Forum Crestin Ortodox Crestin Ortodox
 
 


Du-te înapoi   Forum Crestin Ortodox > Tainele Ortodoxiei > Nunta
Răspunde
 
Thread Tools Moduri de afișare
  #61  
Vechi 15.03.2011, 12:47:48
AdrianAamz AdrianAamz is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 01.02.2010
Locație: Elada / Romania
Religia: Ortodox
Mesaje: 523
Implicit

Citat:
În prealabil postat de kouklakys Vezi mesajul
In luna mai , casatoriile sunt precum ...florile de mai ...se scutura ...se ...destrama...asa spuneau batranii....
Adica Dumnezeu trebuie sa tina cont de aceasta zicere ?
Sau cumva viitorii soti trebuie sa tina cont de ce vrea Dumnezeu de la ei ?
Nu luna casatoriei conteaza, ci sufletele celor doi soti... daca unul sau ambii sunt corupti sufleteste, conteaza ca se casatoresc in mai sau in noiembrie ??
Reply With Quote
  #62  
Vechi 15.03.2011, 13:11:19
kouklakys kouklakys is offline
Banned
 
Data înregistrării: 16.12.2010
Locație: capitala
Religia: Ortodox
Mesaje: 25
Implicit

Eu doar am spus ...si poate ca nu e bine sa te "iei dupa batrani" ..dar asta este deja un alt subiect ....

Ceea ce vrea Dumnezeu cu cei doi , numai El stie ....
Si daca indoiala si-a "facut loc" in sufletul viitoarei mirese ... poate ca ..."ceva" nu este asa cum ar trebui sa fie ....
Reply With Quote
  #63  
Vechi 15.03.2011, 13:37:54
Mirela0110 Mirela0110 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 28.04.2010
Religia: Ortodox
Mesaje: 295
Implicit

da si eu am auzit ca nuntile in mai nu sunt durabile ... si poate nu e rau de evitat pentru orice eventualitate ... dar astea sunt doar vorbe, asa cum se zice ca daca mananci prune ingemanate faci gemeni ... la cate prune ingemanate am mancat si inainte de sarcina si in primele 2 3 luni ... si tot un singur bebe a iesit :P cu toate ca imi doream din tot sufletul gemeni ... dar de acu poate la tura Nr. 3, daca a mai da Dumnezeu.

cat despre dl viitor sot ... si eu zic la fel, intai verificat telefon, mail, ce mai are el ... si poate chiar si urmarit putin de cineva, nu de tine. si apoi chiar vb cu el in particular, ce vrea de la tine, de la viata, de la posibila "prietena" la extra pachet ... poate sa fi fost doar o tentatie in care sa fi cazut si acum sa nu mai poata iesi, poate e doar o neintelegere, poate pun ceva la cale chiar o surpriza pentru tine, mai stii ? trebuie urmarit putin, ce face, cu cine se intalneste si mai ales ce face cu cine se intalneste ... daca doar vorbeste cu o persoana de sex opus sau se pupa se imbratiseaza, adica daca este ceva mai mult decat amicitie ...

si cateodata in momentul in care esti pe punctul de a pierde o persoana de abia atunci realizezi ceea ce ai langa tine si daca stii ca ai gresit, apoi nu mai repeti greseala aia in veci si pururi ... asta nu inseamna ca nu se poate prinde gustul, ei m-a iertat prima data ma va ierta si a doua oara ... oricum, chiar daca Doamne fereste se dovedeste a avea o legatura cu donsoara respectiva, dar pusi fata in fata si vb frumos, cu multa diplomatie, fara batai, istericale si circ a la Ernest, poate lucrurile se schimba.

trebuie multa rugaciune sa iti lumineze Dumnezeu ochii si calea pe care trebuie sa o alegi.

sa ne tii la curent :P
Reply With Quote
  #64  
Vechi 15.03.2011, 13:48:17
kouklakys kouklakys is offline
Banned
 
Data înregistrării: 16.12.2010
Locație: capitala
Religia: Ortodox
Mesaje: 25
Implicit

Eu revin ,obsesiv chiar , si ma intreb : daca inainte de a va cununa in fata Domnului ai "atata de treaba " pai ...cum iti vei petrece viata alaturi de acest om ?!? Hmmmm...
Reply With Quote
  #65  
Vechi 15.03.2011, 17:20:55
Yasmina's Avatar
Yasmina Yasmina is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 17.06.2010
Religia: Ortodox
Mesaje: 5.079
Implicit

Citat:
În prealabil postat de kouklakys Vezi mesajul
Eu revin ,obsesiv chiar , si ma intreb : daca inainte de a va cununa in fata Domnului ai "atata de treaba " pai ...cum iti vei petrece viata alaturi de acest om ?!? Hmmmm...
Asta ma intreb si eu...
Si eu am fost pe pasul de a ma casatori cu cineva pe care credeam ca-l cunosc si cand colo mare mi-a fost surpriza...decat o viata cu probleme,mai bine o mica suparare acum si mai cauti un om care crede in fidelitate,in casatorie,care are niste principii solide.
Mie nu mi-a fost jena sa-l urmaresc si chiar vb cu un prieten al meu,programator,sa-i urmarim computerul si telefonul...pana acolo s-a ajuns deoarece unele persoane nu au deloc constiinta si se ghideaza doar pe faptul ca hotul neprins negustor cinstit se numeste!
Unei prietene i s-au intamplat intocmai,la cateva luni de logodna,viitorul sot s-a incurcat cu doctorita lor de familie...incurcate mai sunt caile constiintei!!!
__________________
Cuvine-se cu adevarat sa te fericim pe tine, Nascatoare de Dumnezeu, cea pururea fericita si prea nevinovata si Maica Dumnezeului nostru. Ceea ce esti mai cinstita decat Heruvimii si mai slavita fara de asemanare decat Serafimii, care fara stricaciune pe Dumnezeu-Cuvantul ai nascut, pe tine, cea cu adevarat Nascatoare de Dumnezeu, te marim.
Reply With Quote
  #66  
Vechi 12.05.2011, 11:47:46
Liviu33
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

Noutati, ceva? Nu ne zici si noua ce s-a mai intamplat, ce ai hotarat?
Reply With Quote
  #67  
Vechi 11.06.2011, 00:38:46
eudiana eudiana is offline
Junior Member
 
Data înregistrării: 19.01.2010
Locație: Cluj-Napoca
Religia: Ortodox
Mesaje: 18
Implicit

Intre timp .... Ne-am casatorit religios ..... Prietena mea a obinut un job in strainatate si a plecat , am rupt legatura total cu ea .... Noi ne-am schimbat locurile de munca ..... V-om vedea .... Sper ca va fii bine! Doamne ajuta !
Reply With Quote
  #68  
Vechi 11.06.2011, 02:33:24
ElisabetaM
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

Citat:
În prealabil postat de eudiana Vezi mesajul
Intre timp .... Ne-am casatorit religios ..... Prietena mea a obinut un job in strainatate si a plecat , am rupt legatura total cu ea .... Noi ne-am schimbat locurile de munca ..... V-om vedea .... Sper ca va fii bine! Doamne ajuta !
Sa va ajute Dumnezeu sa aveti o casnicie frumoasa cu multa dragoste si incredere!
Reply With Quote
Răspunde



Subiecte asemănătoare
Subiect Subiect început de Forum Răspunsuri Ultimele Postari
Va rog din tot sufletul sa va rugati pt sanatatea si viitorul meu andrutza151 Generalitati 12 14.11.2011 10:00:59
cum vedeti viitorul? iulyaan Generalitati 18 13.05.2011 10:51:33
Va rog din tot sufletul sa va rugati pt sanatatea si viitorul meu andrutza151 Umanitare 2 02.02.2011 11:23:38
Viitorul FOARTE apropiat al Occidentului andreicozia Generalitati 25 25.02.2010 23:15:14
Viitorul omenirii si Pamintului 2009 – 2021 (I) malmo Stiri, actualitati, anunturi 14 26.08.2009 01:45:33