Forum Crestin Ortodox Crestin Ortodox
 
 


Du-te înapoi   Forum Crestin Ortodox > Viata monahala > Preotul
Răspunde
 
Thread Tools Moduri de afișare
  #1  
Vechi 04.09.2009, 18:24:32
caminaris's Avatar
caminaris caminaris is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 23.07.2009
Locație: Galati
Religia: Ortodox
Mesaje: 217
Trimite un mesaj prin Yahoo pentru caminaris
Implicit Cunoasteti preoti de mir deosebiti?

"Cu emoție și bucurie am pășit pragul micuței biserici Sfântul Nicolae. Era încă devreme, cam o jumătate de oră peste ceasul al șaselea, dar în biserică se afla multă lume. Am aflat mai târziu că de Paști ușile bisericii nu se închid nici ziua, nici noaptea. Poporul rămâne în biserică toată noaptea, timp în care în biserică se citește Psaltirea. La miezul nopții, părintele săvârșește miezonoptica și apoi citește în genunchi acatistul. Vinerea citește Acatistul Patimilor Mântuitorului, sâmbăta Acatistul Maicii Domnului, iar Duminica Acatistul Preasfintei Treimi. Slujba ține două ceasuri. Apoi părintele împarte mulțimii aflate în biserică bucățele de pâine. Săracii se hrănesc numai cu această pâine binecuvântată, iar resturile le păstrează ca pe un lucru sfânt, scumpă binecuvântare de la părintele. Când am pășit pragul bisericii m-a acoperit ceva sfânt, ceva ceresc. M-am simțit ca și cum aș fi fost în mijlocul creștinilor din vechime care se strângeau noaptea la rugăciune în catacombe și în bisericile de sub pământ. Când părintele Iona a ieșit din altar, a început să se închine la icoane cu plecăciune adâncă. Pe piept purta o cruce mare, lată. După ce s-a închinat la sfintele icoane, în timp ce la strană se citeau rugăciunile dimineții, părintele a început să săvârșească proscomidia. A fost o binecuvântare pentru mine să îl privesc. Nu puteam să îmi iau ochii de la fața lui blândă, pe care se vedeau semnele oboselii. O pace și o liniște cerească, o putere neobișnuită și o forță sufletească se puteau vedea în fiecare trăsătură a feței lui.
După ce strana a sfârșit rugăciunile dimineții, părintele Iona a ieșit la amvon și a început să citească Acatistul Preasfintei Treimi, pe care îl citește în fiecare Duminică. În aceste rugăciuni mișcătoare simțeai înduioșare, nădejde, credință și o adâncă binecuvântare. Părintele Iona citea rugăciunile ca și cum s-ar fi sfătuit, ca și cum ar fi vorbit cu Sfânta Treime și cu Maica Domnului, ca și cum le-ar fi avut în fața ochilor, într-un loc de neajuns pentru noi din pricina înălțimii sale, deasupra pământului, în lumea de dincolo de nori. Cu o voce liniștită și aproape în șoaptă părintele rostea adânca rugăciune dreptmăritoare. Se aduna cu mintea asupra celor citite. La strană, cântăreții au cântat irmoasele canonului cu însuflețire. Nu voi uita niciodată starea de rugăciune care m-a cuprins. Cântăreții au ieșit din strană, au venit în mijlocul bisericii și au început să cânte: Cuvine-se cu adevărat să Te slăvim pe Tine, Dumnezeu Cuvântul...
În această slujbă minunată și solemnă simțeai frică de Dumnezeu și biruință asupra păcatului. Împreună cu strana a cântat și părintele Iona, și mulți dintre cei care se aflau în biserică. Parcă toți s-au contopit și cu o singură gură Îl lăudau pe Dumnezeu. Eu vroiam să aud minunata slavoslovie la nesfârșit. Când cântarea s-a terminat, cântăreții și părintele au îngenuncheat în fața icoanei Maicii Domnului și au cântat: O, Maică prealăudată…"

Ati asistat la o astfel de slujba, adica o slujba care sa va ofere astfel de sentimente de evlavie? La ce parinte?
__________________
Doamne ajuta!
Reply With Quote
  #2  
Vechi 04.09.2009, 21:16:07
sophia sophia is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 25.06.2007
Religia: Ortodox
Mesaje: 3.593
Implicit

Ce frumos!
Despre care biserica Sf. Nicolae este vorba, din ce oras?
Eu l-am cunoscut pe parintele Galeriu si mi-a placut mult si ca om si ca preot. Era atat de bun!
Reply With Quote
  #3  
Vechi 30.09.2009, 12:41:19
elenavioletacocos's Avatar
elenavioletacocos elenavioletacocos is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 28.12.2008
Religia: Ortodox
Mesaje: 244
Implicit

Bisericutza Maica Precista m-a impresionat mult ! si un om care m-a impresionat mult si a venit trimis de D-zeu intr-un moment in care durerea ma acaparase este : parintele Stefan Musat ! un preot deosebit care stie cum sa vorbeasca cu oamenii...
__________________
"Și acum rămân acestea trei: credința, nădejdea și dragostea. Iar mai mare dintre acestea este dragostea." Corinteni
5. Pune-ți nădejdea în Domnul din toată inima ta și nu te bizui pe priceperea ta.
15. Omul simplu crede toate vorbele; omul înțelept veghează pașii săi.
33. Frica de Dumnezeu este învățătură și înțelepciune, iar smerenia trece înaintea măririi.
www.bajotierra.ro
Reply With Quote
  #4  
Vechi 09.03.2011, 22:58:11
lrina Georgeta
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

Părintele Bădiță Mihai Bîrnea de la Biserica Sfântul Ioan Piață (București) este părintele meu duhovnic. El este cel care mi-a schimbat viața în bine, m-a schimbat pe mine ca om.. m-a ajutat și mă ajută foarte mult. Este numai suflet...
Reply With Quote
  #5  
Vechi 09.03.2011, 23:55:08
George.m George.m is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 09.12.2010
Locație: Bucuresti
Religia: Ortodox
Mesaje: 960
Implicit

Pot spune ca un duhovnic deosebit, echilibrat, foarte cald, iubitor de oameni este Parintele Gheorghe Holbea. Poseda o cultura teologica vasta, fiind in acelasi timp un traitor al lui Hristos, un adevarat ucenic al Sau. Slujeste la Biserica Precupetii Noi din Bucuresti.
Reply With Quote
  #6  
Vechi 10.03.2011, 12:17:17
costel's Avatar
costel costel is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 21.09.2006
Mesaje: 4.827
Implicit

Parintele Tudor Peiu de la biserica Spitalului Clinic de Urgenta pentru Copii "Grigore Alexandrescu" din Bucuresti, B-dul Iancu de Hunedoara 30-32, sector 1.
Reply With Quote
  #7  
Vechi 30.09.2012, 16:14:27
Ivanacristescu Ivanacristescu is offline
Member
 
Data înregistrării: 07.05.2011
Religia: Ortodox
Mesaje: 92
Implicit

Citat:
În prealabil postat de George.m Vezi mesajul
Pot spune ca un duhovnic deosebit, echilibrat, foarte cald, iubitor de oameni este Parintele Gheorghe Holbea. Poseda o cultura teologica vasta, fiind in acelasi timp un traitor al lui Hristos, un adevarat ucenic al Sau. Slujeste la Biserica Precupetii Noi din Bucuresti.
Nu-l cunosc,dar am auzit ,si eu,de parintele Holbea.Prin natura activitatii mele,ma vad des cu studenti de la Teologie,si imi mai spun una-alta,despre greutatile vietii lor de zi cu zi,si din cele de student (poate de copil al unei familii mai necajite,care si-a trimis copilul la Facultate,iar ei,restul familiei,maminca te-miri-ce pe-acas'!!),si-mi povestesc adesea despre profesotii lor.Despre pr Holbea am auzit numai cuvinte frumoase...
...si ,personal,DA,am cunoscut,si preoti deosebiti,oameni(si PREOTI!) ai lui Dumnezeu,in CUVINT si in FAPTA! Cinste lor! Ei mai tin BISERICA lui Dumnezeu! Si pe noi,pe acolo...
Reply With Quote
  #8  
Vechi 10.03.2011, 15:51:44
camy_d camy_d is offline
Banned
 
Data înregistrării: 14.11.2010
Religia: Ortodox
Mesaje: 1.666
Implicit

Citat:
În prealabil postat de caminaris Vezi mesajul
"Cu emoție și bucurie am pășit pragul micuței biserici Sfântul Nicolae. Era încă devreme, cam o jumătate de oră peste ceasul al șaselea, dar în biserică se afla multă lume. Am aflat mai târziu că de Paști ușile bisericii nu se închid nici ziua, nici noaptea. Poporul rămâne în biserică toată noaptea, timp în care în biserică se citește Psaltirea. La miezul nopții, părintele săvârșește miezonoptica și apoi citește în genunchi acatistul. Vinerea citește Acatistul Patimilor Mântuitorului, sâmbăta Acatistul Maicii Domnului, iar Duminica Acatistul Preasfintei Treimi. Slujba ține două ceasuri. Apoi părintele împarte mulțimii aflate în biserică bucățele de pâine. Săracii se hrănesc numai cu această pâine binecuvântată, iar resturile le păstrează ca pe un lucru sfânt, scumpă binecuvântare de la părintele. Când am pășit pragul bisericii m-a acoperit ceva sfânt, ceva ceresc. M-am simțit ca și cum aș fi fost în mijlocul creștinilor din vechime care se strângeau noaptea la rugăciune în catacombe și în bisericile de sub pământ. Când părintele Iona a ieșit din altar, a început să se închine la icoane cu plecăciune adâncă. Pe piept purta o cruce mare, lată. După ce s-a închinat la sfintele icoane, în timp ce la strană se citeau rugăciunile dimineții, părintele a început să săvârșească proscomidia. A fost o binecuvântare pentru mine să îl privesc. Nu puteam să îmi iau ochii de la fața lui blândă, pe care se vedeau semnele oboselii. O pace și o liniște cerească, o putere neobișnuită și o forță sufletească se puteau vedea în fiecare trăsătură a feței lui.
După ce strana a sfârșit rugăciunile dimineții, părintele Iona a ieșit la amvon și a început să citească Acatistul Preasfintei Treimi, pe care îl citește în fiecare Duminică. În aceste rugăciuni mișcătoare simțeai înduioșare, nădejde, credință și o adâncă binecuvântare. Părintele Iona citea rugăciunile ca și cum s-ar fi sfătuit, ca și cum ar fi vorbit cu Sfânta Treime și cu Maica Domnului, ca și cum le-ar fi avut în fața ochilor, într-un loc de neajuns pentru noi din pricina înălțimii sale, deasupra pământului, în lumea de dincolo de nori. Cu o voce liniștită și aproape în șoaptă părintele rostea adânca rugăciune dreptmăritoare. Se aduna cu mintea asupra celor citite. La strană, cântăreții au cântat irmoasele canonului cu însuflețire. Nu voi uita niciodată starea de rugăciune care m-a cuprins. Cântăreții au ieșit din strană, au venit în mijlocul bisericii și au început să cânte: Cuvine-se cu adevărat să Te slăvim pe Tine, Dumnezeu Cuvântul...
În această slujbă minunată și solemnă simțeai frică de Dumnezeu și biruință asupra păcatului. Împreună cu strana a cântat și părintele Iona, și mulți dintre cei care se aflau în biserică. Parcă toți s-au contopit și cu o singură gură Îl lăudau pe Dumnezeu. Eu vroiam să aud minunata slavoslovie la nesfârșit. Când cântarea s-a terminat, cântăreții și părintele au îngenuncheat în fața icoanei Maicii Domnului și au cântat: O, Maică prealăudată…"

Ati asistat la o astfel de slujba, adica o slujba care sa va ofere astfel de sentimente de evlavie? La ce parinte?
M-a impresionat un pic mai mult ca alte biserici biserica Sf. Ioan. Am fost la o vecernie acolo și am mai intrat să mă închin când biserica era goală. Nu știu exact ce mă atrage acolo, dar mă atrage ceva. Totuși, în general, îndrăgesc bisericile la fel de mult, toate sunt casa lui Dumnezeu, iar la Liturghie important e să fiu într-o biserică. E o biserică care nu-mi place, Mavramol, pentru c-a vopsit-o kitschios, nici nu mai zici că-i monument istoric, ci vilă.
Reply With Quote
  #9  
Vechi 20.01.2012, 10:30:37
Raquel Raquel is offline
Junior Member
 
Data înregistrării: 19.01.2012
Mesaje: 4
Implicit Parintele Musat Stefan

Parintele Musat Stefan de la biserica Maica Precista din Ploiesti m-a impresionat foarte mult. Este un om deosebit. Cuvantarile tinute de dansul dupa fiecare slijba mi-au mers la suflet, iar dupa ce m-am spovedit viata mea s-a schimbat in bine.
Reply With Quote
  #10  
Vechi 20.01.2012, 16:40:27
Raoul's Avatar
Raoul Raoul is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 10.12.2006
Religia: Ortodox
Mesaje: 2.046
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Raquel Vezi mesajul
Parintele Musat Stefan de la biserica Maica Precista din Ploiesti m-a impresionat foarte mult. Este un om deosebit. Cuvantarile tinute de dansul dupa fiecare slijba mi-au mers la suflet, iar dupa ce m-am spovedit viata mea s-a schimbat in bine.
Si eu am avut onoarea de a asculta cuvintele parintelui Musat Stefan,intr-adevar un om deosebit,daca am timp voi atasa si o poza cu sfintia sa facuta de mine. Cu adevarat un om deosebit. Tin sa precizez ca il stiu si pe fiul acestuia,care este diacon in Bucuresti. Un om la fel de bun.

Doamne-ajuta!
Reply With Quote
Răspunde

Thread Tools
Moduri de afișare


Subiecte asemănătoare
Subiect Subiect început de Forum Răspunsuri Ultimele Postari
Preoti de tara sau preoti de oras? paulac Preotul 38 26.06.2013 10:55:03
preoti rentea Preotul 5 01.04.2013 11:52:24
Preoti fara har? costel Preotia (Hirotonia) 82 03.08.2012 16:19:07
Cunoasteti vreo manastire de maici cu moastele Sf Siluan ? teodoraianys Intrebari utilizatori 14 13.02.2012 09:21:18