Forum Crestin Ortodox Crestin Ortodox
 
 


Du-te înapoi   Forum Crestin Ortodox > Spiritualitatea ortodoxa
 
 
Thread Tools Moduri de afișare
  #11  
Vechi 07.12.2021, 13:06:44
Moroco's Avatar
Moroco Moroco is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 09.04.2019
Locație: Crestin Ortodox cu Calea ✝ Apocalipsa
Religia: Ortodox
Mesaje: 2.287
Implicit

@Iorest, @Adr.iu91,

pfffuoaaaai, mi-e o rusine de mor, il confundai pe Adr cu Sebastian si pe Ior cu ipocritii. Noa ce sa fac, am gresit, m-am molipsit de la pripitul de @gpalme si am dat in orbul gainilor si crezand ca am nimerit ca orbul Braila, defapt am cazut in ipocrism maxim confuziv. Daca ma tot provoaca si ma ispiteste puiu baronului de Mieunhauhauzen vrand mereu sa se laude ca cica stie el mai bine asa ca un conte viitor sefut mai mare, ca stie el cica ca n-am eperienta duhovniceasca la varsta asta a mea de 153 de ani, ca a dedus el din textul meu ca-s prost-nebun.... ca sa ma enerveze si sa ma apuc sa ma laud ca prostul ca as avea experienta, pai nu era vorba de experienta mea in cele afirmate ci era un fel de porunca Domneasca translatata, ”preia si da mai departe” ca in jocul telefonul fara fir. Io v-am zis si va repet:

Nu mancati din aluatul fariseilor fatarnici si ipocriti pentru ca ei spala blidul doar pe afara ca sa fie placuti si slaviti de lumea oamenilor cazuti in timp ce sufletul lor pe dinlauntru si in miez e plin de labordelatorie si de cearta si de o foarte mare slugarnicie confundand-o cu slujirea. Pai slugarnicia vine din voirea de sine, e o neascultare, o slujirea parazita care sustine ca te ajuta si-ti face pe plac desi nici cu degetul nu te asculta sau sa te mangai ci umbla sa-ti laude viciile gLumEurilor de parca ti-ar fi virtuti.

De frica saracul fricos (nu de @gpalme zic ci mai mult asa in general, zic de naravul oamenilor lumesti, duhovnicesti in rau, duhovnicesti pe sfinvers) vrand sa se arate sefulet, cocosel, cel mai tare din parcarea din fata casei, devine slugarnic la sefocu mai mare rau si are impresia ca i-a cerut cineva sa slujeasca ceea ce slugarniceste el ca o râmă, ca o satanitza ce se invarte la bara si-ti toarna in pahar si-n ureche tot felul de rautati si de barfe veninoase starnindu-ti orgoliile, aia nu e ascultare, slujire, eroism ci SLUGARNICIE ce pare slujire ca sa pacaleasca, e Jokerhaos, e vulpitza-pui imbracata in hainuta de oita saraca si zdrentuita asa ca o cersetoare cumintica, fiind in stare de orice ca Prodanca doar ca sa te faca s-o crezi vrand ea sa-i intrii in gratii ca sa pui botul si sa o iei in serios stiind ea ca doar asa o sa scape mai usor de responsabilitati, de sarcini, de mustrare si de adevarata ascultare pe care ar fi trebuit s-o fi facut ea bine. Cum te sperii cum faci ca ea, țusti sa te inchini lumii si cazutilor sefi, satanei sau lui luxifer ori imputifer si faci comunisis cu cazutii, prietenii naive si inchinari unii la altii de frica ca ai gresit prea inadmisibil si apoi iar nu te linistesti si iar țuști la slugarnicie si te arati ca pe toate le stii si nu te mai opresti din lupta slugarnica cu sectele, cu ereticii, cu oricine, doar doar sa-ti ia careva slugarnicia exagerata facuta la intiativa vicleniei tale speriate ca piere lumea sa oi ia si s-o socoteasca ascultare. Pai in slugarnicie nu slujesti porunca de la Dumnezeu ci de la lume, de la sine insuti, e ceva ce te ia si te duce sa te inchini la cazutul sef, la capoSS vrand sa te faca si pe tine un capuletSS sau macar sa te scape, culmea, raul mai mare si mai rEU de rau. Un non sens dar de frica crede omul orice ca sa scape. Se inchina la farisei si ipocriti si manca din aluatul lor pana crapa.

Intrebarea care se pune este urmatoarea. Daca ei nici macar nu se ating cu degetul ca sa insamanteze graul, ca sa are, sa treiere, sa pliveasca de buruiana si de neghina, ca sa se roage Divinitatii sa dea ploaie si bunatate si Harnicie, ca sa macine si sa stranga in saci, sa comercializeze, sa aduca apa si drojdie, sa faca foc si sa-l intretina cu lemne uscate adunate din timp, sa framante cu drag si cu multa curatenie si sa pregateasca cuptorul sa fie bland si cald-fierbinde, atunci???? despre ce vorbim?

Daca manci aliuat de farisei si saducei, de hoti si banditi ipocriti imbracati in haine de oi si icoane de sfinti, defapt ce anume mananci si de la cine, de unde e aluatul si ce contine?

Deci feriti-va sa mancati aluatul fariseilor ipocriti si fatarnici daca vreti sa scapati de orice fermecaturi si razbunari ipocrite si rele caci acolo va baga veninul, exact la origine, la sursa, la cauze si nu o sa faceti fata si vine tzunamiul si va iASIA si mergeti sa reziditi si voi babilonul cel mare înChinaREA la idoli, la teroristi.

”Mancarea Mea este sa fac voia Celui-Carele m-a trimis si nicidecum sa manc aluat de farise ipocriti si fatarnici” care-si bat joc de Dumnezeu exact pe interiorul sufletului si in miezul inimii unde fac pisma vicleana si labordelatorie asezonata cu vrajitorii si blesteme, uneltiri viclene, trufase, infailibile, vrand sa ispiteasca ficele si fiii cuminti si ascultatori tarandu-i pana la capatul rabdarii si la nesfarsit ”reincercandu-i” crezand ca asa se aduce jerta lui Dumnezeu.

”Feriti-va de slugarnicie ca nu este slujire ci ipocrism!
__________________
MoroncEkU înVaț leppădeLUMEjuglu(fivrEhoț-îșcaUsLEUzeu=smințeE-=nEbUParven=pripISexpUngi+cârâmErit-logivina-stiEsinerEUtU-lăudobasculaș-trădățol-scobârfEU-distrugiTUtEu-trufhus=altvisgrij-strescapoSS-feciUkUxklacUj-ghinorokkciospădosdă-teresUșefhUț-fantezis-progrexit=victiviclUadicdol lenteiASIAgrozînșelumi picUpic n facinatia gogoșerporksdecaine satE plâplaci sascapi d Tata-ch salefaci tlaba mudara poftarmorE-pliktisU c@luatu-droghipocrițU-fakE) sascult iubimca ucemici Cuvânteul si FataTa

Last edited by Moroco; 07.12.2021 at 13:29:51.
Reply With Quote