Forum Crestin Ortodox Crestin Ortodox
 
 


Du-te înapoi   Forum Crestin Ortodox > Generalitati > Generalitati
Răspunde
 
Thread Tools Moduri de afișare
  #101  
Vechi 15.11.2012, 23:43:18
antoniap
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Narcisa Vezi mesajul
deseori nu mi gasesc locul,am nevoie sa l gasesc pe Dumnezeu,sau cel putin asta cred.Am atatea intrebari si nu mi gasec raspunsurile in jurul meu.As vrea sa ma calugaresc sa mi pot gasi linistea sufleteasca.Nu sunt multumita deloc asa,imi simt viata pustie,chiar daca nu sunt singura ma simt singura cuc si intr o mie de oameni.Ce parere aveti ar fi bine sa ma calugaresc?
Afla ce presupune viata monahala, ca sa nu ai surprize. Viata monahala presupune sa te daruiesti unei vieti de ascultare, viata specifica ingerilor. Cerceteaza-te bine daca ai putea face asa ceva. Cauta linistea interioara in tine insati, sub povata unui duhovnic. Tot cu ajutorul duhovnicului trebuie sa te cercetezi daca esti pregatita pentru viata monahala sau nu.

Cerceteaza un pic mai multe manastiri si vezi unde ti-ar placea sa mergi. Ramai cateva zile sa vezi daca ai rezista la o manastire.

Cauta un duhovnic foarte bun sa te sfatuiasca. Roaga-te sa-ti arate Dumnezeu calea in viata. Dupa ce iei hotararea, in cunostinta de cauza, nu te mai uiti inapoi si cauti sa-ti sfintesti sufletul prin smerenie, curatie, ascultare, rugaciune, lupta cu ispitele ( care nu lipseste nici in manastire). Trebuie sa ai puterea de a-ti asuma smerenia. Trebuie, de asemenea, sa stii cat mai multe aspecte practice ale vietii duhovnicesti pe care sa le aplici in timp ce indeplinesti diferite ascultari.

Dumnezeu sa-ti ajute.
Reply With Quote
  #102  
Vechi 16.11.2012, 05:59:18
Demetrius Demetrius is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 02.04.2012
Mesaje: 2.993
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Narcisa Vezi mesajul
deseori nu mi gasesc locul,am nevoie sa l gasesc pe Dumnezeu,sau cel putin asta cred.Am atatea intrebari si nu mi gasec raspunsurile in jurul meu.As vrea sa ma calugaresc sa mi pot gasi linistea sufleteasca.Nu sunt multumita deloc asa,imi simt viata pustie,chiar daca nu sunt singura ma simt singura cuc si intr o mie de oameni.Ce parere aveti ar fi bine sa ma calugaresc?
S-ar parea ca tu vrei sa fii bagata in seama, sa fii inconjurata de atentie; orgoliul tau te zgandareste sa il multumesti si pe el.
Du-te si spune nelinistile tale lui Hristos(prin duhovnic); orgoliul te-a "pacalit" sa ni le spui noua pe net.



P.S. Cred ca nu esti pregatita de calugarie daca ai nevoie sa-L gasesti pe Dumnezeu(poate te-ai exprimat gresit).
Reply With Quote
  #103  
Vechi 16.11.2012, 07:56:34
mihaila_alin
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit narcisa

spune povestea toata,oare nu ti-ai facut cumva de lucru cu vrio secta ratacita de Hristos?.
in urma acestor practici apare acea stare de care ne povestesti tu.
Reply With Quote
  #104  
Vechi 16.11.2012, 10:40:19
zaharia_2009's Avatar
zaharia_2009 zaharia_2009 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 05.07.2009
Locație: Romania
Religia: Ortodox
Mesaje: 2.239
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Narcisa Vezi mesajul
deseori nu mi gasesc locul,am nevoie sa l gasesc pe Dumnezeu,sau cel putin asta cred.Am atatea intrebari si nu mi gasec raspunsurile in jurul meu.As vrea sa ma calugaresc sa mi pot gasi linistea sufleteasca.Nu sunt multumita deloc asa,imi simt viata pustie,chiar daca nu sunt singura ma simt singura cuc si intr o mie de oameni.Ce parere aveti ar fi bine sa ma calugaresc?
Cit de vechi este gindul acesta , ideea aceasta a ta ?
__________________
Credinta dreapta este medicamentul cel mare si cel dintii al mintuirii !- Sf. Maxim Marturisitorul .
Reply With Quote
  #105  
Vechi 16.11.2012, 10:52:35
Narcisa Narcisa is offline
Junior Member
 
Data înregistrării: 15.11.2012
Mesaje: 11
Implicit

pai de cativa ani as putea spune ca am aceata idee,si am doar 19 ani,era altfel,acum inteleg f bn dc e buna acea inocenta a copilariei cand pur si simplu crezi,e mult mai usor de crezut,pa masura ce cresti apar intrebarile fara raspuns care fac sa dispara credinta.
Reply With Quote
  #106  
Vechi 16.11.2012, 10:59:25
Narcisa Narcisa is offline
Junior Member
 
Data înregistrării: 15.11.2012
Mesaje: 11
Implicit

Citat:
În prealabil postat de mihaila_alin Vezi mesajul
spune povestea toata,oare nu ti-ai facut cumva de lucru cu vrio secta ratacita de Hristos?.
in urma acestor practici apare acea stare de care ne povestesti tu.
nu mi am facut de lucru cu nici o secta,dar e de ajuns poate si ce e in jurul meu,ma doare sa vad k nimeni nu se mai handeste la Dumnezeu,nici macar la lucruri bune,nu inteleg cum putem fi asa,nu ma consider eu credincioasa mai ales k ultima data knd m am spovedit am recunoscut k nu cred in Dumnezeu,mai bine spus nu stiu in ce sa cred,probabil de aici si dorinta mea de a ma calugari,preotul mi a spus sa-L caut eu pe Dumnezeu si asta incerc dar nu reusesc
Reply With Quote
  #107  
Vechi 16.11.2012, 11:04:14
Narcisa Narcisa is offline
Junior Member
 
Data înregistrării: 15.11.2012
Mesaje: 11
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Demetrius Vezi mesajul
S-ar parea ca tu vrei sa fii bagata in seama, sa fii inconjurata de atentie; orgoliul tau te zgandareste sa il multumesti si pe el.
Du-te si spune nelinistile tale lui Hristos(prin duhovnic); orgoliul te-a "pacalit" sa ni le spui noua pe net.



P.S. Cred ca nu esti pregatita de calugarie daca ai nevoie sa-L gasesti pe Dumnezeu(poate te-ai exprimat gresit).
nu vreau sa fiu bagata in seama voiam niste pareri dar vad ca tu doar atat ai inteles din ce am sp eu,si nu m am exprimat gresit deloc chiar am nevoie sa L gasesc pe Dumnezeu si mi se pare ca cel mai bun loc de a l gasi e chiar casa Domnului,am nevoie de un timp dedicat doar pt aL gasi
Reply With Quote
  #108  
Vechi 16.11.2012, 11:43:55
nutucutu nutucutu is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 07.08.2010
Religia: Catolic
Mesaje: 1.138
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Narcisa Vezi mesajul
nu vreau sa fiu bagata in seama voiam niste pareri dar vad ca tu doar atat ai inteles din ce am sp eu,si nu m am exprimat gresit deloc chiar am nevoie sa L gasesc pe Dumnezeu si mi se pare ca cel mai bun loc de a l gasi e chiar casa Domnului,am nevoie de un timp dedicat doar pt aL gasi
Eu cred ca atunci cand vrei sa devii medic, 14 ani avand, nu te duci direct sa te inscrii la Facultatea de Medicina. Asa cum cei care merg la Facultatea de Medicina cunosc deja anatomie, chimie etc, tot asa la manastire merg cei care L-au cunoscut deja pe Domnul nostru si doresc sa-I slujeasca si sa i se abandoneze Lui.
Daca nu L-ati gasit pe Domnul nostru in familie, scoala, biserica, strada etc, puteti sa fiti sigura ca nu-l veti gasi nici in manastire. Pentru ca e posibil sa va imaginati ca-L cautati pe Domnul, in realitate cautand o lume cu oameni buni, calzi etc. Acea lume perfecta nu o veti gasi nici in manastire, pentru ca si calugarii/calugaritele au imperfectiunile lor.

Pentru a-L gasi pe Domnul nostru incercati sa faceti lucrurile simple pe care Domnul nostru Isus Hristos ne-a invatat sa le facem: mergeti in fiecare duminica le biserica; apoi mai faceti ceva: incepeti sa tineti posturile. Apoi incepeti sa va spovediti mai des. Apoi sa va rugati mai mult. Si tot asa. Veti vedea ca respectand poruncile Domnului, Il veti cunoaste, intelege si intalni si pe Dumnezeu.
Reply With Quote
  #109  
Vechi 16.11.2012, 12:10:21
andrei13 andrei13 is offline
Junior Member
 
Data înregistrării: 03.02.2011
Mesaje: 2
Smile Doamne Ajuta !

Citat:
În prealabil postat de Narcisa Vezi mesajul
pai de cativa ani as putea spune ca am aceata idee,si am doar 19 ani,era altfel,acum inteleg f bn dc e buna acea inocenta a copilariei cand pur si simplu crezi,e mult mai usor de crezut,pa masura ce cresti apar intrebarile fara raspuns care fac sa dispara credinta.
Sa sti ca acest gand pe care al ai tu nu al are orisicine,uite ce spune un calugar de la lavra pecerska.
Cine vine la Manastire pentru a scapa de ispite mai mari ispite va avea
Cine vine la Manastire pentru a scapa de necazuri mai mari necazuri va avea
uite eu te sfatuiesc sa te duci la un awa parinte induhovnicit cum ar fi parintele ioan de la manastirea sihastria rarau,parintele ciprian de la sihastria...si sa zici aceasta rugaciune scurta in minte doamne Iisuse Hristoase vorbeste tu prin gura acestui parinte si dami raspunsu incotro sa o iau
te mai indemn sa nu mai deschizi asemenea topicuri si sa nu mai spui in viata ta ce vrei sa faci mai ales ca vrei sa mergi la manastire deoarece parintele Arsenie Boca zice foarte frumos asa Diavolul stie doar ce vorbesti nu si ce gandesti.
Maica domnului sa te lumineze !
Uite eu am varsta de 21 de ani si sunt din Bucuresti daca doresti poti merge cu mine la niste parinti foarte buni nu vreau sa-i nominalizez

Last edited by andrei13; 16.11.2012 at 12:13:38.
Reply With Quote
  #110  
Vechi 16.11.2012, 12:15:32
andrei13 andrei13 is offline
Junior Member
 
Data înregistrării: 03.02.2011
Mesaje: 2
Implicit

Citat:
În prealabil postat de nutucutu Vezi mesajul
Eu cred ca atunci cand vrei sa devii medic, 14 ani avand, nu te duci direct sa te inscrii la Facultatea de Medicina. Asa cum cei care merg la Facultatea de Medicina cunosc deja anatomie, chimie etc, tot asa la manastire merg cei care L-au cunoscut deja pe Domnul nostru si doresc sa-I slujeasca si sa i se abandoneze Lui.
Daca nu L-ati gasit pe Domnul nostru in familie, scoala, biserica, strada etc, puteti sa fiti sigura ca nu-l veti gasi nici in manastire. Pentru ca e posibil sa va imaginati ca-L cautati pe Domnul, in realitate cautand o lume cu oameni buni, calzi etc. Acea lume perfecta nu o veti gasi nici in manastire, pentru ca si calugarii/calugaritele au imperfectiunile lor.

Pentru a-L gasi pe Domnul nostru incercati sa faceti lucrurile simple pe care Domnul nostru Isus Hristos ne-a invatat sa le facem: mergeti in fiecare duminica le biserica; apoi mai faceti ceva: incepeti sa tineti posturile. Apoi incepeti sa va spovediti mai des. Apoi sa va rugati mai mult. Si tot asa. Veti vedea ca respectand poruncile Domnului, Il veti cunoaste, intelege si intalni si pe Dumnezeu.
Mai tu dute la catolici tai si lasa-ne in pace
Catolici sunt eretici,Ortodoxia este adevarata credinta neschimbata de 2000 de ani
Reply With Quote
Răspunde



Subiecte asemănătoare
Subiect Subiect început de Forum Răspunsuri Ultimele Postari
Care sunt fobiile voastre? Bast-et Intrebari utilizatori 69 27.03.2017 20:23:33
Care sunt sarbatorile imparatesti? sophia Sfanta Liturghie 8 21.04.2012 10:14:44
cati copii ati vrea in conditiile actuale ? Mirela0110 Generalitati 143 13.10.2011 15:28:56