Forum Crestin Ortodox Crestin Ortodox
 
 


Du-te înapoi   Forum Crestin Ortodox > Biserica Ortodoxa si alte religii > Iudaismul
Răspunde
 
Thread Tools Moduri de afișare
  #21  
Vechi 06.05.2009, 22:02:36
Anca-Miha
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

Citat:
În prealabil postat de coralina Vezi mesajul
Eu nu prea inteleg cum vine treaba asta... majoritatea evreilor este deja "imprastiata" prin lume. Cei care traiesc in Israel reprezinta doar o mica parte si pana mai ieri dadeau cu bombe in palestinieni pe motiv ca-si simteau teritoriul si siguranta amenintate. Ce logica ar avea un asemenea demers?
Au mentionat la TV si motivul invocat de evrei?
A fost doar acesta scurta stire; fara nici un motiv; la emisiunea de stiri...
Reply With Quote
  #22  
Vechi 13.05.2009, 12:39:15
Fani71 Fani71 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 15.04.2009
Locație: Bruxelles
Religia: Ortodox
Mesaje: 4.711
Implicit banc

Un evreu se duce la rabin, si ii spune:
- Rabbi, nu stiu ce sa ma fac cu fiul meu, pentru ca desi l-am crescut în spiritul religiei mozaice si am avut grija ca el sa respecte mereu caile si legile iudaice, mi-a spus ca vrea sa devina crestin. Cu ce am gresit?
La care rabinul raspunde:
- E interesant ca ma intrebi tocmai pe mine, pentru ca si eu l-am crescut pe fiul meu cât am putut de bine, si l-am ingrijit, si am avut grija sa respecte CALEA, dar si el mi-a spus ca vrea sa devina crestin.
- Bine, si ce ati facut?
- Am cautat raspunsul la Dumnezeu.
- Si?
- Si El mi-a raspuns: "E interesant ca ma întrebi tocmai pe mine, pentru ca si eu..."

(sa nu va suparati, e doar un banc pe care tocmai l-am primit, si am zis ca poate o sa va amuze, nu il luati fara umor)
Reply With Quote
  #23  
Vechi 21.05.2009, 19:22:45
mihailt mihailt is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 04.01.2008
Locație: Bucuresti
Religia: Ortodox
Mesaje: 3.198
Implicit

Iudaismul e o erezie si la erezia iudaista se include si erezia legionara.
Ca si conceptii.
Una din ereziile majore ale iudaismului este considerarea ca esti mantuit prin simplu fapt ca te-ai nascut intr-un anumit neam.
Legionarii au fost miscare iudaista ca si conceptie.
La fel si Garda de Fier.


Sfantul Apostol Petru e mustrat de Domnul nostru Iisus Hristos pentru aceea caci numeste pe cei neevrei necurati.
(Domnul nostru Iisus Hristos ii zice :"Și iarăși, a doua oară, a fost glas către el: Cele ce Dumnezeu a curățit, tu să nu le numești spurcate.".)
Legionarismul prin antiecumenism face exact la fel si numeste neamurile spurcate.
Reply With Quote
  #24  
Vechi 21.05.2009, 19:24:04
mihailt mihailt is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 04.01.2008
Locație: Bucuresti
Religia: Ortodox
Mesaje: 3.198
Implicit

Cum evreii considerau ca sunt mantuiti oricum ca sunt nascuti evrei asa considera legionarii ca romanii sunt mantuiti oricum pentru ca sunt romani.
Reply With Quote
  #25  
Vechi 21.05.2009, 20:25:23
andreicozia andreicozia is offline
Banned
 
Data înregistrării: 23.02.2009
Locație: Hristos, Budha, Mohamed, Krisna, iubire, pace
Religia: Ortodox
Mesaje: 4.810
Implicit

Citat:
În prealabil postat de mihailt Vezi mesajul
I
Una din ereziile majore ale iudaismului este considerarea ca esti mantuit prin simplu fapt ca te-ai nascut intr-un anumit neam.
Evreii or fi considerati eretici din perspectiva noastra, a legilor noastre crestine. Gindeste-te, de cind faptul ca un om sau un popor pacatuieste pentru ca nu INTELEGE Cuvintul?

Daca nu-l intelege, nu-l poate asimila, si deci unde este pacatul aici? eu unul nu vad un pacat,
De ex; Sunt ignorant, nu ma duce capul, am traditia mea de care fara voia mea sunt orbit, surd mut, nu pot asimila alte religii si Legi Noi lasate in mijlocul Legii Vechi?
Eu iudeul , ma dau cu capul de zidul cetatii de 3000 de ani sa zicem, si vad ca DUmnezeul lui Izrael nu-mi spune nimic in legatura cu trecerea la Legea Noua
OARE ASTA ESTE O EREZIE?...de ce explica clar Mihail, oare este pacat cind eu cred in Moise si Legile lui si din cite stiu Dumnezeu nu a venit la poporul meu la modul explicit sa anuleze Legile Vechi si sa le inlocuiasca cu unele noi.
Iudeii se intreaba de mii de ani, de ce oare ar schimba Dumnezeu legile Vechi?
De ce?, da, sa le imbunatatesti da, asa cum se aduc des amendamente legilor existente din diverse motive de evolutie sociala
Insa lor proorocii lor nu le-au lasat nici un document scris, deci prin ce pacatuiesc ei
DACA EI DOAR ASTA STIU?
si SUNT ABSOLUT SIGURI da DUMENZEUL LUI IZRAEL ii va MINTUI!

Altfel nu s-ar da toata ziua cu capul de zidul plingerii si si-ar vedea de Ghisheft-uri in continuare
Deci de ce nu li se clarifica aceasta dilema? ca doar Dumnezeu nu i-a lasat niciodata doua mii de ani fara raspuns, i-a mai lasat El citiva ani pe ici pe colo, in VT insa din raspunsurile primite de ei nici unul nu indica catre Crestinism
Deci mai degraba noi nu facem ce trebuie pentru ca aruncam cu noroi in ei si in altii de care Dumnezeu are grija in felul lor particular
Reply With Quote
  #26  
Vechi 21.05.2009, 21:05:16
mihailt mihailt is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 04.01.2008
Locație: Bucuresti
Religia: Ortodox
Mesaje: 3.198
Implicit

Mai frate Andrei Sfantul Ioan Damaschinul asa zice despre iudaism in cartea sa "Despre erezii" ca este o erezie.
Daca vrei i-ati cartea Sfantului Ioan Damaschinul "On heresis" ca se gaseste pe engleza si citeste acolo.
Reply With Quote
  #27  
Vechi 02.06.2009, 15:29:22
Anca-Miha
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit Luca

38. Eu vorbesc ceea ce am văzut la Tatăl Meu, iar voi faceți ceea ce ați auzit de la tatăl vostru.
39. Ei au răspuns și I-au zis: Tatăl nostru este Avraam. Iisus le-a zis: Dacă ați fi fiii lui Avraam, ați face faptele lui Avraam.
40. Dar voi acum căutați să Mă ucideți pe Mine, Omul care v-am spus adevărul pe care l-am auzit de la Dumnezeu. Avraam n-a făcut aceasta.
41. Voi faceți faptele tatălui vostru. Zis-au Lui: Noi nu ne-am născut din desfrânare. Un tată avem: pe Dumnezeu.
42. Le-a zis Iisus: Dacă Dumnezeu are fi Tatăl vostru, M-ați iubi pe Mine, căci de la Dumnezeu am ieșit și am venit. Pentru că n-am venit de la Mine însumi, ci El M-a trimis.
43. De ce nu înțelegeți vorbirea Mea? Fiindcă nu puteți să dați ascultare cuvântului Meu.
44. Voi sunteți din tatăl vostru diavolul și vreți să faceți poftele tatălui vostru. El, de la început, a fost ucigător de oameni și nu a stat întru adevăr, pentru că nu este adevăr întru el. Când grăiește minciuna, grăiește dintru ale sale, căci este mincinos și tatăl minciunii.
45. Dar pe Mine, fiindcă spun adevărul, nu Mă credeți.
46. Cine dintre voi Mă vădește de păcat? Dacă spun adevărul, de ce voi nu Mă credeți?
47. Cel care este de la Dumnezeu ascultă cuvintele lui Dumnezeu; de aceea voi nu ascultați pentru că nu sunteți de la Dumnezeu.
Reply With Quote
  #28  
Vechi 02.06.2009, 18:37:59
andreicozia andreicozia is offline
Banned
 
Data înregistrării: 23.02.2009
Locație: Hristos, Budha, Mohamed, Krisna, iubire, pace
Religia: Ortodox
Mesaje: 4.810
Implicit

Da Anca, este vorba de dialogul intre El si cei citiva acuzatori adormiti care lucreaza ca niste masini impotriva adevarului. Altceva nimic.
OARE ii poti acuza de cele ce spun si fac?
Oare daca te-ai pune in locul lor POTI SA AFIRMI CA AI FACE ALTFEL? avind in vedere traditia lor milenara in dialogul DIRECT CU DUMNEZEU asa cum au facut-o profetii VT?

Mel Gibson in filmul lui i-a prezentat ca fiind niste timpiti, care nu stiau sa lege doua vorbe ca lumea, ii denigreaza
OARE tu crezi ca erau asa de ignoranti? ei alesii lui Dumnezeu?
Faptul ca nu la-u RECUNOSCUT pe Hristos ca fiind MESIA a fost scaparea lor, insa privita altfel, a fost , VOIA LUI DUMNEZEU, sa nu-l recunoasca

si atunci se pune intrebarea:

DE CE A FOST ASTA VOIA LUI DUMNEZEU?

Dumnezeu stie!
Reply With Quote
  #29  
Vechi 02.06.2009, 19:00:29
anna21 anna21 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 07.03.2009
Religia: Ortodox
Mesaje: 3.461
Implicit

Citat:
În prealabil postat de andreicozia Vezi mesajul
Evreii or fi considerati eretici din perspectiva noastra, a legilor noastre crestine. Gindeste-te, de cind faptul ca un om sau un popor pacatuieste pentru ca nu INTELEGE Cuvintul?

Daca nu-l intelege, nu-l poate asimila, si deci unde este pacatul aici? eu unul nu vad un pacat,
De ex; Sunt ignorant, nu ma duce capul, am traditia mea de care fara voia mea sunt orbit, surd mut, nu pot asimila alte religii si Legi Noi lasate in mijlocul Legii Vechi?
Eu iudeul , ma dau cu capul de zidul cetatii de 3000 de ani sa zicem, si vad ca DUmnezeul lui Izrael nu-mi spune nimic in legatura cu trecerea la Legea Noua
OARE ASTA ESTE O EREZIE?...de ce explica clar Mihail, oare este pacat cind eu cred in Moise si Legile lui si din cite stiu Dumnezeu nu a venit la poporul meu la modul explicit sa anuleze Legile Vechi si sa le inlocuiasca cu unele noi.
Iudeii se intreaba de mii de ani, de ce oare ar schimba Dumnezeu legile Vechi?
De ce?, da, sa le imbunatatesti da, asa cum se aduc des amendamente legilor existente din diverse motive de evolutie sociala
Insa lor proorocii lor nu le-au lasat nici un document scris, deci prin ce pacatuiesc ei
DACA EI DOAR ASTA STIU?
si SUNT ABSOLUT SIGURI da DUMENZEUL LUI IZRAEL ii va MINTUI!

Altfel nu s-ar da toata ziua cu capul de zidul plingerii si si-ar vedea de Ghisheft-uri in continuare
Deci de ce nu li se clarifica aceasta dilema? ca doar Dumnezeu nu i-a lasat niciodata doua mii de ani fara raspuns, i-a mai lasat El citiva ani pe ici pe colo, in VT insa din raspunsurile primite de ei nici unul nu indica catre Crestinism
Deci mai degraba noi nu facem ce trebuie pentru ca aruncam cu noroi in ei si in altii de care Dumnezeu are grija in felul lor particular
Neintelegerea cuvantului nu tine de nivelul de inteligenta, ci de mandrie.
L-au avut pe Iisus in mijlocul lor. Toti cunosc macar "ceva" despre Iisus si despre crestinism. Scripturile lor vorbesc despe venirea lui Iisus, despre moartea Lui etc.
Deci pacatuiesc prin mandrie.
Reply With Quote
  #30  
Vechi 02.06.2009, 20:22:39
andreicozia andreicozia is offline
Banned
 
Data înregistrării: 23.02.2009
Locație: Hristos, Budha, Mohamed, Krisna, iubire, pace
Religia: Ortodox
Mesaje: 4.810
Implicit

Curios este faptul ca Hristos nu a reusit sa-i convinga ca El este Mesia pe care toti il asteptau si erau pregatiti de venirea Lui. Oare de ce Dumnezeu nu a fost clar cu ei din moment ce tot El, insusi Dumnezeu i-a tot pregatit de MII de ani de venirea Mesiei.


este ca un paradox

Toti il asteapta ca vine, vine, si Dumnezeu le spune prin sute de profeti ca vine si CIND vine, Dumnezeu le acopera la toti evreii ochii si urechile si brusc devin TOTI MINDRII si nu-l recunosc si-l leapada pentru Crucificare.

1.Mindria de regula nu are viata lunga in fata argumentelor si dovezilor Dumnezeiesti. Mindria este ca un castel construit din carti de joc care se naruie in fata dovezilor.

2. Cum de nu este consemnat de evrei( care sunt CEI MAI MARI EXPERTI UNIVERSALI din toate timpurile in inregistrarile istorice)? mai ales ca viata lui are corespondent clar in trimiterile din VT? pina si magarusul pe care a intrat in Ierusalim apare in VT
Macar acolo citeva cuvinte... adica au scris ei carti intregi despre te miri cine si au omis pe Mesia care le adeverea LA FIECARE PAS cele scrise si consemnate de ei mii de ani, lucruri pe care toti le stiua pe de rost si pe care le-ar fi recunoscut?
Reply With Quote
Răspunde

Thread Tools
Moduri de afișare


Subiecte asemănătoare
Subiect Subiect început de Forum Răspunsuri Ultimele Postari
Imparatia Cerurilor este Raiul? Care este Pamantul celor blanzi? Florin-Ionut Din Noul Testament 279 11.07.2014 18:23:24
Este Este permisa slujba logodnei pe perioada postului? pompi Preotul 16 21.03.2011 21:32:41
Unde este iubire, acolo este Dumnezeu NECTARIE Generalitati 14 26.01.2011 12:00:06
Unde este iubire, acolo este Dumnezeu NECTARIE Generalitati 1 07.01.2011 16:27:11
Este nevoie de intermediari intre noi si Hristos sau este suficienta credinta in El? maria-luisa Generalitati 41 05.01.2010 22:35:11