Forum Crestin Ortodox Crestin Ortodox
 
 


Du-te înapoi   Forum Crestin Ortodox > Tainele Ortodoxiei > Impartasania (Taina Euharistiei)
Răspunde
 
Thread Tools Moduri de afișare
  #11  
Vechi 23.03.2011, 19:20:10
antoniap
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

Mai bine sa ne rusinam acum in fata oamenilor decat sa ne rusinam in fata ingerilor mai tarziu. Prin urmare, trebuie sa stii ca aceia care sunt interesati cu adevarat de mantuire stiu sa ierte ca sa fie iertati si nu se apuca de judecat ca sa nu fie judecati. Cu totii mergem la doctorul sufletelor noastre, adica la preot, ca sa aflam leac. Cum sa rad eu, care sunt tuberculos, de cel care are guturai?

Parerea mea e ca diavolul iti inspira astfel de ganduri ca sa puna piedici mantuirii tale. Tu lupta-te sa inlaturi acest gand si sa ai in vedere acum mantuirea ta in primul rand. In acest scop, accepta o portie de smerenie ca sa fii placuta lui Dumnezeu.

E mult pana pui inceput bun. Apoi totul va fi uitat chiar si de catre curiosi!
Reply With Quote
  #12  
Vechi 23.03.2011, 22:34:09
George.m George.m is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 09.12.2010
Locație: Bucuresti
Religia: Ortodox
Mesaje: 960
Implicit

Citat:
În prealabil postat de monacu Vezi mesajul
as vrea sa ma spovedesc la preotul de la biserica unde merg de obicei. merg de aproximativ un an acolo si imi place foarte mult; este o manastire iar preotul de acolo simt ca ar fi duhovnicul de care am eu nevoie. de multe ori am impresia ca se uita la mine cu gandul " haide, ce mai astepti, vino si spune ce ai pe suflet..". problema este ca imi este rusine ca va trebui sa iau aghiazma ( pt ca am destule pacate..) dupa ce se impartasesc toti ceilalti; nu am vazut pe nimeni vreodata sa ia aghiazma acolo, as fi prima..si toti se vor uita la mine ca la ultimul om, stiu asta. nu voi mai putea sa merg acolo cu drag, asa cum fac acum. ce sa fac? sa ma duc la alta biserica sa ma spovedesc, unde stiu ca n-o sa ma mai duc dupa...este obligatoriu sa-mi dea aghiazma dumnica dupa slujba, da fata cu toata lumea?
Nu cred ca iti va da aghiazma de fata cu toata lumea, nu-ti face asemenea griji. Spovedeste-te si nu lua in seama acele ganduri care te opresc sa obtii eliberarea de pacate. Indrazneste, cu atat mai mult cu cat socotesti ca preotul respectiv e duhovnicul de care ai avea nevoie.
Reply With Quote
  #13  
Vechi 23.03.2011, 23:05:58
ioan cezar
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

Citat:
În prealabil postat de George.m Vezi mesajul
Spovedeste-te si nu lua in seama acele ganduri care te opresc sa obtii eliberarea de pacate.
Inainte sa ma spovedesc prima data, am pierdut cel putin o luna cu ganduri de tot felul, cu imaginarea unei multimi de scenarii posibile. pana cand un prieten mi-a zis: in luna asta de cand tot te sperii ba de una ba de alta, ai fi putut muri de mii de ori ... si ai fi ramas nespovedit. Uite, indrazneste si mergi imediat la spovedanie, apoi nu ai decat sa iti faci alte ganduri.
Evident, am realizat capcana propriei rezistente la schimbare si am mers urgent la spovedanie, Dumnezeu sa il binecuvinteze pe prietenul meu care m-a scos din letargie.
De atunci stiu sa fiu mai atent la multimea de ganduri imaginare care nu au decat un singur scop: sa ma impiedice de la fapta buna si concreta.
Nu ezita, "monacu", nu lasa gandurile si spaimele imaginare sa te invinga. Nu vin de la prieteni, ei vor sa le dai atentie ca sa nu faci ceea ce ii doare cel mai mult: sa te spovedesti in fata Domnului, sa fii din nou curata ca un prunc.
Curaj! Dumnezeu e aproape!
Reply With Quote
  #14  
Vechi 23.03.2011, 23:48:15
Yasmina's Avatar
Yasmina Yasmina is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 18.06.2010
Religia: Ortodox
Mesaje: 5.079
Implicit

In biserica nu urmariti reactia celorlalti,ci priviti la icoane sau cu smerenie in jos...cum de stiti dvs cand altcineva se holbeaza la dvs?asta presupune ca si dvs ii urmariti cu privirea pe altii,in biserica!
Rusinea de asemeni trebuie lasata la o parte,altfel aceasta se interpreteaza drept mandrie...mandria de a aparea altceva decat ceea ce sunteti!
Daca dvs singur/singura puteti accepta faptul ca sunteti pacato(a)s/a atunci treaba este ca si rezolvata,nu de lume trebuie sa ne rusinam deoarece si lumea este pacatoasa,ci sa ne rusinam de Dumnezeu si de ingeri!
Sa se holbeze cine pofteste,nu este pacatul dvs caci nu dupa holbat si judecat ne ducem la biserica(desi asta se intampla des).
__________________
Cuvine-se cu adevarat sa te fericim pe tine, Nascatoare de Dumnezeu, cea pururea fericita si prea nevinovata si Maica Dumnezeului nostru. Ceea ce esti mai cinstita decat Heruvimii si mai slavita fara de asemanare decat Serafimii, care fara stricaciune pe Dumnezeu-Cuvantul ai nascut, pe tine, cea cu adevarat Nascatoare de Dumnezeu, te marim.
Reply With Quote
  #15  
Vechi 25.03.2011, 16:01:31
spre_rasarit spre_rasarit is offline
Banned
 
Data înregistrării: 29.08.2010
Religia: Ortodox
Mesaje: 544
Implicit

Pai e bine sa mergi cat mai repede.

Poti merge inainte la un preot din alt oras daca ti-e asa de rusine , si te poti spovedi sa scapi de pacatele grele. Dupa aia mergi acolo si sa ai un inceput bun si i-ati duhovnic. Nu cred ca e bine sa mai lasi sa treaca timpul . Si inca ceva, la cate pacate aude un preot in 3 zile daca nu te vede te uita si pe tine si pe pacate, asa ca nu ai de ce te teme.

Dumnezeu iti stie deja pacatele. si ingerii au fost de fata le stiu iar cativa duhovnici imbunatatiti nu o sa afle noutati, stiind si ei pacatele ce le ai.

Cand pacatuim cam pacatuim in public in fata lui Dumnezeu, a ingerilor si a rudelor din rai.

Last edited by spre_rasarit; 25.03.2011 at 16:23:29.
Reply With Quote
Răspunde

Thread Tools
Moduri de afișare


Subiecte asemănătoare
Subiect Subiect început de Forum Răspunsuri Ultimele Postari
Va cer un sfat Dreamm Generalitati 20 12.07.2011 10:46:19
Un sfat? silent assasin Generalitati 24 30.03.2011 23:24:41
Un sfat va rog potoceanc Generalitati 33 07.09.2010 01:44:39
Cer un sfat ! adriano Nunta 22 05.08.2009 13:19:26
un sfat de la voi pacifistul Generalitati 19 14.10.2008 20:30:25