Forum Crestin Ortodox Crestin Ortodox
 
 


Du-te înapoi   Forum Crestin Ortodox > Tainele Ortodoxiei > Nunta
Răspunde
 
Thread Tools Moduri de afișare
  #1  
Vechi 02.09.2009, 19:53:36
Mara2009 Mara2009 is offline
Junior Member
 
Data înregistrării: 01.09.2009
Mesaje: 11
Unhappy Simt cum stagnez

Am nevoie de ajutor..un acatist ..pentru a ma ajuta sa ma impac cu prietenul meu. Va spun ca el e ortodox dar nu e credincios si vad cum se macina dar nici vorba sa cedeze.Imi moare sufletul in fiecare zi.Am nevoie de ajutor..chiar am nevoie de un ajutor grabnic.
Reply With Quote
  #2  
Vechi 02.09.2009, 20:17:21
Anna Anna is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 06.04.2006
Religia: Ortodox
Mesaje: 909
Implicit

Mara, ti-am scris si pe celalalt topic deschis de tine. Tu ai vorbit cu el in ultima vreme? Cum sa va impacati daca nu vorbiti?
__________________
"Daca cineva mi-ar fi dovedit ca Hristos sta in afara adevarului, si daca in realitate adevarul ar sta in afara de Hristos,atunci as prefera sa fiu cu Hristos si nu cu adevarul" (Dostoievski)

"Daca Dumnezeu nu exista atunci totul este permis" (tot Dostoievski)
Reply With Quote
  #3  
Vechi 02.09.2009, 20:27:37
Mara2009 Mara2009 is offline
Junior Member
 
Data înregistrării: 01.09.2009
Mesaje: 11
Implicit

Anna sa ma ierti ca nu am inceput


Nu stiu, o fi si pentru ca el mi-a zis sa il las o perioada in pace ( acum 1 luna si jum ) si de atunci..mi-a mai dat el 2 mesaje..la care i-am raspuns si cam atat . Sfatul multora a fost sa tac si sa il las pe el sa faca pasul..

nu stiu daca e cel mai bun sfat ..de o sapt n-am avut nici un contact..nu telefon,nu internet.
Reply With Quote
  #4  
Vechi 02.09.2009, 20:42:07
zaharia_2009's Avatar
zaharia_2009 zaharia_2009 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 05.07.2009
Locație: Romania
Religia: Ortodox
Mesaje: 2.239
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Mara2009 Vezi mesajul
Am nevoie de ajutor..un acatist ..pentru a ma ajuta sa ma impac cu prietenul meu. Va spun ca el e ortodox dar nu e credincios si vad cum se macina dar nici vorba sa cedeze.Imi moare sufletul in fiecare zi.Am nevoie de ajutor..chiar am nevoie de un ajutor grabnic.
Mara,tu faci parte dintre secretosii strasnici ai forumului : nu spui nimic despre cam ce virsta ai avea. Insa pari oricum f. tinara, dupa comportament.
Eu nu am sa-ti dau un sfat tehnic(pa care sa-l aplici si sa iti rezolvi problema)tocmai pt. ca asa ceva nimeni nu poate sa-ti dea, dar am sa-ti spun cite ceva ce vad la tine:
- cum este acela un ortodox daca nu este credincios ? pai ortodox tocmai asta inseamna : drept credincios. Vezi cu cine te-ai imprietenit , cu unul care il desconsidera pe Hristos. De la un asemenea astepti tu un comportament cuminte. Pai cine nu are frica si rusinea lui D.zeu nu sti ce este ?
- ,,imi moare sufletul in fiecare zi" pt. un neortodox ? pt. acesta faci tu acest sacrificiu? Asta pe de-o parte pt. ca pe de alta sti ce spune Hristos :,,... nu este pacat ce intra in gura ci ce iese din gura pt. ca asta vine din prisosul sufletului " Daca tu cu gura ta spui ca iti moare sufletul sa sti ca asta nu este o metafora si nu esti departe de adevar !
Ajutorul il gasesti la Hristos si la duhovnicul tau pt. o problema asa de grea si nu pe un topic ! Deci fugi de graba la un duhovnic bun si nu mai zabovi caci spune proor. David in Psaltire:,, vai de cel ce se increde in oameni" !
Dumnezeu sa te binecuvinteze si sa-ti odihneasca sufletul de durere !
Reply With Quote
  #5  
Vechi 02.09.2009, 20:50:01
Mara2009 Mara2009 is offline
Junior Member
 
Data înregistrării: 01.09.2009
Mesaje: 11
Implicit

multumesc :)
Reply With Quote
  #6  
Vechi 02.09.2009, 21:56:20
zaharia_2009's Avatar
zaharia_2009 zaharia_2009 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 05.07.2009
Locație: Romania
Religia: Ortodox
Mesaje: 2.239
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Mara2009 Vezi mesajul
multumesc :)

Chiar daca esti tinara ,eu iti multumesc pt. ca esti politicoasa... si sa sti ca asta este o virtute nepracticata de multi.
Sa nu desnadajduiesti , dar sa te feresti de pacate !
O seara cu pace !
Reply With Quote
  #7  
Vechi 02.09.2009, 22:25:44
glykys's Avatar
glykys glykys is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 13.08.2009
Locație: Bucuresti
Religia: Ortodox
Mesaje: 5.703
Implicit

Mult curaj! Si eu am trecut prin asta! Daca vrea Dumnezeu sa ramaneti impreuna, veti ramane.Daca nu, poate ca nu era persoana potrivita. Stiu ca este greu de acceptat, dar trebuie sa te linistesti si sa ai incredere in Dumnezeu! Stiu cum e sa iubesti un ortodox neortodox, este teribil de greu, insa Dumnezeu are grija de toate. Iti dau un link, poate vei gasi niste solutii si niste rugaciuni pentru problema ta - http://www.danionvasile.ro/cartea-nuntii.php
Reply With Quote
  #8  
Vechi 03.09.2009, 09:23:05
ella87ella ella87ella is offline
Member
 
Data înregistrării: 10.12.2008
Locație: Cluj-Napoca
Religia: Ortodox
Mesaje: 80
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Mara2009 Vezi mesajul
Am nevoie de ajutor..un acatist ..pentru a ma ajuta sa ma impac cu prietenul meu. Va spun ca el e ortodox dar nu e credincios si vad cum se macina dar nici vorba sa cedeze.Imi moare sufletul in fiecare zi.Am nevoie de ajutor..chiar am nevoie de un ajutor grabnic.
Stii am citit o intamplare interesanta cred ca intr-una din cartile Prof.Daninon Vasile, intamplarea suna asa, fata s-a rugat la Maica Sfanta, a citit paraclisele, a tinut post si s-a impacat cu prietenul ei, dupa aceea fata a pacatuit din nou si a ramas insarcinata, el s-a despartit de ea, ea a avortat, iar sufletul ei greu s-a vindecat, cam asa suna intamplarea, in acea carte erau publicate scrisori de la tineri, iar Danion a descris aceasta intamplare.
Stii uneori e mai mare obisnuinta decat iubirea, e mai mare disperarea de a fi singur decat iubirea.........
Deci cum mai zicea cineva sa te feresti de pacat, chiar daca o sa te impaci cu el!
__________________
"Trebuie sa ne lepadam de omul cel vechi si sa ne imbracam cu cel nou!"
Reply With Quote
  #9  
Vechi 18.07.2011, 14:12:43
Sara I's Avatar
Sara I Sara I is offline
Member
 
Data înregistrării: 17.07.2011
Mesaje: 73
Implicit

Mara..

Eu zic sa-l lasi sa plece. Daca este randuit de Dumnezeu sa-ti fie barbat, va veni el la tine, si daca nu..n-a fost niciodata al tau...
Probabil ca numai gandul despartirii doare ingrozitor, pentru ca sufletul tau s-a legat de el...dar daca ar fi cu tine doar pentru ca tu ai facut tot ce-a stat in puterea ta, n-o sa stii niciodata ca a venit pentru ca te iubeste..sau pentru insistentele tale...si inima ta nu se va putea odihni in dragostea lui..si asta e robie...si robii nu sunt liberi..si nici fericiti
Isus Hristos poate sa faca pentru noi ceea ce noi nu putem, si ne poate elibera sufletul de poveri...de chinuri...de...obsesii de genul "nu pot trai fara"..ceva sau cineva..pentru ca El este Dumnezeu..si la Dumnezeu totul este cu putinta...
Dragostea intre barbat si femeie nu poate fi silita...in secunda in care apare o "silire"..o fortare..un abuz..dragostea...aceasta pasare mereu libera...care traieste doar in libertate...si-a luat zborul...si ramane in urma ei doar gust amar de cenusa...si doi oameni care pot fi impreuna..dar nu se vad cu adevarat unul pe altul...ci fiecare vede doar ce poate capata el de pe urma celuilalt..
Am auzit, cred ca la maica Siluana, ca adevarata dragoste lasa liber pe celalalt,dorindu-i binele mai presus de binele propriu... eventual il incredinteaza lui Dumnezeu in rugaciune...iar patima..sau dependenta...care e forma cazuta a dragostei...vrea sa lege pe celalalt de sine cu orice chip..
Sa-ti ajute Dumnezeu sa vezi care e calea buna pentru tine in relatia cu baiatul acesta...si sa-ti dea puterea sa o alegi.
__________________
"Mergeti pretutindeni, spunand tuturor ca Dumnezeu exista, si ca in Adevar, Dragoste El este. Si..daca trebuie..folositi si cuvinte"(Francisc de Assisi)
Reply With Quote
  #10  
Vechi 18.07.2011, 14:33:12
AlinB AlinB is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 29.01.2007
Religia: Ortodox
Mesaje: 20.084
Implicit

Te-ai gandit ca poate pasiunea asta rupta de realitate nu e sanatoasa?
Reply With Quote
Răspunde

Thread Tools
Moduri de afișare


Subiecte asemănătoare
Subiect Subiect început de Forum Răspunsuri Ultimele Postari
simt ca nu mai pot sa ma rog... onyx235 Generalitati 28 04.01.2013 19:56:07
Ma simt trista Ioana.M Generalitati 92 19.07.2011 02:21:03
Bunul simt eduardd Intrebari utilizatori 50 01.09.2010 07:58:18
Apel la bun simt ap2010 Generalitati 42 25.08.2010 13:20:28