Forum Crestin Ortodox Crestin Ortodox
 
 


Du-te înapoi   Forum Crestin Ortodox > Tainele Ortodoxiei > Nunta
Răspunde
 
Thread Tools Moduri de afișare
  #21  
Vechi 17.06.2011, 20:14:56
Carmen FUNIERU's Avatar
Carmen FUNIERU Carmen FUNIERU is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 10.02.2010
Locație: Bucuresti
Religia: Ortodox
Mesaje: 357
Implicit

Nu încerca să forțezi lucrurile. Dacă vei insista să vină devreme acasă, deși el acum nu poate sau nu dorește, efectul va fi îndepărtarea lui de tine. Este ca și cum ai vrea să îi îngrădești libertatea.
Poți însă profita de aceasta situație, atât în favoarea ta, cât și în favoarea lui. De exemplu, în timpul cât el mai întârzie, te poți odihni puțin, așa încât să poți fi mai binevoitoare și mai calmă când vine acasă. Mai ales că, fiind medic, probabil ai un program destul de încărcat. Sau poți să rezolvi anumite treburi în liniște, după cum vrei. Multe femei ar dori să aibă libertatea pe care ți-o dă el. Poți să îi gătești o mâncare pe care o preferă, să te aranjezi, să te îmbraci frumos, ca să arăți cât mai agreabil atunci când te vede.

Încearcă să fii mulțumită de el, să vezi părțile lui bune, iar cele rele să le treci cu vederea. Evită dialogul în contradictoriu. Decât să îl cerți, este mai de folos pentru amândoi ca să taci, atunci când simți că începi să te enervezi. Desigur că nu este ușor, dar nici așa greu nu este. În aceste situații "tăcerea e de aur". Dacă spui că el vrea să fie împreună cu tine, este păcat să îl pierzi pe motiv că muncește prea mult. Așa cum el îți acordă ție libertate și încredere, la fel trebuie să faci și tu. Nu îl sufoca cu prea multă grijă sau dragoste.

Last edited by Carmen FUNIERU; 17.06.2011 at 21:10:46.
Reply With Quote
  #22  
Vechi 25.06.2011, 16:53:31
Vladimir-Adrian Vladimir-Adrian is offline
Banned
 
Data înregistrării: 22.02.2010
Mesaje: 67
Implicit părere

1. Cred că ar fi bine să te duci după el la serviciu și să faceți împreună tot felul de chestii (film, teatru, plimbări, sport, vizite la prieteni)
2. Trebuie văzut dacă el într-adevăr muncește sau face altceva. Dacă muncește trebuie să se vadă și la bani (căt de puțin dar să se vadă). Dacă nu se vede la bani înseamnă că el ori pierde timpul efectiv pe-acolo pentru că nu are chef să se întoarcă acasă (asta ar fi varianta cea mai bună), ori face altceva (jocuri de noroc, prostituate, iubită secretă, navigare aiurea pe internet, etc). Eu cred că o vizită neașteptată ar putea lămuri unele lucruri...
3. Poți încerca și treaba cu gelozia, funcționează garantat, firește subtil, ca să nu apară alte probleme... Dacă nu reacționează la treaba cu gelozia, atunci există o problemă, e cert că are pe cineva (o iubită secretă). căci cine nu e gelos nu prea iubește persoana respectivă... Sper să nu fie cazul.

Last edited by Vladimir-Adrian; 25.06.2011 at 16:55:54.
Reply With Quote
  #23  
Vechi 25.06.2011, 16:59:04
maria32's Avatar
maria32 maria32 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 04.08.2009
Locație: Bucuresti
Religia: Ortodox
Mesaje: 1.113
Implicit

eu nu am inteles un lucru. ai zis ca incepe munca pe la 9-10 si vine acasa pe la 6-7. Pai asta este un program normal de lucru de 8 ore cu o ora pauza de masa cum avem toti.

inca o intrebare? Tu lucrezi?
__________________
Doamne Iisuse Hristoase Fiul lui Dumnezeu, miluieste-ma si mantuieste-ma pe mine pacatoasa

http://mamiprovocarea.wordpress.com
Reply With Quote
Răspunde

Thread Tools
Moduri de afișare


Subiecte asemănătoare
Subiect Subiect început de Forum Răspunsuri Ultimele Postari
Furia florin.oltean75 Generalitati 13 10.03.2012 17:59:22