Forum Crestin Ortodox Crestin Ortodox
 
 


Du-te înapoi   Forum Crestin Ortodox > Tainele Ortodoxiei > Nunta
 
 
Thread Tools Moduri de afișare
  #1  
Vechi 09.09.2011, 01:26:42
credinta ortodoxa credinta ortodoxa is offline
Junior Member
 
Data înregistrării: 05.09.2011
Mesaje: 2
Implicit cer un sfat

In timpul casatoriei mele ,sotia fratelui meu ,adica cumnata mea ,s-a indragostit de sotul meu care ii este nas de cununie si cumatru pt ca i-a botezat copilul ei .Mai mult s-a indragostit de averea lui decat de el .Dupa multi ani ,ei au divortat,ea de fratele meu si el de mine si ,desi preotii le-au zis ca nu-i cununa datorita faptului ca sunt nas-fina-cumatru si cumnati-fosti- ,totusi ea nu renunta nici cum la el ,pt ca doreste averea lui .De curand ,un preot tanar venit la noi in localitate ,le-a zis sa nu stea asa ci sa se cunune.Am ramas paf de ce le-a zis un preot care degeaba a facut scoala:se face partas la pacatele lor .Copiii nostri sunt veri intre ei .Copilul ei ii zice fostului meu sot:nas pt ca l-a botezat si cum vine ,daca s-ar casatori: va fi finul lui sau copilul lui vitreg?Iar daca e fin ,inseamna ca si maica-sa i-ar fi nas dupa noul sot....Cum vine:nasul de botez se casatoreste cu mama lui ,ce-i este fina si cumatra noului''tata''?!Preotii nostri nu le da decat aghiazma cand ii spovedeste si spune sa mearga la episcop sa le explice ca ei nu se pot casatori si vine unul tanar care le zice sa se casatoreasca?uite ca sunt preoti ce fac mari pacate...Mi s-a zis sa ma tot rog sa se desparta si multi preoti pe unde am fost ,mi-au zis ca de nu se despart ,pot pati ceva foarte rau ei sau copiii ei sau ai mei si mi-au zis ca si sf.,Ioan Botezatorul a avertizat pe Irod ce traia cu cumnata-sa ca va pati ceva de nu se despart si ei nu l-au luat in seama.Dati-va o parere si mai sfatuiti-ma si pe mine ce sa mai fac...
Reply With Quote
 



Subiecte asemănătoare
Subiect Subiect început de Forum Răspunsuri Ultimele Postari
Va cer un sfat Dreamm Generalitati 20 12.07.2011 09:46:19
Un sfat? silent assasin Generalitati 24 30.03.2011 22:24:41
un sfat va rog monacu Impartasania (Taina Euharistiei) 14 25.03.2011 15:01:31
Un sfat va rog potoceanc Generalitati 33 07.09.2010 00:44:39
un sfat de la voi pacifistul Generalitati 19 14.10.2008 19:30:25