Forum Crestin Ortodox Crestin Ortodox
 
 


Du-te înapoi   Forum Crestin Ortodox > Generalitati > Generalitati
Răspunde
 
Thread Tools Moduri de afișare
  #31  
Vechi 07.12.2012, 18:29:46
fifeu84feu fifeu84feu is offline
Junior Member
 
Data înregistrării: 07.12.2012
Mesaje: 6
Implicit grad de rudenie

Bunica cumnatului meu si bunica verisoarei lui sunt surori, adica au aceasi strabunici, nu au cum sa fie veri primari parerea mea, corectati-ma daca gresesc.
Totusi sper ca nu o sa devenim rude de gradul <=7, sora mea sa logodit toamna asta si prin urmare au inceput discutiile: ca cine renunta eu sau sora pentru ce devenim rude si nu e bine iar eu mi-am sustinut punctul de vedere si anume ca noi nu suntem rude de sange si ca nu pacatuim in fata domnului, dar ca sa fiu cu sufletul impacat o sa ma duc la preotul meu de suflet si o sa intreb, e trist pentru ca pana la logodna sorei mele intre mine si verisoara viitorului meu cumnat nu era absolut nici un grad de rudenie iar dupa au aparut problemele.
Oare asa mult am gresit.
Va multumesc pentru ajutorul acordat,
Reply With Quote
  #32  
Vechi 07.12.2012, 23:08:20
Miha-anca
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

Citat:
În prealabil postat de fifeu84feu Vezi mesajul
Nah, sunt acel gen de om care intotdeauna nu se indragosteste de cine trebuie: ba fata respectiva are prieten, ori nu-i place de mine, sau, si mai rau, imi e verisoara.
Eh, cu verisoara s-a intamplat din nou.
Citat:
În prealabil postat de fifeu84feu Vezi mesajul
... e trist pentru ca pana la logodna sorei mele intre mine si verisoara viitorului meu cumnat nu era absolut nici un grad de rudenie iar dupa au aparut problemele.
Oare asa mult am gresit.
Va multumesc pentru ajutorul acordat,
Ne spui ca nu te indragostesti de cine trebuie. Cred ca sentimentele tale se joaca cu tine, pentru ca le-ai dat frau liber si te-ai lasat purtat de ele. Omul mai are si vointa pe langa sentimente si trebuie sa se mai si abtina, ca in acest caz cu verisoara. Sper ca nu ai de gand sa strici logodna sorei tale, doar pentru ca sub un impuls te-ai indragostit de verisoara ta.

S-au terminat femeile din Romania, de trebuie sa te uiti la verisoara ta? Nu, cu siguranta nu. Si apoi poate e cazul sa iti cauti perechea, cu care sa te insori, sa ai copii si sa iti duci viata cu bune si rele. Dar alegerea fa-o cu atentie, ca sa nu iti treaca indragosteala cand apare alta frumoasa pe strada ta. Daca renunti, vei vedea ca dupa o vreme te vei intreba ce ai vazut la ea.
Pana la urma va apare si aleasa inimii, dar trebuie putina rabdare, nu sa cedezi de fiecare data.
Reply With Quote
  #33  
Vechi 08.12.2012, 02:27:24
Raoul's Avatar
Raoul Raoul is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 10.12.2006
Religia: Ortodox
Mesaje: 2.046
Implicit

Citat:
În prealabil postat de fifeu84feu Vezi mesajul
Ma pot casatori cu verisoara cumnatului meu?
Cumnatul(xxx) meu si verisoara cumnatului meu au aceasi str-bunica.
Daca au strabunici comuni, si nu bunici, inseamna ca NU sunt verisori primari!

Citat:
În prealabil postat de fifeu84feu Vezi mesajul
In urma casatoriei dintre sora mea si (xxx), verisoara cumnatului meu a devenit verisoara mea?
Ti-a devenit ruda, dar in niciun caz verisoara.

Citat:
În prealabil postat de fifeu84feu Vezi mesajul
Acest grad de rudenie dintre mine si verisoara cumnatului meu reprezinta un impediment din punct de vedere religios in fata casatoriei dintre noi doi? chiar daca nu suntem rude de sange?
Stiu ca Biserica interzice casatoriile intre rude de cel mult gradul 7. Asadar avem situatia urmatoare:

Citat:
În prealabil postat de fifeu84feu Vezi mesajul
Bunica cumnatului meu si bunica verisoarei lui sunt surori, adica au aceasi strabunici, nu au cum sa fie veri primari parerea mea, corectati-ma daca gresesc.
In cazul acesta ei sunt rude de gradul 6...

Citat:
În prealabil postat de fifeu84feu Vezi mesajul
Totusi sper ca nu o sa devenim rude de gradul <=7
Nici nu aveti cum. Veti deveni rude de gradul 8!

Deci din punct de vedere teoretic va puteti casatori atat religios (rude > de gradul 7) cat si legal (rude > de gradul 4).

Totusi, pentru siguranta si pentru linistea sufleteasca intrebati-va si duhovnicul.


Doamne-ajuta!
Reply With Quote
  #34  
Vechi 08.12.2012, 10:10:08
fifeu84feu fifeu84feu is offline
Junior Member
 
Data înregistrării: 07.12.2012
Mesaje: 6
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Miha-anca Vezi mesajul
Ne spui ca nu te indragostesti de cine trebuie. Cred ca sentimentele tale se joaca cu tine, pentru ca le-ai dat frau liber si te-ai lasat purtat de ele. Omul mai are si vointa pe langa sentimente si trebuie sa se mai si abtina, ca in acest caz cu verisoara. Sper ca nu ai de gand sa strici logodna sorei tale, doar pentru ca sub un impuls te-ai indragostit de verisoara ta.

S-au terminat femeile din Romania, de trebuie sa te uiti la verisoara ta? Nu, cu siguranta nu. Si apoi poate e cazul sa iti cauti perechea, cu care sa te insori, sa ai copii si sa iti duci viata cu bune si rele. Dar alegerea fa-o cu atentie, ca sa nu iti treaca indragosteala cand apare alta frumoasa pe strada ta. Daca renunti, vei vedea ca dupa o vreme te vei intreba ce ai vazut la ea.
Pana la urma va apare si aleasa inimii, dar trebuie putina rabdare, nu sa cedezi de fiecare data.
Am apelat la acest forum in ideea de a imi clarifica situatia," Miha-Anca" probabil nu ai citit toate postarile mele din aceasta discutie,nu poti compara situatia mea cu cea a persoanei care a deschis acest topic este total diferit, am inteles perfect opinia ta, dar pentru mine la un moment dat sa schimbat situatia la 180 grade ceea ce mi se pare destul de ciudat,cei ce au urmarit postarile mele sigur au inteles despre ce vorbesc.
Multumesc tuturor celor ce mi au raspuns si mi au inteles problema
Reply With Quote
  #35  
Vechi 08.12.2012, 10:20:42
fifeu84feu fifeu84feu is offline
Junior Member
 
Data înregistrării: 07.12.2012
Mesaje: 6
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Raoul Vezi mesajul
Daca au strabunici comuni, si nu bunici, inseamna ca NU sunt verisori primari!


Ti-a devenit ruda, dar in niciun caz verisoara.


Stiu ca Biserica interzice casatoriile intre rude de cel mult gradul 7. Asadar avem situatia urmatoare:


In cazul acesta ei sunt rude de gradul 6...


Nici nu aveti cum. Veti deveni rude de gradul 8!

Deci din punct de vedere teoretic va puteti casatori atat religios (rude > de gradul 7) cat si legal (rude > de gradul 4).

Totusi, pentru siguranta si pentru linistea sufleteasca intrebati-va si duhovnicul.


Doamne-ajuta!
Multumesc foarte mult, totusi o sa mergem sa intrebam preotul la care ne spovedim pentru linistea noastra sufleteasca, nu ca nu as avea incredere in raspunsul tau, care sincer mi a readus zambetul pe buze.
O sa va tin la curent. Doamne ajuta sa vedem calea cea dreapta
Reply With Quote
  #36  
Vechi 08.12.2012, 12:43:45
Ivanacristescu Ivanacristescu is offline
Member
 
Data înregistrării: 07.05.2011
Religia: Ortodox
Mesaje: 92
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Stefan500 Vezi mesajul
Nah, sunt acel gen de om care intotdeauna nu se indragosteste de cine trebuie: ba fata respectiva are prieten, ori nu-i place de mine, sau, si mai rau, imi e verisoara.
Eh, cu verisoara s-a intamplat din nou.
Si mi-e verisoara de gradul 2... (toate verisoarele mele sunt verisoare de gradul 2) Ce simt pentru ea nu pot numi chiar dragoste - desi nutresc sentimente de iubire pt. ea. E o fata frumusica, scumpica (in sensul de draguta), desteapta, cred ca e si inimoasa - e fata pe care o visez eu... ; ultima data cand m-am intalnit cu ea (nu n-am vazut decat de cateva ori pana acum) eram suprat si m-a invaluit cu o aura pozitiva...
Si cum nu ar fi fost indeajuns - are si prieten, care e student la... Teologie... (sper ca nu o sa citeasca ce am scris pe aici)
Se cunosc de ceva timp, el fiind din acelasi oras cu ea (verisoara mea nu e din Bucuresti).
Acum sunt intr-o mare nedumerire: ce sa fac? Sa-mi dau frau liber sentimentelor: ma impart in 2: bunul crestin, care nu ar indrazni sa fure de la un alt bun crestin si omul caruia putin ii pasa de regurile societatii, fie ea Ortodoxa sau laica - daca societatea laica si-a batut joc de mine, de ce sa-i mai respect regurile? (nu vreau sa ma laud, dar nu le doresc nici celor mai mari dusmani ai mei sa treaca prin toate nenorocirile prin care am trecut io).
Am nevoie de un raspuns cam rapid.
Stefan,fii un crestin de 500 de puncte!!! 1) domnisoara are prieten.2) domnisoara in cauza ,iti este verisoara.Ambele variante ,te pun in situatia sa demonstrezi ca esti/sau nu :un crestin.
Momentele dramatice care se interpun in viata noastra de zi cu zi,nu sint un motiv de lauda,dar..nici un prilej de fuga,de disperare.Pentru ca "societatea civila" si/sau cea "ortodoxa" isi bate adesea joc de noi,nu trebuie sa fie,pt noi,motiv de razbunare,de incrincenare,impotriva acestora,ci vitejeste sa luptam,cu noi insine,si cu altii,dar..cu armele dreptatii,a fricii de Dumnezeu,si nu in ultimul rind,a iubirii de semeni.Stii ca una dintre Porunci suna cam asa: sa nu rivnesti la bunul altuia!Asa ca:"departeaza-te de "rau" si fa binele! Cauta Pacea ,si o urmeaza pe ea!Si-I va placea lui Dumnezeu,mai mult decit un "vitel tinar caruia-i cresc coarne si unghii"...si...Rafail-arhanghelul-iti va aduce-n cale ,nu o verisoara,si nu o iubita ce apartine altuia,ci o persoana care sa-ti aduca linistea si bucuria vietii.Fugi de ispita! Si ,intr-o zi te vei felicita pentru lucrul acesta!
Arhanghelul Rafail sa te calauzeasca,si sa-ti aduca linga tine omul potrivit!
Reply With Quote
  #37  
Vechi 08.12.2012, 17:11:55
lore86's Avatar
lore86 lore86 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 10.05.2009
Locație: timisoara
Religia: Ortodox
Mesaje: 2.203
Implicit

Citat:
În prealabil postat de fifeu84feu Vezi mesajul
Bunica cumnatului meu si bunica verisoarei lui sunt surori, adica au aceasi strabunici, nu au cum sa fie veri primari parerea mea, corectati-ma daca gresesc.
cumnatul si verisoara sunt verisori de gradul doi, deci intre ei sunt 6 grade de rudenie.
Asa cum a spus si Raul, intre voi sunt opt grade de rudenie.Nu aveti nici un impediment.
__________________
Cred, Doamne, ajuta necredintei mele!
Reply With Quote
  #38  
Vechi 08.12.2012, 19:02:52
Miha-anca
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

Citat:
În prealabil postat de fifeu84feu Vezi mesajul
Am apelat la acest forum in ideea de a imi clarifica situatia," Miha-Anca" probabil nu ai citit toate postarile mele din aceasta discutie,nu poti compara situatia mea cu cea a persoanei care a deschis acest topic este total diferit, am inteles perfect opinia ta, dar pentru mine la un moment dat sa schimbat situatia la 180 grade ceea ce mi se pare destul de ciudat,cei ce au urmarit postarile mele sigur au inteles despre ce vorbesc.
Multumesc tuturor celor ce mi au raspuns si mi au inteles problema
Iarta-ma, Stefane, dar cred ca ti-am citit cele 4 mesaje pe care le-ai scris... Dar daca iti displca alte pareri, de ce le mai ceri?
Zici ca te-ai schimbat 180 grade? In ce fel, daca tot tu ai dreptate, fara sa iti fi schimbat optiunea?
Dar nu vreau sa judec, ca nu are rost; m-am transpus doar in situatia ta si m-am gandit ca cerand ajutorul Domnului, o vei gasi pe cea potrivita tie, fara sa-ti fie in vreun fel ruda.
Inainte de a incheia trebuie sa iti spun, ca eu cunosc niste veri casatoriti si numai bine nu a fost. De aici si raspunsul meu. Daca iti displace, te rog sa faci abstractie de el.
Dumnezeu sa te lumineze, ca sa iei decizia cea mai buna pentru tine.
Reply With Quote
  #39  
Vechi 08.12.2012, 19:10:05
Miha-anca
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

Citat:
În prealabil postat de fifeu84feu Vezi mesajul
Am apelat la acest forum in ideea de a imi clarifica situatia," Miha-Anca" probabil nu ai citit toate postarile mele din aceasta discutie,nu poti compara situatia mea cu cea a persoanei care a deschis acest topic este total diferit, am inteles perfect opinia ta, dar pentru mine la un moment dat sa schimbat situatia la 180 grade ceea ce mi se pare destul de ciudat,cei ce au urmarit postarile mele sigur au inteles despre ce vorbesc.
Multumesc tuturor celor ce mi au raspuns si mi au inteles problema
M-am mai uitat odata si intr-adevar sub numele de Stefan apar mai multe postari si unele care suna altfel decat primele. Scuze, dar nu m-am prins de la inceput ca ai doua ID-uri.
Pe de o parte te-ai desprins de acea persoana, care ce fause? Iti spusese ca esti baiat bun. Sigur, esti baiat bun, dar pentru atata te legi de o alta persoana? Stau si ma intreb. In continuare insa, se discuta despre gradul de rudenie si astfel am crezut ca inca iti mai e gandul la acea "verisoara".
Reply With Quote
  #40  
Vechi 09.12.2012, 00:43:50
fifeu84feu fifeu84feu is offline
Junior Member
 
Data înregistrării: 07.12.2012
Mesaje: 6
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Miha-anca Vezi mesajul
M-am mai uitat odata si intr-adevar sub numele de Stefan apar mai multe postari si unele care suna altfel decat primele. Scuze, dar nu m-am prins de la inceput ca ai doua ID-uri.
Pe de o parte te-ai desprins de acea persoana, care ce fause? Iti spusese ca esti baiat bun. Sigur, esti baiat bun, dar pentru atata te legi de o alta persoana? Stau si ma intreb. In continuare insa, se discuta despre gradul de rudenie si astfel am crezut ca inca iti mai e gandul la acea "verisoara".
Am intrat pe forum pentru a cere ajutorul, deja ma simt jignit, stefan e stefan eu sunt fifeu84feu(florin), restul e chiar problema ta de ce anume te ai "prins"
Reply With Quote
Răspunde



Subiecte asemănătoare
Subiect Subiect început de Forum Răspunsuri Ultimele Postari
Relicve de gradul al 3-lea. Mihnea Dragomir Moaste 6 19.09.2013 01:28:58
A crescut gradul violentei in Romania ??? guardian knight Generalitati 6 22.02.2012 19:03:11
Relatii de prietenie intre rude de gradul 7? e_rainbow_love Intrebari utilizatori 0 29.01.2012 11:17:54
rude de gradul VI anamariagradinaru Nunta 1 04.04.2011 19:49:58
Ce va place, si ce nu va place, la propria dumneavoastra persoana??? lavinia40 Generalitati 32 11.12.2009 18:20:00