Forum Crestin Ortodox Crestin Ortodox
 
 


Du-te înapoi   Forum Crestin Ortodox > Tainele Ortodoxiei > Nunta
Răspunde
 
Thread Tools Moduri de afișare
  #121  
Vechi 14.04.2009, 00:09:16
anna21 anna21 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 07.03.2009
Religia: Ortodox
Mesaje: 3.461
Implicit

Cristi, eu inteleg ca tu te gandesti la suferinta extrema a copiilor parasiti, abuzati, chinuiti...
Dar totusi pe acestt thread scriu oameni normali. Nici un om normal nu si-ar abandona sau neglija copilul!!!
Cum adica "Un copil nedorit într-o căsnicie, nu-i de dorit sub nici o formă"??!! Iubirea este o porunca! Cine nu are iubire pentru proprii copii nu este un crestin.

Gasisem undeva niste cuvinte cutremuratoare:
"Cand vom intelege, frati si surori, ca singurul lucru de dorit, singurul Rai este sa putem trai “Faca-se voia Ta, Doamne!“? Cand vom intelege ca ceea ce numim noi “VOIA MEA PROPRIE” ESTE IADUL?" (parintele Rafail Noica)
Reply With Quote
  #122  
Vechi 14.04.2009, 00:12:54
Anna Anna is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 06.04.2006
Religia: Ortodox
Mesaje: 909
Implicit

Dumnezeu preschimba si raul in bine. Nu cred ca Dumnezeu i-a pus pe oameni sa inventeze crucea si sa-i rastigneasca pe talhari pe ea. Dar S-a lasat rastignit pe ea si acum ne inchinam Crucii sfinte. Asa e si cu copilul zamislit din pacat. As zice "Ce Dumnezeu a creat omul sa nu dispretuiasca!"
Reply With Quote
  #123  
Vechi 14.04.2009, 02:06:57
Anca-Miha
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

Citat:
În prealabil postat de anna21 Vezi mesajul
Toate sufletele sunt de la Dumnezeu..
Ai dreptate, Anna. Si apoi ce vina are copilul? Eventual va ispasi greselile familiei, tot el, mielul nevinovat...
Reply With Quote
  #124  
Vechi 09.05.2009, 19:22:31
anna21 anna21 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 07.03.2009
Religia: Ortodox
Mesaje: 3.461
Implicit Informare - carte si concurs

O carte despre viata sexuala, informarea si responsabilizarea tineretului - poate fi descarcata de pe net.
http://www.scoalabrancoveneasca.ro/concurs.htm

Nu am citit-o inca, din cate observ este realizata in scop didactic.

scuze ca postez pe mai multe topicuri, dar nu am gasit topicul care trateaza doar viata sexuala crestina.
Reply With Quote
  #125  
Vechi 09.05.2009, 23:30:04
Traditie1 Traditie1 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 10.10.2008
Religia: Ortodox
Mesaje: 1.752
Implicit

Treaba cu copilul chinuit fiindca nu a fost dorit e o teorie falsa. În practica daca cineva nu vrea copii fie foloseste metode contraceptive fie nu face sex.

Cât despre prezervativ, ca si celelalte metode contraceptive e o nenoricire.

Daca familia respectiva are deja copii sau va avea, îi va imprima copilului spiritul rezultat din faptele parintilor, care vor fi mereu constienti ca l-au conceput atunci când au facut o pauza de la folosirea prezervativului.

Acesta e cazul cu majoritatea familiilor contemporane care între altele si din acest motiv sunt degenrate din multiple puncte de vedere.
Reply With Quote
  #126  
Vechi 01.06.2009, 16:58:19
kosmy022 kosmy022 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 11.02.2009
Locație: Romania, Timisoara
Religia: Ortodox
Mesaje: 120
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Traditie1 Vezi mesajul
Treaba cu copilul chinuit fiindca nu a fost dorit e o teorie falsa.
da, asa e. Cunosc cazuri de copii initial nedoriti , care apoi au fost iubiti de parinti f mult. Sau care le-au fost singurul sprijin si alinare la batranete.

Prezervativul este pacat, oricum am intoarce problema. Fiind pacat, afecteaza sufletul, insa afecteaza si trupul, mai ales la femeie. Pt corpul femeii e un mare risc orice metoda de contraceptie. Sunt efecte in sistemul nervos sau poate aparea infertilitate definitiva.

Sunt unii care isi doresc copii si nu-i au, sunt unii la care sotia ramane insarcinata oricand doreste. Eu cred ca tuturor ne da Dumnezeu numai cat si ce putem duce, nimic mai mult.
Reply With Quote
  #127  
Vechi 01.06.2009, 17:25:08
Anna Anna is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 06.04.2006
Religia: Ortodox
Mesaje: 909
Implicit

Eu cunosc un caz de copil nedorit. Nu l-au dorit parintii, dar s-a nascut si mi-a spus ca intotdeauna a stiut ca nu l-au dorit. Credeti ca un copil nu simte asa ceva? Un astfel de copil creste crezand ca este o greseala, si se comporta ca atare. Se uraste pe sine si crede ca nu trebuia sa existe...
__________________
"Daca cineva mi-ar fi dovedit ca Hristos sta in afara adevarului, si daca in realitate adevarul ar sta in afara de Hristos,atunci as prefera sa fiu cu Hristos si nu cu adevarul" (Dostoievski)

"Daca Dumnezeu nu exista atunci totul este permis" (tot Dostoievski)
Reply With Quote
  #128  
Vechi 01.06.2009, 17:31:00
Anna Anna is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 06.04.2006
Religia: Ortodox
Mesaje: 909
Implicit

Citat:
În prealabil postat de kosmy022 Vezi mesajul
da, asa e. Cunosc cazuri de copii initial nedoriti , care apoi au fost iubiti de parinti f mult. Sau care le-au fost singurul sprijin si alinare la batranete.

Prezervativul este pacat, oricum am intoarce problema. Fiind pacat, afecteaza sufletul, insa afecteaza si trupul, mai ales la femeie. Pt corpul femeii e un mare risc orice metoda de contraceptie. Sunt efecte in sistemul nervos sau poate aparea infertilitate definitiva.

Sunt unii care isi doresc copii si nu-i au, sunt unii la care sotia ramane insarcinata oricand doreste. Eu cred ca tuturor ne da Dumnezeu numai cat si ce putem duce, nimic mai mult.
Eu cunosc un caz de copil nedorit. Nu l-au dorit parintii, dar totusi s-a nascut, si mi-a spus ca intotdeauna a stiut ca nu l-au dorit desi nu i-au spus-o. A aflat abia mai tarziu in viata ca l-au conceput din greseala. Credeti ca un copil nu simte asa ceva? Si un astfel de copil creste crezand ca este o greseala si se comporta ca atare. Se uraste pe sine si crede ca nu trebuia sa existe, isi uraste propria existenta, pentru ca acesta e mesajul ce i-a fost transmis cand s-a nascut. Singur Domnul poate vindeca un astfel de suflet.
__________________
"Daca cineva mi-ar fi dovedit ca Hristos sta in afara adevarului, si daca in realitate adevarul ar sta in afara de Hristos,atunci as prefera sa fiu cu Hristos si nu cu adevarul" (Dostoievski)

"Daca Dumnezeu nu exista atunci totul este permis" (tot Dostoievski)
Reply With Quote
  #129  
Vechi 02.06.2009, 15:58:55
kosmy022 kosmy022 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 11.02.2009
Locație: Romania, Timisoara
Religia: Ortodox
Mesaje: 120
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Anna Vezi mesajul
Eu cunosc un caz de copil nedorit. Nu l-au dorit parintii, dar totusi s-a nascut, si mi-a spus ca intotdeauna a stiut ca nu l-au dorit desi nu i-au spus-o. A aflat abia mai tarziu in viata ca l-au conceput din greseala. Credeti ca un copil nu simte asa ceva? Si un astfel de copil creste crezand ca este o greseala si se comporta ca atare. Se uraste pe sine si crede ca nu trebuia sa existe, isi uraste propria existenta, pentru ca acesta e mesajul ce i-a fost transmis cand s-a nascut. Singur Domnul poate vindeca un astfel de suflet.
anna, nu se poate spune ca e o regula pana la urma...sunt cazuri si cazuri...
Reply With Quote
  #130  
Vechi 02.06.2009, 16:14:44
Fani71 Fani71 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 15.04.2009
Locație: Bruxelles
Religia: Ortodox
Mesaje: 4.711
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Anna Vezi mesajul
Eu cunosc un caz de copil nedorit. Nu l-au dorit parintii, dar totusi s-a nascut, si mi-a spus ca intotdeauna a stiut ca nu l-au dorit desi nu i-au spus-o. A aflat abia mai tarziu in viata ca l-au conceput din greseala. Credeti ca un copil nu simte asa ceva? Si un astfel de copil creste crezand ca este o greseala si se comporta ca atare. Se uraste pe sine si crede ca nu trebuia sa existe, isi uraste propria existenta, pentru ca acesta e mesajul ce i-a fost transmis cand s-a nascut. Singur Domnul poate vindeca un astfel de suflet.

Si eu am cunoscut familii cu copii nedoriti care sufereau din aceasta cauza. Facuti din datorie.
Sigur ca nu se poate face o regula. Dar ce incearca unii sa arate este ca este gresit si necrestin sa faci generalizari prea mari in acest domeniu. Ar trebui fiecare cuplu sa isi analizeze situatia, sa se roage, sa ceara sfat de la duhovnic.. si sa hotarasca in cunostinta de cauza. Nu sa faca copii asa, pt ca scrie la carte.
Reply With Quote
Răspunde



Subiecte asemănătoare
Subiect Subiect început de Forum Răspunsuri Ultimele Postari
este un pacat sa emigrezi? bmadalin Generalitati 308 28.09.2017 20:53:03
Incinerarea este un pacat? rainer_ligia Eutanasia 108 06.03.2013 20:01:52
Este pacat? nicusor3 Intrebari utilizatori 50 03.02.2013 21:50:31
Este iluzionismul pacat? Bunl Generalitati 2 05.09.2008 00:47:01