Forum Crestin Ortodox Crestin Ortodox
 
 


Du-te înapoi   Forum Crestin Ortodox > Biserica ortodoxa > Biserica Ortodoxa si Massmedia
Răspunde
 
Thread Tools Moduri de afișare
  #21  
Vechi 10.01.2024, 01:47:44
RappY's Avatar
RappY RappY is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 24.10.2008
Religia: Ortodox
Mesaje: 734
Implicit #13. 8 ianuarie - Părintele Ioan Guțu. Ieromonahul înainte văzător cu duhul



Părintele Ioan Guțu. Ieromonahul înainte văzător cu duhul

Pr. Ioan „era o fire enciclopedica”, citea mult, avea memorie bună, și știa foarte multe. „Era un bun cunoscător al tipicului Bisericii, foarte strict și sever în respectarea lui,” zicând „dacă chiar vrei să știi tipicul, trebuie să mă întrebi pe mine că sunt singurul care îl știu.”

Pe lângă cunoștințele sale era și „un ascet iubitor de slujbe” înalt înduhovnicit. „Vedea lucrurile din viitor, putea să prezică unele lucruri”, și spunea că „daca cumva nu se roagă în timpul nopții la Psaltire are atacuri din partea dracilor”.

Pr. Ioan:
  • Cel mai rău lucru pentru un călugăr este necitirea cărților și cel mai bun este citirea cărților.
  • Nu este o cinste să te călugărești, este pentru că nu ești vrednic, e haina pocăinței.

Mărturii de la:
  • Ieroschim. Dionisie Alb (starețul Chiliei „Sfântul Gheorghe” - Colciu) *
  • Schim. Ghimnazie Burlacu (Chilia „Sfinții Arhangheli” - Careia) *
* prima apariție în emisiune
__________________
„Nu e rău televizorul ci e rău ascultătorul dacă rău îl folosește și rău vremea-și cheltuiește” - Părintele Cleopa

Last edited by RappY; 19.02.2024 at 23:59:21. Motiv: Ortografie
Reply With Quote
  #22  
Vechi 16.01.2024, 01:53:03
RappY's Avatar
RappY RappY is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 24.10.2008
Religia: Ortodox
Mesaje: 734
Implicit #14. 14 ianuarie - Părintele Dionisie Ignat și începuturile viețuirii sale monahale




Cronologia vieții Pr. Dionisie Ignat
  • 1909 - Se naște într-o comună din Botoșani.
  • 1923 - Intră în Schitul Măgura la 14 ani, împreună cu fratele lui mai mare.
  • 1926 - Merge în Athos cu fratele său.
  • 1927 - Este tuns în monahism la Kapsala.
  • 1931 - Este hirotonit ierodiacon.
  • 1937 - Frații cumpără Schitul Colciu din Vatoped unde Dionisie este hirotonit ieromonah și vor reface schitul din temelii.
  • 1945 - Este hirotesit duhovnic
  • 1947 - România intră sub dictatura comunistă, anunțând vremuri grele pentru monahii din Athos.
  • 1979 - La Chilia Colciu mai rămăseseră doar doi viețuitori: Pr. Dionisie și Pr. Ioan Șova, amândoi trecuți de 70 de ani.
  • 1983 - Primul ucenic al Pr. Dionisie ajunge la Chilia Colciu - era un fost călugăr benedictin din Canada.
  • 1989 - Revoluția înlătură comunismul din țară și or să înceapă să vină iar tineri.
  • ~1995 - Își pierde vederea.
  • 2004 - Trece la Domnul.

Părintele Dionisie Ignat și începuturile viețuirii sale monahale
În 1930, erau cam 450 de monahi români în Sfântul Munte. În 1945, după război, rămăseseră doar vreo 200. În anii 1970, erau mai puțin de 50 rămași. În această situație „prezența românească risca să înceteze” în Athos. În acest context, Pr. Dionisie a fost „unul dintre stâlpii prezenței monahale românești în Sfântul Munte”, prin intervenții la Patriarhie, cerând viețuitori și ajutoare pentru a păstra prezența românească în chiliile Athonite. La un moment dat, Pr. Dionisie îl implora pe Patriarhul Iustin să facă demersuri să continue viața monahala în Sfântul Munte. Știm că eforturile sale n-au fost zadarnice: la sfârșitul anilor 1970, încep să se trimită grupuri de monahi pentru a păstra făclia românească în Munte, cu precădere în Schitul Prodromu. Însă numai în anii 1990 or să înceapă să vină iar tineri din România pentru a fructifica mai departe eforturile de o viața ale Părintelui Dionisie.

Mărturii de la:
  • Schim. Siluan Butiurcă (Chilia „Sfântul Gheorghe” - Colciu) *
* prima apariție în emisiune
__________________
„Nu e rău televizorul ci e rău ascultătorul dacă rău îl folosește și rău vremea-și cheltuiește” - Părintele Cleopa

Last edited by RappY; 21.01.2024 at 20:38:19.
Reply With Quote
  #23  
Vechi 21.01.2024, 20:37:26
RappY's Avatar
RappY RappY is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 24.10.2008
Religia: Ortodox
Mesaje: 734
Implicit #15. 21 ianuarie - Duhul de nevoință al Părintelul Dionisie Ignat




Duhul de nevoință al Părintelul Dionisie Ignat

În acest episod, se dezvăluie mărturiile cuvioșilor greci despre monahii români. Despre români, Arhim. Elisei Raptis mărturisește: „Observam harismele lor, distingeam la acești părinți sărăcia, lepădarea de lume, simplitatea pe care o aveau, dar și duhul de rugăciune. Erau, cu adevărat, oameni uitați de lume, dar alipiți de Dumnezeu.”

Venit în Athos să se nevoiască și să „mănânce rădăcini”, „Gheroda Dionisie a fost o personalitate a secolului XX, a cărui lucrare se observă intens în Sfântul Munte”, fiind „receptat în mod unanim”.

În primii ani, a trebuit să muncească încontinuu, păstrând o nevoință aspră. Cu toate acestea, ”simțeai un har aparte atunci când te aflai în preajma lui. (...) Gheronda Dionisie era, la propriu, o floare înmiresmată a Sfântului Munte. Gheronda chiar răspândea mireasmă. Atunci când venea la Vatoped, luam binecuvântare de la el, iar mâna lui răspândea mireasmă. (...) Era omul bucuriei, era un om care răspândea bucurie, pentru că el însuși era un om bucuros. Gheronda era omul Învierii.”

Pr. Dionisie de la Colciu: „Deși erau ani grei, era multă binecuvântare (har), foarte multă binecuvântare. Acum este mult mai ușor în vremea noastră, dar binecuvântarea pe care o avem este mai puțină.”

Mărturii de la:
  • Arhim. Elisei Raptis (starețul Mănăstirii Simonos Petra)
  • Schimonah Maxim Nikolopoulios (Mănăstirea Iviron)
  • Ieroschim. Teofil (Mănăstirea Pantocrator) *
  • Arhim. Nifon (starețul Mănăstirii „Sfântul Nectarie”, Glyfada, Grecia)
* prima apariție în emisiune
__________________
„Nu e rău televizorul ci e rău ascultătorul dacă rău îl folosește și rău vremea-și cheltuiește” - Părintele Cleopa
Reply With Quote
  #24  
Vechi 31.01.2024, 02:36:22
RappY's Avatar
RappY RappY is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 24.10.2008
Religia: Ortodox
Mesaje: 734
Implicit #16. 28 ianuarie - Părintele Dionisie Ignat, lucrător tainic al virtuților




Părintele Dionisie Ignat, lucrător tainic al virtuților

Cei ce l-au văzut pe Pr. Dionisie, au observat că „prezența sa avea ceva aparte” și că era „purtător de Hristos”. El „vorbea despre cele două vârfuri are virtuților”: smerita cugetare și dragostea. Dar mai ales le vorbea „despre smerenie. Neîncetat ne vorbea,” mărturisind astfel: „Eu am venit în Sfântul Munte să trăiesc smerenia”.

Astfel, starețul Mănăstirii Vatoped l-a întrebat odată de ce stă în chilia de deasupra grajdului, unde mirosul de la animale intră în chilie. Pr. Dionisie a răspuns: „Când am venit ca frate începător, starețul meu m-a condus la această chilie, zicându-mi: «Aceasta este chilia ta și în această chilie vei rămâne până vei muri!». Iar eu fac ascultare desăvârșită de starețul meu și voi rămâne în această chilie, în care am venit, până voi muri.”

Mărturii de la:
  • Schim. Nikodimos Rantsios (epitropul Mănăstirii „Sfântul Pavel”)
  • Ieroschim. Ciprian Giallouros (starețul Chiliei „Sfinții Arhangheli”, Mănăstirea Iviron)
  • Ieroschim. Ignatie Bozianu (starețul Chiliei „Sfântul Ipatie”, Mănăstirea Vatoped) *
  • Arhim. Efrem Koutsou (starețul Mănăstirii Vatoped) *
* prima apariție în emisiune
__________________
„Nu e rău televizorul ci e rău ascultătorul dacă rău îl folosește și rău vremea-și cheltuiește” - Părintele Cleopa
Reply With Quote
  #25  
Vechi 04.02.2024, 02:15:16
RappY's Avatar
RappY RappY is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 24.10.2008
Religia: Ortodox
Mesaje: 734
Implicit

Văd că Trinitas TV a început să dea drumul la episoade mai întâi doar pentru cei care plătesc, deci episodul de săptămâna asta încă nu e disponibil online pentru public. Am văzut că au început să adauge linkuri de donații peste tot, oare stau așa prost cu finanțele? În afară de această emisiune, eu nu urmăresc nicio altă emisiune pe Trinitas, nu mi se pare calitatea informației bună. Mai au documentare bune, dar decât să mă uit la o emisiune moderată de Vasile Bănescu mai bine ascult o cântare sau citesc ceva. La emisiunile Europa Christiana cu Sever Voinescu mai mă uitam, dar și acolo o dădeau în occidentalism juvenil.
__________________
„Nu e rău televizorul ci e rău ascultătorul dacă rău îl folosește și rău vremea-și cheltuiește” - Părintele Cleopa
Reply With Quote
  #26  
Vechi 07.02.2024, 02:51:31
RappY's Avatar
RappY RappY is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 24.10.2008
Religia: Ortodox
Mesaje: 734
Implicit #17. 4 februarie - Pr. Dionisie Ignat, continuator autentic al tradiției aghiorite




Părintele Dionisie Ignat - continuator autentic al tradiției aghiorite

Despre Pr. Dionisie, starețul Giallouros spune că „după cât îi stă omului în putere, era desăvârșit duhovnicește”.

Spre deosebire de mireni, monahii își îndreapta atenția spre ascultare, însă monahii de astăzi au „dificultăți în a face ascultare”. Pr. Dionisie spunea: „Noi îi vedeam pe stareții noștri ca pe Dumnezeu. Dacă starețul spunea un cuvânt, era ca și când am fi auzit cuvântul din gura lui Dumnezeu”. Așadar, Pr. Dionisie era „omul desăvârșitei ascultări”, devenind „continuatorul tradiției aghiorite”. „Sufletului lui era un adevărat cer”.

Mărturii de la:
  • Ieroschim. Ciprian Giallouros (starețul Chiliei „Sfinții Arhangheli”, Mănăstirea Iviron)
  • Schim. Teologos Cadar (Chilia „Intrarea în Biserică a Maicii Domnului”, Schitul Lacu) *
  • Arhim. Antipa Skandalakis (starețul Chiliei „Sfânta Ana”, Kareia, Mănăstirea Iviron)
* prima apariție în emisiune
__________________
„Nu e rău televizorul ci e rău ascultătorul dacă rău îl folosește și rău vremea-și cheltuiește” - Părintele Cleopa
Reply With Quote
  #27  
Vechi 13.02.2024, 02:48:18
RappY's Avatar
RappY RappY is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 24.10.2008
Religia: Ortodox
Mesaje: 734
Implicit #18. 11 februarie - Părintele Dionisie Ignat - lucrător tainic al virtuților




Părintele Dionisie Ignat - lucrător tainic al virtuților

Pr. Dionisie avea o asprime cu totul ascunsă de smerenia sa înaltă. Când se mâhnea pe ucenici, le spunea: „N-aveți nici frică de Dumnezeu nici rușine de oameni.” Dar tot Părintele spunea: „Ce bun e Dumnezeu! M-a orbit, slavă lui Dumnezeu, acuma toate-s bune pentru mine! Dacă nu orbeam, nu știu care puteați rămâne lângă mine că eu sunt sever, așa am fost crescut de părinții vechi. Acuma-s orb, toate-s bune pentru mine!”

Mărturii de la:
  • Ieroschim. Ignatie Bozianu (starețul Chiliei „Sfântul Ipatie”, Mănăstirea Vatoped)
  • Schim. Ghimnazie Burlacu (Chilia „Sfinții Arhangheli” - Careia)
  • Arhim. Antipa Skandalakis (starețul Chiliei „Sfânta Ana”, Kareia, Mănăstirea Iviron)
__________________
„Nu e rău televizorul ci e rău ascultătorul dacă rău îl folosește și rău vremea-și cheltuiește” - Părintele Cleopa
Reply With Quote
  #28  
Vechi 20.02.2024, 00:24:05
RappY's Avatar
RappY RappY is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 24.10.2008
Religia: Ortodox
Mesaje: 734
Implicit #19. 18 februarie - Părintele Dionisie Ignat și realitatea ispitirilor demonice




Părintele Dionisie Ignat și realitatea ispitirilor demonice

Deși s-a smerit toată viața cu o „noblețe duhovnicească de a respecta libertatea celuilat”, „încercările celui rău l-au asaltat până în ultimele zile de viață”. Prin vizite dracești, Pr. Dionisie a luptat cu „bărbăție duhovnicească” împotriva demonilor „care urlau, se manifestau în chipul lor atât de cunoscut asceților și monahilor”. La sfârșitul vieții, Pr. Dionisie spunea: „Uite vezi vrăjmașul cum face: nu mă lasă nici acuma cand sunt neputincios din toate punctele de vedere.”

Pr. Dionisie: „Eu m-am străduit să fiu corect, dar nu știu dacă lucrul făcut de mine a fost bine plăcut lui Dumnezeu.”

Mărturii de la:
  • Ieroschim. Dionisie Alb (starețul Chiliei „Sfântul Gheorghe” - Colciu)
  • Schim. Siluan Butiurcă (Chilia „Sfântul Gheorghe” - Colciu)
__________________
„Nu e rău televizorul ci e rău ascultătorul dacă rău îl folosește și rău vremea-și cheltuiește” - Părintele Cleopa
Reply With Quote
  #29  
Vechi 23.02.2024, 19:31:02
RappY's Avatar
RappY RappY is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 24.10.2008
Religia: Ortodox
Mesaje: 734
Implicit

Axion, Gl.5, de PS Nectarie Frimu, cântat de Starețul Dionisie Ignat
https://youtu.be/uEfaMGv7ffk?si=8bhqWBxlEM0o_ceF

Citat:
Înregistrare pe bandă de casetofon, făcută în anii ’70 ai secolului XX de însuși Starețul Dionisie de la Colciu.
__________________
„Nu e rău televizorul ci e rău ascultătorul dacă rău îl folosește și rău vremea-și cheltuiește” - Părintele Cleopa
Reply With Quote
  #30  
Vechi 25.02.2024, 23:15:03
RappY's Avatar
RappY RappY is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 24.10.2008
Religia: Ortodox
Mesaje: 734
Implicit #20. 25 februarie - Un duhovnic ales - Părintele Dionisie Ignat




Un duhovnic ales - Părintele Dionisie Ignat

Un „purtător al poverilor” al „tuturor celor care au căutat ajutor duhovnicesc de la el”. El era „un mare sprijin duhovnicesc pentru Sfântul Munte și pentru întreaga Biserică”. Când mergeai la el, învățai cauzele căderilor, „știai că, dacă vei osândi pe cineva, vei avea gânduri trupești, război trupesc”.

„Sfântul Paisie avea o evlavie aparte față de el, chiar îi trimitea pe oameni să se spovedească la el, spunând: «Să știți că acest român se deosebește de ceilalți. Are înlăuntrul lui ceva foarte bun».”

Din Pr. Dionisie:
  • „Nu, să nu-ți alungi ucenicul, lasă-l să plece el singur.”
  • „Să nu te îndepărtezi prea mult de sfintele canoane, ci întotdeauna să ai în vedere discernământul.”
  • „Pentru că nu mai văd, alții cred că nu-i vede Dumnezeu.”
  • „Cele două aripi ale monahului sunt slujba și canonul personal.”
  • „Când călugărul se trezește la miezul nopții, mintea lui este liniștită, tot mediul înconjurător este foarte liniștit.”
Mărturii de la:
  • Ieroschim. Dionisie Alb (starețul Chiliei „Sfântul Gheorghe” - Colciu)
  • Ieroschim. Atanasie (Mănăstirea Zografu)
  • Ieroschim. Ciprian Giallouros (starețul Chiliei „Sfinții Arhangheli”, Mănăstirea Iviron)
  • Arhim. Antipa Skandalakis (starețul Chiliei „Sfânta Ana”, Kareia, Mănăstirea Iviron)
  • Ieroschim. Andreas Vlahiotis (Mikenes - Argolida) *
* prima apariție în emisiune
__________________
„Nu e rău televizorul ci e rău ascultătorul dacă rău îl folosește și rău vremea-și cheltuiește” - Părintele Cleopa
Reply With Quote
Răspunde

Tags
athos, calugar, istoria româniei, sfantul munte, trinitas