Forum Crestin Ortodox Crestin Ortodox
 
 


Du-te înapoi   Forum Crestin Ortodox > Tainele Ortodoxiei > Nunta
Răspunde
 
Thread Tools Moduri de afișare
  #21  
Vechi 14.07.2011, 14:09:10
AlinB AlinB is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 29.01.2007
Religia: Ortodox
Mesaje: 20.084
Implicit

Citat:
În prealabil postat de paprika Vezi mesajul
"Dumnezeu este dragoste", eu atata vreau sa stiu. sotul meu a trecut la ortodocsi si e tare bucuros de treaba asta. e mandru sa isi puna cruciulita ortodoxa si sa isi faca semnul Crucii in stil ortodox. insa continua sa aiba rugaciunile sale catolice si sarbatorile la fel.
ti se spune ca daca veti avea copii nu vor stii ce sarbatori sa tina si se va face citez "un talmes-balmes". eu ma gandesc ca nu e bai daca tii Pastele de doua ori, cu atat mai mare bucuria in familie. noi acasa avem icoane ortodoxe si icoane catolice si mergem impreuna la biserica catolica din cartierul nostru. cand suntem in romania mergem la biserica ortodoxa, unde avem si un duhovnic.
daca voi vreti sa va pastrati fiecare religia, cu atat mai bine. unde exista dragoste si intelegere e si Dumnezeu cu voi. sunt convinsa ca veti gasi un preot deschis la minte care sa va cunune. oamenii astia de pe forum nu va cunosc si nu-l cunosc pe prietenul tau. tu stii cum e sufletul lui. nu te lasa cu una cu doua. religiile au despartit destui oameni si au provocat destul rau. iti doresc multa fericire si o casnicie minunata!!!
Ce intelegi prin "a trecut la ortodocsi"? Cum s-a produs asta?
I s-a tinut slujba pentru venirea la ortodoxie? A spus lepadarile?
Acum crezul cum il spune? In stil ortodox sau catolic?
Daca tine sarbatorile catolice, se mai si impartaseste acolo?
Postul cum se tine la voi? In stil ortodox sau catolic?
Se tine pana la Pastele ortodox sau catolic?
Copii aveti? Cum i-ati botezat? Unul asa si unul asa..?
Cum le explicati diferentele intre una si alta? Ca oamenii mari s-au certat degeaba?
Si catehizarea lor cum se face? Dupa invatatura catolica sau ortodoxa?

Last edited by AlinB; 14.07.2011 at 14:23:36.
Reply With Quote
  #22  
Vechi 14.07.2011, 14:39:59
paprika
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

no ce rau te-ai aprins. imi venea sa-ti raspund doar atat: " da de ce te intereseaza pe tine toate astea?" dar m-am razgandit. insa nu voi incepe nici sa-ti raspund la tot ce ma intrebi despre viata mea ca apoi tu sa cauti contra-argumente si sa nu mai terminam in veci. eu nu intru in jocuri din astea.
dar pt ca sa nu crapi de curiozitate am sa-ti spun doua trei lucruri. da, " a trecut" la ortodoxie pt ca i s-a facut o slujba de mirungere inainte de a ne casatori. a spus de vreo 12 ori "ma lepad de religia catolica" pt ca nu vad cum putea face altfel. si aici vei sari ca ars, pai da daca s-a lepadat de ce mai tine obiceiurile sale catolice? pai uite ca le tine, ca daca nu spunea ca se leapada nu putea fi botezat ortodox si nu ne puteam casatori. dar esenta lui in forul sau interior ramane catolica si nu se poate schimba de pe o zi pe alta.
fiecare sa-si gaseasca un echilibru in cuplu si cu intelegere si ingaduinta se trece peste orice. slujba de lepadare cum ii zici tu este pt mine una simbolica, strict simbolica. sotul meu are o amintire frumoasa de la acea slujba, acolo a primit prima lui icoana ortodoxa si primele carticele de la preotul care l-a botezat.
copii cand vor veni (aici iar vei sari trei metri in sus, pai da, ca folosesti contraceptive, ca in alt thread ai spus asta.... pai da ca pt moment sunt studenta si imi cresti tu copilul daca il fac???) vor fi botezati ortodox. si catehizarea lor o vom face noi, vom merge la biserici catolice si ortodoxe si vom face voluntariat la "petites soeurs des pauvres", iar daca vor fi acceptati la catehizarea catolica, acolo ii vom inscrie, pt ca soacra mea preda religia intr-o bisericuta de peste 25 de ani. copilasii fac desene cu Maica Domnului si nu ii invata nimeni de ce catolicii si ortodocsii se cearta de o mie de ani pe prostii gen filioque. (ma uit cu jale cat de ridicoli puteti fii cate unii pe threadurile despre filioque si papalitate, umpleti sute de pagini cu cearta si argumente si va rupeti in demonstratii teologice...)
si ca sa inchei, lasa tu pe fiecare sa-si traiasca viata de familie cum considera si bucura-te ca lumea e atat de vasta si de diversa, ca ce plictisitoare ar fi daca toti am fi ca tine...

Last edited by paprika; 14.07.2011 at 14:43:06.
Reply With Quote
  #23  
Vechi 14.07.2011, 15:10:56
Marinela Marinela is offline
Junior Member
 
Data înregistrării: 28.06.2011
Mesaje: 16
Smile

Citat:
În prealabil postat de paprika Vezi mesajul
"Dumnezeu este dragoste", eu atata vreau sa stiu. sotul meu a trecut la ortodocsi si e tare bucuros de treaba asta. e mandru sa isi puna cruciulita ortodoxa si sa isi faca semnul Crucii in stil ortodox. insa continua sa aiba rugaciunile sale catolice si sarbatorile la fel.
ti se spune ca daca veti avea copii nu vor stii ce sarbatori sa tina si se va face citez "un talmes-balmes". eu ma gandesc ca nu e bai daca tii Pastele de doua ori, cu atat mai mare bucuria in familie. noi acasa avem icoane ortodoxe si icoane catolice si mergem impreuna la biserica catolica din cartierul nostru. cand suntem in romania mergem la biserica ortodoxa, unde avem si un duhovnic.
daca voi vreti sa va pastrati fiecare religia, cu atat mai bine. unde exista dragoste si intelegere e si Dumnezeu cu voi. sunt convinsa ca veti gasi un preot deschis la minte care sa va cunune. oamenii astia de pe forum nu va cunosc si nu-l cunosc pe prietenul tau. tu stii cum e sufletul lui. nu te lasa cu una cu doua. religiile au despartit destui oameni si au provocat destul rau. iti doresc multa fericire si o casnicie minunata!!!
Multumesc de cuvintele frumoase si de citat. Prietenul meu nu vrea sa-si schimbe religia si nu pot sa ii impun asta pentru ca nici eu nu vreau ca cineva sa-mi impuna acest lucru. Deaceea va trebuii sa gasim un preot ortodox care sa ne cunune fara sa ceara trecerea la ortodoxism.Sper sa reusim.
Reply With Quote
  #24  
Vechi 14.07.2011, 17:16:07
AlinB AlinB is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 29.01.2007
Religia: Ortodox
Mesaje: 20.084
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Marinela Vezi mesajul
Multumesc de cuvintele frumoase si de citat. Prietenul meu nu vrea sa-si schimbe religia si nu pot sa ii impun asta pentru ca nici eu nu vreau ca cineva sa-mi impuna acest lucru. Deaceea va trebuii sa gasim un preot ortodox care sa ne cunune fara sa ceara trecerea la ortodoxism.Sper sa reusim.
N-ar trebui sa-i impui, ar trebui sa-l lamuresti de ce ar trebui sa faca gestul asta si sa-l faca din convingere.
Dar daca nu stii nici tu despre ce e vorba, cum ai putea lamuri pe altul?

O sa gasiti sigur ca da, nu doar oamenii fac compromisuri jenante ci si unii din preoti daca sunt "stimulati" nitel.

Compromis jenant pentru el in primul rand, pentru ca desi nu vrea sa-si paraseasca credinta, nici nu-i poate urma perceptele (stie ca n-are voie sa se re-casatoreasca dupa credinta lui).

Ca de obicei Dumnezeu in ecuatia asta este pus undeva deoparte, omul conteaza si ce vrea si ce poate muschii (banii) lui, el zice si cum gandeste (sau ar trebui sa gandeasca) Dumnezeu, ce sa aprobe si ce nu..etc.

Dar stii cum zice Dumnezeu, "fie tie dupa credinta ta", cam asa e si drumul prin viata, dupa credinta fiecaruia care se traduce in fapte (nu adeziunea pur formala la un cult).

Last edited by AlinB; 14.07.2011 at 17:20:29.
Reply With Quote
  #25  
Vechi 14.07.2011, 17:50:26
AlinB AlinB is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 29.01.2007
Religia: Ortodox
Mesaje: 20.084
Implicit

Citat:
În prealabil postat de paprika Vezi mesajul
no ce rau te-ai aprins. imi venea sa-ti raspund doar atat: " da de ce te intereseaza pe tine toate astea?" dar m-am razgandit. insa nu voi incepe nici sa-ti raspund la tot ce ma intrebi despre viata mea ca apoi tu sa cauti contra-argumente si sa nu mai terminam in veci. eu nu intru in jocuri din astea.

dar pt ca sa nu crapi de curiozitate..
Nu doar ca nu sunt gata sa crap dar nici macar nu avem pretentia sa raspunzi neaparat, doar am aratat problemele care apar si care nu se pot rezolva deloc usor, si se recurge la compromisuri peste compromisuri, minciuni pe ici pe colo (stii f. bine, de asta nici nu preferi sa intri in detalii), pana la urma fiecare din cel care "ramane in credinta lui" ajunge intr-un fel sau altul sa o treaca in plan secund fata de niste interese care tin de latura mai superficiala a naturii umane, ca sa zic asa..

Citat:
am sa-ti spun doua trei lucruri. da, " a trecut" la ortodoxie pt ca i s-a facut o slujba de mirungere inainte de a ne casatori. a spus de vreo 12 ori "ma lepad de religia catolica" pt ca nu vad cum putea face altfel. si aici vei sari ca ars, pai da daca s-a lepadat de ce mai tine obiceiurile sale catolice? pai uite ca le tine, ca daca nu spunea ca se leapada nu putea fi botezat ortodox si nu ne puteam casatori. dar esenta lui in forul sau interior ramane catolica si nu se poate schimba de pe o zi pe alta.
Bun, a mintit in fata lui Dumnezeu ca sa obitina binecuvantarea lui Dumnezeu, chiar asa, ce mare afacere?

De ce as sari in sus? Daca n-a sarit constiinta lui sau/si a ta, ce mai conteaza cine mai sare..

Pai cum sa-ti zic, dar din ce ai spus, am impresia ca pana acum n-au trecut zile ci ani de cand v-ati cunoscut, si problema n-a fost niciodata abordata la modul serios, nici inainte de casatorie nici dupa.

Pai de ce ar fi cand sunt atatea dedesupturi prin care poate fi ocolita?

Citat:
fiecare sa-si gaseasca un echilibru in cuplu si cu intelegere si ingaduinta se trece peste orice.
Inclusiv peste Dumnezeu, peste adevar, peste minciuna in Biserica..

Citat:
slujba de lepadare cum ii zici tu este pt mine una simbolica, strict simbolica.
Da, probabil asta include si lepadarile de la botez..
Simbolice, strict simbolice..

Citat:
sotul meu are o amintire frumoasa de la acea slujba, acolo a primit prima lui icoana ortodoxa si primele carticele de la preotul care l-a botezat.
Ihi.
Banuiesc ca partea in care apostazia de la religia lui a uitat-o.
Sau e tot printre amintirile frumoase?

Citat:
copii cand vor veni (aici iar vei sari trei metri in sus, pai da, ca folosesti contraceptive, ca in alt thread ai spus asta.... pai da ca pt moment sunt studenta si imi cresti tu copilul daca il fac???) vor fi botezati ortodox.
Hopa.
Nici macar n-am adus in discutie chestiunea asta.
Si chiar te-am uitat de pe topicul respectiv, daca ne-am "incrucisat" verbal pe acolo vreodata.
Si deci sotul este de acord cu anticonceptionalele. Cu toate ca biserica lui (de suflet) nu e de acord.
Ca sa nu mai vorbim ca e la fel de condamnabil si dpdv ortodox.
Faina marturisire de credinta.

Chiar nu ma asteptam sa demonstrezi cu atata prisosinta afirmatiile mele de la inceputul topicului.

Ce fain e sa fii catolico-ortodox, si ortodox-neortodox cu putina abilitate poti ignora principiile morale din ambele biserici.
Si totusi sa fii un om religios! Paradoxurile vremurilor moderne.

Citat:
si catehizarea lor o vom face noi, vom merge la biserici catolice si ortodoxe si vom face voluntariat la "petites soeurs des pauvres", iar daca vor fi acceptati la catehizarea catolica, acolo ii vom inscrie, pt ca soacra mea preda religia intr-o bisericuta de peste 25 de ani. copilasii fac desene cu Maica Domnului si nu ii invata nimeni de ce
Si de ce i-ati mai botezat ortodocsi daca le faceti educatie catolica?
Vreti sa vedeti cat de mult le puteti complica viata spirituala?

Stai sa vezi cand o sa puna ei intrebarile astea, mai tarziu.
Si copii au un al 7lea simt pentru minciuna si ipocrizie iar chestiile astea sunt devastatoare pentru educatia lor.

Nu degeaba se zice ca parintii manaca agurida, iar copiilor li se strepezesc dintii.

Citat:
catolicii si ortodocsii se cearta de o mie de ani pe prostii gen filioque.
Probabil ti s-a mai spus, dar iti mai spun si eu: cultura ta teologica in chestiunea asta e undeva apropiata de zero.
Mai studiaza problema si ai sa vezi ca nu e atat de simpla. (dau si eu indemnuri la pereti, stiu).

Citat:
(ma uit cu jale cat de ridicoli puteti fii cate unii pe threadurile despre filioque si papalitate, umpleti sute de pagini cu cearta si argumente si va rupeti in demonstratii teologice...)
Eruditia este intotdeuna ridicola pentru oameni care au impresia ca s-au descurcat in viata si fara ba chiar o duc mai bine decat cei destepti dar saraci.
La fel si cu moralitatea, pare superflua pentru cei care au impresia ca le-a reusit toate fara ea.

Dar vine vremea si cand iluziile se risipesc.

Citat:
si ca sa inchei, lasa tu pe fiecare sa-si traiasca viata de familie cum considera
Dar ce sunt eu, "Sfanta" Inchizitie?
Mi-am spus pararea, nu te-am constrans cu nimic :)
Sigur ca fiecare si-o traieste cum considera de cuviinta, dar stii cum se zice, ce semeni aia culegi.
Vorba asta ai sa o intelegi tu mai tarzior oleaca.

Citat:
si bucura-te ca lumea e atat de vasta si de diversa, ca ce plictisitoare ar fi daca toti am fi ca tine...
Daca ar fi "lumea asta" vasta si diversa sub aspetul binelui, sigur ca m-as bucura.

Dar tot citind forumul asta imi dau seama ca vasta (mare e gradina lui Dumnezeu!) si diversa nu tocmai sub aspectele imbucuratoare.

Si ce sa mai zic, Doamne fereste sa mai fie cineva ca mine, unul e chiar prea de ajuns :)

P.S. Stiu ca acum e inutil sa o spun, dar poate ai sa cantaresti lucrurile astea "la rece" intr-o buna zi si ai sa iei in considerare si posibilitatea ca sunt niste lucruri de indreptat.
Reply With Quote
  #26  
Vechi 14.07.2011, 19:26:31
Hartford's Avatar
Hartford Hartford is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 27.11.2005
Locație: USA
Religia: Ortodox
Mesaje: 1.809
Implicit

Citat:
În prealabil postat de paprika Vezi mesajul
no ce rau te-ai aprins. imi venea sa-ti raspund doar atat: " da de ce te intereseaza pe tine toate astea?" dar m-am razgandit. insa nu voi incepe nici sa-ti raspund la tot ce ma intrebi despre viata mea ca apoi tu sa cauti contra-argumente si sa nu mai terminam in veci. eu nu intru in jocuri din astea.
dar pt ca sa nu crapi de curiozitate am sa-ti spun doua trei lucruri. da, " a trecut" la ortodoxie pt ca i s-a facut o slujba de mirungere inainte de a ne casatori. a spus de vreo 12 ori "ma lepad de religia catolica" pt ca nu vad cum putea face altfel. si aici vei sari ca ars, pai da daca s-a lepadat de ce mai tine obiceiurile sale catolice? pai uite ca le tine, ca daca nu spunea ca se leapada nu putea fi botezat ortodox si nu ne puteam casatori. dar esenta lui in forul sau interior ramane catolica si nu se poate schimba de pe o zi pe alta.
fiecare sa-si gaseasca un echilibru in cuplu si cu intelegere si ingaduinta se trece peste orice. slujba de lepadare cum ii zici tu este pt mine una simbolica, strict simbolica. sotul meu are o amintire frumoasa de la acea slujba, acolo a primit prima lui icoana ortodoxa si primele carticele de la preotul care l-a botezat.
copii cand vor veni (aici iar vei sari trei metri in sus, pai da, ca folosesti contraceptive, ca in alt thread ai spus asta.... pai da ca pt moment sunt studenta si imi cresti tu copilul daca il fac???) vor fi botezati ortodox. si catehizarea lor o vom face noi, vom merge la biserici catolice si ortodoxe si vom face voluntariat la "petites soeurs des pauvres", iar daca vor fi acceptati la catehizarea catolica, acolo ii vom inscrie, pt ca soacra mea preda religia intr-o bisericuta de peste 25 de ani. copilasii fac desene cu Maica Domnului si nu ii invata nimeni de ce catolicii si ortodocsii se cearta de o mie de ani pe prostii gen filioque. (ma uit cu jale cat de ridicoli puteti fii cate unii pe threadurile despre filioque si papalitate, umpleti sute de pagini cu cearta si argumente si va rupeti in demonstratii teologice...)
si ca sa inchei, lasa tu pe fiecare sa-si traiasca viata de familie cum considera si bucura-te ca lumea e atat de vasta si de diversa, ca ce plictisitoare ar fi daca toti am fi ca tine...
Poi nu am gresit eu cind scris "talmes balmes"
__________________
Rugaciunea care-i plansa
In a lacrimei parau,
Te sfinteste si te-nalta
Ca sa-l vezi pe Dumnezeu!
Reply With Quote
  #27  
Vechi 14.07.2011, 20:24:27
ovidiu b.
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Marinela Vezi mesajul
Buna ziua! Sunt ortodaxa si divortata. Prietenul meu este catolic si vrem sa ne cununam la ortodoxi. El nu vrea sa isi schimbe religia. Nici eu nu vreau sa o schimb pe a mea. In conditiile astea ( el sa ramana catolic) se poate face cununia ortodoxa?
Multumesc anticipat.

Marinelo, Marinelo

Iti doresc numai bine si sa iti fie bine...dar pentru ca iti doresc binele ma simt dator sa iti spun niste lucruri, desi poate nu sunt in masura (nu sunt mai presus cu nimic).

(Parintele Arsenie Boca):
"Unirea între bărbat și femeie (familia) trebuie să fie veșnică și nefățarnică."
"Iisus sfințește unirea trupească a bărbatului cu femeia, ridicand casatoria la inaltimea de mare Taina - in Hristos si in Biserica."
"Iisus vede in casatorie, mai inainte de orice (duhovnicește vorbind), împreunarea a două trupuri. De data aceasta întărește spusa Vechii Legi „nu mai sunt două trupuri ci un singur trup”. Mirele și mireasa fac un singur trup, cu neputință de despărțit. Acel bărbat nu va avea altă femeie; femeia aceea nu va cunoaște alt bărbat, până nu i-a despărțit moartea. Împerecherea bărbatului cu femeia, când nu-i ușurarea une luxurii vagaboande, ori a unei prostituări furișe, când e întâlnirea și oferta a două feciorii sănătoase, când e precedată de o alegerea nesilită, de o patimă curată , de-o învoială știută de lume și consfințită, capătă caracter aproape mistic, pe care nimeni nu nu-l mai poate înlătura. Alegerea e fără schimbare, patima (pasiunea) curată e consfințită , învoiala e veșnică. În cele două trupuri ce se strâng în dorință sunt două suflete ce se regăsesc în iubire. Cele două trupuri se schimbă într-un singur trup , cele două suflete într-un singur suflet.
Cei doi și-au amestecat sângele; dar din această contopire se naște o faptură nouă, plămădită din viața lor: întruchiparea vădită a contopirii lor. Iubirea-i face asemenea lui Dumnezeu: făurari ai mereu reînoitei și miraculoasei faceri.
Dar această trupească și rituală vanitate, cea mai desăvârșită dintre nedesăvârșitele înjghebări omenești (nunta creștină), nu trebuie să fie tulburată ori întreruptă niciodată. Adulterul o strică; divorțul o curmă. Adulterul este traducerea (trădarea) vicleană a unității, divorțul renegarea-i definitivă. Adulterul este un divorț sercret, întemeiat pe minciună și trădare; divorțul, urmat de o nouă căsătorie, e adulterul legiut.
"Cu divorțul nu scapi de greșlile făcute. Adesea ele te urmăresc în multe căsătorii sau în orice altă parte ai luat-o. Nu te scapă nici rugăciunile! Spovedania doar te pune în temă cu vinovățiile tale față de „hotarele legii” de la cununie, pe care le-ai călcat și-ți dă iertarea lui Dumnezeu pentru neștiință, dacă aceasta a fost, sau pentru neputiință, dacă aceasta este, și-ți dă puterea și răbdarea ispășirii, dacă te îndrepți ca și conviețuire."

Sper sa te ajute sfaturile parintelui. Desfrânarea între soți mă gandesc că iți este clară (dacă nu putem purta o discuție și pe tema aceasta). Să fii cu bagare de seama la aceste sfaturi.

Să fie de folos!

"Dacă aveți minte, bine e să luați aminte!"
Reply With Quote
  #28  
Vechi 14.07.2011, 21:06:27
lilisor lilisor is offline
Junior Member
 
Data înregistrării: 01.02.2010
Mesaje: 8
Implicit Nu Marilena,

pana nu-l faci sa vina in ortodoxie sa se boteze mai intai ca apoi sa va puteti cununa, nici sa nu te gandesti sa faceti in vreun fel nunta, parerea mea.
Reply With Quote
  #29  
Vechi 15.07.2011, 18:06:13
Bogdan27 Bogdan27 is offline
Banned
 
Data înregistrării: 15.07.2011
Mesaje: 1
Implicit parerea mea

te poti casatori. si catolicii si ortodocsii se trag de la Hristos. Crezi ca ei nu se mantuiesc? Eu zic ca numai un nebun poate sa spuna asa ceva. Cine isi iubeste aproapele si pe Hristos se mantuieste. Si atunci, ce te retine sa nu te casatoresti?
Eu am un respect pentru catolici. Organizarea lor deosebita, cantecul gregorian , sfinti deosebiti.
Acum 1000 de ani eram una si aceasi credinta. Si el il iubeste pe Hristos, cum si noi il iubim. Iubeste pe Domnul si nu te impiedica de lucruri lumesti.
Reply With Quote
  #30  
Vechi 15.07.2011, 18:29:41
AlinB AlinB is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 29.01.2007
Religia: Ortodox
Mesaje: 20.084
Implicit

Pai la atatea remarci bune si adevarate, mai lipseste recomandarea sa faca casatoria cu 1000 ani in urma..
Reply With Quote
Răspunde

Tags
nunta



Subiecte asemănătoare
Subiect Subiect început de Forum Răspunsuri Ultimele Postari
Numele Biserici Primare era Ortodox sau catolic ioan_strainul Despre Biserica Ortodoxa in general 27 18.02.2011 14:24:09
ce fel de catolic poate fi cel botezat ortodox MariaB Biserica Romano-Catolica 15 30.10.2010 16:55:32
DIFERENTELE dintre Biserica Ortodoxã si cea Romano-Catolicã de Pãrintele Cleopa RauL15 Biserica Romano-Catolica 84 14.04.2010 09:32:04
Casatoria intre ortodox si catolic ioanac27 Nunta 6 17.08.2009 14:07:52
Nunta ortodox rit nou cu ortodox rit vechi Lumi79 Nunta 2 05.01.2007 14:05:29