Forum Crestin Ortodox Crestin Ortodox
 
 


Du-te înapoi   Forum Crestin Ortodox > Generalitati > Generalitati
Răspunde
 
Thread Tools Moduri de afișare
  #1  
Vechi 11.02.2014, 17:54:08
ioana gabor ioana gabor is offline
Junior Member
 
Data înregistrării: 11.11.2013
Religia: Ortodox
Mesaje: 22
Implicit sfantul maslu

Doamne ajuta!
indraznesc si eu cu o intrebare.......
astazi a trebiut sa trec pe la medic,cred sca am asteptat vreo 2 ore,era si o batranica acolo....stateam ingandurata,imi era frica de rezultat.....in fine.....
si am intrat in vorba cu acea batranica,si i-am povestit necazul meu......
ai fost la sfantul maslu vreodata? nu zic!
mergea la aceeasi biserica unde merg si eu duminica,si in zilele de sarbatoare!
mi-a zis vino vineri dimineata,ca se face sfantul maslu in fiecare vineri!
spuneti-mi va rog,cum trebuie facut un acatist,ce se scrie in el!
va rog mult sa ma ajutati!
__________________
Miluieste-ma Dumnezeule!
Miluieste-ma Dumnezeule!
Miluieste-ma Dumnezeule,dupa mare mila Ta!
Reply With Quote
  #2  
Vechi 11.02.2014, 20:29:54
glykys's Avatar
glykys glykys is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 13.08.2009
Locație: Bucuresti
Religia: Ortodox
Mesaje: 5.703
Implicit

Se ia o foaie de hartie, se scrie ca titlu Sfantul Maslu si apoi se trec intr-io coloana numele persoanelor pe care vrei sa le pomenesti - numai vii.
Poti aduce si o sticla de ulei si putina faina, pentru a fi binecuvintate in timpul maslului.
"Prima conditie obligatorie a oricarei vindecari miraculoase în Biserica lui Hristos este credinta tare si statornica în harul si mila lui Dumnezeu. Fara acestea, Sfântul Maslu nu vindeca deplin.
Observam, de asemenea, ca Mântuitorul a întrebat pe cel ce si-a adus copilul bolnav ca sa fie vindecat: “Câta vreme este de când i-a iesit aceasta? Si tatal a raspuns: Din pruncie”. (Marcu 9, 21) Adica mai întâi Domnul l-a marturisit pe cel bolnav si apoi l-a vindecat, stiind ca o boala veche, sufleteasca sau trupeasca, mai greu se vindeca.
A doua conditie obligatorie pentru cel ce vine la Sfântul Maslu si doreste sa se vindece este ca mai întâi sa-si marturiseasca toate pacatele si sa le paraseasca, apoi sa ceara sanatate si iertare."

Uite aici mai multe amanunte: http://biserica.org/ro/viataduhovnic...oral/maslu.htm

Multa sanatate!
__________________
Pe noi inșine și unii pe alții și toată viața noastră lui Hristos Dumnezeu să o dăm.
Reply With Quote
  #3  
Vechi 11.02.2014, 20:59:13
ioana gabor ioana gabor is offline
Junior Member
 
Data înregistrării: 11.11.2013
Religia: Ortodox
Mesaje: 22
Implicit

multumesc mult de raspuns1cu ajutorul lui Dumnezeu,analizele au iesit bune......dar eu nu ma simt bine deloc!
o sa merg vineri la sfantul maslu,mai mult ca sa rog pe bunul Dumnezeu sa-mi apere sotul de orice boala grea,sa-l pazeasca si sa fie mereu langa el,sa-mi apere si sa-mi protejeze intreaga familie!
Fie dupa voia Domnului!
Dumnezeu sa va dea sanatate si pace sufleteasca la toti!
__________________
Miluieste-ma Dumnezeule!
Miluieste-ma Dumnezeule!
Miluieste-ma Dumnezeule,dupa mare mila Ta!
Reply With Quote
  #4  
Vechi 12.02.2014, 07:24:08
Demetrius Demetrius is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 02.04.2012
Mesaje: 2.974
Implicit

Citat:
În prealabil postat de glykys Vezi mesajul
Se ia o foaie de hartie, se scrie ca titlu Sfantul Maslu si apoi se trec intr-io coloana numele persoanelor pe care vrei sa le pomenesti - numai vii.
Poti aduce si o sticla de ulei si putina faina, pentru a fi binecuvintate in timpul maslului.
"Prima conditie obligatorie a oricarei vindecari miraculoase în Biserica lui Hristos este credinta tare si statornica în harul si mila lui Dumnezeu. Fara acestea, Sfântul Maslu nu vindeca deplin.
Observam, de asemenea, ca Mântuitorul a întrebat pe cel ce si-a adus copilul bolnav ca sa fie vindecat: “Câta vreme este de când i-a iesit aceasta? Si tatal a raspuns: Din pruncie”. (Marcu 9, 21) Adica mai întâi Domnul l-a marturisit pe cel bolnav si apoi l-a vindecat, stiind ca o boala veche, sufleteasca sau trupeasca, mai greu se vindeca.
A doua conditie obligatorie pentru cel ce vine la Sfântul Maslu si doreste sa se vindece este ca mai întâi sa-si marturiseasca toate pacatele si sa le paraseasca, apoi sa ceara sanatate si iertare."

Uite aici mai multe amanunte: http://biserica.org/ro/viataduhovnic...oral/maslu.htm

Multa sanatate!
A treia(adaug eu) nu e condiție, ci recomandare ajutătoare, ca(dacă e posibil) făina și uleiul să fie preparate si servite în aceeași zi în care s-a oficiat Sf Maslu; neîndeplinirea acestei recomandări în mod sigur nu va afecta binecuvântarea.
__________________
Sublimă fărâmă a Sfintei Chemări,
Zvâcnită din Vrerea divină,
Mi-e sufletul vultur ce spintecă zări
Și sus, printre stele, se-nchină.(pr. Dumitru)
Reply With Quote
  #5  
Vechi 12.02.2014, 12:32:03
Leoaica's Avatar
Leoaica Leoaica is offline
Member
 
Data înregistrării: 03.07.2013
Locație: Romania
Religia: Ortodox
Mesaje: 40
Implicit

Poti sa mergi la orice biserica unde se face Sf. Maslu, inclusiv la o manastire. Important este "sa te tii", sa mergi cat de des poti si sa fii atenta la rugaciunile care se citesc. E o slujba foarte frumoasa.
In ceea ce priveste uleiul si faina..parerile sunt impartite. Nu este obligatoriu. Nu te gandi ca daca nu duci ulei si faina nu poti sa participi. Cel mai important este sa dai acatist.
Am vazut in biserici din alt oras ca pe masa se pun paini cu o luminare care sta aprinsa in timpul slujbei. La sfarsit se imparte piinea intre credinciosii prezenti.
Reply With Quote
  #6  
Vechi 13.02.2014, 06:52:20
Demetrius Demetrius is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 02.04.2012
Mesaje: 2.974
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Leoaica Vezi mesajul
Poti sa mergi la orice biserica unde se face Sf. Maslu, inclusiv la o manastire. Important este "sa te tii", sa mergi cat de des poti si sa fii atenta la rugaciunile care se citesc. E o slujba foarte frumoasa.
In ceea ce priveste uleiul si faina..parerile sunt impartite. Nu este obligatoriu. Nu te gandi ca daca nu duci ulei si faina nu poti sa participi. Cel mai important este sa dai acatist...
Ai dreptate.
__________________
Sublimă fărâmă a Sfintei Chemări,
Zvâcnită din Vrerea divină,
Mi-e sufletul vultur ce spintecă zări
Și sus, printre stele, se-nchină.(pr. Dumitru)
Reply With Quote
  #7  
Vechi 13.02.2014, 09:42:20
glykys's Avatar
glykys glykys is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 13.08.2009
Locație: Bucuresti
Religia: Ortodox
Mesaje: 5.703
Implicit

Da, dar si mai important este sa se spovedeasca in prealabil.
__________________
Pe noi inșine și unii pe alții și toată viața noastră lui Hristos Dumnezeu să o dăm.
Reply With Quote
  #8  
Vechi 13.02.2014, 12:55:54
zaharia_2009's Avatar
zaharia_2009 zaharia_2009 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 05.07.2009
Locație: Romania
Religia: Ortodox
Mesaje: 2.239
Implicit

Au fost mai multe fire de discutie, de-a lungul timpului, deschise pe acest subiect si ca atare este posibil ca multe informatii deja postate sa fie acum reluate. Asta nu insemneaza ca userii mai vechi pe forum sa se necajeasca.
Voi spune si eu citeva pareri legate strict de sora care a deschis threadul, poate se va folosi de vreo parere, cine stie !

Important este in primul si primul rind sa mergem la maslu. Fara nici o pregatire, la inceput. Conteaza sa fim prezenti, sa devenim parte la slujba respectiva, adica sa intram in comuniune. Sa fim una in traire cu preotii si cu enoriasii rivnitori.
In spatele indemnului babutei de a merge la maslu sta un adevar, o realitate absoluta, anume : la cite masluri sa mergem ca sa fim sanatosi si casa in buna paza si toti ai nostrii bine ? La 3 masluri, la 9, la 12 ? Sa mergem continuu sau mai putem si sari din ele, pina ce in total se fac 12 sau 700? Ce ne facem ca dimineata nu putem merge de fiecare data deoarece suntem la servici ? Deci, cam cum este cu maslul acesta ?
Si BOR raspunde : nu se merge nici la 3, nici la 12, nici la 365 si nici la un alt numar de dati. Ci, la biserica se merge continuu. Desigur, atunci cind sunt motive asazis "binecuvintate" si nu putem fi prezenti, nu este nici o problema. Dar noi ca si crestini traitori (mare atentie la dracii mascati in fel de fel de teologi intelectuali si care pe crestinii cu rivna multa si dorinta de sirguinta si corectitudine, una-doua ii si numesc "habotnici") trebuie si mai ales ne dorim, nu poate altfel sufletul nostru, sa fim prezenti la toate slujbele bisericii: la liturghie, la vecernia mica sau mare cu litie, la paraclise, la acatiste, la utrenie, la maslu, la parastase, etc, etc.
Asadar, indiferent cum se cheama slujba, nu mergem de un numar de ori, ci mergem continuu.

In al doilea rind, pot spune ca sora "ioana gabor" chiar spune tare corect, adica adevarat, intru totul adevarat, cind formuleaza "Fie dupa voia Domnului!" , ceea ce defapt insemneaza ca noi putem merge la mii de masluri, la mii de liturghii, sa fim prezenti continuu in biserica pina intr-atit incit si noaptea sa dormim acolo, dar daca Dumnezeu hotaraste ceva pt. noi, apai acel ceva se si va intimpla.
Nu insemneaza ca daca voi merge de acum la masluri, eu am sa crap de sanatate, sotul la fel, copii inca tot asa, o sa am belsug in casa din ce in ce mai mare si tot asa pina vom muri la virste matusalemice si putrezi de bogati si cu neam mare si renumit !
In nici un caz nu !
De aceea rugaciunea care intotdeauna este ascultata de Hriostos este cea care zice: Doamne, da-mi mie pacatosului ceea ce-mi este mie de folos si spre mintuire !" Si de acolo in colo stie Dumnezeu ce sa faca cu noi !
Adica sa nu cumva sa facem aceasta afirmatie asa(cea cu Fie dupa voia Domnului), din mindrie, de frumusetea formularii si sa mai si auda si altii ce cugetare aleasa avem noi ! Nu !
Ci in clipa in care am spus astfel, pai sa si fim convinsi ca Dumnezeu va face chiar numai cum voieste El.
Pai si atunci, ar insemna ca degeaba facem rugaciuni ca El tot cum vrea El face !?
Nu ! Nici asa nu este ! El stie dinainte ce ne este noua de folos si ce nu, ce ne duce la mintuire si ce nu, dar voieste ca noi sa fim rugatori ferventi pe linga El, sa tinem aproape de El mereu, sa traim toata viata bisericeasca asa cum este lasata de El tocmai pt. a nu ne raci, pt a nu deveni "caldicei" in credinta deoarece asa cum spune la Apocalipsa, pe cei caldicei ii va scuipa afara din gura Sa.
Desigur ca, uneori cererile noastre coincid cu vrerea Lui si se implinesc sau nu coincid dar din multa tevatura de rugaciune facuta, prin multa staruinta, fie personala, fie prin biserici si minastiri, pe la schimnici, etc face sa ni se implineasca in mod pedagogic cerea, adica sa ne bucuram de ea atunci imediat dar in timp sa constatam ca a avut mai mult efecte neplacute si ca defapt nu era ceea ce aveam noi nevoie.
Si unul din cele mai tari exemple de cerere implinita dar care defapt nu trebuia implinita, este cazul in care Mimi vorbeste cu Costel ca sa se marite. Dar mama lui Mimi nu este de acord cu Costel si atunci incepe si umbla prin biserici, prin minastiri, trimite pomelnice in Rusia, in Ukraina, la Sf. Mormint, in Athos, numai si numai ca Mimi sa se desparta de Costel. Si se despart si Mimi se marita cu Nicu, baiat pe pofta mamei. Si dupa 12 ani de casatorie, incet-incet, Nicu devine betiv si Mimi batuta regulat si data afara din casa cu copiii, si vai chin si vai amar pina la moarte. Dar oare atunci mama Mimiei este constienta de tot raul pe care ea cu "biserica" ei l-a facut ?
Si exemplele sunt necontenite .
Asa se face ca traind si vazind multe in biserica (dar trebuie sa fim mereu in biserica, in viata bisericii), ani si ani in sir, incet-incet, dobindim intelepciunea de a trai in Hristos, de a sti sa ne rugam, sa stim sa postim cu adevarat si mai ales sa tinem drumul drept ferindu-ne de ispite.
Dar toate acestea se invata cu un duhovnic bun, neaparat bun (ca si in cazul bolilor, cind ai nevoie neaparat de un medic f. bun !) si fiind intotdeauna in mijlocul bisericii, a vietii liturgice a bisericii .

Mai departe, incepind sa mergem la maslu, si avind preoti bine cunoscatori de tipic bisericesc (multi preoti fac sau tolereaza tot felul de prostii la slujbe: binecuvintarea piinilor, sfintirea apei, ungerea cu ulei a hainelor sau a pozelor, si cite si mai cite inventii ale mirenilor dar tolerate de preoti !) vom invata ca trebuie sa ducem putin ulei si mai ales ce vom face cu el apoi si de asemenea putina faina, si ce vom face cu ea pe urma.
Si asa incet-incet, incepind sa ne cautam un loc in biserica, in viata spirituala a bisericii (ca doar nu ma refer la faptul fizic, de a fi prezent in constructia numita biserica) vom deprinde tipicul si vom avea folosul duhovnicesc binecuvintat.
De asemenea, vom invata cum se leaga sfintele taine intre ele : spovedania, maslu, impartasania... si care le este rinduiala, periodicitatea, folosul, etc.

De vorbit este mult de vorbit, important este sa fim nelipsiti din viata bisericii chiar daca dupa un timp dracul va turba de furie si ne va arunca sila si dispretul oamenilor in fata cu fiecare ocazie: ce faci draga, chiar te-ai prostit ? pai ce, ai devenit habotnica, nu te mai dezlipesti de biserica? pai si eu stiu de Dumnezeu, ca nu sunt proasta, dar nu chiar asa ca tine ! tu nu iti dai seama ca ai luat-o razna ? Doamne fereste ! un pic mai cu masura !
Sa nu uitam, biserica nu este o institutie care se frecventeaza periodic, la nevoie, mai ales, ci ea este un mod de viata, de a trai. Nu este un liceu sau o facultate care sa dureze, 8-10-12-18 ani si apoi gata. Este un fel de viata, de a trai, si este ca atare pt tot restul vietii !
__________________
Credinta dreapta este medicamentul cel mare si cel dintii al mintuirii !- Sf. Maxim Marturisitorul .

Last edited by zaharia_2009; 13.02.2014 at 13:09:55.
Reply With Quote
  #9  
Vechi 13.02.2014, 13:55:21
adam000 adam000 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 13.09.2008
Religia: Ortodox
Mesaje: 719
Implicit

Pomelnicul pt Sf Maslu trebuie facut numai cu numele persoanelor vii care sint bolnave (sufleteste sau trupeste) si au nevoie de insanatosire (trupeasca sau sufleteasca).

Sf Maslu este una din Sfintele Taine ale bisericii asa cum sint Botezul, Hirotonia, Cununia, Sfanta Impartasanie, etc. Este o slujba cu farte multa putere.

Are temei scripturistic

Citat:
În prealabil postat de Epistola soborniceasca a Sfantului Apostol Iacob . Capitolul 5
14. Este vreunul bolnav intre voi? Sa cheme preotii Bisericii si sa se roage pentru el, ungandu-l cu untdelemn, in numele Domnului
15. Si rugaciunea credintei va mantui pe cel bolnav si Domnul il va ridica, si de va fi facut pacate se vor ierta lui.
Ce este important pentru persoana bolnava care participa la Sf Maslu:

- sa fie prezenta la slujba - astfel incat sa poata fi unsa cu untdelemn sfintit de catre preot si sa fie prezenta si in rugaciune (sa asculte rugaciunile slujbei sa vada cat de frumoase sint si sa invete din ele - rugaciunile sint o cateheza minunata).
- sa fie pomenita pe pomelnicul pe care il citeste preotul (numai persoanele vii)
- sa inteleaga ca acel ulei care se pune pe masa va fi SFINTIT de catre preot in timpul slujbei si are putere vindecatoare - il poate pune la mancare, se poate unge cu el in zonele bolnave sau pe frunte, dar sa aiba mare grija de el, ca este sfintit.

La sf Maslu poate participa bolnavul si daca nu este spovedit - tot are efect vindecator asupra omului.
__________________
Ca sub stapanirea Ta totdeauna fiind paziti, Tie slava sa inaltam, Tatalui si Fiului si Sfantului Duh, acum si pururea si in vecii vecilor
Amin.

Last edited by adam000; 13.02.2014 at 14:11:29.
Reply With Quote
  #10  
Vechi 13.02.2014, 14:08:14
Mosh-Neagu's Avatar
Mosh-Neagu Mosh-Neagu is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 20.04.2010
Religia: Ortodox
Mesaje: 1.457
Implicit

Multe si frumoase ai vorbit, frate Zaharia si se intelege ca din buna cuviinta si experienta indelungata, ne istorisesti. Insa povestea cu Costel, Nicu, Mimi si mama ei, e oleaca rupta de cele cele dumnezeiesti. Daca mama lu' Mimi mergea la babe si vrajitoare, atunci sa te ții incrucisare de ițe. Asa, nu putem sa punem pe seama dorintei bietei mame (care vrea ea ceva mai bun copilului ei), nenorocirea de dupa, pur si simplu fiindca acea dorinta a fost ingaduita chiar de Dumnezeu. Oare Costel ar fi dus-o intr-un palat de fildes si ar fi facut-o printesa? 12 ani... E-he-he... ia gandeste-te! Daca punem pe seama vointei femeii, acest necaz, ma tem ca lasam impresia ca de fapt ne asteptam demult la asta!... Cu "Costel"... cam cat ar fi durat? Un an, doi, trei - poate? Pai nu e bine-asa! Nu sunt adeptul "interventiei" si stiu cum e. Eu insumi am fost "Costel", iar mama lui "Mimi" a facut tot ce-a putut s-o marite pe fata cu "Nicu". Acum "Nicu" e preot, iar Mimi preoteasa, dupa ce "Costel" si "Mimi" au trait cea mai curata si sincera dragoste, de pe la 15-16 ani si pana la 25. Dumnezeu oranduieste cum stie El, iar daca se indupleca pana la urma si ne da ceea ce-I cerem, nu ne baga sula-n coaste cum ca voia Lui era de fapt alta! Nimeni nu-L constrange pe El in vreun fel. Daca ni se intampla totusi sa intram cu oistea-n gard, nu e din acea cauza, ci fiindca noi oricum suntem indaradnici, in orice conditii.
Cat despre Sfantul Maslu si rugaciunile aferente, probabil subiectul este inepuizabil. Multi vorbesc de pregatire prealabila... Vai de capu' nostru... Pai daca ar fi fost "pregatire" mai era nevoie de maslu? Lasa asta in voia lui Dumnezeu. Pacatos, nevrednic, necurat, du-te acolo, ca nu te baga nimeni in Sfantul Altar. Stai in genunchi si nu te gandi decat la sufletul tau si la ce se citeste. Prima oara o sa fie o invalmaseala ca nu prea ai inteles mare lucru. Apoi a doua oara parca ti se pare ca prinzi un capat firav... Pana sa te dumiresti... e nevoie de multe Sfinte Masluri, ca incarcatura era tare grea. Dar... abia dupa aceea incep alte necazuri, care nu prea mai sunt de despovarare, ci mai degraba de "slefuire". Reusesti, prin mila lui Dumnezeu sa gasesti "cararea" si te straduiesti sa mergi tot pe ea, dar amenintarile care te pasc in fiecare clipa, te cutremura si-ti taie rasuflarea. La un moment dat, simti cum esti ridicat pe brate in timp ce si dintr-o parte si din alta ti se striga: "Tot iti iau eu jugulara, intr-o zi!" sau "Tu ce crezi, ca o sa stai acolo, vesnic? Ai uitat ca-mi esti dator? Te fac eu pe tine, lasa!" Si tu nu poti sa strigi la ei "Imi luati boii de la bicicleta si praful de pe toba!", fiindca in urmatoarea clipa ai fi abandonat si lasat in mainile lor. Te aduni in tine si te rogi cu si mai multa smerenie: "Doamne, scapa-ma!"
Pe langa Sfanta Liturghie, care acum este departe, din cate inteleg, Sfantul Maslu ne apropie de Dumnezeu si ne ajuta sa ajungem acolo astfel incat sa punem la picioarele preotilor, bagajele incarcate de pacate, prin sfanta spovedanie si dezlegarile ce urmeaza. Mai tarziu... ar trebui sa lucreze smerenia... Ar trebui!
__________________
+++++++++++++++++++++++++++++++++++++++++++++++++

Iubirea de vrajmasi, nu e un sfat, este o porunca! (Parintele Arsenie Papacioc)
Reply With Quote
Răspunde

Thread Tools
Moduri de afișare