Forum Crestin Ortodox Crestin Ortodox
 
 


Du-te înapoi   Forum Crestin Ortodox > Morala Crestina
Răspunde
 
Thread Tools Moduri de afișare
  #411  
Vechi 23.09.2016, 10:26:11
Omul care rade Omul care rade is offline
Junior Member
 
Data înregistrării: 13.07.2016
Locație: Bucuresti
Religia: Alta confesiune
Mesaje: 23
Implicit

(Sper sa fiu on-topic)

In clasa a 10-a, la ora de psihologie, a venit o doamna doctor/psiholog (nu mai tin bine minte) si ne-a prezentat cam cum sta situatia in ce tine de relatiile sexuale si riscurile la care un om este supus daca alege sa-si inceapa viata sexuala. Ni s-a explicat cat de problematice pot fi BTS-urile (chiar f problematice, daca vorbim de hepatite si HIV), cat de importanta este bariera de protectie in timpul actului. Mi-aduc aminte ca ni s-a spus ca e de preferat sa nu ne grabim si sa nu ne lasam invinsi de curiozitate, lucrurile vor veni de la sine la momentul potrivit.
De asemeni, ni s-a spus despre gravitatea conceperii unui copil nedorit si cat de puternica poate fi trauma unui avort (daca tanara nu se simte inca pregatita pentru cresterea lui sau familia o constrange sa renunte la copil).
Tin minte ca acele cateva ore au fost f interesante, am invatat multe atunci. Si nu s-a vorbit despre cum anume trebuie sa se desfasoare un act sexual - ni s-a spus ca vom descoperi singuri atunci cand va fi timpul.
Banuiesc ca se intampla si in alte scoli acest lucru (sau nu?), nu stiu daca era obligatoriu sau nu.

Nu stiu exact ce se intampla azi la scoala (am citit putin prin topic, dar nu am avut timp sa parcurg tot), dar consider ca informatii de ordinul prezentat de mine mai sus pot fi benefice.

Numai bine!
Reply With Quote
  #412  
Vechi 23.09.2016, 11:32:31
AlinB AlinB is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 29.01.2007
Religia: Ortodox
Mesaje: 20.084
Implicit

E ceva mai complicat acum :)
__________________
Suprema intelepciune este a distinge binele de rau.
Reply With Quote
  #413  
Vechi 23.09.2016, 11:33:02
AlinB AlinB is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 29.01.2007
Religia: Ortodox
Mesaje: 20.084
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Florinvs Vezi mesajul
Asta de unde ati auzit-o ?!
Probabil tovarasii tai comunisti pe la Ptiesti, Gherla, Ramnicu Sarat, etc.
__________________
Suprema intelepciune este a distinge binele de rau.
Reply With Quote
  #414  
Vechi 24.09.2016, 03:38:47
ioan67 ioan67 is offline
Banned
 
Data înregistrării: 30.07.2016
Mesaje: 1.458
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Omul care rade Vezi mesajul
(Sper sa fiu on-topic)

In clasa a 10-a, la ora de psihologie, a venit o doamna doctor/psiholog (nu mai tin bine minte) si ne-a prezentat cam cum sta situatia in ce tine de relatiile sexuale si riscurile la care un om este supus daca alege sa-si inceapa viata sexuala. Ni s-a explicat cat de problematice pot fi BTS-urile (chiar f problematice, daca vorbim de hepatite si HIV), cat de importanta este bariera de protectie in timpul actului. Mi-aduc aminte ca ni s-a spus ca e de preferat sa nu ne grabim si sa nu ne lasam invinsi de curiozitate, lucrurile vor veni de la sine la momentul potrivit.
De asemeni, ni s-a spus despre gravitatea conceperii unui copil nedorit si cat de puternica poate fi trauma unui avort (daca tanara nu se simte inca pregatita pentru cresterea lui sau familia o constrange sa renunte la copil).
Tin minte ca acele cateva ore au fost f interesante, am invatat multe atunci. Si nu s-a vorbit despre cum anume trebuie sa se desfasoare un act sexual - ni s-a spus ca vom descoperi singuri atunci cand va fi timpul.
Banuiesc ca se intampla si in alte scoli acest lucru (sau nu?), nu stiu daca era obligatoriu sau nu.

Nu stiu exact ce se intampla azi la scoala (am citit putin prin topic, dar nu am avut timp sa parcurg tot), dar consider ca informatii de ordinul prezentat de mine mai sus pot fi benefice.

Numai bine!
Excelenta veste!
Iata si o completare a unui duhovnic (Serafim Rose): http://www.cuvantul-ortodox.ro/2012/...etelor-tinere/

„In societatea prezenta, baietii, pe la varsta de 14-15 ani, stiu totul despre pacatele trupesti, mult mai mult decat stiau inainte chiar oamenii casatoriti. Ei stiu exact ce se petrece in filme, vad totul, iar atmosfera generala in care traiesc este una de ingaduinta. «De ce sa te lupti cu acest lucru?» se spune astazi. «Este ceva natural». Evident, sunt pregatiti pentru o viata de ingaduinta fata de pacat.

Unui asemenea baiat i se poate da dreptarul adevarului, care este castitatea, fecioria; insa aceasta este o masura foarte inalta si greu de atins, daca el nu are la dispozitie decat ideea abstracta a castitatii cu care sa se impotriveasca la toata atmosfera de senzualitate ce ii ataca nu doar mintea, ci si inima – iar tru*pul in mod direct. El vede pretutindeni panouri publicitare care il duc in ispita, iar revistele la care se poate uita sunt ingrozitoare; si toate acestea la un loc sunt mult mai puternice decat ideea singulara de a ramane curat. De fapt, toata lumea va rade de o asemenea idee, iar bietului baiat ii va fi foarte greu nu nu*mai sa reziste, dar si sa vada ca trebuie sa reziste ispitelor, fiindca totul ii arata contrariul, cu exceptia acelui mic adevar abstract ca trebuie sa fie curat. Ei bine, aici i-ar putea veni in ajutor literatura. […]
Reply With Quote
  #415  
Vechi 29.11.2023, 13:33:34
Steve Works Steve Works is offline
Member
 
Data înregistrării: 05.03.2012
Religia: Ortodox
Mesaje: 69
Implicit

Exista o multime de studii despre beneficiile educatiei sexuale si chiar a jucariilor sexuale. Totul depinde de cat de invaziv este mesajul. Nimic nu-i alb si negru. Mai multe informatii despre aceste studii gasiti aici: https://hatar.ro/blogs/sfaturi-trucu...-vibratoarelor
Reply With Quote
  #416  
Vechi 29.11.2023, 13:38:45
RappY's Avatar
RappY RappY is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 24.10.2008
Religia: Ortodox
Mesaje: 707
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Steve Works Vezi mesajul
Exista o multime de studii despre beneficiile educatiei sexuale si chiar a jucariilor sexuale. Totul depinde de cat de invaziv este mesajul. Nimic nu-i alb si negru. Mai multe informatii despre aceste studii gasiti aici: https://hatar.ro/blogs/sfaturi-trucu...-vibratoarelor
Draga, tu esti normal? Lasa "studiile", explica tu in limbaj si gandire ortodoxa cum sunt benefice "jucariile sexuale" ca vad ca ai "Ortodox" la religie pe profil.
__________________
„Nu e rău televizorul ci e rău ascultătorul dacă rău îl folosește și rău vremea-și cheltuiește” - Părintele Cleopa
Reply With Quote
  #417  
Vechi 29.11.2023, 14:34:29
Moroco's Avatar
Moroco Moroco is online now
Senior Member
 
Data înregistrării: 09.04.2019
Locație: Crestin Ortodox cu Calea ✝ Apocalipsa
Religia: Ortodox
Mesaje: 2.263
Implicit

Orice discutie sau invatatura despre sexy e un inceput de act sexual pacatos, pervers sau adulter, asa ca toate poftele, drogurile, adictiile si comoditatile.

Ia-ti privirea si gandul de la ele si bag-o in pamant, acolo unde ai ingropat talantul si nu deznadajdui daca-ti vin visurile de acasa.
__________________
MoroncEkU înVaț leppădeLUMEjuglu(fivrEhoț-îșcaUsLEUzeu=smințeE-=nEbUParven=pripISexpUngi+cârâmErit-logivina-stiEsinerEUtU-lăudobasculaș-trădățol-scobârfEU-distrugiTUtEu-trufhus=altvisgrij-strescapoSS-feciUkUxklacUj-ghinorokkciospădosdă-teresUșefhUț-fantezis-progrexit=victiviclUadicdol lenteiASIAgrozînșelumi picUpic n facinatia gogoșerporksdecaine satE plâplaci sascapi d Tata-ch salefaci tlaba mudara poftarmorE-pliktisU c@luatu-droghipocrițU-fakE) sascult iubimca ucemici Cuvânteul si FataTa

Last edited by Moroco; 29.11.2023 at 16:55:05.
Reply With Quote
Răspunde

Thread Tools
Moduri de afișare