Forum Crestin Ortodox Crestin Ortodox
 
 


Du-te înapoi   Forum Crestin Ortodox > Biserica Ortodoxa si alte religii > Biserica Ortodoxa in relatia cu alte confesiuni
Răspunde
 
Thread Tools Moduri de afișare
  #11  
Vechi 08.09.2017, 10:17:46
stefan florin's Avatar
stefan florin stefan florin is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 09.02.2011
Religia: Ortodox
Mesaje: 4.856
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Florin-Ionut Vezi mesajul
Cei doi despre care scriu sînt unii dintre cei mai credincioși și practicanți oameni pe care i-am întîlnit. Unul a făcut Teologia, a fost și profesor de religie mulți ani. Dar probabil că după măsura la care ajunseseră au venit și ispitele, direct proporționale... soldate cu o cădere foarte de sus.

Dar nu e de mirare, avînd în vedere că Tradiția are exemple chiar de pustinici și de călugări bătrîni care au căzut urît de tot după zeci de ani de luptă crîncenă. Totuși, chiar și așa, există cale de întoarcere pentru oricine are curajul și puterea de a pune din nou început bun.

Deci dacă au ieșit pot să intre înapoi în corabie cît încă este spre seară și încă nu s-a plecat vremea.
si Arie a fost un mare teolog, la fel si Origen...dar amandoi au fost anatematizati de Sinosul 1 respectiv Sinodul 5 Ecumenic
__________________
Cel ce nu iubește n-a cunoscut pe Dumnezeu, pentru că Dumnezeu este iubire
Reply With Quote
  #12  
Vechi 10.10.2017, 00:08:32
Jonnyw2013 Jonnyw2013 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 12.02.2015
Religia: Ortodox
Mesaje: 687
Implicit

S-avem pardon, dar spre deosebire de Arie, care o tinea tot pe a lui impotriva la un Sinod intreg ,Origen a spus in avans din cate stiu eu ,ca "Daca Biserica va considera ca una din invataturile sale e gresita isi retrage in avans invatatura gresita." Deci un om care isi retrage in avans ceva, nu cred ca poate fi pus pe acelasi plan cu Arie .Problema lui ca fiind foarte prolific, a mai facut si erori.

Si mai e ceva,Origen daca nu ii lua mama sa hainele, cand era o prigoana impotriva crestinilor, era un martir si nu mai avea nici o scriere.Ori Arie daca prigoanele existau pe vremea lui, nu isi scoatea capul, el si l-a scos cand era liniste in Biserica.Daca traia la 200-250 ca si Origen nu cred ca auzeam de el, ca nu era interesanta Biserica ptr el.
__________________
http://www.cuvantul-ortodox.ro/2011/...-ca-pe-erezii/
"€žCând am ieșit pe ușa care mă purta spre libertate, am știut că dacă nu las ura și amărăciunea în spate, voi continua să fiu în închisoare€".-Nelson Mandela
Reply With Quote
  #13  
Vechi 10.10.2017, 00:09:59
Jonnyw2013 Jonnyw2013 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 12.02.2015
Religia: Ortodox
Mesaje: 687
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Florin-Ionut Vezi mesajul
Cunosc vreo cîțiva oameni care după întîlnirea din Creta au considerat că trebuie să se desprindă de Biserica Ortodoxă, considerînd că doar ei sînt adevărații ortodocși. Printre ei sînt și preoți, foști călugări. Se întălnesc în diverse locuri pentru a se ruga împreună.

Ce aș putea să fac să-i conving să se întoarcă la ceea ce au fost înainte de a alege drumul ăsta? Vorbesc despre oameni foarte credincioși, serioși, dar care au fost tentați de duhovnici ca împreună cu ei să se desprindă de BOR ca să devină ”mărturisitori”. Au lăsat tot în urmă: serviciu, casă, părinți... ca să înceapă o altfel de viață, în altă localitate.
Ma intreb duhovnici astia sfatuitori, ei ce au facut s-au desprins de Biserica?

Eu le-as zice "Ceata somnorosilor" sau "Ceata ratacitilor".Eu m-as uita la ce au facut acesti duhovnici in jurul lor.Au creat o comunitate?... Au creat incredere?...Ca e usor sa "construiesti"rebeliuni,desprinderi,fractiuni. Toata Societatea(lumea) are o tendinta centrifuga ,nimeni nu mai asculta de nimeni.

Mai greu e sa construiesti ,sa fii un model.Sa dai incredere celor din jur.Sa faci o comunitate reala atunci cand in jur retelele sociale se diminueaza.
__________________
http://www.cuvantul-ortodox.ro/2011/...-ca-pe-erezii/
"€žCând am ieșit pe ușa care mă purta spre libertate, am știut că dacă nu las ura și amărăciunea în spate, voi continua să fiu în închisoare€".-Nelson Mandela
Reply With Quote
  #14  
Vechi 10.10.2017, 02:11:42
Iorest Iorest is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 04.08.2016
Religia: Ortodox
Mesaje: 2.879
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Florin-Ionut Vezi mesajul
Cunosc vreo cîțiva oameni care după întîlnirea din Creta au considerat că trebuie să se desprindă de Biserica Ortodoxă, considerînd că doar ei sînt adevărații ortodocși. Printre ei sînt și preoți, foști călugări. Se întălnesc în diverse locuri pentru a se ruga împreună.
Abia în septembrie 2017 i-ai descoperit ? Titlul e pus în batjocură sau îi ia peste picior, „gruparea mărturisitorilor”, nici nu cred că se pun de acord pe toate subiectele cei care sunt împotriva Sinodului din Creta să-i faci o grupare, sau folosești „grupare” doar pentru cei pe care-i ai în vedere ?
Citat:
În prealabil postat de Florin-Ionut Vezi mesajul
Ce aș putea să fac să-i conving să se întoarcă la ceea ce au fost înainte de a alege drumul ăsta? Vorbesc despre oameni foarte credincioși, serioși, dar care au fost tentați de duhovnici ca împreună cu ei să se desprindă de BOR ca să devină ”mărturisitori”. Au lăsat tot în urmă: serviciu, casă, părinți... ca să înceapă o altfel de viață, în altă localitate.
Da, tema clasică „sectanții” care se mută din localitate și-și părăsesc serviciul ca să se desprindă de B.O.R., pe asta cu rugăciunea în diferite lăcașuri am auzit-o, asta cu părăsitul familiei și al serviciului încă nu, că nimeni nu trăiește cu aer.
În rest și aspiranții la călugărie își părăsesc familia și serviciul.
Citat:
În prealabil postat de Florin-Ionut Vezi mesajul
Le-am spus cît m-am priceput. Degeaba. Pentru ei cuvîntul duhovnicului este literă de lege, ”pînă la lepădarea de Hristos”. Cu toate astea ei nu mai fac parte din Biserică, deci nu mai au parte nici de Hristos.
Nu mai bine îi lași în plata Domnului atunci, că e cel mai convenabil să-L lași pe Dumnezeu să se pronunțe în privința lor, nu să-i judeci tu pe forumuri?
Ei deja își asumă duhovnicește ce fac, tu discuți despre ce fac ei și mai faci și un telefon fără fir.
Citat:
În prealabil postat de Florin-Ionut Vezi mesajul
Se folosesc de cazuri din trecut ale unor Sfinți ca Maxim Mărturisitorul care s-au lepădat de episcop și de credința generală care era greșită, acei Sfinți avînd dreptate în cele din urmă. Doar că acolo era vorba despre dogmă, nu de hotărîrile unui Sinod care se referă la alte lucruri.
Deci dacă nu e dogmă înseamnă că e permis orice nu ? De obicei hotărârile angajate prin astfel de „sinoade” nu rămân niște hotărâri marginale, ci se stabilesc direcții generale în abordarea diferitelor chestiuni misionar-pastorale și în învățământul teologic.

Citat:
În prealabil postat de Florin-Ionut Vezi mesajul
Da, interesant e că la același duhovnic [actualmente alungat din mănăstire] se spovedește încă un preot din oraș, un om serios, cu capul pe umeri. Care bineînțeles că a fost invitat și el să nu-l mai pomenească pe episcopul locului și să li se alăture, indiferent ce va urma.
Păi e și logic faptul că preoții de mir sunt mai prinși în chingile lumii, unii fac orice de frică să nu-și piardă venitul pentru că în afară de slujbe religioase nu se descurcă în economie și mai au și copii, în cazul ăsta familia lor devine un vehicul de șantaj.
Călugării nu sunt așa șantajabili, doar dacă urmăresc funcții și distincții bisericești.

Altora nu le pasă pur și simplu de nimic, n-au mustrări de conștiință, au „studii ecumenice” știu ei mai bine cum stă treaba.

Citat:
În prealabil postat de Florin-Ionut Vezi mesajul
Doar că preotul de mir a spus simplu că atîta vreme cît nu vede documentele oficiale și originale ale Sinodului care ar fi hotărît spre exemplu căsătoriile interconfesionale, ordodoxe - neoprotestante să zicem, el nu va renunța la poziția în care se află, așa, pe baza unor zvonuri. Dar dacă i se va porunci de sus să căsătorească ortodocși cu alte confesiuni, atunci se va lepăda și el de episcopul locului.
Mă miră afirmația asta, nu știai că încă din vechiul regulament B.O.R. ante-Creta episcopul poate da dispensă la căsătorie cu neoprotestanți și catolici ?
Dacă vrei îți aduc și articolul din regulament, condiția în unele cazuri ar fi fost să fie botezați copiii ortodox, numai că nu mai scrie ce se-ntâmplă dacă totuși copii nu devin ortodocși, vezi asta înseamnă o Sfântă Taină coborâtă marginal la nivel de contract uman.

Ce aduce nou Creta la căsătorii interconfesionale e că acum pogorământul devine ușor, ușor dogmă, iar când excepția devine regulă se subminează de fapt canonul însuși.

Citat:
În prealabil postat de Florin-Ionut Vezi mesajul
Cei doi despre care scriu sînt unii dintre cei mai credincioși și practicanți oameni pe care i-am întîlnit. Unul a făcut Teologia, a fost și profesor de religie mulți ani. Dar probabil că după măsura la care ajunseseră au venit și ispitele, direct proporționale... soldate cu o cădere foarte de sus.
Sau poate dacă nu era Sinodul din Creta și provocarea de a nu fi nicio voce critică printre ierarhi care să nu semneze, măcar una ca o supapă ca în alte Patriarhii Ortodoxe, iar acest Sinod nu ne era prezentat de ierarhi ca „Mare și Sfânt” sminteala/căderea nici nu se petrecea nu ?

Până acum din 2 clerici anti-creta pe care i-am auzit în diferite conjuncturi, niciunul dintre ei nu a fost repetentul clasei, nu e vreun ignorant, grandoman, pietist, ori nesimțit de pleznește cu privire la învățătura de credință, nasol pentru cei care încearcă să-i portretizeze altfel decât sunt ei, la Judecata lui Dumnezeu nu vor avea cuvânt în ce-i privește pe aceștia doi.
Ba și mai mult spun ei că între colegii lor sunt multe voci critice cu privire la Sinod, dar se tem, chiar de la un preot care pomenește am auzit că nu e niciun sfânt sinod acesta din Creta.

Citat:
În prealabil postat de Florin-Ionut Vezi mesajul
Deci dacă au ieșit pot să intre înapoi în corabie cît încă este spre seară și încă nu s-a plecat vremea.
Sau poate că Sinodul din Creta și ecumenismul vor fi aruncate afară ca niște urâciuni precum arianismul care era la un moment dat stăpân chiar și peste zeci de ani.

E clar că ereziile avansează fulminant pe măsură ce nu mai există rezistență, câtă vreme există rezistență e complicat pentru că trebuie date explicații, tipărite broșuri, făcute depuneri din treaptă și preluate lăcașuri, e greu când trebuie coborât din jilț ca să se explice „prostimii”, mai trebuie să moară niște generații.

Bine că nu s-a pus în aplicare tot ce s-a hotărât pe vremea lui Athenagoras se puteau schimba și mai multe decât calendarul și secularizarea în Biserică era și mai accentuată azi, Biserica nu are nevoie de aplaudaci ca la plenara comunistă.
__________________
„Că s-a întărit mila Lui peste noi și adevărul Domnului rămâne în veac.” Ps.116, v.2.

Last edited by Iorest; 10.10.2017 at 02:17:56.
Reply With Quote
  #15  
Vechi 10.10.2017, 12:14:53
Florin-Ionut's Avatar
Florin-Ionut Florin-Ionut is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 17.07.2008
Locație: Timișoara
Religia: Ortodox
Mesaje: 5.411
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Iorest Vezi mesajul
Abia în septembrie 2017 i-ai descoperit ? Titlul e pus în batjocură sau îi ia peste picior, „gruparea mărturisitorilor”, nici nu cred că se pun de acord pe toate subiectele cei care sunt împotriva Sinodului din Creta să-i faci o grupare, sau folosești „grupare” doar pentru cei pe care-i ai în vedere ?
Abia acum am deschis topicul. Cum trebuia să fie titlul de fapt?

Citat:
Da, tema clasică „sectanții” care se mută din localitate și-și părăsesc serviciul ca să se desprindă de B.O.R., pe asta cu rugăciunea în diferite lăcașuri am auzit-o, asta cu părăsitul familiei și al serviciului încă nu, că nimeni nu trăiește cu aer.
În rest și aspiranții la călugărie își părăsesc familia și serviciul.
Alt oraș, alt job mult mai prost, cei doi nu mai locuiesc împreună deși țin legătura.

Citat:
Nu mai bine îi lași în plata Domnului atunci, că e cel mai convenabil să-L lași pe Dumnezeu să se pronunțe în privința lor, nu să-i judeci tu pe forumuri?
Ei deja își asumă duhovnicește ce fac, tu discuți despre ce fac ei și mai faci și un telefon fără fir.
Nu știu, crezi tu că e mai bine? Puțină critică nu strică, că de judecat o să fim cu toții la sfîrșit.

Citat:
Păi e și logic faptul că preoții de mir sunt mai prinși în chingile lumii, unii fac orice de frică să nu-și piardă venitul pentru că în afară de slujbe religioase nu se descurcă în economie și mai au și copii, în cazul ăsta familia lor devine un vehicul de șantaj.
Călugării nu sunt așa șantajabili, doar dacă urmăresc funcții și distincții bisericești.
Tu ai renunța la misiunea de preot ”prins în chingile lumii” dacă ai avea o soție bolnavă și patru copii? Așa, că a fost o adunare în Creta și pentru că alții s-au decis să nu mai facă ascultare de episcop?

Citat:
Mă miră afirmația asta, nu știai că încă din vechiul regulament B.O.R. ante-Creta episcopul poate da dispensă la căsătorie cu neoprotestanți și catolici ?
Dacă vrei îți aduc și articolul din regulament, condiția în unele cazuri ar fi fost să fie botezați copiii ortodox, numai că nu mai scrie ce se-ntâmplă dacă totuși copii nu devin ortodocși, vezi asta înseamnă o Sfântă Taină coborâtă marginal la nivel de contract uman.
Chiar te rog, vino cu referința. Aia cu neoprotestanții în special.

Citat:
E clar că ereziile avansează fulminant pe măsură ce nu mai există rezistență, câtă vreme există rezistență e complicat pentru că trebuie date explicații, tipărite broșuri, făcute depuneri din treaptă și preluate lăcașuri, e greu când trebuie coborât din jilț ca să se explice „prostimii”, mai trebuie să moară niște generații.
”Vai lumii, din pricina smintelilor! Că smintelile trebuie să vină, dar vai omului aceluia prin care vine sminteala.”
__________________
Să nu abați inima mea spre cuvinte de vicleșug, ca să-mi dezvinovățesc păcatele mele;
Psalmul 140, 4

Ascultați Noul Testament ortodox online.
Reply With Quote
  #16  
Vechi 10.10.2017, 23:22:00
Iorest Iorest is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 04.08.2016
Religia: Ortodox
Mesaje: 2.879
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Florin-Ionut Vezi mesajul
Abia acum am deschis topicul. Cum trebuia să fie titlul de fapt?
Până la urmă care a fost scopul acestui thread după ce ai văzut necazurile legate de Sinod, să mai faci un telefon fără fir și să dai ocazia de maculare a unor oameni, care așa cum sunt ei își asumă ceva ?
Dacă deschideai topicul ăsta prin septembrie anul trecut când subiectul se aprindea, era oarecum logic în cronologia evenimentelor acum care e sensul ?

Citat:
În prealabil postat de Florin-Ionut Vezi mesajul
Alt oraș, alt job mult mai prost, cei doi nu mai locuiesc împreună deși țin legătura.
N-am mai văzut până acum ca orice schimbare din viața unor oameni să fie pusă pe seama sinodului, nici n-am auzit pe nimeni să spună mutați-vă.

Mâine poimâine o să vină alții că nu știu ce persoane din anturajul lor nu se mai operează ori nu mai mănâncă gluten și sigur e din cauza sinodului și a „duhovnicului nepomenitor”, musai vreun călugăr alungat care-i sfătuiește.

Citat:
În prealabil postat de Florin-Ionut Vezi mesajul
Nu știu, crezi tu că e mai bine? Puțină critică nu strică, că de judecat o să fim cu toții la sfîrșit.
N-ai văzut destulă critică și învrăjbire la threadurile pe subiect ?
Oricum dacă ei nu citesc aici, la ce-i ajută să-i faci „mărturisitori” pe forum ?

Măcar spune-le în față prietenește ce ai de spus și lasă-i în plata Domnului așa ar fi cel mai onest tu ți-ai liniștit conștiința, ei au luat la cunoștință și după nu te împiedică nimeni să-i porți în rugăciuni.

Citat:
În prealabil postat de Florin-Ionut Vezi mesajul
Tu ai renunța la misiunea de preot ”prins în chingile lumii” dacă ai avea o soție bolnavă și patru copii? Așa, că a fost o adunare în Creta și pentru că alții s-au decis să nu mai facă ascultare de episcop?
Poate să se decidă ceva și la „tabla” nu doar în Creta tot ce se asumă sub semnătură trebuie să fie în conformitate cu învățătura de credință, episcopul nu poate asuma ceva peste învățătura pe care e pus să o apere, iar unanimitatea cu care s-a adoptat de delegația română aduce a dictatură nu a sfântă ascultare.

Cât privește preotul de mir fiecare să-și facă cercetarea dacă nu poate să nu pomenească, când slujește cu nepomenitori la altar(care n-au fost caterisiți) să-i lase pe ei să spună ecteniile respective așa recomanda prof. univ. Theodoros Zisis care chiar spunea că nu e rău să rămână pomenitori dar antiecumeniști la altare.

Oricum eu de la duhovnic de mir, pomenitor, cu trei copii acasă, șoție și socrii bătrâni, am auzit că nu a fost un mare și sfânt sinod la Creta, că s-a exagerat cu sinodul acela, așa că fiecare preot are raportarea lui chiar dacă nu are curajul să atace în predică publică ecumenismul.

Pe mine mă deranja imaginea asta că „vai călugării ce fac!” spre deosebire de duhovnicii de mir, dacă tăcerea e din frică ori interes nu faceți virtute din ea!
Deocamdată nu în mânăstire se ține „săptămâna de rugăciune ecumenică” ci în parohia de mir, deci încă nu e rușinea călugărilor asta, așa cum or fi ei.

La Sihăstria când P.S Daniel ca Mitropolit al Moldovei a trimis niște călugări catolici să țină o misă prin anii 90, li s-a închis ușa bisericii în nas și au slujit în trapeză, voi asta nu știți sau vă faceți că nu vedeți când dați în călugări.

Citat:
În prealabil postat de Florin-Ionut Vezi mesajul
Chiar te rog, vino cu referința. Aia cu neoprotestanții în special.
„Art. 88 - Chiriarhul (arhiepiscopul sau episcopul) exercitã urmãtoarele atribuții:
[...]r) acordã dispense bisericești de cãsãtorie și recãsãtorire pentru credincioșii mireni, în limita prevederilor canonice;”[/...]

Statutul Pentru Organizarea și Funcționarea Bisericii Ortodoxe Române.


Fiind un regulament e formulat la obiect, tu ai impresia că în special în diaspora nu se fac astfel de „uniuni” ortodocși - alte confesiuni care revendică creștinismul, ce nu se permite - încă! e căsătoria cu non-creștini.

Chiar Serafim Joantă a cununat pe mulți așa, de altfel și vorbește nonșalant despre asta prin unele conferințe ca și cum ar fi ceva banal.

Citat:
În prealabil postat de Florin-Ionut Vezi mesajul
”Vai lumii, din pricina smintelilor! Că smintelile trebuie să vină, dar vai omului aceluia prin care vine sminteala.”
Așa e.
__________________
„Că s-a întărit mila Lui peste noi și adevărul Domnului rămâne în veac.” Ps.116, v.2.
Reply With Quote
  #17  
Vechi 11.10.2017, 15:04:57
stefan florin's Avatar
stefan florin stefan florin is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 09.02.2011
Religia: Ortodox
Mesaje: 4.856
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Florin-Ionut Vezi mesajul
Abia acum am deschis topicul. Cum trebuia să fie titlul de fapt?
gruparea "drept credinciosilor"
__________________
Cel ce nu iubește n-a cunoscut pe Dumnezeu, pentru că Dumnezeu este iubire
Reply With Quote
  #18  
Vechi 11.10.2017, 17:32:16
AlinB AlinB is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 29.01.2007
Religia: Ortodox
Mesaje: 20.084
Implicit

Citat:
În prealabil postat de stefan florin Vezi mesajul
gruparea "drept credinciosilor"
gruparea "cu adevarat drept credinciosilor".

Un fel de super-extra-plus.
__________________
Suprema intelepciune este a distinge binele de rau.
Reply With Quote
  #19  
Vechi 11.10.2017, 17:33:34
AlinB AlinB is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 29.01.2007
Religia: Ortodox
Mesaje: 20.084
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Iorest Vezi mesajul
Până la urmă care a fost scopul acestui thread după ce ai văzut necazurile legate de Sinod, să mai faci un telefon fără fir si să dai ocazia de maculare a unor oameni, care asa cum sunt ei îsi asumă ceva ?
Aham..discursul asta e universal, ar merge si pentru aia care ar avea ceva de comentat contra paradei gay..

Pai de ce a deschis, pentru ca omul s-a simtit nitel smintit de asa ceva, si pe buna dreptate.
Si stii ce este scris? Sminteala trebuie sa vina, dar vai de cei prin care vine..
__________________
Suprema intelepciune este a distinge binele de rau.
Reply With Quote
  #20  
Vechi 11.10.2017, 23:10:40
suslik suslik is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 25.10.2016
Religia: Alta confesiune
Mesaje: 1.045
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Florin-Ionut Vezi mesajul
Abia acum am deschis topicul. Cum trebuia să fie titlul de fapt?



Alt oraș, alt job mult mai prost, cei doi nu mai locuiesc împreună deși țin legătura.



Nu știu, crezi tu că e mai bine? Puțină critică nu strică, că de judecat o să fim cu toții la sfîrșit.



Tu ai renunța la misiunea de preot ”prins în chingile lumii” dacă ai avea o soție bolnavă și patru copii? Așa, că a fost o adunare în Creta și pentru că alții s-au decis să nu mai facă ascultare de episcop?



Chiar te rog, vino cu referința. Aia cu neoprotestanții în special.



”Vai lumii, din pricina smintelilor! Că smintelile trebuie să vină, dar vai omului aceluia prin care vine sminteala.”
Mi se pare atat de stupid sa iti distrugi existenta pentru stupiditati abstracte...cele mai multe stuoiditati pentru care care oamenii se (auto)distrug sunt niste abstractiuni absolut ridicole. Ai o famikie, si un servici, si renunti la ele, doar pentru ca (ti se pare ca) dezideratele credintei tale intra cumva in conflict cu ele. Greu de imaginat ceva mai stupid, tragic si pagubos.
__________________
Don't think of yourself as an ugly person. Think of yourself as a beautiful monkey.
Reply With Quote
Răspunde

Thread Tools
Moduri de afișare