Forum Crestin Ortodox Crestin Ortodox
 
 


Du-te înapoi   Forum Crestin Ortodox > Tainele Ortodoxiei > Nunta
Răspunde
 
Thread Tools Moduri de afișare
  #21  
Vechi 11.05.2010, 15:39:55
Scotianul
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit pt Maria 32

Domna/domnisoara

ref pct 1>nu toata lumea are sansa dvs de a alege unde sa lucreze.Unii sunt nevoiti sa mearga in cele mai indepartate colturi ale lumii.Cum sunt cei din Crucea Rosie.
ref pct2>foarte multi oameni nu sunt ca dvs.ce spuneti este optiunea dvs personala.altii au alte optiuni.fiecare isi va sustine punctul de vedere.Daca v-ati fi nascut in Asia poate acum aparati cauza budhismului.Dar v-ati nascut aici.Ma intreb de ce Cel de Sus ne lasa pe toti sa ne nastem in locuri atat de diferite in loc sa ne nastem toti in acelasi loc,cu aceiasi religie,etc.Daca as sti raspunsul>as sti cum gandeste Cel de Sus>sincer>nu stiu asta dar se pare ca in fiecare secunda se naste/moare un om undeva pe acest glob.Suntem foarte diferiti si de mult timp se intimpla asta.
ref pct3>faceti un sondaj,in viata reala,despre acest aspect>la cat timp 2 tineri in ziua de azi verifica religia celuilalt.Ce spuneti dvs nu spun ca este rau dar nu este de aplicabilitate generala.Este optiunea dvs personala.nu spun ca nu este corecta dar nu toata lumea procedeaza asa.
ref pct4>cunosc familii mixte.oamenii sunt linistiti,la locul lor,copii sanatosi,o viata discreta si normala.Este ceva in neregula cu ei?Din ce vad eu>nu.Daca ei au consimtit asa>pot eu sa-i judec in locul Celui de Sus?Oare stiu eu cum vor fi ei judecati de Cel de Sus?Unii au renuntat
ref pct5>treaba lu Romeo&Julieta este ca multi oamenii,cand iubesc,trec aproape peste orice.Si asta de o istorie intreaga.Ba unii au renuntat si la viata pentru asta.Nu am brevetat eu asta.Natura umana este deseori greu de inteles.Vor arde in Iad pt asta?Ar fi ciudat.Sa ajungi in iad pt ca ai iubit fara sa tii cont de nimic..chiar si la nivel lumesc.Este o parere personala>nu un adevar general valabil.
ref pct6>sa stiti ca va inteleg pozitia in ciuda aparentelor.Daca dvs simtiti ca asta este bine>eu nu doresc sa va schimb parerea.Sunt multi care vor fi de acord cu dvs.Suntem altii care nu vom fi de acord cu dvs.Toti vom fi judecati asa ca fiecare sa faca cum crede si la final va afla daca a procedat corect sau nu.

Nu va condamn doamna.Va rog,cu respect,sa luati act de faptul ca multi oameni procedeaza diferit.Atat si nimic mai mult.In rest voi spune precum Platon>,,He who love touches walks not in darkness".Va spune asta in calitate de sot si tata.Nu spune ce fel de familie.Nu are importanta.

Cel de Sus sa fie alaturi de dvs
Reply With Quote
  #22  
Vechi 11.05.2010, 16:01:35
Rodica50's Avatar
Rodica50 Rodica50 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 03.05.2010
Religia: Ortodox
Mesaje: 1.855
Implicit

Cunosc o situatie in care ea este catolica , sotul ortodox si se inteleg foarte bine....casatorie mixta. E greu cand apar copiii... trebuie discutat cu preotul.
__________________
Cel ce crede, se teme; cel ce se teme, se smereste; cel ce se smereste, se îmblânzeste; cel blând, pazeste poruncile; cel ce pazeste poruncile se lumineaza; cel luminat se împartaseste de tainele Cuvântului dumnezeiesc. (Sfântul Maxim Marturisitorul)
Reply With Quote
  #23  
Vechi 11.05.2010, 16:18:49
maria32's Avatar
maria32 maria32 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 04.08.2009
Locație: Bucuresti
Religia: Ortodox
Mesaje: 1.113
Implicit

poate ca nu are relevanta in contextul acestui subiect discutat aici (acela al cununiilor mixte) dar vreau sa scriu/spun de ce m-am inscris eu pe acest forum de discutii.

Oare cati mai realizeaza atunci cand posteaza ca se afla pe un forum al unui site care se numeste Crestin Ortodox??????

Am intrat aici din dorinta de a ma afla alaturi de oameni care gandesc si simt asemenea mie.

Stiu ca este voie sa intre oricine si sa spuna orice si nu sunt eu in masura sa-i judec si nici sa-i condamn ca o fac, de aceea evit sa intru in discutii contradictorii caci intr-adevar, abia aceasta facand, mi-as nega si as neglija insasi propria-mi credinta ortodoxa.

@Sofia -adevarat este ca Mantuitorul a vorbit/iubit pe toata lumea chiar si pe samarinenaca (ca in ex. tau) caci EL pentru toti a venit. insa... oare Hristos s-a lasat influentat de iubirea fata de aproapele inspre a-si neglija scopul intruparii? sau a folosit aceasta iubire de noi oamenii prin a-si lua putere din ea pentru a-si putea duce la bun sfarsit misiunea pentru care s-a intrupat?

Sunt de acord ca multi din ziua de azi si din toate vremurile aleg alte cai si isi cauta scuze in iubire... in numele iubirii poti orice.. Da! Stiu aceasta!

Ca sa ma intelegeti mai bine am sa vorbesc dandu-ma spre exemplu (ca sa nu credeti ca vorbesc doar teoretic).

Am fost si mai sunt cea mai pacatoasa. Am si ucis in numele iubirii. Cred ca va imaginati la ce fel de crima ma refer. Am trait multa vreme departe de biserica si m-am autoamagit cu gandul ca daca exista iubire orice este scuzabil ca doar Dumnezeu vrea sa ne iubim unii pe altii.

Nu spun ca a iubi un catolic sau un om de alta credinta este un pacat, insa eu am ajuns sa ma intreb... oare chiar il iubesc cu adevarat pe acel om daca accept faptul ca el nu se va mantui? Cum il iubesc? Doar aici? pe aceasta lume? in aceasta "viata"? Pai eu pentru "viata" asta traiesc? NU!

Si nu vreau sa intru in polemica "cine nu este in ortodoxie nu se va mantui" caci acesta este un subiect inepuizabil..

e atat de usor sa dam slabiciunii firii noastre umane scuze, dar nu cred ca acest lucru devine mai bun daca ascundem slabiciunea sub denumirea de "iubire"...

caci nici un fel de iubire nu trebuie sa fie mai mare decat iubirea de Dumnezeu. De aceea ajung unii sa deznadajduiasca atunci cand nu-si intalnesc alesul/aleasa cu care sa se casatoreasca, nu reusesc sa aiba copiii atunci cand si-i doresc, nu au ce manca sau sunt bolnavi... caci nu privesc toate acestea ca fiind date de la Dumnezeu in viata lor cu un scop.. pt ca le e greu si nu inteleg striga "nu cred! Dumnezeu e bun! Dumnezeu este iubire!, deci cel care-mi da acestea nu e Dumnezeu!".

Ufff... sunt atat de multe de spus si uneori simt ca vorbesc degeaba si ca mai bine as face asa cum fac de multe ori, sa ma retrag in tacerea mea, in rugaciune si sa nu mai caut sa ma fac eu invatator al altora.

Dar pe de alta parte simt ca daca tac degeaba sunt pe lume. Simt ca daca nu marturisesc imi fac un pacat, caci stiu ca mai sunt si altii la fel ca mine care au nevoie sa afle/sa citeasca/ sa auda ca nu sunt singurii care gandesc asa.

Lupta e grea, e foarte grea si calea foarte ingusta. Si nu e loc de compromisuri. Mai ales cand ai gresit mult inainte de a realiza aceasta si vrei sa te indrepti.

Am pierdut gandul initial cu care am inceput postarea. De ce m-am inscris eu pe forum.
Ca sa ma intaresc in credinta. Ca sa gasesc sprijin la cei care imi impartasesc credinta.

Peste ce dau? Printre altele? Peste unii si altii care se declara ortodocsi, dar aleg sa "culeaga" numai ce e simplu si frumos si usor in ortodoxie... Da! Dumnezeu este iubire! Da, Dumnezeu e bun si vrea sa ne iubim unii pe altii pana la a renunta la noi insine pentru aceasta.

Dar nu pana la a renunta la EL! si pentru ce? pentru o iubire lumeasca?

M-am infierbantat (sa-mi fie cu iertare) pt ca ma doare sufletul sa vad ca din ce in ce mai putini oameni aleg calea cea usoara (cea a cautarii de scuze si de interpretari omenesti unei trairi care ar trebui sa nu aiba nimic de a face cu acestea lumesti). Credinta adevarata are ca scop mantuirea nu fericirea pe lumea aceasta.

Se discuta pe zeci de topicuri despre casatoriile mixte si se aduc exemple de casnicii mixte in care cei doi se inteleg bine, traiesc frumos si se intreaba retoric "care e problema?"

pai nu e dragii mei nici o problema.. atata vreme cat pt voi totul se rezuma la ce se vede aici, in aceasta "viata", in aceasta existenta vremelnica...

Nu avem aici cetate statatoare! Imi e f greu si mie sa accept, ma lupt sa simt asta cu sufletul, ma rog pentru a-mi da Bunul Dumnezeu taria de a putea simti asta in inima si de a nu ma mai agata atat de tare de cele lumesti.

Si vreti sa va mai spun ceva? atunci cand reusesc cat de cat s-o fac imi este din ce in ce mai usor sa trec peste durerile inerente ale trairii lumesti (moartea cuiva drag, al unui membru al familiei, etc). In schimb ma ingrozesc gandindu-ma la propria-mi moarte, caci stiu ca sunt depaaaaaaaarte de a-mi fi ispasit macar putin din pacate, si singura nadejde imi este in marea Sa mila. Caci ce nu e posibil la oameni la Dumnezeu este posibil.

Revin la o alta idee, aceea a vorbirii in cunostinta de cauza.
Am fost pe punctul de a ma indragosti de un baiat catolic. Insa atunci cand am aflat credinta lui nu am mai putut sa ma las in voia "indragostelii" oricat de tare ma tragea sufletul si firea pacatoasa catre el. Nu aveam ce sa-i reprosez in alta privinta si il iubesc si acum la fel cum iubesc toti oamenii. Sau macar incerc s-o fac. Insa, pt mine este mai important sufletul oamenilor si mantuirea lor si nu vreau sa pun asta in primejdie prin ceea ce fac.

Asta nu inseamna ca nu am facut-o.Eu vorbesc aici la modul teoretic pe care incerc sa-l transpun in practica, dar nu-mi iese mereu. Pt ca am o fire f f f f pacatoasa.

Alt exemplu. M-am indepartat chiar si de un baiat ortodox pe care il iubeam din cauza ca la el credinta se marginea la marturisirea in cuvinte, dar cand a fost pus in fata unei ispite (in care din pacate am cazut amandoi) a inceput sa-si gaseasca scuze (am facut-o din iubire... daca ne casatorim o sa ne ierte Dumnezeu!, nu e asa mare pacat daca o mai facem odata, etc.)

Da. Stiu ca e greu dar indraznesc sa sper ca nu e imposibil sa mai existe si tineri care sa-si traiasca si sa-si marturiseasca credinta si prin fapte si nu numai prin vorbe, chiar daca aceasta fapta ar fi aceea de a renunta la o traire frumoasa cum e cea a iubirii fata de un baiat/o fata. Cand ajungi sa-L iubesti pe Dumnezeu mai presus de aceasta nu mai pare greu, nu mai e renuntare, nu mai e imposibil.

Sa nu ma intelegeti gresit. Eu nu afirm ca eu am reusit. din pacate sunt departe de aceasta masura. Dar incerc...
__________________
Doamne Iisuse Hristoase Fiul lui Dumnezeu, miluieste-ma si mantuieste-ma pe mine pacatoasa

http://mamiprovocarea.wordpress.com

Last edited by maria32; 11.05.2010 at 16:30:03.
Reply With Quote
  #24  
Vechi 11.05.2010, 16:24:46
sophia sophia is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 25.06.2007
Religia: Ortodox
Mesaje: 3.593
Implicit

@Maria - pai tocami aici este greseala.
1. Credinta nu este numai chin si suferinta. Credinta este si iubire. Dumnezeu este si bun, nu trebuie numai frica de El.

2. Dar nu inteleg! De ce spui ca daca iubesti un om (de alta confesiune sau chiar ortodox) renunti la Dumnezeu, sau nu-l mai iubesti pe Dumnezeu?
Acolo unde este iubire, este si Dumnezeu! Nu stii asta?
__________________
A fi crestin = smerenie + iubire de aproape
Reply With Quote
  #25  
Vechi 11.05.2010, 16:30:15
Scotianul
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit pt Maria 32

Domna/domnisoara

In copilarie bunicul meu m-a educat sa nu contrazic la nesfarsit o doamna/domnisoara ci sa renunt eu primul.Va rog sa considerati acest post al meu drept un salut respectuos iar daca considerati ca subsemnatul,fiind pe un forum ORTODOX,v-a jignit credinta in orice mod>
sa-mi spuneti asta si va asigur ca ma retrag de pe acest forum imediat ca un semn al bunei mele credinte.
Va doresc o zi minunata in continuare.
Reply With Quote
  #26  
Vechi 11.05.2010, 16:37:12
maria32's Avatar
maria32 maria32 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 04.08.2009
Locație: Bucuresti
Religia: Ortodox
Mesaje: 1.113
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Scotianul Vezi mesajul
Nu va condamn doamna.Va rog,cu respect,sa luati act de faptul ca multi oameni procedeaza diferit.Atat si nimic mai mult.In rest voi spune precum Platon>,,He who love touches walks not in darkness".Va spune asta in calitate de sot si tata.Nu spune ce fel de familie.Nu are importanta.

Cel de Sus sa fie alaturi de dvs
Va multumesc pentru respectul aratat si pentru amabilitatea de a-mi explica punctul dvs de vedere si pentru intelepciunea de a intelege ca avem fiecare dreptul la o opinie.

Va doresc multa sanatate dvs si familiei si Domnul sa va binecuvanteze!

Insa, sa-mi fie iertat... nu prea inteleg de ce simtiti nevoia sa postati pe un forum al marturisitorilor crestini ortodocsi citate din Platon.................
__________________
Doamne Iisuse Hristoase Fiul lui Dumnezeu, miluieste-ma si mantuieste-ma pe mine pacatoasa

http://mamiprovocarea.wordpress.com
Reply With Quote
  #27  
Vechi 11.05.2010, 16:38:24
naomy naomy is offline
Junior Member
 
Data înregistrării: 01.02.2006
Religia: Ortodox
Mesaje: 5
Implicit

eu va multumesc tuturor pt sfaturile date.
Reply With Quote
  #28  
Vechi 11.05.2010, 16:44:09
casiana's Avatar
casiana casiana is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 15.03.2010
Religia: Ortodox
Mesaje: 177
Implicit

Citat:
În prealabil postat de voxdei55 Vezi mesajul
HABAR NU AVETI...Cu bani,orice preot te cununa si cu un musulman,totul e sa dai destul.Inseamna ca multi din cei de aici nu stiu nimic despre acest aspect constant al ortodoxiei noastre.Sant cununat mixt de 30 de ani,merg cu deosebita placere si la catolici si la noi la ortodocsi,pentru ca Hristos e unul,si pe Dumnezeu nu intereseaza fanteziile unora care isi spun crestini dar nu scapa ocazia de a-si da ghionturi pe la coaste.Asta in numele dragostei crestine...
Dar cine esti dumneata sa judeci preotii? si pe ce va bazati cand sustineti cu atata tarie ca pt bani orice preot te cununa...indiferent de religie...?

Sunt mai mult decat convinsa ca in Biserica Ortodoxa sunt foarte putine exemplele care sprijina aceasta afirmatie…asa ca va rog sa va abtineti sa mai generalizati fara temei aceasta declaratie.
__________________
Ma plangeam ca n-am bani pentru sandale, pana cand m-am intalnit cu un om fara picioare...
"Cred, Doamne! ajuta necredintei mele!"(Marcu, 9:24)
Reply With Quote
  #29  
Vechi 11.05.2010, 18:16:49
Scotianul
Guest
 
Mesaje: n/a
Question Nu stiam

Citat:
În prealabil postat de maria32 Vezi mesajul
Insa, sa-mi fie iertat... nu prea inteleg de ce simtiti nevoia sa postati pe un forum al marturisitorilor crestini ortodocsi citate din Platon.................
ca ortodoxi au o problema cu intelepciunea antica.Sau cu Platon.Va rog sa-mi indicati care dintre urmatorii ganditori ai Antichitatii sunt acceptati de ortodoxism.
http://classicpersuasion.org/pw/diogenes/
PS>vedeti ca pe acest site au citat/scris si altii despre Platon
http://www.crestinortodox.ro/cauta/Platon
Puneti-le si lor aceiasi intrebare.
Reply With Quote
  #30  
Vechi 11.05.2010, 18:21:37
forfota forfota is offline
Banned
 
Data înregistrării: 24.03.2010
Locație: Ardeal
Religia: Ortodox
Mesaje: 204
Implicit

Citat:
În prealabil postat de maria32 Vezi mesajul

Insa, sa-mi fie iertat... nu prea inteleg de ce simtiti nevoia sa postati pe un forum al marturisitorilor crestini ortodocsi citate din Platon.................
Ai fi surprinsa sa afli ca pe fresca exterioara de la Voronet apar Platon si Socrate cu aura de sfinti, precrestini, in sensul ca prin invatatura lor nu au adus pangarire fiintei umane.

Last edited by forfota; 11.05.2010 at 18:45:57.
Reply With Quote
Răspunde



Subiecte asemănătoare
Subiect Subiect început de Forum Răspunsuri Ultimele Postari
Recunoasteti persoana VladCat Generalitati 745 20.10.2016 17:32:52
Caut o persoana... Sanduu Generalitati 22 22.12.2011 15:16:28
casatoria cu o persoana nebotezata alecram Nunta 100 07.08.2011 03:36:10
Aceeasi religie sub alta forma? ap2010 Generalitati 16 06.09.2010 21:15:45
Nasi ... de alta religie! cdiasimi Nunta 51 09.02.2010 15:59:33