Forum Crestin Ortodox Crestin Ortodox
 
 


Du-te înapoi   Forum Crestin Ortodox > Generalitati > Generalitati
Subiect închis
 
Thread Tools Moduri de afișare
  #41  
Vechi 29.11.2010, 11:10:58
CarareaImparatiei's Avatar
CarareaImparatiei CarareaImparatiei is offline
Member
 
Data înregistrării: 01.09.2010
Locație: Bucuresti
Religia: Ortodox
Mesaje: 73
Implicit

Sf. Ioan Gură de Aur:

"[...]Vrei să vezi că Dumnezeu urăște slujirea cu timpane, cu alăută și cu alte instrumente muzicale?„ Depărtează de la Mine, zice Domnul, sunetul cântărilor tale; nu vreau să aud cântecul instrumentelor tale muzicale”. Dumnezeu spune: „Depărtează de la Mine”, și tu alergi ca să auzi trâmbițele?[...]"

Părintele Serafim Rose:

"[...]Exista doua abordari gresite ale vietii ce ne inconjoara, pe care multi le urmeaza astazi, gandindu-se ca, cumva, aceasta este ceea ce ar trebui sa faca crestinii ortodocsi. O abordare – cea mai des intalnita – este pur si simplu sa mergi in pas cu vremurile: sa te adaptezi la muzica rock, la obiceiurile si gusturile moderne, la intregul ritm al zgomotoasei noastre vieti moderne. Deseori parintii mai de moda veche vor avea putine legaturi cu aceasta viata si isi vor trai propriile vieti mai mult sau mai putin in izolare, dar vor zambi vazandu-si copiii urmand ultimelor mode nebunesti si gandindu-se ca este ceva inofensiv.

Aceasta cale este un dezastru total pentru viata crestina; este moartea sufletului. Unii mai pot duce o viata exterioara respectabila fara sa lupte impotriva duhului vremilor, dar launtric ei sunt morti sau muribunzi; si – cel mai trist lucru dintre toate – copiii lor vor plati pretul, prin diferite tulburari si boli psihice si spirituale, care devin din ce in ce mai obisnuite. Unul din membrii conducatori ai sectei sinucigase care a sfarsit-o atat de spectaculos acum patru ani in Jonestown era tanara fiica a unui preot ortodox grec; formatii rock sataniste precum KISS – „Kids in Satan's Service” („Copii in slujba lui Satan”) – sunt constituite din tineri rusi fosti ortodocsi; majoritatea membrilor templului satanei din San Francisco, potrivit unui studiu sociologic recent – sunt baieti ortodocsi. Acestea sunt numai cateva din cazurile cele mai izbitoare; cei mai multi dintre tinerii ortodocsi nu merg atat de departe – ei doar se amesteca cu lumea anti-crestina din jurul lor si inceteaza sa mai fie exemple ale vreunui fel de crestinatate pentru cei din jur.

Acest lucru este gresit. Crestinul trebuie sa fie diferit de lume, deasupra lumii nefiresti, anormale, de astazi, si acesta trebuie sa fie unul din lucrurile fundamentale pe care sa le stie ca o componenta a educatiei sale crestine. Altminteri nu are nici un sens sa ne numim crestini – cu atat mai putin crestini ortodocsi.[...]"

http://axa.info.ro/arhiva/anul-ii/ax...l-muzicii-rock
http://www.sfaturiortodoxe.ro/tainelemuzicii.htm
http://blog.pustniculdigital.info/articole/39/
__________________
"Nimic nu urăște Dumnezeu atât de mult ca mândria. De aceea de la început Dumnezeu a făcut totul, ca să dezrădăcineze din sufletul omului acest păcat. De aceea am ajuns muritori, înconjurați de scârbe si de dureri [...] Așa e mândria. Nu numai că nu adaugă nimic bun vieții noastre, dar ne ia și ceea ce avem. Smerenia, dimpotrivă: nu numai că nu ne ia și ceea ce avem, dar ne adaugă și ceea ce nu avem" (Sf. Ioan Gură de Aur)
  #42  
Vechi 29.11.2010, 11:32:01
gheorghie's Avatar
gheorghie gheorghie is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 27.07.2010
Locație: Basarabia/Cluj
Religia: Ortodox
Mesaje: 130
Thumbs up

@ CarareaImparatiei, foarte bun reply
  #43  
Vechi 29.11.2010, 11:53:46
Ioana-Andreea's Avatar
Ioana-Andreea Ioana-Andreea is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 01.11.2009
Locație: Ploiesti
Religia: Ortodox
Mesaje: 630
Trimite un mesaj prin Yahoo pentru Ioana-Andreea
Implicit

Problema este ca majoritatea cantecelor faimoase de azi au mesaje subliminale anti-crestine.Cautati pe youtube "numele unui cantec"+subliminals.
Daca cineva asculta si nu stie de aceste mesaje,nu are nimic.Dar daca afla de ele si,fiind credincios, tot asculta,cred ca e ca si cum ar deveni 'complice'.
__________________
"Viata nu este nimic altceva decat un sir de apropieri si departari de Dumnezeu" - Pr. Emilianos Simonopetritul
  #44  
Vechi 29.11.2010, 12:14:23
radu_trandafir's Avatar
radu_trandafir radu_trandafir is offline
Member
 
Data înregistrării: 20.05.2009
Locație: Suceava
Religia: Ortodox
Mesaje: 56
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Templier Knight Vezi mesajul
Poate sunt pe aici oameni care asculta rock,m as bucura .numai bine Astept pareri ,contra sau pro
Citat:
În prealabil postat de Templier Knight Vezi mesajul
Ramaneti cu preconceptiile voastre ,eu doar am incercat sa arat ca nu tot rockul e negativist , si ''galagios'' si ''satanist''.Oricum e genul meu preferat si nu as renunta la el .Numai bine
Pai, nu ziceai ca astepti si pareri contra? Sau pentru ce le astepti? Ca sa le iei in deradere? :)
Zici ca mesajele necrestine transmise de unele formatii sunt doar asa...de entertainment. Probabil ca asa e. Dar cu toate acestea, ti se pare un lucru in regula ca astfel de subiecte sa fie abdordate in orice fel de maniera, serioasa sau mai putin serioasa? Intreb asta ca pe un crestin.

Citat:
În prealabil postat de Templier Knight Vezi mesajul
O mai repet rockul si cele Sfinte nu trebui amestecate.
Pai cum sa nu se amestece? Nu suntem crestini de dimineata pana seara? Sau avem dubla personalitate? Nu cred ca ajungem in iad doar pentru ca ascultam rock, insa sa fim atenti cat de mult ne influenteaza acest lucru. Ce stare ne trasmite o sesiune de cateva ore in care ascultam muzica asta. Daca la jumatatea unei melodii hardcore suntem linistiti si pregatiti sa zicem o rugaciune, e minunat.

In final, totul depinde de nivelul duhovnicesc la care ne aflam (asta in limbaj teologic) - sau mai bine zis, cat de mult Il iubim pe Dumnezeu. Am auzit ca atunci cand Il iubim cat de cat, macar o fractiune din porunca: "Să iubești pe Domnul Dumnezeul tău din toată inima ta și din tot sufletul tău și din toată puterea ta și din tot cugetul tău", toate aceste lucruri ti se par niste prostii si pierderi de timp. Asa am auzit; eu nu stiu.

Numai bine! Doamne ajuta!
__________________
"Adânc pe adânc cheamă în glasul căderilor apelor Tale."
  #45  
Vechi 29.11.2010, 17:58:26
tigerAvalo9 tigerAvalo9 is offline
Banned
 
Data înregistrării: 28.03.2008
Locație: Galati
Religia: Ortodox
Mesaje: 2.448
Implicit

Citat:
În prealabil postat de tigerAvalo9 Vezi mesajul
Desigur ca nu se intampla nimic daca asculti rock,nu vei avea pedeapsa si suferinta doar pentru faptul ca asculti un gen de muzica.Asta nu e un motiv la Dumnezeu.Dumnezeu nu lucreaza asa.Dar aici depinde,daca versurile instiga la ceva,la ura,la violenta,daca te reprezinta aceste versuri poate ciudate,atunci devine o problema,poate psihica sau chiar si sufleteasca.Muzica e buna pentru oricine dar depind foarte mult versurile dupa parerea mea si modul in care alegi sa te comporti tu,ascultand muzica...
Daca esti credincios si dornic de aflarea mai multor lucruri crestin ortodoxe esti pe drumul cel bun prietene dar trebuie sa stii de ce sa te feresti si sa tii controlul,imediat ai putea cadea dar poate asa usor te vei ridica sau nu,depinde de om.
Felicitari pentru ca ai ales sa fii prezent pe forum si ca crezi in Iisus,un lucru rar in comportamentul si gandirea multor tineri din ziua de azi.

Sa completez.Si eu ascult rock..dar doar formatia Green Day care e mai blanda si in versuri si in muzica..
Ma bucur ca-ti place muzica bizantina despre Dumnezeu.Asta e un lucru bun.
  #46  
Vechi 29.11.2010, 18:05:34
Templier Knight's Avatar
Templier Knight Templier Knight is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 19.11.2010
Locație: Unknown
Religia: Ortodox
Mesaje: 262
Implicit Salut ,mersi ca ma sustii in vedere cu intrarea pe forum

Citat:
În prealabil postat de tigerAvalo9 Vezi mesajul
Sa completez.Si eu ascult rock..dar doar formatia Green Day care e mai blanda si in versuri si in muzica..
Ma bucur ca-ti place muzica bizantina despre Dumnezeu.Asta e un lucru bun.
Si eu ascult Greenday dar mai putin, canta mai mult punk . asculta melodia 21 guns , e super
__________________
"Daca Hristos n-a inviat, zadarnica este atunci propovaduirea noastra, zadarnica si credinta voastra" (I Corint. XV, 14)
  #47  
Vechi 29.11.2010, 19:00:18
Paduraru's Avatar
Paduraru Paduraru is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 16.11.2009
Locație: Munții Suhardului - Bucovina - România
Religia: Ortodox
Mesaje: 112
Implicit Templier Knight

Și eu am ascultat rock în adolescență; de la rock`n roll până la black metal.
În timp am învățat că trebuie să-l cern prin sita rațiunii. Da, îmi dădea acea stare de bine. Dar, când apăreau pasaje antihristice, deja nu mai era o stare de bine. Am și acum muzică rock în calculatorul de la serviciu, mai ascult uneori (Nightwish, Haggard). Însă am șters toate cântecele care făceau trimiteri antihristice. Apoi, nu-mi place modul de manifestare al fanaticilor rockeri la concerte, nici ținuta lor gen blugi rupți, plete zburlite, tatuaje, tricouri cu imagini satanice. Nu mai pomenesc faptul că semnul rockerilor (power flower) este satanist pentru că întruchipează o cruce cu capul în jos, cu brațele rupte și încadrată într-un cerc.

Nu sunt contra rock-ului, ci a unor manifestări de tip satanic care însoțesc această muzică.
Nu sunteți de condamnat pentru că doar ascultați rock; câtă vreme nu purtați la gât pentagrame, "power flower", cruci cu capul în jos, nu vă manifestați zgomotos, nu obișnuiți să aveți bâțâieli frenetice din cap în ritmul muzicii și multe alte activități contrare vieții creștine, nu e rău. Încercați să nu ascultați cântece antihristice (Iron Maiden - The number of the beast, Children of the dammed; AC/DC - highway to hell, hells bells; Pantera - cowboys of the hell și multe altele).

Foarte important: vorbiți cu duhovnicul dvs. pe această temă și el vă va îndruma cel mai bine.
Doamne ajută!!!
__________________
Doamne și Stăpânul vieții mele, duhul trândăviei, al grijii de multe, al iubirii de stăpânire și al grăirii în deșert nu mi-l da mie! Iar duhul curăției, al gândului smerit, al răbdării și al dragostei, dăruiește-l mie, slugii Tale! Așa, Doamne, ajută-mă să-mi văd greșalele mele ca să nu mai osândesc pe fratele meu. Că binecuvântat ești acum și pururea și în vecii vecilor! Amin!
(rugăciunea Sfântului Efrem Sirul)

Vă rog frumos să mă iertați și pe mine, păcătosul cel dintâi!
  #48  
Vechi 29.11.2010, 19:07:26
Templier Knight's Avatar
Templier Knight Templier Knight is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 19.11.2010
Locație: Unknown
Religia: Ortodox
Mesaje: 262
Implicit Buna tuturor

Vad ca sunt prea multi care urasc rock ul si tot ce tine de el,se judeca dupa aparente , na asculti'' rock+dai din cap+nu mai crezi in Dumnezeu =esti satanist'' ,cam asta e reteta sau mai bine zis eticheta falsa pt cei care asculta rock data de catre ceilalti . Ati incercat vreodata sa ascultati alternativ sau folk sunt subgenuri ale rockului ,rockul nu consta numai in heavy metal si hardcore .Nu mai postez nimic la aceasta sectiune deoarece sunt depasit numeric ,sunt in minoritate Punct.Oricum mi a facut placere sa impart pareri cu dvs ,fie ele bune sau rele.Doamne ajuta
__________________
"Daca Hristos n-a inviat, zadarnica este atunci propovaduirea noastra, zadarnica si credinta voastra" (I Corint. XV, 14)
  #49  
Vechi 29.11.2010, 19:41:55
mihaelaflorina's Avatar
mihaelaflorina mihaelaflorina is offline
Junior Member
 
Data înregistrării: 22.01.2010
Locație: Romania
Religia: Ortodox
Mesaje: 20
Implicit

Templier gresesti mult crezand ca rock-ul e bun si ca iti da o stare de bine.E melancolie,tristete,uneori deznadejde,e sex,droguri,si tot ce te poate lipi mai mult de rau.Sincer ,manelele sunt mai putin periculoase decat muzica rock.Iti zic asta dupa ce am ascultat ani de zile rock,si in final am reusit sa imi dau seama ca ceea ce simteam nu era deloc ceea ce ar fi normal sa simta un om in sufletul lui.Te simti fericit ascultand?Te face sa iti pleci genunchii sa te rogi?Sau te face sa fii bun,milos si rabdator cu cei din jur?
  #50  
Vechi 29.11.2010, 19:45:36
mihaelaflorina's Avatar
mihaelaflorina mihaelaflorina is offline
Junior Member
 
Data înregistrării: 22.01.2010
Locație: Romania
Religia: Ortodox
Mesaje: 20
Implicit

Iar folk-ul,oricat de calm ar fi,e plin de melancolie si un fel de tristete.
Subiect închis



Subiecte asemănătoare
Subiect Subiect început de Forum Răspunsuri Ultimele Postari
Demoness of the rock florin.oltean75 Alte Religii 4 08.10.2011 12:40:57
Este pacat sa ascultam Rock? redandrei90 Generalitati 365 09.07.2010 15:08:36