2007
Religia: Ortodox
Mesaje: 20.084
Implicit

Interesati-va ce medicamente i s-au recomandat, sunt unele care fac mai mult rau decat bine, chiar asa luate dupa prescriptia doctorului.
Reply With Quote
Răspunde

Thread Tools
Moduri de afișare


Subiecte asemănătoare
Subiect Subiect început de Forum Răspunsuri Ultimele Postari
o rugaciune pentru sanatate maria32 Umanitare 34 09.07.2015 17:05:09
Rugaciune pentru Sanatate t_a_pirvu Umanitare 4 15.09.2010 13:58:53
10 aliati pentru sanatate absolutep0wer Generalitati 0 25.06.2010 06:09:03
Rugaciune pentru Sanatate t_a_pirvu Umanitare 1 13.03.2010 20:30:22
Curs operare PC pentru persoanele cu handicap fizic(Iasi) E_my Stiri, actualitati, anunturi 0 18.02.2009 14:01:09