Forum Crestin Ortodox Crestin Ortodox
 
 


Du-te înapoi   Forum Crestin Ortodox > Morala Crestina
Răspunde
 
Thread Tools Moduri de afișare
  #21  
Vechi 02.12.2013, 13:50:39
AlinB AlinB is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 29.01.2007
Religia: Ortodox
Mesaje: 20.084
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Corinusha Vezi mesajul
Ma gandesc acum... nu am trecut prin asa ceva, dar...cum sa trecem nepsastori pe langa cineva care ia bataie si nu incercam sa facem nimic?!
Cine a zis ca nu trebuie sa incerci sa faci nimic? Nu trebuie sa incerci sa faci ceva prostesc, asta este ideea.

Citat:
Ca si cei care trec pe langa oameni cazuti pe strada si ii doare in fund (scuzati expresia) zicand "eh, e beat!" si de fapt omu' ala tocmai ce-a facut un infract? Sa lasam sa moara oameni din pura indiferenta? Ne doare mana sa dam un telefon la salvare/politie macar?
Fuga o fi rusinoasa, dar sanatoasa, dar in unele cazuri cred ca poti sa-ti pui intrebari inainte sa fugi...poate salvezi o viata...
Serios, ai ridicat vreodata un betiv de pe jos si l-ai ajutat macar sa treaca strada?

Citat:
Nu ma deranjeaza ca sunt analizata. Ma deranjeaza cand sunt judecata de cei care daca ii judeci se iau de tine ca ii judeci (si nu ma refer la discutii legate de postarile mele, ma refer la multe topicuri unde apare chestia asta).
Hm, nu prea cred..

Citat:
Alin, toti ne gasim scuze pentru faptele nu tocmai crestine, sau vrei sa zici ca tu esti atat de sfant? Daca gresesti/faci ceva necrestin nu ti-ai cautat NICIODATA scuze?
Problema e ca la tine scuzele devin norme.
"Am gresit? Pai n-a fost asa gresit, parintii m-au pus si la o adica daca nu greseam asa, greseam altfel, daca nu gresesc eu, gresesc altii, toti gresim, asa ca ce sa ne mai batem capul cu ce e bine si ce rau?"
Asta e problema ta.
__________________
Suprema intelepciune este a distinge binele de rau.
Reply With Quote
  #22  
Vechi 02.12.2013, 13:51:58
AlinB AlinB is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 29.01.2007
Religia: Ortodox
Mesaje: 20.084
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Florinvs Vezi mesajul
Iar de dat in judecata- pai daca se trezea vreo unul sa se duca la militie sa reclame ca l-a batut vreun ceferist, il trimiteau militienii la plimbare- "fugi, ba de aici, ca nu are cum sa fie asa".
Si uite asa, cum abuzurile angajatilor Statului lui, devin norma si mostra de adevarata justitie.
__________________
Suprema intelepciune este a distinge binele de rau.
Reply With Quote
  #23  
Vechi 02.12.2013, 13:52:54
AlinB AlinB is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 29.01.2007
Religia: Ortodox
Mesaje: 20.084
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Florinvs Vezi mesajul
Pana la fortele de ordine -daca va mai amintiti contextul de atunci- ceferistii erau foarte uniti si erau a doua armata a tarii. Era in vorba de mandria de a purta uniforma de ceferist, era vorba de onoarea lor si nu permiteau nimanui sa se lege de dansii sau sa le "sufle in ciorba""! Si fiti sigur ca daca treaba degenera sareau toti pentru colegul lor- si cei de la manevra, si cei de la intretinere linii- si pe atunci in total erau vreo 20 de oameni pe tura.
Pana sareau aia, cheferistul matale, mandru si in uniforma, putea fi mort.
Dar asa, e mare erou, ca si-a incercat pumnii pe un betiv care poate abia reusea sa se tina pe picioare.
__________________
Suprema intelepciune este a distinge binele de rau.
Reply With Quote
  #24  
Vechi 02.12.2013, 14:31:59
Florinvs Florinvs is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 06.12.2012
Locație: Husi, judetul Vaslui
Religia: Ortodox
Mesaje: 2.893
Implicit

Citat:
În prealabil postat de AlinB Vezi mesajul
Si uite asa, cum abuzurile angajatilor Statului lui, devin norma si mostra de adevarata justitie.
Lasati- unii chiar meritau o bataie buna! Nu am zis nicioadata sa te legi de omul pasnic, care-si vede de treaba, insa sunt situatii si situatii. Nici inainte de 1989 doar nu puteai pune cate un militian la fiecare colt de strada.
Nu am zis sa bati omul pana il bagi in spital, dar la un betiv scandalagiu de asta chiar i prinde bine o mica corectie- sa se mai trezeasca.
Reply With Quote
  #25  
Vechi 02.12.2013, 14:34:30
Florinvs Florinvs is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 06.12.2012
Locație: Husi, judetul Vaslui
Religia: Ortodox
Mesaje: 2.893
Implicit

Citat:
În prealabil postat de AlinB Vezi mesajul
Pana sareau aia, cheferistul matale, mandru si in uniforma, putea fi mort.
Dar asa, e mare erou, ca si-a incercat pumnii pe un betiv care poate abia reusea sa se tina pe picioare.
Acuma nu toata lumea poate fi calma 100% tot timpul! Ala chiar si-a meritat-o si bine i-a facut!
Reply With Quote
  #26  
Vechi 02.12.2013, 16:24:23
Corinusha's Avatar
Corinusha Corinusha is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 29.09.2009
Locație: Mures
Mesaje: 1.231
Implicit

AlinB, dai impresia ca la tine totul e roz, tu esti bun si restu-s toti rai.

Nu, nu l-am ajutat sa treaca strada, dar am facut atata sa merg la omul cazut jos si sa vad ca nu e in regula si sa chem ambulanta pentru ca pe vremea aia habar n-aveam de cum acorzi primul ajutor si ghici ce, daca faceam ca restu din jur si mergeam nepasatoare zicand ca n-are nimic ca-i beat, omul murea. Avusese un preinfarct.

N-oi fi io perfecta, nici nu-mi doresc asa ceva si nici n-o sa fiu asa, dar dupa opinia ta, se pare ca de-aia ca nu-s eu acord cu tine si cu dogmele bisericesti si pentru ca nu m-am casatorit virgina, automat ma bagi in oala cu oameni de cea mai joasa speta, nu? Cel putin asa lasi a se inteleaga espre felul in care postezi la adresa mea.
Nu toata lumea e pura si curata ca tine si ca altii de pe forum, dara aia nu inseamna ca cei care nu-s ca voi sunt ulimii oameni.
Reply With Quote
  #27  
Vechi 02.12.2013, 16:33:53
AlinB AlinB is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 29.01.2007
Religia: Ortodox
Mesaje: 20.084
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Florinvs Vezi mesajul
Acuma nu toata lumea poate fi calma 100% tot timpul! Ala chiar si-a meritat-o si bine i-a facut!
Si daca betivanul era mai agil si cheferistul era mort, si despre cheferist multi puteau spune acelasi lucru.

Mai ales daca se afla ca ala bause de suparat ce era pe viata, ca ii murise cineva sau ceva de genul si cheferistul fara sa-l intrebe ce-l doare, o sarit cu pumnii ca i-o sifonat nitel orgoliul.
__________________
Suprema intelepciune este a distinge binele de rau.

Last edited by AlinB; 02.12.2013 at 16:54:22.
Reply With Quote
  #28  
Vechi 02.12.2013, 16:40:26
AlinB AlinB is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 29.01.2007
Religia: Ortodox
Mesaje: 20.084
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Florinvs Vezi mesajul
Lasati- unii chiar meritau o bataie buna! Nu am zis nicioadata sa te legi de omul pasnic, care-si vede de treaba, insa sunt situatii si situatii. Nici inainte de 1989 doar nu puteai pune cate un militian la fiecare colt de strada.
Nu am zis sa bati omul pana il bagi in spital, dar la un betiv scandalagiu de asta chiar i prinde bine o mica corectie- sa se mai trezeasca.
Pai vitejii in general de betivi se iau, ca de scandalagii treji, cam periculos.

Iarasi, caz real, tip care s-a ales cu o falca rupta si 30 zile de mancare cu paiul, pentru ca a gandit ca tine, ca ce se poate intampla sa se puna in gura cu un smecher, chit ca smecherul era nitel mai mare fizic si facuse si karate (detalii din astea nu prea le afli decat cand e prea tarziu) + cum s-a aflat mai tarziu avea niste probleme cu managementul furiei + pile la spital, IML, politie, procuratura, nu foarte mari dar suficient cat sa scape o perioada, cel putin pana cand au facut-o inca o data si mai lata si pilele nu au mai fost de ajuns.

Deci eu zic sa te mai gandesti, ca lumea e mai 3D decat in visele tale.
__________________
Suprema intelepciune este a distinge binele de rau.

Last edited by AlinB; 02.12.2013 at 16:55:10.
Reply With Quote
  #29  
Vechi 02.12.2013, 16:47:54
AlinB AlinB is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 29.01.2007
Religia: Ortodox
Mesaje: 20.084
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Corinusha Vezi mesajul
AlinB, dai impresia ca la tine totul e roz, tu esti bun si restu-s toti rai.
Bati campii fara nici o gratie, unde am afirmat eu asta?

Citat:
Nu, nu l-am ajutat sa treaca strada, dar am facut atata sa merg la omul cazut jos si sa vad ca nu e in regula si sa chem ambulanta pentru ca pe vremea aia habar n-aveam de cum acorzi primul ajutor si ghici ce, daca faceam ca restu din jur si mergeam nepasatoare zicand ca n-are nimic ca-i beat, omul murea. Avusese un preinfarct.
Da, dar nu era beat.
Oricine poate pune mana pe un telefon, pe un betiv cu voma pe el, sa-l sprijine, mai putin.
Sa vad ce faci cand ai sa dai peste unul care pute de la o posta de beat si se chinuie sa treaca strada.

Citat:
N-oi fi io perfecta, nici nu-mi doresc asa ceva si nici n-o sa fiu asa, dar dupa opinia ta, se pare ca de-aia ca nu-s eu acord cu tine si cu dogmele bisericesti si pentru ca nu m-am casatorit virgina, automat ma bagi in oala cu oameni de cea mai joasa speta,
Iarasi fabulezi.

Conform standardelor cu care nu esti de acord (problema ta), un desfranat este un desfranat, indiferent de circumstante.
Poate avea circumstante atenuante, cum am spus, dar incadrarea e la fel.

La fel cum omori un om, esti un criminal, indiferent ca ai facut-o din neatentie sau premeditare. Daca l-ai calcat cu masina din vina ta, nu esti in aceeasi categorie cu Charles Manson dar fara pocainta s-ar putea sa-i tii tovarasie in Iad.

Iar daca tu crezi ca nu esti criminal doar pentru ca ai fost neatent si deci n-ai de ce sa te pocaiesti si mori in starea asta de auto-indreptatire, ai sanse maxime sa-i tii tovarasie in Iad.
Ma rog, un fel de a spune, s-ar putea ca sa fiti pe etaje diferite deci nu o sa va vedeti, de altfel cum zice o pilda, cea mai mare suferinta in Iad este aceea ca nu se vede om cu om.
__________________
Suprema intelepciune este a distinge binele de rau.
Reply With Quote
  #30  
Vechi 02.12.2013, 17:24:40
Florinvs Florinvs is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 06.12.2012
Locație: Husi, judetul Vaslui
Religia: Ortodox
Mesaje: 2.893
Implicit

Despre viata cu necazurile, bucuriile si pacatele ei, pe versurile cantate de marele Jean Constantin:

http://www.youtube.com/watch?feature...&v=LI5NVRIIGy8

http://www.youtube.com/watch?feature...&v=9LZydkVJcZQ
Reply With Quote
Răspunde