Forum Crestin Ortodox Crestin Ortodox
 
 


Du-te înapoi   Forum Crestin Ortodox > Viata monahala > Preotul
Răspunde
 
Thread Tools Moduri de afișare
  #1  
Vechi 19.04.2008, 01:32:17
parintele_ion parintele_ion is offline
Junior Member
 
Data înregistrării: 19.04.2008
Mesaje: 1
Implicit

As dori sa va intreb daca un pacat(precum sodomia,masturbarea sau desfranarea in oricare alt chip)se poate ierta si fara spovedanit din simpla rusine fata de prot si neavand posibilitatea sa merg la o manastire.va rog sa-mi scrieti pe adreasa mea de mail:catalinb_132007@yahoo.com
Reply With Quote
  #2  
Vechi 19.04.2008, 09:05:20
razvan_m
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

Nimic nu se poate ierta fara spovedani, frate.
Ca drept dovada, aminteste-ti ce s-a intamplat cu locuitorii anticelor orase Sodoma si Gomora, practicanti ai pacatelor de care pomemesti. Au fost rasi de pe suprafata pamantului impreuna cu orasele lor, doar Lot scapand din acea catastrofa, el fiind un bineplacut al Domnului.
Reply With Quote
  #3  
Vechi 19.04.2008, 09:05:51
razvan_m
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

spovedanie, nu "spovedani"
Reply With Quote
  #4  
Vechi 19.04.2008, 10:08:39
cristiboss56's Avatar
cristiboss56 cristiboss56 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 16.12.2006
Locație: Oricare ar fi vicisitudinile zilelor și anilor,oricare ar fi durata lor,vine ora răsplatei:BRĂTIANU
Religia: Ortodox
Mesaje: 32.376
Implicit

Citat:
În prealabil postat de parintele_ion
As dori sa va intreb daca un pacat(precum sodomia,masturbarea sau desfranarea in oricare alt chip)se poate ierta si fara spovedanit din simpla rusine fata de prot si neavand posibilitatea sa merg la o manastire.va rog sa-mi scrieti pe adreasa mea de mail:catalinb_132007@yahoo.com
Asa cum nu s-a stiut si nu s-a vrut a se fugi de patima , asa trebuie acceptata Sfanta Spovedanie pentru marturisirea pacatelor, de nu , vom fi vrednici de pedeapsa vesnica. Multi invoca rusinea, lipsa de timp sau mai stiu eu ce. Toate astea sunt tot pacate si ispite venite de la diavol ce-si doreste desavarsirea marsavei lucrari .
Reply With Quote
  #5  
Vechi 19.04.2008, 10:26:36
eea eea is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 17.11.2007
Locație: Botosani
Religia: Ortodox
Mesaje: 205
Implicit

rusinea asta fata de preot e de la diavol ca sa te impiedice sa te spovedesti; trebuie sa o invingi si sa mergi la un preot sa te spovedesti, nu neaparat la manastire, si sa nu iti fie teama ca dupa ce te vei spovedi te va privi altfel sau va spune cuiva ceva parintele, caci el este ,,doar un martor", tu de fapt ii spui lui Dumnezeu pacatul tau. iti doresc sa ai curaj si sa te spovedesti si ai sa vezi cat de linistit si impacat te vei simti dupa aceea.
Reply With Quote
  #6  
Vechi 19.04.2008, 13:07:59
NiCcoleta NiCcoleta is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 10.02.2006
Locație: Iasi
Religia: Ortodox
Mesaje: 287
Implicit

Citat:
În prealabil postat de parintele_ion
As dori sa va intreb daca un pacat(precum sodomia,masturbarea sau desfranarea in oricare alt chip)se poate ierta si fara spovedanit din simpla rusine fata de prot si neavand posibilitatea sa merg la o manastire.va rog sa-mi scrieti pe adreasa mea de mail:catalinb_132007@yahoo.com
Si mie imi era rusine sa spun unele pacate tot legate de desfranare dar dupa ce am citit din "Mantuirea pacatosilor" mi-am zis:Am sa-l marturisesc si am sa scap de el .De ce sa ma chinui si aici si-n vesnicie?

Daca totusi iti este prea prea prea prea rusine scrie-l pe o foita si arata-i-o parintelui tau duhovnic,sau macar spunei ca nu ai marturisit un pacat mare pentru ca iti este rusine.

Maica Domnului sa te ajute!Curaj....ca altfel rand dracii de noi........
Reply With Quote
  #7  
Vechi 19.04.2008, 13:42:26
7th_Brigade_TzHL 7th_Brigade_TzHL is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 20.03.2008
Mesaje: 478
Implicit

Solomon 28:13 Cel ce isi ascunde păcatele lui nu propăseste, iar [color=red]cel ce le mărturiseste si se lasă de ele va fi miluit.[/color]

1 Ioan 1
8. Dacă zicem că păcat nu avem, ne amăgim pe noi insine si adevărul nu este intru noi.
9. Dacă mărturisim păcatele noastre, [color=red]El este credincios si drept, ca să ne ierte[/color] păcatele si să ne curătească pe noi de [color=red]toată[/color] nedreptatea.

Reply With Quote
  #8  
Vechi 19.04.2008, 19:57:46
E_my E_my is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 02.10.2007
Religia: Ortodox
Mesaje: 193
Trimite un mesaj prin Yahoo pentru E_my
Implicit

In rugaciunile de dinainte de spovedanie pe care preotul le citeste, spune "Iisus este de fata iar eu sunt doar un martor pus sa marturiasesc in fata Lui greselile tale". [nu cred ca am pus bine ghilimelele, am spus citatul din memorie]

Deci sa nu iti fie rusine, lui Iisus ii spui pacatul tau, iar preotul a mai auzit pacate si mai mari..daca te ajuta acest argument .

Te vei simti enorm de mult mai bine daca vei avea curajul sa vorbesti despre asta : vei fi un erou si vei vedea ca nu a fost deloc atat de greu cum ai crezut. Te vei bucura mult, crede-ma,vei avea mai mult respect pentru tine daca vei avea curajul sa spui.

Sa te lumineze Dumnezeu sa marturisesti tot, pentru ca spovedania sa iti fie spre folos si nu spre osandire.

Cred ca te-ar ajuta sa citesti rugaciunile care se spun inainte de spovedanie, sau orice rugaciune

Doamne ajuta!
Reply With Quote
  #9  
Vechi 26.06.2008, 10:35:48
Ioan7 Ioan7 is offline
Junior Member
 
Data înregistrării: 26.06.2008
Mesaje: 14
Implicit

Razvane, tu inca il mai cauti pe Prometeu inlantuit de stanca? Ca eu am renuntat de mult sa cred in legenda Sodomei si Gomorei. Bafta!
Reply With Quote
  #10  
Vechi 26.06.2008, 11:19:09
vsovi vsovi is offline
Banned
 
Data înregistrării: 16.02.2007
Locație: har†>>>s'C'e'r
Religia: Ortodox
Mesaje: 3.993
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Ioan7
Razvane, tu inca il mai cauti pe Prometeu inlantuit de stanca? Ca eu am renuntat de mult sa cred in legenda Sodomei si Gomorei. Bafta!
ehe, nu a fost nici o legenda, shi doar Lot a scapat shi era gata sa scape shi sotzia lui daca nu ramanea cu sufletul la sodoma shi gomora... caci fiind cu sufletul la placerile de acolo s-a uitat inapoi shi s-a facut in stalp de sare, iar azi pe locul acela sunt ape sulfuroase shi sarate, caci din cer a cazut foc peste ei shi nimeni n-a scapat... legende sunt alea ale olimpului shi basme alea cu Nastratin Hogea, shi poveshti alea din Asia shi din cele 1001 de noptzi ca astea sunt minciuni ale duhurilor rele, care transforma pacatele in lucruri vrednice... sau ce era prometeu? daca nu un hotz bun, sau Zeus, un curvar shi violator intzelept shi puternic, sa ulise un aventurier dar ei ii urmareau pe troieni sa-i scufunde sau alte minciuni fabulizate in mod romantic ce transforma minciuna shi reutatea shi invidia shi ura shi razbunarea in fapte de onoare shi mandrie... sunt deshertaciuni...

dar reintorcandu-ne la Lot, poi dupa ce a scapat sarmanul de acolo de a trait intr-o peshtera impreuna cu ficele sale in singuratate, shi la un moment dat s-a imbatat, ai vazut ce le-a dat prin cap? cat de puternic a fost gandul lumesc al dorintzei de a avea urmashi trupeshti? probabil venit din Sodoma shi Gomora, incat acestea cand era Lot beat s-au impreunat cu el ca sa aiba urmashi prin ele... deci ai vazut ce pilda dureroasa, ca sarmanul Lot a scapat de Sodoma shi Gomora, shi din cauza unui pahar de vin in plus, s-a impreunat cu ficele sale facand un oribil incest... deci iata cata tragedie, a ieshit din Sodoma shi Gomora shi pentru un pahar de "tarie" care l-a ametzit a ajuns in iad in noptzile alea... 7x???:(:(
Reply With Quote
Răspunde



Subiecte asemănătoare
Subiect Subiect început de Forum Răspunsuri Ultimele Postari
Ajutor! zriyac Generalitati 18 16.10.2010 16:47:38
un mic ajutor evelon Rugaciuni 4 29.10.2008 16:06:45