Forum Crestin Ortodox Crestin Ortodox
 
 


Du-te înapoi   Forum Crestin Ortodox > Morala Crestina
Răspunde
 
Thread Tools Moduri de afișare
  #1  
Vechi 18.08.2013, 12:56:55
guardian knight's Avatar
guardian knight guardian knight is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 10.02.2011
Locație: Cluj-Napoca
Mesaje: 897
Implicit Sarutul icoanelor e obligatoriu in Biserica Ortodoxa ???

Am o mare neclaritate in legatura cu obiceiul unor credinciosi de a saruta icoane in biserica !
Mi se pare un gest destul de pretabil a fi interpretat ca inchinare la chip cioplit !

Chiar daca pot fi de acord cu prezenta icoanelor in biserica, prezenta lor in casele crestinilor,si faptul de a le cinsti in locurile lor cuvenite, obiceiul de a le saruta mi se pare deplasat din doua puncte de vedere :

1). poate fi interpretat extrem de usor, ca inchinare la chip cioplit. Deci, o incalcare grava a uneia din cele 10 porunci !

2). este un gest total neigenic !

Cred ca acest gest,denota mai degraba un formalism ritualic rural, si nu cred ca in el sta toata credinta omului !!!

De ce suntem obligati sa sarutam icoane ? Avem acesta obligatie trasata clar de Biserica Ortodoxa ?
Sau am eu inpresia,poate gresita, ca Biserica Ortodoxa, desi nu condamana asemenea gesturi, totusi se fereste si sa le promoveze foarte tare ???
Reply With Quote
  #2  
Vechi 18.08.2013, 13:31:33
DragosP's Avatar
DragosP DragosP is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 23.03.2011
Religia: Ortodox
Mesaje: 6.591
Implicit

Cine te-a dat cu capul de icoane? Nt, nt, nt...

Inchinatul la icoane NU e încălcare a celei de a 2-a porunci.
Pune mâna si citește, informează-te, nu ești tu mai priceput ca membrii Sinodului 7!
__________________
Îmi cer scuze celor pe care i-am supărat!
"Trebuie sa mori înainte de a muri
Pentru a nu muri atunci când mori"
Reply With Quote
  #3  
Vechi 18.08.2013, 14:33:11
Lady Brightside Lady Brightside is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 18.04.2013
Mesaje: 113
Implicit

Nu te obliga nimeni sa saruti!

Eu am fost in foarte multe biserici ortodoxe si nu te obliga nimeni asa ceva (cel putin nu am intalnit asemenea caz). Mi-a placut foarte mult. Am vazut multa lume care se inchina (se apleaca putin pe un genunchi) in fata icoanei in semn de respect si recunostinta si merg mai departe.

Poti face linistit asta, fara sa saruti, daca in sufletul tau simti ca acest gest este inchinarea la un "chip cioplit".
Reply With Quote
  #4  
Vechi 18.08.2013, 16:41:18
guardian knight's Avatar
guardian knight guardian knight is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 10.02.2011
Locație: Cluj-Napoca
Mesaje: 897
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Lady Brightside Vezi mesajul
Nu te obliga nimeni sa saruti!

Eu am fost in foarte multe biserici ortodoxe si nu te obliga nimeni asa ceva (cel putin nu am intalnit asemenea caz). Mi-a placut foarte mult. Am vazut multa lume care se inchina (se apleaca putin pe un genunchi) in fata icoanei in semn de respect si recunostinta si merg mai departe.

Poti face linistit asta, fara sa saruti, daca in sufletul tau simti ca acest gest este inchinarea la un "chip cioplit".
Problema mea e putin mai complicata,in sensul ca,incerc sa conving o persoana apropiata sa nu mai sarute icoanele. Ea, nu prea e de acord ,si o tine mortis ,ca e bine ce face. Acest lucru insa poate duce la o ruptura.
Reply With Quote
  #5  
Vechi 18.08.2013, 16:49:13
mihai07
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

Citat:
În prealabil postat de guardian knight Vezi mesajul
Problema mea e putin mai complicata,in sensul ca,incerc sa conving o persoana apropiata sa nu mai sarute icoanele. Ea, nu prea e de acord ,si o tine mortis ,ca e bine ce face. Acest lucru insa poate duce la o ruptura.
Las-o sa sarute icoanele. E un semn de cinste pentru sfintii zugraviti in ele.
p.s. matale carei confesiuni apartii?
Reply With Quote
  #6  
Vechi 18.08.2013, 16:52:37
DragosP's Avatar
DragosP DragosP is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 23.03.2011
Religia: Ortodox
Mesaje: 6.591
Implicit

Ateu practicant botezat cu forța.
__________________
Îmi cer scuze celor pe care i-am supărat!
"Trebuie sa mori înainte de a muri
Pentru a nu muri atunci când mori"
Reply With Quote
  #7  
Vechi 18.08.2013, 16:59:09
Lady Brightside Lady Brightside is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 18.04.2013
Mesaje: 113
Implicit

Citat:
În prealabil postat de guardian knight Vezi mesajul
Problema mea e putin mai complicata,in sensul ca,incerc sa conving o persoana apropiata sa nu mai sarute icoanele. Ea, nu prea e de acord ,si o tine mortis ,ca e bine ce face. Acest lucru insa poate duce la o ruptura.
Pai daca ea se simte bine facand asta, de ce ai incerca s-o aduci la convingerile tale? Sau si mai rau, sa se ajunga la o ruptura din aceasta cauza? Eu intelegeam daca era pentru tine, dar pentru altcineva? Eventual sfatuieste-o sa le sarute printr-un servetel ca sa pastreze igiena, dar atat.

E egoism pur sa rupi o relatie din cauza ca ea nu se supune stilului tau!

Toti avem modul nostru special in care aratam recunostinta si cinstirea.
Reply With Quote
  #8  
Vechi 18.08.2013, 20:32:52
guardian knight's Avatar
guardian knight guardian knight is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 10.02.2011
Locație: Cluj-Napoca
Mesaje: 897
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Lady Brightside Vezi mesajul
Pai daca ea se simte bine facand asta, de ce ai incerca s-o aduci la convingerile tale? Sau si mai rau, sa se ajunga la o ruptura din aceasta cauza? Eu intelegeam daca era pentru tine, dar pentru altcineva? Eventual sfatuieste-o sa le sarute printr-un servetel ca sa pastreze igiena, dar atat.

E egoism pur sa rupi o relatie din cauza ca ea nu se supune stilului tau!

Toti avem modul nostru special in care aratam recunostinta si cinstirea.
Femeia trebuie sa se supuna barbatului ! Este si unul din comandamentele stipulate in Biblie !
Reply With Quote
  #9  
Vechi 18.08.2013, 20:44:22
glykys's Avatar
glykys glykys is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 13.08.2009
Locație: Bucuresti
Religia: Ortodox
Mesaje: 5.703
Implicit

Citat:
În prealabil postat de guardian knight Vezi mesajul
Femeia trebuie sa se supuna barbatului ! Este si unul din comandamentele stipulate in Biblie !

Atentie, fetelor, cu cine va imprieteniti!!!
By the way, e cumva sotia ta?! Cred ca mai bine pentru amandoi ar fi sa iti alegi o persoana care sa aiba aceleasi convingeri religioase.

La ortdocsi, cinstirea icoanelor se realizeaza prin sarutare si inchinare. Nu saruti lemnul sau geamul icoanei, ci sfantul pe care il reprezinta. Mai multe lamuriri de ce icoanele nu sunt asimilate chipurilor cioplite aici - http://luminaortodoxiei.com/ro/artic...fintele-icoane.
__________________
Pe noi inșine și unii pe alții și toată viața noastră lui Hristos Dumnezeu să o dăm.
Reply With Quote
  #10  
Vechi 18.08.2013, 20:50:46
stireana stireana is offline
Banned
 
Data înregistrării: 14.08.2011
Religia: Ortodox
Mesaje: 128
Implicit

Citat:
În prealabil postat de guardian knight Vezi mesajul
Femeia trebuie sa se supuna barbatului
...numai dacă bărbatu' nu-i deja supusul lu' Ducă-se-pe-pustii spurcând dreapta credință.
Reply With Quote
Răspunde

Thread Tools
Moduri de afișare