Forum Crestin Ortodox Crestin Ortodox
 
 


Du-te înapoi   Forum Crestin Ortodox > Tainele Ortodoxiei > Nunta
Răspunde
 
Thread Tools Moduri de afișare
  #11  
Vechi 27.05.2007, 19:09:25
Ioana_D Ioana_D is offline
Member
 
Data înregistrării: 24.05.2007
Mesaje: 62
Implicit

:)
Salut!
Si eu mi-am pus aceasta intrebare de multe ori si nu cred ca exista un raspuns exact...adica e usor sa stabilim ce vom face in anumita situatie, dar cand ajungem in situatia respectiva, lucrurile se schimba putin :) Asa si cu baiatul/fata ideal/a Dupa cum a mai zis cineva, e important sa iti stabilesti ce iti doresti de la baiatul/fata cu care o sa te casatoresti, insa nu stim noi ce planuri are Dumnezeu cu noi...au fost cazuri si cred ca multi dintre noi am intalnit, in care un baiat "smecher" s-a indragostit de o fata cuminte si a reusit s-o cucereasca desi nu era baiatul ideal pentru ea, dar in timp el s-a schimbat tocmai pentru dragostea ce o avea fata de ea...asta putea sa fie planul Lui Dumnezeu, modalitatea Lui de a-l aduce pe baiat la credinta ( cazul poate fi si invers, numai ca in general fetele sunt cele cuminti :) )...tocmai pentru ca nu prea mai sunt tineri cu adevarat crestini, Dumnezeu se foloseste de cei putini pentru a-i intoarce la credinta pe cei multi :) singura problema e ca cei crestini sa fie destul de bine infipti pe pozitie si sa nu cada ei in extrema cealalta :D pentru ca sunt si astfel de cazuri din pacate :(
Asa ca eu cred ca cel mai bine e sa ne rugam si sa ne lasa in voia Lui Dumnezeu caci El stie cel mai bine cand a sosit momentul potrivit sa ne gasim perechea...iar cand momentul va sosi, eu cred ca inima ne va spune, mai ales daca suntem in permanenta comunicare cu Dumnezeu prin rugaciune, prin post, prin impartasire cu Sfintele Taine ... eu cred ca Dumnezeu ne va arata intr-un fel sau altul daca e persoana potrivita sau nu, trebuie doar sa vedem semnele (uneori cercetam prea mult si nu vedem ca raspunsul e chiar langa noi...cum a patit bunicuta cu ochelarii :) ;) )
Reply With Quote
  #12  
Vechi 27.05.2007, 19:54:26
cristiboss56's Avatar
cristiboss56 cristiboss56 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 16.12.2006
Locație: Oricare ar fi vicisitudinile zilelor și anilor,oricare ar fi durata lor,vine ora răsplatei:BRĂTIANU
Religia: Ortodox
Mesaje: 32.376
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Ioana_D
:)
Salut!
Si eu mi-am pus aceasta intrebare de multe ori si nu cred ca exista un raspuns exact...adica e usor sa stabilim ce vom face in anumita situatie, dar cand ajungem in situatia respectiva, lucrurile se schimba putin :) Asa si cu baiatul/fata ideal/a Dupa cum a mai zis cineva, e important sa iti stabilesti ce iti doresti de la baiatul/fata cu care o sa te casatoresti, insa nu stim noi ce planuri are Dumnezeu cu noi...au fost cazuri si cred ca multi dintre noi am intalnit, in care un baiat "smecher" s-a indragostit de o fata cuminte si a reusit s-o cucereasca desi nu era baiatul ideal pentru ea, dar in timp el s-a schimbat tocmai pentru dragostea ce o avea fata de ea...asta putea sa fie planul Lui Dumnezeu, modalitatea Lui de a-l aduce pe baiat la credinta ( cazul poate fi si invers, numai ca in general fetele sunt cele cuminti :) )...tocmai pentru ca nu prea mai sunt tineri cu adevarat crestini, Dumnezeu se foloseste de cei putini pentru a-i intoarce la credinta pe cei multi :) singura problema e ca cei crestini sa fie destul de bine infipti pe pozitie si sa nu cada ei in extrema cealalta :D pentru ca sunt si astfel de cazuri din pacate :(
Asa ca eu cred ca cel mai bine e sa ne rugam si sa ne lasa in voia Lui Dumnezeu caci El stie cel mai bine cand a sosit momentul potrivit sa ne gasim perechea...iar cand momentul va sosi, eu cred ca inima ne va spune, mai ales daca suntem in permanenta comunicare cu Dumnezeu prin rugaciune, prin post, prin impartasire cu Sfintele Taine ... eu cred ca Dumnezeu ne va arata intr-un fel sau altul daca e persoana potrivita sau nu, trebuie doar sa vedem semnele (uneori cercetam prea mult si nu vedem ca raspunsul e chiar langa noi...cum a patit bunicuta cu ochelarii :) ;) )
Credinta,discernamint si cumpatare sint elementele poate cele mai importante itntr o viitoare relatie. Daca unul din elementele enumerate mai sus este ignorat se pot ajunge la situatii tragice. Dragostea se spune in general ca-i oarba,dar nu-i chiar asa, "orbenia" nu are ce cauta intr o relatie. De curind, ca exemplu, un tinar de 18 ani s-a sinucis din "dragoste" de profesoara lui de romana de 27 de ani, casatorita de altfel. Instinctul primar trebuie stapinit , altfel consecintele vor fi neplacute si imprevizibile. Un tinar sau tinara cu o educatie normala si dragoste adevarata-n DUMNEZEU , vor avea cu siguranta o casnicie normala si chiar fericita. Se mai spune, "spune-mi cu cine esti prieten (a) , ca sa spun cine esti "! .Perfect adevarat si cit se poate de real.
Reply With Quote
  #13  
Vechi 27.05.2007, 20:42:05
Ioana_D Ioana_D is offline
Member
 
Data înregistrării: 24.05.2007
Mesaje: 62
Implicit

Citat:
În prealabil postat de cristiboss56
Citat:
În prealabil postat de Ioana_D
:)
Salut!
Si eu mi-am pus aceasta intrebare de multe ori si nu cred ca exista un raspuns exact...adica e usor sa stabilim ce vom face in anumita situatie, dar cand ajungem in situatia respectiva, lucrurile se schimba putin :) Asa si cu baiatul/fata ideal/a Dupa cum a mai zis cineva, e important sa iti stabilesti ce iti doresti de la baiatul/fata cu care o sa te casatoresti, insa nu stim noi ce planuri are Dumnezeu cu noi...au fost cazuri si cred ca multi dintre noi am intalnit, in care un baiat "smecher" s-a indragostit de o fata cuminte si a reusit s-o cucereasca desi nu era baiatul ideal pentru ea, dar in timp el s-a schimbat tocmai pentru dragostea ce o avea fata de ea...asta putea sa fie planul Lui Dumnezeu, modalitatea Lui de a-l aduce pe baiat la credinta ( cazul poate fi si invers, numai ca in general fetele sunt cele cuminti :) )...tocmai pentru ca nu prea mai sunt tineri cu adevarat crestini, Dumnezeu se foloseste de cei putini pentru a-i intoarce la credinta pe cei multi :) singura problema e ca cei crestini sa fie destul de bine infipti pe pozitie si sa nu cada ei in extrema cealalta :D pentru ca sunt si astfel de cazuri din pacate :(
Asa ca eu cred ca cel mai bine e sa ne rugam si sa ne lasa in voia Lui Dumnezeu caci El stie cel mai bine cand a sosit momentul potrivit sa ne gasim perechea...iar cand momentul va sosi, eu cred ca inima ne va spune, mai ales daca suntem in permanenta comunicare cu Dumnezeu prin rugaciune, prin post, prin impartasire cu Sfintele Taine ... eu cred ca Dumnezeu ne va arata intr-un fel sau altul daca e persoana potrivita sau nu, trebuie doar sa vedem semnele (uneori cercetam prea mult si nu vedem ca raspunsul e chiar langa noi...cum a patit bunicuta cu ochelarii :) ;) )
Credinta,discernamint si cumpatare sint elementele poate cele mai importante itntr o viitoare relatie. Daca unul din elementele enumerate mai sus este ignorat se pot ajunge la situatii tragice. Dragostea se spune in general ca-i oarba,dar nu-i chiar asa, "orbenia" nu are ce cauta intr o relatie. De curind, ca exemplu, un tinar de 18 ani s-a sinucis din "dragoste" de profesoara lui de romana de 27 de ani, casatorita de altfel. Instinctul primar trebuie stapinit , altfel consecintele vor fi neplacute si imprevizibile. Un tinar sau tinara cu o educatie normala si dragoste adevarata-n DUMNEZEU , vor avea cu siguranta o casnicie normala si chiar fericita. Se mai spune, "spune-mi cu cine esti prieten (a) , ca sa spun cine esti "! .Perfect adevarat si cit se poate de real.
Sunt de acord cu ceea ce spui...in legatura cu examplul pe care l-ai dat, nu cred ca acel tanar simtea tocmai dragoste pentru profesoara, cel putin nu dragoste in sens crestinesc, mai degraba a fost o pasiune copilareasca pentru profesoara lui pe care o admira...pentru calitatile de profesoara poate si chiar pentru frumusetea ei ( am vazut si eu cazul si profesoara se poate spune ca era o femeie frumoasa ) ... la varsta asta tinerii sunt foarte vulnerabili si a fost de ajuns sa-i dea o frantura de speranta profesoara (Dumnezeu stie de ce i-a alimentat aceasta pasiune) si el si-a creat in minte o poveste de dragoste care personal nu sunt sigura ca acea profesoara i-o impartasea in acelasi fel ( asta oricum numai ea stie exact, sau poate nici ea)...oricum asta e o poveste trista care din pacate nu e singura, astfel de cazuri mai exista chiar daca noi nu auzim de ele, dar cred ca asta se intampla cu tinerii care nu Il au pe Dumnezeu in suflet asa cum ar tren=bui, pentru ca daca l-ar avea ar intelege adevaratul sens al sentimentului numit iubire si de exemplul tanarul ar fi respectat juramantul facut de profesoara fata de sotul ei si puterea Tainei Cununiei...nu cred ca tanarul s-a gandit la aceste lucruri, cu atat mai putin profesoara si parintii lui, care cred eu sunt mai vinovati decat acel tanar pentru ca ar fi trebuit sa aiba mai mult discernamant
Vroiam sa te intreb daca ai ceva de spus in legatura cu ceea ce am zis eu, pentru ca m-ai citat pe mine dar nu am inteles care e legatura intre ce am zis eu inainte si ce ai zis tu (imi cer scuze) :D
Reply With Quote
  #14  
Vechi 27.05.2007, 21:22:41
cristiboss56's Avatar
cristiboss56 cristiboss56 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 16.12.2006
Locație: Oricare ar fi vicisitudinile zilelor și anilor,oricare ar fi durata lor,vine ora răsplatei:BRĂTIANU
Religia: Ortodox
Mesaje: 32.376
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Ioana_D
Citat:
În prealabil postat de cristiboss56
Citat:
În prealabil postat de Ioana_D
:)
Salut!
Si eu mi-am pus aceasta intrebare de multe ori si nu cred ca exista un raspuns exact...adica e usor sa stabilim ce vom face in anumita situatie, dar cand ajungem in situatia respectiva, lucrurile se schimba putin :) Asa si cu baiatul/fata ideal/a Dupa cum a mai zis cineva, e important sa iti stabilesti ce iti doresti de la baiatul/fata cu care o sa te casatoresti, insa nu stim noi ce planuri are Dumnezeu cu noi...au fost cazuri si cred ca multi dintre noi am intalnit, in care un baiat "smecher" s-a indragostit de o fata cuminte si a reusit s-o cucereasca desi nu era baiatul ideal pentru ea, dar in timp el s-a schimbat tocmai pentru dragostea ce o avea fata de ea...asta putea sa fie planul Lui Dumnezeu, modalitatea Lui de a-l aduce pe baiat la credinta ( cazul poate fi si invers, numai ca in general fetele sunt cele cuminti :) )...tocmai pentru ca nu prea mai sunt tineri cu adevarat crestini, Dumnezeu se foloseste de cei putini pentru a-i intoarce la credinta pe cei multi :) singura problema e ca cei crestini sa fie destul de bine infipti pe pozitie si sa nu cada ei in extrema cealalta :D pentru ca sunt si astfel de cazuri din pacate :(
Asa ca eu cred ca cel mai bine e sa ne rugam si sa ne lasa in voia Lui Dumnezeu caci El stie cel mai bine cand a sosit momentul potrivit sa ne gasim perechea...iar cand momentul va sosi, eu cred ca inima ne va spune, mai ales daca suntem in permanenta comunicare cu Dumnezeu prin rugaciune, prin post, prin impartasire cu Sfintele Taine ... eu cred ca Dumnezeu ne va arata intr-un fel sau altul daca e persoana potrivita sau nu, trebuie doar sa vedem semnele (uneori cercetam prea mult si nu vedem ca raspunsul e chiar langa noi...cum a patit bunicuta cu ochelarii :) ;) )
Credinta,discernamint si cumpatare sint elementele poate cele mai importante itntr o viitoare relatie. Daca unul din elementele enumerate mai sus este ignorat se pot ajunge la situatii tragice. Dragostea se spune in general ca-i oarba,dar nu-i chiar asa, "orbenia" nu are ce cauta intr o relatie. De curind, ca exemplu, un tinar de 18 ani s-a sinucis din "dragoste" de profesoara lui de romana de 27 de ani, casatorita de altfel. Instinctul primar trebuie stapinit , altfel consecintele vor fi neplacute si imprevizibile. Un tinar sau tinara cu o educatie normala si dragoste adevarata-n DUMNEZEU , vor avea cu siguranta o casnicie normala si chiar fericita. Se mai spune, "spune-mi cu cine esti prieten (a) , ca sa spun cine esti "! .Perfect adevarat si cit se poate de real.
Sunt de acord cu ceea ce spui...in legatura cu examplul pe care l-ai dat, nu cred ca acel tanar simtea tocmai dragoste pentru profesoara, cel putin nu dragoste in sens crestinesc, mai degraba a fost o pasiune copilareasca pentru profesoara lui pe care o admira...pentru calitatile de profesoara poate si chiar pentru frumusetea ei ( am vazut si eu cazul si profesoara se poate spune ca era o femeie frumoasa ) ... la varsta asta tinerii sunt foarte vulnerabili si a fost de ajuns sa-i dea o frantura de speranta profesoara (Dumnezeu stie de ce i-a alimentat aceasta pasiune) si el si-a creat in minte o poveste de dragoste care personal nu sunt sigura ca acea profesoara i-o impartasea in acelasi fel ( asta oricum numai ea stie exact, sau poate nici ea)...oricum asta e o poveste trista care din pacate nu e singura, astfel de cazuri mai exista chiar daca noi nu auzim de ele, dar cred ca asta se intampla cu tinerii care nu Il au pe Dumnezeu in suflet asa cum ar tren=bui, pentru ca daca l-ar avea ar intelege adevaratul sens al sentimentului numit iubire si de exemplul tanarul ar fi respectat juramantul facut de profesoara fata de sotul ei si puterea Tainei Cununiei...nu cred ca tanarul s-a gandit la aceste lucruri, cu atat mai putin profesoara si parintii lui, care cred eu sunt mai vinovati decat acel tanar pentru ca ar fi trebuit sa aiba mai mult discernamant
Vroiam sa te intreb daca ai ceva de spus in legatura cu ceea ce am zis eu, pentru ca m-ai citat pe mine dar nu am inteles care e legatura intre ce am zis eu inainte si ce ai zis tu (imi cer scuze) :D
Ma refeream si la viitoarea relatie , care apare dintr-o dragoste citeodata putin gindita si care poate duce la un esec in casnicie. Nu exista ideal, fata sau baiat ideal . Raspunsul poate fi chiar linga persoana care cauta un partener sau partenera. Sint femei sau barbati care nu s-au casatorit si nu si-au intemeiat familie niciodata , asa find voia Lui Dumnezeu .Nu este nimic tragic in asta. Credinta adevarata in Bunul Dumnezeu va da roade cu siguranta. Unde nu exista credinta nu ne putem astepta la rod . Repet nu exista nici fata si nici baiat ideal ,intelegerea si dragostea curata intru credinta duc prin Tainele Lui Dumnezeu , la intemeierea cu siguranta, a unei familii implinite. Partenerul sau partenera nu trebuie cautate, vin de la sine respectind elementele pe care le-am mai mentionat.
Reply With Quote
  #15  
Vechi 27.05.2007, 21:58:43
Ioana_D Ioana_D is offline
Member
 
Data înregistrării: 24.05.2007
Mesaje: 62
Implicit

Citat:
În prealabil postat de cristiboss56

Ma refeream si la viitoarea relatie , care apare dintr-o dragoste citeodata putin gindita si care poate duce la un esec in casnicie. Nu exista ideal, fata sau baiat ideal . Raspunsul poate fi chiar linga persoana care cauta un partener sau partenera. Sint femei sau barbati care nu s-au casatorit si nu si-au intemeiat familie niciodata , asa find voia Lui Dumnezeu .Nu este nimic tragic in asta. Credinta adevarata in Bunul Dumnezeu va da roade cu siguranta. Unde nu exista credinta nu ne putem astepta la rod . Repet nu exista nici fata si nici baiat ideal ,intelegerea si dragostea curata intru credinta duc prin Tainele Lui Dumnezeu , la intemeierea cu siguranta, a unei familii implinite. Partenerul sau partenera nu trebuie cautate, vin de la sine respectind elementele pe care le-am mai mentionat.
:)
Da, acelasi lucru vroiam sa zic si eu prin exemplul dat...adica degeaba ne facem noi un ideal, poate Dumnezeu vrea altceva cu noi si atunci cel mai bine e sa ne lasam in voia Sa si sa avem credinta ca El ne va arata, dupa cum am mai spus, intr-un fel sau altul care e persoana potrivita, sau poate cum ziceai tu voia Domnului pentru noi e alta si nu o sa ajungem la casatorie, lucru care intr-adevar nu e o tragedie, desi vezi tu ca uneori lucrul acesta nu e privit cu ochi buni de catre lume, adica daca cineva nu se casatoreste e vazut ca ceva putin in neregula...bineinteles in cazul in care nu se casatoreste si nici nu are pe nimeni, pentru ca a avea pe cineva si chiar a locui cu persoana respectiva fara a fi casatoriti e o moda din pacate...sau mai este cazul in care parintii isi doresc sa-si vada copiii la casa lor, cu familie si nu inteleg hotararea copiilor de a nu urma aceasta cale sau poate nu e chiar alegerea lor, dar nu s-a ivit ocazia sa intalneasca pe cineva...mai este si asta o problema, am intalnit cazuri in care fetele(in special) sunt oarecum presate de familie sa sa casatoreasca pentru ca "au deja o varsta" si desi nu au intalnit persoana pe care sa simta ca o iubesc cu adevarat, incearca cu diversi si se poate ajunge la casnicii ratate...sunt multi factori care contribuie la alegera sotului/sotiei si nu intotdeauna cei decisivi sunt cei potriviti, trebuie sa fim foarte intariti in credinta noastra pentru a nu apleca urechile la ce zic ceilalti, chiar daca sunt parintii sau apropiatii nostri.
Oricum ,pentru un tanar care e in cautare nu numai de un partener de viata ci si de principii, si de ce nu in cautarea drumului in viata, poate fi de folos sa-si formeze macar o parere in legatura cu persoana pe care si-ar dori-o langa el/ea, nu ca standard dupa care sa aleaga ci ca orientare pentru ca in lumea asta sunt oameni si oameni, si sa fim realisti, viata nu e intotdeauna roz si oamenii mai pot fi si inselati, mai ales tinerii care nu au o prea mare experienta de viata.
Reply With Quote
  #16  
Vechi 27.05.2007, 23:11:31
calator calator is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 04.03.2007
Mesaje: 533
Implicit

credinta, discernamant si cumpatare.....parca ma trece un fior dar nu de placere :)
Reply With Quote
  #17  
Vechi 28.05.2007, 11:59:27
D.C. D.C. is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 23.05.2007
Mesaje: 133
Implicit

da greu de implinit dar nu imposibil. Desi trebuie sa recunosc ca viata am chelutit-o in pacate si faradelegi, desfrau, dar sotia mea prin rabdare si iubire m-a scapat. acum nu sunt cu nimic mai bun dar ma stradui sa nu mai repet ce am facut macar. Nunta este una din cele 7 taine!! Sa o respectam ca atare.
Reply With Quote
  #18  
Vechi 28.05.2007, 22:24:50
cristiboss56's Avatar
cristiboss56 cristiboss56 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 16.12.2006
Locație: Oricare ar fi vicisitudinile zilelor și anilor,oricare ar fi durata lor,vine ora răsplatei:BRĂTIANU
Religia: Ortodox
Mesaje: 32.376
Implicit

Citat:
În prealabil postat de calator
credinta, discernamant si cumpatare.....parca ma trece un fior dar nu de placere :)
Da ! Si ca sa revin cu exemplul pe care l-am dat mai sus, cu tinarul de 18 ani care s-a sinucis din "dragoste" pentru profesoara lui de romana ,in virsta de 27 de ani, casatorita. Pina la urma s-a descoperit ca respectiva profesoara, traia din plin cu elevul de 11 luni, cu consimtamintul parintilor baiatului. Lipsa discernamintului si in primul rind a credintei, fac jocul din plin al diavolului , a curselor lui mirsave.Doua familii distruse !
Reply With Quote
  #19  
Vechi 29.05.2007, 11:37:15
PISICUTA35 PISICUTA35 is offline
Member
 
Data înregistrării: 13.02.2007
Mesaje: 90
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Saurian
Si eu care credeam ca fete cuminti sunt rara avis:D. Din putina mea experienta de viata am descoperit ceva: sunt si baieti si fete cuminti. Dar fiecare crede ca e singura persoana mai credincioasa si ca nu va gasi pe cineva de sex opus care sa aiba aceleasi interese mantuitoare si de aici vine tragedia ( cel putin in cazul meu ). Iar cand Dumnezeu crede de cuviinta va aduce persoana iubita in calea celuilalt.
Unde poti gasi o asemenea persoana?
Ganditi-va concret, o fata cuminte cum poate intalni un baiat potrivit?



Reply With Quote
  #20  
Vechi 29.05.2007, 17:15:59
ionita ionita is offline
Member
 
Data înregistrării: 22.03.2007
Mesaje: 64
Implicit

iertati-ma ca intervin si eu, dar cred ca darca am deschide bine ochii si am observa persoana de langa noi, am fi extrem de surprinsi sa vedem cat de aproape este, dar ochii nostri erau inchisi.
spuneai unde poti gasi o asemenea persoana... pai ce e sigur e ca nu o vei gasi intr-o discoteca, sau in vreun bar.. eu, desi am doar 18 ani cred cu tarie ca Dumnezeu va avea grija ca la momentul potrivit sa intalnesc persoana potrivita.. dar stiti, depinde si de ceea ce cauti..nu??
sa vedem cum oare poate o fata cuminte sa intalneasca un baiat potrivit...cautand cu grija, si gandind de 1000 de ori inainte de a-i oferii mai mult decat se cade la momentul respectiv.. acest sfat il ofer tuturor fetelor ce isi cauta perechea..nu cautati cu ochii inchisi.. si mai ales cereti sfatu; unui duhovnic inainte de a face ceva.. :D :)
Reply With Quote
Răspunde



Subiecte asemănătoare
Subiect Subiect început de Forum Răspunsuri Ultimele Postari
Infertilitatea in cuplu si dorinta neimplinita de a avea copii sophia Nunta 227 26.01.2013 21:01:59
Copilas in cuplu mixt. toma_nec Generalitati 53 28.08.2008 17:34:59
Cum vede un cuplu lucrurile "duhovniceste" ? nicolae.lucian Nunta 6 22.12.2007 16:40:13
dragostea iuda Generalitati 3 20.09.2007 19:51:09
dragostea verona Biserica Ortodoxa in relatia cu alte confesiuni 127 23.11.2006 00:41:00