Forum Crestin Ortodox Crestin Ortodox
 
 


Du-te înapoi   Forum Crestin Ortodox > Generalitati > Stiri, actualitati, anunturi
Răspunde
 
Thread Tools Moduri de afișare
  #1  
Vechi 28.07.2009, 19:42:56
cristiboss56's Avatar
cristiboss56 cristiboss56 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 16.12.2006
Locație: Oricare ar fi vicisitudinile zilelor și anilor,oricare ar fi durata lor,vine ora răsplatei:BRĂTIANU
Religia: Ortodox
Mesaje: 32.376
Implicit Ce mai "debitează "presa ! - Copiii europarlamentari

Un reporter de la cotidianul spaniol "El Pais" întreabă : "Cine ar trebui să fie primul președinte al Consiliului Europei ? " La care Norman Manea , scriitor evreu-român-america, răspunde :" Un copil în vârstă de 12 ani !" Că nu-i o glumă ne dăm seama imediat, căci interlocutorul aduce un argument irefutabil : "Deoarece la această vârstă sunt inteligenți, inocenți și au doar intenții bune". Replica, trebuie să recunosc , e memorabilă. Și oricâtă ironie ar conține, nu mă pot abține să nu-mi închipui, în cazul nostru, ce-ar fi dacă. . . Ce-ar fi dacă i-am înlocui pe troglodiții sau pițipoancele care ne reprezintă în cel mai înalt for politic al Europei cu niște puști sau puștioaice din a cincea ? Ne-am face mai tare de râs decât ne facem acum cu un behăitor ca Gigi Becali, un apucat ca Vadim Tudor, un manelist ca Rareș Niculescu, o fosilă ca Ioan Mircea Pașcu, o fata lu' tata ca Elena Băsescu sau Daciana Sârbu, un băiatu' lu' tata ca Ciprian Tănăsescu ? Ei aș ! La câtă țopârlănie , câtă prostie și cât nepotism se adună săptămânal în avionul care face cursa București - Bruxelles, puțin infantilism n-are cum să strice. Ba chiar s-ar putea ca străinii, văzând ce de olimpici și premianți avem, să-și facă altă impresie despre noi românii. Evident, cu condiția să nu le trimitem pe cap alte țoape, dar fără buletin ! << Articol apărut în Adevărul de seară de azi marți, 28 iulie 2009 . Comentați tableta online la www.adevarul.ro >>
__________________
Biserica este dragoste, așteptare și bucurie.
(Părintele Alexander Schmemann)
Reply With Quote
  #2  
Vechi 28.07.2009, 21:22:48
antoniap
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

Strainii stiu ca suntem o natie inteligenta. De aceea se si organizeaza multe concursuri pentru tineret pentru ca mai apoi castigatorii sa fie atrasi in alte tari. Cu cat pleaca din tara mai multi oameni destepti, cu atat va fi mai usor pentru cei care si-au facut deja niste planuri in ce priveste Romania!

Prin urmare, sa invatam sa ne pretuim valorile si sa ne demonstram noua insine ca suntem ca suntem demni. Pe noi nu trebuie sa ne intereseze ca strainilor sa le facem o impresie buna. Un asasin economic ne va dispretui oricum. Caci el urmareste un scop precis si nu-l poate nimeni impresiona cu nimic!
Reply With Quote
  #3  
Vechi 02.08.2009, 21:09:03
cristiboss56's Avatar
cristiboss56 cristiboss56 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 16.12.2006
Locație: Oricare ar fi vicisitudinile zilelor și anilor,oricare ar fi durata lor,vine ora răsplatei:BRĂTIANU
Religia: Ortodox
Mesaje: 32.376
Implicit "Fructul interzis" - Adevărul de Seară din 2 august 2009 - de : Maridana Arsene

Ce simte o femeie care iubește și este părăsită ? Durere, disperare, neputință, dezechilibru. . .Câtă vreme mai există slăbiciune față de bărbatul care a plecat neașteptat, înainte ca relația să se consume, femeia suferindă, altfel dorită și adulată de o armată de bărbați, are putere. O putere pe care, din păcate, nu are resurse s-o conștientizeze câtă vreme are inima frântă. Până atinge indiferența , își poartă slăbiciunea secundă de secundă. . . Azi m-am trezit asaltată de prea mulți bărbați ca să nu-mi realizez condiția și să nu mă întreb dacă scrie pe mine " Sunt disponibilă încercați . . . ! ". Am primit poezii ( iată un bărbat sensibil ), declarații îndrăznețe, pline de promisiuni de Nirvana ( un bărbat inteligent ), propuneri deplasate pentru cnntextul în care mă aflu ( un bărbat imatur ) , o cină romantică ( un bărbat lipsit de imaginație ) , o invitație într-o oază a plăcerii ( un bărbat cu bani ) . . . Am decis să mângâi toate orgoliile, trecând slăbiciunea pe locul doi. Și i-am văzut pe ei, îndrăgostiți fără speranță, ca pe niște căței înfometați, gata să muște un os. . . Ce imagine tristă ! Chiar dacă ne animă sentimente frumoase , atunci când alergăm după "fructul interzis" suntem, categoric, penibili !
__________________
Biserica este dragoste, așteptare și bucurie.
(Părintele Alexander Schmemann)
Reply With Quote
  #4  
Vechi 02.08.2009, 21:45:45
ory ory is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 29.09.2006
Locație: Galați
Religia: Ortodox
Mesaje: 2.524
Implicit

Cristi, se pare ca te-ai suparat tare in seara asta...de ti-a iesit in cale un astfel de articol.
__________________
" Nu suntem prizonierii propriului destin, suntem prizonierii propriei minti "
Reply With Quote
  #5  
Vechi 02.08.2009, 22:22:42
cristiboss56's Avatar
cristiboss56 cristiboss56 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 16.12.2006
Locație: Oricare ar fi vicisitudinile zilelor și anilor,oricare ar fi durata lor,vine ora răsplatei:BRĂTIANU
Religia: Ortodox
Mesaje: 32.376
Implicit

Citat:
În prealabil postat de ory Vezi mesajul
Cristi, se pare ca te-ai suparat tare in seara asta...de ti-a iesit in cale un astfel de articol.
Chiar nu ! A fost o zi superbă din toate punctele de vedere . Dar e o realitate, o realitate ruptă din viața de zi cu zi !
__________________
Biserica este dragoste, așteptare și bucurie.
(Părintele Alexander Schmemann)
Reply With Quote
  #6  
Vechi 02.08.2009, 23:11:47
ory ory is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 29.09.2006
Locație: Galați
Religia: Ortodox
Mesaje: 2.524
Implicit

Ca este o realitate, stiu prea bine ...pe pielea mea, cat am ocolit orice " frumusete " pentru ca sufletul mi-a stat amar de ani, ancorat intr-o neresemnare. Acum stiu ca am fost prea naiva, imatura, orgolioasa si prostanaca, mai pe romaneste.
Dar, ce mai conteaza ! Probabil toate ne sunt scrise.
Stii, ma-ntrebam , ce-nseamna in termeni contemporani zi superba ? Daca ar fi sa definesc o zi superba, cred ca as incepe doar cu soarele de dimineata batand in geamul meu, dornic sa-mi trezeasca ochii odihniti dupa o " noapte superba " .
__________________
" Nu suntem prizonierii propriului destin, suntem prizonierii propriei minti "

Last edited by ory; 02.08.2009 at 23:25:10.
Reply With Quote
  #7  
Vechi 02.08.2009, 23:32:11
cristiboss56's Avatar
cristiboss56 cristiboss56 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 16.12.2006
Locație: Oricare ar fi vicisitudinile zilelor și anilor,oricare ar fi durata lor,vine ora răsplatei:BRĂTIANU
Religia: Ortodox
Mesaje: 32.376
Implicit

Citat:
În prealabil postat de ory Vezi mesajul
Ca este o realitate, stiu prea bine ...pe pielea mea, cat am ocolit orice " frumusete " pentru ca sufletul mi-a stat amar de ani, ancorat intr-o neresemnare. Acum stiu ca am fost prea naiva, imatura, orgolioasa si prostanaca, mai pe romaneste.
Dar, ce mai conteaza ! Probabil toate ne sunt scrise.
Acum nu știu dacă ne sunt scrise , adică nu cred într o predestinare , dar nimic nu este întâmplător , dragă Ory ! Viața nu este un haos, o loterie , nu , cu siguranță nu. Din toate ieșim mai înțelepți, mai întăriți , și până la urmă mult mai maturi. Să nu mai spui niciodată cuvântul "prostănacă" ! Stai și cugetă când ai multă liniște în jurul tău și mai ales în tine, la firul vieții tale și ai să-mi dai dreptate . Până la urmă ești o învingătoare, Dumnezeu te-a scos învingătoare ! Ai o familie frumoasă și fericită , și nu în ultimul rând ești Mamă ! ! ! Păcate, ispite și căderi cu toții avem, dar important să nu ne pierdem încrederea în Dumnezeu și să știm a ne ridica , învățând din fiecare greșală a noastră .
__________________
Biserica este dragoste, așteptare și bucurie.
(Părintele Alexander Schmemann)
Reply With Quote
  #8  
Vechi 02.08.2009, 23:55:44
ory ory is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 29.09.2006
Locație: Galați
Religia: Ortodox
Mesaje: 2.524
Implicit

Multumesc, Cristi !
Ai scris foarte frumos si intr-un mod atat de sugestiv, este adevarat, intotdeauna am crezut ca ceea ce nu te doboara te intareste, dar parca acele sechele psihologice, sufletesti, trupesti...parca tot raman pe undeva si-ti taie avantul cand ti-e lumea mai draga .
Care lume ? Aceasta nefolositoare si desarta...deci, toate cu folos, pana la urma !
__________________
" Nu suntem prizonierii propriului destin, suntem prizonierii propriei minti "
Reply With Quote
  #9  
Vechi 04.08.2009, 17:35:38
cristiboss56's Avatar
cristiboss56 cristiboss56 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 16.12.2006
Locație: Oricare ar fi vicisitudinile zilelor și anilor,oricare ar fi durata lor,vine ora răsplatei:BRĂTIANU
Religia: Ortodox
Mesaje: 32.376
Implicit Prigoana creștinilor în Pakistan ia amploare ( Adina Șuteu-"Adevărul"-3 august )

Percepuți ca "trădători" de către majoritarii islamici, creștinii din estul Pakistanului înfruntă, în ultima vreme, o escaladare a violențelor cărora le cad victime. Adevărate scene de groază s-au desfășurat , acum două zile, în localitatea Gorja din provincia Punjab, când unor persoane aparținând comunității creștine li s-a dat foc, iar alte zeci au fost rănite de către un grup de musulmani. Violențele au fost provocate de zvonurile privind deteriorarea unui Coran. Sâmbătă, ministrul pakistanez pentru minorități, Shahbaz Bhatti, a anunțat că în incidentele interetnice au fost incendiate 75 de case și două biserici. Imaginile televizate la fața locului au arătat locuințe în flăcări și străzi presărate cu mormane de moloz și mobilă arsă. Armata a fost mobilizată în localitatea Gorja, iar autoritățile au arestat 12 suspecți. Motivul dezlănțuirii recentelor atacuri de o violență ieșită din comun este acuzația de blasfemie adusă unui localnic de confesiune creștină, Mukthar Masih, care ar fi profanat Coranul ( gest pasibil de pedeapsa cu moartea în religia musulmană ) , pe când se afla la o nuntă. După incendierea locuințelor, atacatorii au blocat intrarea cazărmii pompierilor și străzile de acces în sat, împiedicând sosirea ajutoarelor. Președintele pakistanez, Asif Ali Zardari , și-a exprimat îngrijorarea pentru cele întâmplate la Gorja și a dat asigurări familiilor victimelor că vor primi despăgubiri pentru daunele suferite. Acțiunile violente de la sfârșitul săptămânii trecute se adaugă unei liste lungi cu atrocități comise de majoritatea musulmană la adresa minorității creștine din Pakistan. La 30 iunie, circa 6000 de mahomedani au atacat casele creștinilor din satul Azafi Abadi, aflat la 160 de kilometri de capitala provinciei Punjab, orașul Lahore. Martorii au declarat că în acest incident au fost ucise cel puțin trei persoane și rănite alte câteva zeci, printre care și doi ofițeri de poliție. Sute de case și propietăți au fost complet distruse, astfel că mai mult de 110 de familii de creștini au fost nevoite să fugă în satele învecinate. Într o țară creată în numele Islamului, creștinii sunt considerați trădători
__________________
Biserica este dragoste, așteptare și bucurie.
(Părintele Alexander Schmemann)
Reply With Quote
  #10  
Vechi 04.08.2009, 20:21:22
cristiboss56's Avatar
cristiboss56 cristiboss56 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 16.12.2006
Locație: Oricare ar fi vicisitudinile zilelor și anilor,oricare ar fi durata lor,vine ora răsplatei:BRĂTIANU
Religia: Ortodox
Mesaje: 32.376
Implicit

Citat:
În prealabil postat de cristiboss56 Vezi mesajul
Percepuți ca "trădători" de către majoritarii islamici, creștinii din estul Pakistanului înfruntă, în ultima vreme, o escaladare a violențelor cărora le cad victime. Adevărate scene de groază s-au desfășurat , acum două zile, în localitatea Gorja din provincia Punjab, când unor persoane aparținând comunității creștine li s-a dat foc, iar alte zeci au fost rănite de către un grup de musulmani. Violențele au fost provocate de zvonurile privind deteriorarea unui Coran. Sâmbătă, ministrul pakistanez pentru minorități, Shahbaz Bhatti, a anunțat că în incidentele interetnice au fost incendiate 75 de case și două biserici. Imaginile televizate la fața locului au arătat locuințe în flăcări și străzi presărate cu mormane de moloz și mobilă arsă. Armata a fost mobilizată în localitatea Gorja, iar autoritățile au arestat 12 suspecți. Motivul dezlănțuirii recentelor atacuri de o violență ieșită din comun este acuzația de blasfemie adusă unui localnic de confesiune creștină, Mukthar Masih, care ar fi profanat Coranul ( gest pasibil de pedeapsa cu moartea în religia musulmană ) , pe când se afla la o nuntă. După incendierea locuințelor, atacatorii au blocat intrarea cazărmii pompierilor și străzile de acces în sat, împiedicând sosirea ajutoarelor. Președintele pakistanez, Asif Ali Zardari , și-a exprimat îngrijorarea pentru cele întâmplate la Gorja și a dat asigurări familiilor victimelor că vor primi despăgubiri pentru daunele suferite. Acțiunile violente de la sfârșitul săptămânii trecute se adaugă unei liste lungi cu atrocități comise de majoritatea musulmană la adresa minorității creștine din Pakistan. La 30 iunie, circa 6000 de mahomedani au atacat casele creștinilor din satul Azafi Abadi, aflat la 160 de kilometri de capitala provinciei Punjab, orașul Lahore. Martorii au declarat că în acest incident au fost ucise cel puțin trei persoane și rănite alte câteva zeci, printre care și doi ofițeri de poliție. Sute de case și propietăți au fost complet distruse, astfel că mai mult de 110 de familii de creștini au fost nevoite să fugă în satele învecinate. Într o țară creată în numele Islamului, creștinii sunt considerați trădători
Clericii musulmani ai moscheii locale au continuat să incite la ură, îndemnându-i pe localnici "să dea o lecție creștinilor" , acuzați de "trădare și blasfemie". Recentele atacuri la adresa comunității creștine demonstrează statutul vulnerabil al acesteia în Pakistan. Creștinii din această țară cu 165 de milioane de locuitori ( dintre care 97% sunt musulmani ) reprezintă un procent de 2,5% din populație, circa 1,2 milioane fiind catolici. Ei sunt supuși unor multiple discriminări, cea economică aflându-se pe primul loc. Creștinii îndeplinesc toate muncile umile pe care nimeni nu le vrea. Candidații la un post ceva mai bine plasat sunt obligați să-și declare religia, astfel sunt primii eliminați de pe listă.
__________________
Biserica este dragoste, așteptare și bucurie.
(Părintele Alexander Schmemann)
Reply With Quote
Răspunde



Subiecte asemănătoare
Subiect Subiect început de Forum Răspunsuri Ultimele Postari
"Fiul Omului" - "Cel Vechi de zile" Daniel 7,13 georgeval Din Vechiul Testament 25 25.10.2016 06:31:20
Ce considerati despre "Misquoting Jesus"/"Forged" de Bart Ehrman Ciprian Mustiata Teologie si Stiinta 8 19.12.2012 16:12:08
Am nevoie de "putin" ajutor ! - Va rog nu treceti "peste" - Nu am liniste de o luna! valentinalogo Preotul 28 06.06.2010 07:26:42