Forum Crestin Ortodox Crestin Ortodox
 
 


Du-te înapoi   Forum Crestin Ortodox > Tainele Ortodoxiei > Impartasania (Taina Euharistiei)
Răspunde
 
Thread Tools Moduri de afișare
  #1  
Vechi 04.11.2010, 13:41:19
Mtcrysty17's Avatar
Mtcrysty17 Mtcrysty17 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 17.04.2010
Locație: gorj
Religia: Ortodox
Mesaje: 472
Trimite un mesaj prin Yahoo pentru Mtcrysty17
Implicit probleme la spovedanie

prieteni, apelez din nou la voi, cei mai experimentati. astazi am mers la sfanta manastire Lainici, sa ma spovedesc... acolo, a venit un preot, m-a pus in genunchi, a citit rugaciunile, mi-a dat sa pup patrahirul, dupa care m-a chemat la icoanele imparatesti, m-a dat cu mir dupa care mi-a spus ca sunt liber. stateam cu foaia in mana intelegand sa inteleg ce se intampla. am itrebat dac asta e tot si a zis ca da. am parasit biserica cu lacrimi in ochi. poate ma lamureste cineva. Doamne ajuta!
__________________
NIHIL SINE DEO!

Bucura-te Sfinte Ierarhe Nectarie, mare facatorule de minuni!!!

Doamne Iisuse Hristoase, fiul lui Dumnezeu, mantuieste-ma pe mine pacatosul!
Reply With Quote
  #2  
Vechi 04.11.2010, 14:34:43
costel's Avatar
costel costel is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 21.09.2006
Mesaje: 4.827
Implicit

Daca s-a intamplat acest lucru inseamna ca nu a inteles ca doresti sa te spovedesti, ci doar sa ti se citeasca anumite rugaciuni spre intarirea sufleteasca. Nu-i nimic. Mergi din nou si spune clar ca doresti sa te marturisesti. Daca prin absurd, nici de aceasta daca nu vei fi lasat sa-ti marturisesti faptele, mergi la alt preot, caci spovedania implica si marturisirea pacatelor.
Reply With Quote
  #3  
Vechi 04.11.2010, 15:32:29
cristiboss56's Avatar
cristiboss56 cristiboss56 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 16.12.2006
Locație: Oricare ar fi vicisitudinile zilelor și anilor,oricare ar fi durata lor,vine ora răsplatei:BRĂTIANU
Religia: Ortodox
Mesaje: 32.376
Implicit Nădejde !

Citat:
În prealabil postat de Mtcrysty17 Vezi mesajul
prieteni, apelez din nou la voi, cei mai experimentati. astazi am mers la sfanta manastire Lainici, sa ma spovedesc... acolo, a venit un preot, m-a pus in genunchi, a citit rugaciunile, mi-a dat sa pup patrahirul, dupa care m-a chemat la icoanele imparatesti, m-a dat cu mir dupa care mi-a spus ca sunt liber. stateam cu foaia in mana intelegand sa inteleg ce se intampla. am itrebat dac asta e tot si a zis ca da. am parasit biserica cu lacrimi in ochi. poate ma lamureste cineva. Doamne ajuta!
Nu-i nimic, bați din nou , și ți se va deschide ! Nădejde, frate !
__________________
Biserica este dragoste, așteptare și bucurie.
(Părintele Alexander Schmemann)
Reply With Quote
  #4  
Vechi 04.11.2010, 15:41:08
eu-cristina83 eu-cristina83 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 27.11.2008
Locație: Undeva in minunata Romanie
Mesaje: 256
Implicit

Si eu cred ca acel parinte nu a inteles bine, dar daca a inteles destul de clar ca tu doresti sa te spovedesti si a procedat asa cum ai relatat, nu este nimic. Mergi la un alt pr. ca sigur iti va face o spovedanie ca la carte. Cel rau isi baga codita ca sa te intoarca din drum. Important este ca tu sa nu deznadajduiesti, sa mergi la un alt pr. sa iti spui pacatele, sa iti para rau de ele, sa te lupti sa nu mai le faci si sa dai ac. episod urat trecutului.
__________________
"Asa sa traiesti pe pamant, ca si cum nu ai fi, dar la plecare sa lasi un gol in urma ta."-"Nebunul", Savatie Bastovoi
Reply With Quote
  #5  
Vechi 04.11.2010, 17:03:31
gabriela8 gabriela8 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 31.10.2009
Locație: Romania
Religia: Ortodox
Mesaje: 2.122
Send a message via Skype™ to gabriela8
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Mtcrysty17 Vezi mesajul
prieteni, apelez din nou la voi, cei mai experimentati. astazi am mers la sfanta manastire Lainici, sa ma spovedesc... acolo, a venit un preot, m-a pus in genunchi, a citit rugaciunile, mi-a dat sa pup patrahirul, dupa care m-a chemat la icoanele imparatesti, m-a dat cu mir dupa care mi-a spus ca sunt liber. stateam cu foaia in mana intelegand sa inteleg ce se intampla. am itrebat dac asta e tot si a zis ca da. am parasit biserica cu lacrimi in ochi. poate ma lamureste cineva. Doamne ajuta!
In niciun caz nu a fost spovedanie si apoi cred ca nu s-a gandit sa te spovedeasca poate pentru ca in curand vine postul. Trebuia totusi sa ii atragi atentia ca vrei sa te spovedesti. Mai cred si faptul ca unii preoti calugari evita sa spovedeasca mirenii, ii cam trimit la parohii. Totusi daca vede dorinta ta sincera de a avea un preot duhovnic calugar, sigur nu vei fi trecut cu vederea.
Sigur a fost o neintelegere, nu deznadajdui!
Reply With Quote
  #6  
Vechi 04.11.2010, 18:00:14
Mihnea Dragomir's Avatar
Mihnea Dragomir Mihnea Dragomir is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 15.02.2010
Locație: Ținuturile Loirei, Franța
Religia: Catolic
Mesaje: 7.751
Implicit

Întrebarea cheie este: a rostit formula de dezlegare ? Dacă nu a rostit-o, înseamnă că spovada nu a avut loc, pesemne nu a înțeles că asta vreți. Dacă a rostit-o, înseamnă că e un preot mai grăbit, ceea ce nu înseamnă că dezlegarea nu este validă.
__________________
Doamne, Tu pe toate le știi ! Tu știi că Te iubesc !

www.catehism.com
http://regnabit.wordpress.com
Reply With Quote
  #7  
Vechi 04.11.2010, 18:14:55
Mtcrysty17's Avatar
Mtcrysty17 Mtcrysty17 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 17.04.2010
Locație: gorj
Religia: Ortodox
Mesaje: 472
Trimite un mesaj prin Yahoo pentru Mtcrysty17
Implicit

da, a rostit rugaciunea de dezlegare.
__________________
NIHIL SINE DEO!

Bucura-te Sfinte Ierarhe Nectarie, mare facatorule de minuni!!!

Doamne Iisuse Hristoase, fiul lui Dumnezeu, mantuieste-ma pe mine pacatosul!
Reply With Quote
  #8  
Vechi 04.11.2010, 18:57:20
carmina carmina is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 30.01.2009
Locație: Bucuresti
Religia: Ortodox
Mesaje: 693
Implicit

Cred ca nu este cazul sa-ti faci prea multe probleme; eu am avut de-a face cu o alta situatie - am fost intrebata daca mi s-a dat sau nu, la spovedania dinainte, bilet cu canon si dezlegare pt. impartasanie.... nu conteaza ca tot la o manastire s-a intamplat, insa mi-am dat seama ca trebuie sa merg mai departe, sa caut pe altcineva.

Rabdare, poate ca nu ai intalnit persoana potrivita tie, poate ca trebuie sa cauti undeva in apropiere, acolo unde nu te astepti.
Se spune ca duhovnicul ne alege pe noi, de la prima vedere.
Mai incearca si in apropierea casei, la biserica de care apartii cu domiciliul, nu se stie niciodata.
Reply With Quote
  #9  
Vechi 04.11.2010, 19:46:31
cristiboss56's Avatar
cristiboss56 cristiboss56 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 16.12.2006
Locație: Oricare ar fi vicisitudinile zilelor și anilor,oricare ar fi durata lor,vine ora răsplatei:BRĂTIANU
Religia: Ortodox
Mesaje: 32.376
Implicit Să fi îndrăzneț !

Citat:
În prealabil postat de Mtcrysty17 Vezi mesajul
da, a rostit rugaciunea de dezlegare.
N-ai inima împăcată ? Fi îndrăzneț, nu te lăsa , luptă mai departe, încearcă din nou până când conștința ta îți va da semn că ai făcut ce trebuie ! Conștința trează, vorbirea noastră cu Dumnezeu, se ține cu multă căință și cu multă rugăciune . Să te bucuri , căci nu ești un oarecare ce s-ar fi "bucurat" de o Spovedanie mult prea ușoară , și mult prea formală. Te rog să mă crezi, ești pe un drum foarte bun ! Mulțumirea de sine e cea mai periculoasă , iar la tine nu-i vorba nici pe departe de așa ceva . Ai trecut un "test"din multe altele care vor mai veni cu siguranță ! Trezie, trezie , trezie și multă nădejde ! ! !
__________________
Biserica este dragoste, așteptare și bucurie.
(Părintele Alexander Schmemann)
Reply With Quote
Răspunde



Subiecte asemănătoare
Subiect Subiect început de Forum Răspunsuri Ultimele Postari
probleme cu parintii blackmetal_15 Generalitati 14 18.09.2013 12:13:52
Probleme la varsta mea TheKing Intamplari adevarate 49 03.07.2008 09:16:15
probleme conjugale radup Nunta 10 21.03.2008 23:17:20