Forum Crestin Ortodox Crestin Ortodox
 
 


Du-te înapoi   Forum Crestin Ortodox > Tainele Ortodoxiei > Pocainta
Răspunde
 
Thread Tools Moduri de afișare
  #31  
Vechi 11.02.2012, 21:05:31
ioan cezar
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

Citat:
În prealabil postat de cristiboss56 Vezi mesajul
Mistocareala ta , denota fata adevarata pe care ti-o ascunzi de multe ori , dar te iert , si te rog sa fi in ton cu threadul , cu subiectul dezbatut , sau sa te indrepti spre alt subiect , caci iaca , acest subiect deja face primele victime !
Iti multumesc Doamne , ca mi-ai scos in cale asttfel de oameni minunati !
Si eu multumesc Domnului!
Cum oare nu vezi decat petele de pe camasi?...
Haide, nene Cristiane, ca esti mai mare ca mine, fii bun si treci peste micile mele scapari si nu ma mai banui de atatea grozavii... Zau, te rog frumos, parca suntem Cip si Dale, zau asa...
Hai te rog, iarta-ma, ca te-oi fi necajit destul... Nu am voit decat sa-ti stau un pic in drum cand te duceai ca bolidu sa extermini fiare si jigodii inchipuite...
Acum, vei fi stiind mai bine ce faci, asa incat, hai te rog, treci peste piedicile mele si zi, fie, te iert si sa nu mai faci, apoi ne-om mai insenina si noi ca e destul nor pe-aici...
Te rog frumos, iarta-ma!
Hai ca nu sunt chiar asa balaur... Mai sar calul, e drept, dar vorba atator colegi, nu e pacat de atatea lucruri bune postate aici ca sa aruncam cu vorbe nedemne de crestini unul in altul?
Pune-o pe spinarea mea, ok, eu am fost incapatinat si surd si orb.
Totusi, sa stii, chiar de nu ma crezi, ca iau mereu aminte la ce spui si incerc sa scot un fir cat de mic de bine din urecheala pe care mi-o tot administrezi.
Doar opreste urecheala, ca mi se inrosesc rau de tot pana si pleopele, daca o tii tot asa...
Deci, ma ierti?
Hai, te rog.
Nu plec de aici pana nu te imbunezi si nu spui ca m-ai iertat.
Mai certa-ma o ultima data, ok, dar la sfarsit promite-mi ca m-ai iertat. Te rooog...

Last edited by ioan cezar; 11.02.2012 at 21:14:08.
Reply With Quote
  #32  
Vechi 11.02.2012, 23:21:11
tabitha's Avatar
tabitha tabitha is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 06.04.2011
Locație: usa
Religia: Ortodox
Mesaje: 3.955
Implicit

Citat:
În prealabil postat de cristiboss56 Vezi mesajul
Iertare , dar Slava Desarta loveste in plin pe cel ce se mahneste de orice , oricand si oriunde !
Poți te rog să explici mai în detaliu ce-ai vrut să spui aici? Că mie una mi se pare cam incoerent.

Fără să dai alt citat... please, have mercy !
Reply With Quote
  #33  
Vechi 11.02.2012, 23:53:35
cristiboss56's Avatar
cristiboss56 cristiboss56 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 16.12.2006
Locație: Oricare ar fi vicisitudinile zilelor și anilor,oricare ar fi durata lor,vine ora răsplatei:BRĂTIANU
Religia: Ortodox
Mesaje: 32.376
Implicit

Citat:
În prealabil postat de mirela.t Vezi mesajul
Poți te rog să explici mai în detaliu ce-ai vrut să spui aici? Că mie una mi se pare cam incoerent.

Fără să dai alt citat... please, have mercy !
Cu iertare , dar fara sa citesti ceva de trebuinta legat de acest subiect , normal ca ni se pare incoerent acel ceva . Este exact cum tu ai vorbi despre ceva de care eu n-am auzit , sau am tratat cu superficialitate acel ceva , sau pur si simplu nu i-am acordat atentie . Pentru a te face sa intelegi exact spusele mele , care defapt sunt invataturi pe care le gasesti la Sfintii Parinti , ar trebui sa fac un rezumat pe mii de pagini despre Slava Desarta , trufie si smerenie ala Sfantului Ioan Sinaitul , dar ar trebui deasemenea sa stapanim bine termenul de trufie , si smerenie , si iar ne-ar trebui sute sau mii de pagini .Sfantul Chiri al Ierusalimului despre Pocainta , sau din Sfantul Ioan Sinaitul despre Dreapta Socoteala , sau din Sfantul Teofan Zavoratul despre adevar , sau din Sfantul Nectarie al Pentapoliei despre lupta duhovniceasca , despre pace , iubire , discernamant , mandrie , nobletea crestina, sau din Sfantul Siluan Atonitul despre cunoasterea lui Dumnezeu , despre comuniunea cu Dumnezeu , despre ce ne impiedica sa-L cunoastem pe Dumnezeu, si pot continua pana maine dimineata cele necesare intelegerii spuselor mele , si ale altora de pe aici , caci un raspuns telegrafic , fara o trimitere spre lectura , inclusiv un citat , e pierdere de timp , superficialitate , ori nu asta dorim ! Eu voi da citate , voi comenta , dar n-am voie sa ma abat de la Sfintele Invataturi ! Iertat sa-mi fie , dar voi continua sa scriu asa cum cred eu ca-i mai bine si precum ma invata Parintele meu Duhovnic si cartile pe care le citesc zi de zi !
Multa iertare si intelegere sa ai !
Cristian
__________________
Biserica este dragoste, așteptare și bucurie.
(Părintele Alexander Schmemann)

Last edited by cristiboss56; 11.02.2012 at 23:56:22.
Reply With Quote
  #34  
Vechi 12.02.2012, 00:07:37
Yasmina's Avatar
Yasmina Yasmina is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 17.06.2010
Religia: Ortodox
Mesaje: 5.079
Implicit

Citat:
În prealabil postat de cristiboss56 Vezi mesajul
Lauda de sine nu miroase a bine , dar mult mai periculoasa este lauda venita de la altii , precum si asteptarea noastra in a fi laudati ! Suparare mare , atunci cand cineva iti arata ca pacatuiesti , si te considera vrajmas , om fara minte , fara iubire si iertare !
Eu inteleg foarte bine problematica slavei desarte,insa ceea ce nu inteleg in ruptul capului este de ce trebuie sa le aratam altora ca pacatuiesc?
Ne-au intrebat ei?Ne-au cerut parerea?Au cautat sa afle care este parerea noastra despre viata pe care o duc?
Pai atunci de ce sa le oferim lectii gratuite,sfaturi gratuite si indemnuri fortate??

Daca mi-ar spune un preot sau un calugar ca duc o viata pacatoasa,as accepta cu placere,daca mi-o spune un om din lume care traieste si se lupta cu aceleasi ispite imi pare ca se indreptateste pe sine si-si arata superioritatea vizavi de mine(superioritate care uneori nu are nici un temei).
Este suparator sentimentul pe care-l ai atunci cand cineva ti se adreseaza cu"sa stii ca duci o viata pacatoasa!".
Primul lucru este sa chestionezi originea acestei concluzii,de la cine vine ea??De la un Sfant?
Corect ar fi sa ne adresam"tu duci o viata mai pacatoasa decat a mea!"(pt ca nici eu nu sunt Sfant) si atunci la ce bun aceasta adresare?

Scuzati-ma,dar in momentul actual eu stiu f bine ce fel de viata duc si cu ce pacate,nu mai am nevoie de sfintii care traiesc printre lume sa-mi intareasca convingerile.Atunci la ce mai sunt buni preotii care ne indruma si ne cunosc bolile spirituale?

Fiind pacatos in lume,ai acelasi sentiment a purta o cocoasa in spate...mai se gaseste un istet sa-ti spuna"ba,ai grija ca ai o cocoasa in spate!"
Multam frumos,bade!Apoi,de mult folos mi-ai fost...
__________________
Cuvine-se cu adevarat sa te fericim pe tine, Nascatoare de Dumnezeu, cea pururea fericita si prea nevinovata si Maica Dumnezeului nostru. Ceea ce esti mai cinstita decat Heruvimii si mai slavita fara de asemanare decat Serafimii, care fara stricaciune pe Dumnezeu-Cuvantul ai nascut, pe tine, cea cu adevarat Nascatoare de Dumnezeu, te marim.

Last edited by Yasmina; 12.02.2012 at 00:09:41.
Reply With Quote
  #35  
Vechi 12.02.2012, 00:11:11
cristiboss56's Avatar
cristiboss56 cristiboss56 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 16.12.2006
Locație: Oricare ar fi vicisitudinile zilelor și anilor,oricare ar fi durata lor,vine ora răsplatei:BRĂTIANU
Religia: Ortodox
Mesaje: 32.376
Implicit

Un om lovit de slva desarta , va fi mai mereu mahnit , trist , iesit din firea lucurilor , draga Mirela , pentru ca el cauta sa placa doar oamenilor , isi creaza propria imagine , o imagine falsa , draga Mirela , asteapta Slava omeneasca , se lauda pe el , oriunde , cu orice prilej , isi povesteste mult din viata lui , cauta sa induioseze , apoi se ridica cu trufie , loveste , bufneste , revine apoi in asi arata talentele lui , reusitele lui , asteapta confirmarea celor din jur , isi creaza propriul lui dumnezeu , se joaca cu el , si il impune in fata celorlalti , se faleste , se mandreste , iti pot insira multe , draga Mirela , dar n-ai sa intelegi prea bine fara o lectura de specialitate , si atunci cuvintele mele o sa ti sa para simple nascociri . Ce sa-i faci , eu nu caut aprobari , si nici nu vreau sa fiu placut cuiva de aici , ci vreau sa scriu din cele citite , sa-i ajut pe cei ce cu adevarat au nevoie de un cuvant , de o indrumare ! Aici nu suntem in campanie electorala , nu suntem concurenti , iar cuvantul de baza este al Sfintilor Parinti ! Ma mira ca nu ai intervenit la topicul de la Sfanta Impartasanie , unde Mihnea Dragomir isi poate imagina un Hristos cu tigara in gura ! Ma mira , ma surprinde chiar. . .
O Duminica binecuvantata !
__________________
Biserica este dragoste, așteptare și bucurie.
(Părintele Alexander Schmemann)
Reply With Quote
  #36  
Vechi 12.02.2012, 00:17:59
cristiboss56's Avatar
cristiboss56 cristiboss56 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 16.12.2006
Locație: Oricare ar fi vicisitudinile zilelor și anilor,oricare ar fi durata lor,vine ora răsplatei:BRĂTIANU
Religia: Ortodox
Mesaje: 32.376
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Yasmina Vezi mesajul
Eu inteleg foarte bine problematica slavei desarte,insa ceea ce nu inteleg in ruptul capului este de ce trebuie sa le aratam altora ca pacatuiesc?
...
Offff , Doamne . . . ! Acum ii dau dreptate lui Zaharia , care a scris de N ori despre acest aspect ! Eu cel putin am obosit sa repet la infinit aceleasi lucruri , te implor sa ma crezi si sa ma ierti , dar atat mai spun si te intreb : Cum iti iubesti tu aproapele ? Eu te rog mult sa intelegi profund intrebarea mea , si sa nu te grabesti in a raspunde .
Doamne ajuta !
__________________
Biserica este dragoste, așteptare și bucurie.
(Părintele Alexander Schmemann)
Reply With Quote
  #37  
Vechi 12.02.2012, 00:18:54
tabitha's Avatar
tabitha tabitha is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 06.04.2011
Locație: usa
Religia: Ortodox
Mesaje: 3.955
Implicit

Okay, din toate astea, un lucru l-am fixat cu siguranta, si anume acela ca-ti sunt draga. :)

Legat de unele topice, fara suparare, dar nu prea mai citesc chiar totul aici pe forum.

Iar cu citatele, sunt bune, nu zic nu... dar totusi, mai CU MASURA. Sa avem si timp sa le digeram !
Reply With Quote
  #38  
Vechi 12.02.2012, 00:25:11
cristiboss56's Avatar
cristiboss56 cristiboss56 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 16.12.2006
Locație: Oricare ar fi vicisitudinile zilelor și anilor,oricare ar fi durata lor,vine ora răsplatei:BRĂTIANU
Religia: Ortodox
Mesaje: 32.376
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Yasmina Vezi mesajul
Eu inteleg foarte bine problematica slavei desarte,insa ceea ce nu inteleg in ruptul capului este de ce trebuie sa le aratam altora ca pacatuiesc?
..
Iertare , dar revin putin , nu sa le arati ca gresesc , dar sa-i certi , sa-i ajuti , dar , nu o faci pe strada cu orcine , o faci cu discernamant , mare atentie ! Si te mai rog ceva , vezi raspunsul pe care i l-am dat lui Cel Mandru la Topicul Nunta , in care accentuam ca inainte de a arata pacatele altora , curata-te pe tine , adica daca eu il cert pe X ca fumeaza , eu insumi am lasat tigara , sau daca-l cert pe unul care fura , eu insumi am scapat de patima asta , sau daca cert si-l ajut pe un desfranat , eu insumi am scapat mai intai de patima asta .
Te rog sa reti : Dragoste-iubire-credinta= nepasare-indiferenta fata de cel de langa tine !
__________________
Biserica este dragoste, așteptare și bucurie.
(Părintele Alexander Schmemann)
Reply With Quote
  #39  
Vechi 12.02.2012, 00:28:25
cristiboss56's Avatar
cristiboss56 cristiboss56 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 16.12.2006
Locație: Oricare ar fi vicisitudinile zilelor și anilor,oricare ar fi durata lor,vine ora răsplatei:BRĂTIANU
Religia: Ortodox
Mesaje: 32.376
Implicit

Citat:
În prealabil postat de mirela.t Vezi mesajul
Okay, din toate astea, un lucru l-am fixat cu siguranta, si anume acela ca-ti sunt draga. :)

Legat de unele topice, fara suparare, dar nu prea mai citesc chiar totul aici pe forum.

Iar cu citatele, sunt bune, nu zic nu... dar totusi, mai CU MASURA. Sa avem si timp sa le digeram !
Da , Mirela , ai dreptate si am sa tin cont de cele spuse de tine si de prietenii mei de aici !
__________________
Biserica este dragoste, așteptare și bucurie.
(Părintele Alexander Schmemann)
Reply With Quote
  #40  
Vechi 12.02.2012, 00:33:11
Yasmina's Avatar
Yasmina Yasmina is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 17.06.2010
Religia: Ortodox
Mesaje: 5.079
Implicit

Citat:
În prealabil postat de cristiboss56 Vezi mesajul
Iertare , dar revin putin , nu sa le arati ca gresesc , dar sa-i certi , sa-i ajuti , dar , nu o faci pe strada cu orcine , o faci cu discernamant , mare atentie ! Si te mai rog ceva , vezi raspunsul pe care i l-am dat lui Cel Mandru la Topicul Nunta , in care accentuam ca inainte de a arata pacatele altora , curata-te pe tine , adica daca eu il cert pe X ca fumeaza , eu insumi am lasat tigara , sau daca-l cert pe unul care fura , eu insumi am scapat de patima asta , sau daca cert si-l ajut pe un desfranat , eu insumi am scapat mai intai de patima asta .
Te rog sa reti : Dragoste-iubire-credinta= nepasare-indiferenta fata de cel de langa tine !
Ei,da asa mai merge prin exemplul de sine.
Asa este simplu ca buna ziua!
Bine este ca aceste indemnuri sa vina de la prieteni,sau cunostiinte a caror viata o cunosti,caci aici pe forum nu se cam stie,suntem toti un ID si o aparenta...
(vb la modul general,nu o luati personal).
__________________
Cuvine-se cu adevarat sa te fericim pe tine, Nascatoare de Dumnezeu, cea pururea fericita si prea nevinovata si Maica Dumnezeului nostru. Ceea ce esti mai cinstita decat Heruvimii si mai slavita fara de asemanare decat Serafimii, care fara stricaciune pe Dumnezeu-Cuvantul ai nascut, pe tine, cea cu adevarat Nascatoare de Dumnezeu, te marim.
Reply With Quote
Răspunde



Subiecte asemănătoare
Subiect Subiect început de Forum Răspunsuri Ultimele Postari
Slavă Domnului! Florin-Ionut Rugaciuni 5 01.10.2012 22:13:40
Da-ti slava Domnului..... Mihailescu-Marin Daniel Generalitati 2 19.10.2010 13:36:38
Slava desarta si trufia mc2009 Generalitati 18 29.12.2009 14:13:14
Slava tie Doamne dulcineea Stiri, actualitati, anunturi 1 21.09.2007 14:10:41
Slava desarta si desertaciunile lumii acesteia Shalom Generalitati 14 12.08.2007 22:01:42