Forum Crestin Ortodox Crestin Ortodox
 
 


Du-te înapoi   Forum Crestin Ortodox > Tainele Ortodoxiei > Nunta
Răspunde
 
Thread Tools Moduri de afișare
  #1  
Vechi 24.05.2011, 14:09:04
corinne
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit Buna ziua

Buna ziua,
indraznesc sa intru si eu in discutie cu voi, ca sa va cer sfatul.

Am avut o relatie cu cineva mai multi ani de zile (ne-am desp de o luna) si in acesti ani am ajuns la concluzia ca as vrea sa duc o viata de familie crestina, pe placul Domnului, dar celalalt nu a inteles acest lucru. El este destul de rupt de biserica, gen "la batranete o sa ma ocup de asta", nu-l intereseaza deloc voia Domnului, chiar daca afirma ca el "se roaga in felul lui".
Am mers la duhovnic si mi-a aratat doua cai, ori despartirea, ori sa ma rog pentru el. Acum pentru ca il iubesc as vrea sa ma rog pentru el, sa vina la Sf Biserica, dar sunt lenesa si nu ma rog destul. In plus cateodata mi se pare ca am suferit destul in relatia asta ca sa-mi mai pese de el, sau cad in deprimare pentru ca nu m-a inteles sau pentru ca nu gandeste ca mine. Nu cred ca e bine cum gandesc.

Ma intreb de ce mi-a fost dat sa ma indragostesc de persoana asta? Intr-un fel ma simt responsabila de faptul ca nu am reusit sa-l fac sa vada, sa inteleaga lucrurile pe care le-am inteles eu. Nu stiu ce sa zic, poate e o ispitire pentru mandria mea, sau pentru lenea mea. Voi ce parere aveti?
Reply With Quote
  #2  
Vechi 24.05.2011, 14:24:21
Marimira's Avatar
Marimira Marimira is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 01.10.2009
Religia: Ortodox
Mesaje: 574
Implicit

Este mai putin important sa judecam si sa despicam firul in patru de ce s-a intamplat sa te indragostesti de aceasta persoana, dar pentru faptul ca viata ta s-a intersectat cu a lui intr-un mod mai profund, mi se pare crestin si moral sa te rogi si pentru tine si pentru el, dar nu pentru a cere ceva in mod expres...ci doar general! De ex: pt.sanatate, iertarea pacatelor, mantuirea sufletelor voastre si pt. a se face cu voi, voia lui Dzeu!....

mi se pare indeajuns ca mod de a te ruga pt.voi, in schimb cel mai mult te poate ajuta rugaciunea.Adica incearca sa te rogi cat de mult poti si cat de des poti asa cum poti, nadajduiesc ca ai un duhovnic, daca nu cauta-ti unul...ar trebui spovedanie...mai ales cand omul traverseaza stari de tulburare sufleteasca, si bineinteles participarea la sfintele slujbe, mai ales incearca sa nu scapi Sf.Liturghie...masurile de precautie cele mai sumare ale crestinului care doreste sa inainteze pe calea credintei!

Dzeu sa te lumineze si sa te intareasca in credinta, sa auzim numai de bine!
__________________
1.Toate respira prin darul lui Dumnezeu!
2. Oricat ai fi de bun, nu esti suficient de bun!
3. Omul smerit poate sa miste astrele!
Reply With Quote
  #3  
Vechi 24.05.2011, 14:28:20
Marimira's Avatar
Marimira Marimira is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 01.10.2009
Religia: Ortodox
Mesaje: 574
Implicit

* Scuze, ai spus ca ai duhovnic.In acest caz cel mai bun sfat de urmat este al duhovnicului...pt.lui i se poate dezvalui totul...ceea ce noi poate nu am reusi sa "prindem"!...sfaturile sale ar trebui sa fie satisfacatoare...
__________________
1.Toate respira prin darul lui Dumnezeu!
2. Oricat ai fi de bun, nu esti suficient de bun!
3. Omul smerit poate sa miste astrele!
Reply With Quote
  #4  
Vechi 24.05.2011, 15:56:48
glykys's Avatar
glykys glykys is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 13.08.2009
Locație: Bucuresti
Religia: Ortodox
Mesaje: 5.703
Implicit

Corinne, trebuie sa te rogi pentru el. A fost bun cat a fost bine si frumos, cand nu mergeia pe drumul bisericii, si acum nu mai e bun? Trebuie sa te rogi pentru el, sa se faca voia Domnului, asta inseamna dragoste. Esti si tu cumva raspunzatoare de soarta lui, nu merge sa il lasi de izbeliste, ca tu ai gasit calea si el inca mai rataceste. Roaga-te pentru el cum si cati poti tu si ai incredere in Dumnezeu!
__________________
Pe noi inșine și unii pe alții și toată viața noastră lui Hristos Dumnezeu să o dăm.
Reply With Quote
  #5  
Vechi 25.05.2011, 09:50:44
corinne
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

Multumeesc frumoos pentru cuvintele pline de nadejde! :) O sa ma straduiesc sa ma rog cat pot si am sa mai dau si acatist pentru el si apoi faca-se voia Domnului.

Mai am o intrebare acatistul sau pomelnicul e mai bun in asemenea situatie?
Reply With Quote
  #6  
Vechi 25.05.2011, 12:40:19
Marimira's Avatar
Marimira Marimira is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 01.10.2009
Religia: Ortodox
Mesaje: 574
Implicit

Este buna oricare foruma de rugaciune, tu te-ai referit probabil la sf.liturghie ..cand ai spus pomelnic.

Parerea mea, este ca cea mai potrivita rugaciune este cea personala spusa din suflet!!!
__________________
1.Toate respira prin darul lui Dumnezeu!
2. Oricat ai fi de bun, nu esti suficient de bun!
3. Omul smerit poate sa miste astrele!
Reply With Quote
  #7  
Vechi 25.05.2011, 13:41:51
Adriana-Simona's Avatar
Adriana-Simona Adriana-Simona is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 07.01.2010
Mesaje: 181
Smile

Si rugaciunea preotului si a Bisericii ajuta, asa ca eu cred ca e bun si un pomelnic, mai ales la Maslu, caci acolo se face rugaciune anume pentru sufletul si trupul bolnav.
Insa aceasta nu trebuie sa excluda si rugaciunea personala...

Mult spor duhovnicesc, rabdare si iubire!
__________________
"Tu cel care nu stii la ce iti foloseste apendicele, cum indraznesti sa spui ca ai inteles lumea intreaga si pe Cel ce a creat-o?"
My blog...enjoy: http://anairda-photography.blogspot.com/
Reply With Quote
  #8  
Vechi 25.05.2011, 17:09:44
glykys's Avatar
glykys glykys is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 13.08.2009
Locație: Bucuresti
Religia: Ortodox
Mesaje: 5.703
Implicit

Citat:
În prealabil postat de corinne Vezi mesajul
Multumeesc frumoos pentru cuvintele pline de nadejde! :) O sa ma straduiesc sa ma rog cat pot si am sa mai dau si acatist pentru el si apoi faca-se voia Domnului.

Mai am o intrebare acatistul sau pomelnicul e mai bun in asemenea situatie?
Pomelnic - o lista cu nume pe care o dai parintelui sa o pomeneasca la o anumita slujba (Sfanta Liturghie - cea de duminica sau de fiecare zi, daca mergi la manastire, slujba acatistului, slujba maslului etc). Daca e pentru Liturghie, treci si viii si mortii.

Acatist -
1. rugaciune mai ampla, inchinata unui anumit sfant -(de ex, acatistul Sfantului Nectarie, al Sfintei Parascheva...), pe care o poti citi acasa sau in biserica
2. slujba acatistului, intr-o manastire sau biserica, in care se canta rugaciunea aceasta speciala.
3. un pomelnic care se citeste la biserica / manastire in timpul acestei slujbe si in care se scrie: X se roaga Bunului Dumnezeu pentru mantuire, iertare de pacate etc, sa il aduca pe Y pe calea bisericii etc.

Fara doar si poate, Sfanta Liturghie e cea mai importanta, dar e foarte bun si acatistul. Parerea mea ar fi sa dai aceste liturghii si acatiste la o manastire, sa le citeasca in fiecare zi. Vezi ca acestea isi fac efectul daca si tu te rogi, nu e suficient sa le citeasca doar parintele si tu sa nu faci nimic. Vorbeste cu duhovnicul tau sa iti recomande niste rugaciuni personale cu care sa te rogi pentru prietenul tau.
__________________
Pe noi inșine și unii pe alții și toată viața noastră lui Hristos Dumnezeu să o dăm.
Reply With Quote
  #9  
Vechi 12.06.2011, 20:53:41
corinne
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

E dezarmant totusi cand in sfarsit realizezi dupa 4 ani de orbire si negare a adevarului ca nu ai fost iubit. Am momente cand pur si simplu imi propun sa dau "la gunoi" toata povestea si sa uit si sa nu-mi mai pese de el si de soarta lui. Pentru ce? 4 ani i-am fost alaturi si m-am straduit sa-i fie bine, sa-l incurajez (un tip negativist, care vede in toate si in toti numai partea urata; mai putin in el) sa-l sustin moral, sa fac tot ce am putut ca om, ca sa-l vad fericit. Tot timpul mi-am facut necaz ca e suparat ca e nefericit, sa-l ajut ca e necajit si nu are cine (nu are prieteni ca nu stie ce e aia prietenie). Iar eu cand aveam nevoie de el, cu greu, cu greu se implica. Intotdeauna a fost el si problemele lui, ale mele ori nu erau importante, ori eram vinovata de ele. Si acum cand suntem despartiti tot la mine apeleaza sa-l ajut si ma enerveaza ca eu ca fraiera sunt tare saritoare. Cand il auzi cum se plange ti se rupe sufletul. E si avar; totul pana la bani la el, toata lumea sa-l ajute exact cand are nevoie si pe gratis daca se poate, el sa nu cheltuie nimic cu nimeni. M-am saturat sa-mi mai pese de omul asta! Cat de urat suna asta?! Va intreb? Ma bate gandul sa-l "sterg" definitiv din memoria mea afectiva si rationala. Pentru ca pot, insa mi-e mila de el, mai ales ca l-am iubit. Dar am ajuns la o saturatie. Cat sa dai fara sa primesti, fara sa ti se multumeasca (a mai bolborojit el niste multumescuri in ultima perioada, dar primavara nu s-a facut) ba chiar sa nu fii respectat. Va intreb.

Am vrut sa-mi spun offul ca m-a apucat.
Reply With Quote
  #10  
Vechi 12.06.2011, 21:03:32
Mihnea Dragomir's Avatar
Mihnea Dragomir Mihnea Dragomir is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 15.02.2010
Locație: Ținuturile Loirei, Franța
Religia: Catolic
Mesaje: 7.751
Implicit

Ar putea fi vorba de o problemă de personalitate. Soiul acesta de oameni e așa: mereu nefericiți, mereu îi fac nefericiți și pe cei din jurul lor. Țineți-vă departe de așa ceva. Tot ce puteți face este să vă rugați pentru el. Soluții spirituale există, dar trebuie să vină el cu o sete de schimbare spre Cristos, or ei cred că nu au nicio problemă.

Renunțați la ideea de a schimba un bărbat, capcană în care cad atâtea femei. E o expresie foarte parșivă și aproape insesizabilă a mândriei. Preferabil este să găsiți (după o mică perioadă de liniște) un bărbat gata schimbat, împreună cu care să duceți o viață în Cristos și să creșteți în El.
__________________
Doamne, Tu pe toate le știi ! Tu știi că Te iubesc !

www.catehism.com
http://regnabit.wordpress.com
Reply With Quote
Răspunde

Thread Tools
Moduri de afișare


Subiecte asemănătoare
Subiect Subiect început de Forum Răspunsuri Ultimele Postari
Buna ziua savelmona Umanitare 6 30.12.2011 09:50:52
buna ziua sunsray Preotul 7 06.04.2010 13:35:19
Buna ziua ditech22 Generalitati 22 14.02.2010 19:52:40
buna ziua... militaru_diana Vrajitoria 11 07.11.2009 20:06:29
buna ziua deea_m Biserica Ortodoxa Romana 5 06.04.2009 23:57:16