Forum Crestin Ortodox Crestin Ortodox
 
 


Du-te înapoi   Forum Crestin Ortodox > Generalitati > Generalitati
Subiect închis
 
Thread Tools Moduri de afișare
  #221  
Vechi 18.09.2010, 21:50:56
cristiboss56's Avatar
cristiboss56 cristiboss56 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 16.12.2006
Locație: Oricare ar fi vicisitudinile zilelor și anilor,oricare ar fi durata lor,vine ora răsplatei:BRĂTIANU
Religia: Ortodox
Mesaje: 32.376
Smile

Citat:
În prealabil postat de cristian67 Vezi mesajul
Parintele Arsenie Boca avea o vorba foarte adevarata:
Un păcat ți-l iartă Dumnezeu dacă te pocăiești de el; o greșeală ți-o iartă, că n-ai știut. - Prostia nu știm însă dacă o iartă, căci aceea dovedește rea credință și stă împotriva adevărului.
Si oricum : " Cat asculti de Dumnezeu , atat asculta Dumnezeu de tine " . ( ARSENIE BOCA )
__________________
Biserica este dragoste, așteptare și bucurie.
(Părintele Alexander Schmemann)
  #222  
Vechi 18.09.2010, 22:02:54
cristian67
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

,,Cel ce vii in taina,ai mila de noi,caci nu ne dam seama cat suntem de nedasavarsiti si cat esti de aproape de sufletele noastre si cat ne departam noi prin pacatele noastre''ARSENIE BOCA.
  #223  
Vechi 18.09.2010, 22:08:22
vlad90's Avatar
vlad90 vlad90 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 23.05.2009
Locație: Rivulus Dominarum
Religia: Ortodox
Mesaje: 144
Thumbs down

Citat:
În prealabil postat de andreicozia Vezi mesajul
Care NOI?
Care sfinti? cei nedeclarati de BOR care l-au cunoscut pe Arsenie Boca personal?...

Ti-ai pus vreodata problema de ce nu-l fac sfint?
Crezi ca din rautate? sau din nepricepere?

De ce oare acesti voi nu va declarati schismatici?..daca tot nu ascultati de BOR?

De ce oare carnetul de conducere nu-l poti lua decit de la organele de control al tarii? si nu de la nea Caisa de la buticul din coltul Ferentariului? de ce? pentru ca ai fi o CALAMITATE PE SOSELELE TARII SI AI OMORII LUMEA PE STRADA IN ILEGALITATEA si NESTIINTA TA!!!!!!!

Pina nu este declarat Sfint Par Arsenie Boca nu este altceva decit cineva plecat la Domnu'
adica un mort...iar eu care ascult de BOR nu ma rog la un mort!

Poate ca acum intelegi!
Io cred ca tu te crezi vreun mare invatat ce nu renunta la ale sale nici in ruptul capului, insa dai dovada doar de prostie. Atat. Vai de tine! Esti grav!
__________________
† "Doamne Iisuse Hristoase, Fiul lui Dumnezeu, miluiește-mă pe mine, păcătosul". †
  #224  
Vechi 18.09.2010, 22:15:08
cristian67
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit Andrei

acel ,,mort''m-a ,,inviat''pe mine si nu numai,pana in acel moment eu eram mortul fiindca imi mergea doar numele,acum sunt in scutece si plang dupa Tatal incercand sa nu mor din nou
  #225  
Vechi 18.09.2010, 22:53:19
mirabela mirabela is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 02.03.2009
Locație: germania
Religia: Ortodox
Mesaje: 487
Implicit

Nu oricine ajunge la mormantul parintelui Arsenie Boca, si asta v-o spun, pt ca sunt din judetul Hunedoara, mai exact din Deva, si distanta ii scurta, as fi putut sa merg in fiecare week-end, si cu toate ca parintii mei au mashina, am ajuns doar de 3 ori.

Am ajuns doar in momentele in care am avut o cumpana in viata mea si de fiecare data parintele Arsenie Boca m-a ajutat. De curand am implinit un an de la casatorie, si mi-am dat seama, ca parintele Arsenie Boca m-a ajutat si-n ziua cununiei religioase, chiar cand se sarbatoresc Sf.Martiri C.Brancoveanu si fii sai(care este ctitor la Manastirea Sambata de Sus, pe care parintele Arsenie Boca a iubit-o si inca o iubeste foarte mult). La sfatul duhovnicului, tot datorita parintelui Arsenie Boca l-am intalnit, si care are binecuvintarea de la parintele Arsenie Boca(asta am aflat ulterior), m-a sfatuit ca nunta sa fie dumnica 16 aug, si nu pe 15 aug(e praznic imparatesc, si puteam face nunta cu acordul episcopului, si bineteles urmata de canon). Dar din respect si recunostinta pentru Maica Domnului care m-a ajutat enorm, am ales data de 16, si pot sa va spun ca am avut o nunta minunata, care a durat aproape 12 ore la restaurant, tinand cont ca a fost duminica si s-a consumat alcool foarte putin.

Am vrut sa va scriu de foarte multe ori, cum l-am cunoscut pe parintele Arsenie Boca, dar scriam si mereu stergeam.

Parintele Arsenie Boca, nu are nevoie de aparare, si nici de marturiile noastre. E o chestie insa, cine cere ajutorul de acolo de sus, si regreta cu adevarat pacatele si vrea sa se indrepte, parintele il ajuta fara sa-si dea seama.

As mai putea spune multe, cat de mult m-au ajutat Parintele Arsenie Boca si Maica Domnului, dar nu e necesar.

Doamne ajuta.
  #226  
Vechi 18.09.2010, 23:37:15
andreicozia andreicozia is offline
Banned
 
Data înregistrării: 23.02.2009
Locație: Hristos, Budha, Mohamed, Krisna, iubire, pace
Religia: Ortodox
Mesaje: 4.810
Implicit

Citat:
În prealabil postat de cristian67 Vezi mesajul
acel ,,mort''m-a ,,inviat''pe mine si nu numai,pana in acel moment eu eram mortul fiindca imi mergea doar numele,acum sunt in scutece si plang dupa Tatal incercand sa nu mor din nou
Necuratul ca sa te indrume pe calea schismei si a neascultarii de Ierarhi te face el bine si "te invie" asa ca fii atent la invierile astea "spontane"
  #227  
Vechi 18.09.2010, 23:40:20
andreicozia andreicozia is offline
Banned
 
Data înregistrării: 23.02.2009
Locație: Hristos, Budha, Mohamed, Krisna, iubire, pace
Religia: Ortodox
Mesaje: 4.810
Implicit

Citat:
În prealabil postat de cristiboss56 Vezi mesajul
Cata logica ! ! ! " Sa-ti feresti capul de frig si de prostie ! " ( ARSENIE BOCA ) . . . acum intelegi ?
Ce nteleg eu este ca atita timp cit acest preot nu este amintit in Altar, NU AI VOIE SA-L VENEREZI...este pacat si neascultare, indiferent cit te inrosesti tu la fata de nervi!

La fel cum nici Serafim Rose nu va fi canonizat!
  #228  
Vechi 19.09.2010, 00:50:22
cristiboss56's Avatar
cristiboss56 cristiboss56 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 16.12.2006
Locație: Oricare ar fi vicisitudinile zilelor și anilor,oricare ar fi durata lor,vine ora răsplatei:BRĂTIANU
Religia: Ortodox
Mesaje: 32.376
Implicit

Citat:
În prealabil postat de andreicozia Vezi mesajul
Ce nteleg eu este ca atita timp cit acest preot nu este amintit in Altar, NU AI VOIE SA-L VENEREZI...este pacat si neascultare, indiferent cit te inrosesti tu la fata de nervi!

La fel cum nici Serafim Rose nu va fi canonizat!
Timpul le va rezolva și limpezi pe toate. Nu ești prooroc să ști dinainte cine va fi sau nu canonizat ! Nu ? Răbdare, răbdărică, răbdăroi . . . mai departe . . . Noapte bună occident !
__________________
Biserica este dragoste, așteptare și bucurie.
(Părintele Alexander Schmemann)
  #229  
Vechi 19.09.2010, 00:58:33
anna21 anna21 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 07.03.2009
Religia: Ortodox
Mesaje: 3.461
Implicit

Citat:
În prealabil postat de andreicozia Vezi mesajul
Ce nteleg eu este ca atita timp cit acest preot nu este amintit in Altar, NU AI VOIE SA-L VENEREZI...este pacat si neascultare, indiferent cit te inrosesti tu la fata de nervi!

La fel cum nici Serafim Rose nu va fi canonizat!
Cumva ti-a scapat faptul ca Dumnezeu nu cere "acordul" altora pt. a da Duh Sfant celor care-L iubesc.

(dar as zice ca te mananca invidia... cum adica acela care era pacatos in tinerete a ajuns sfant? Pai eu sunt mai breaz, eu nu am avut acele pacate.. etc.
Hula este un pacat foarte mare. Mult mai mare decat pacatele trupesti.
Ca sa nu fiu inteleasa gresit: sa negi lucrarea Sfantului Duh in oameni este hula impotriva Sf. Duh. Dumnezeu face sfinti din cei mai pacatosi... multe exemple exista, vezi Sf. Maria Egipteanca.. daca pocainta este adevarata.

Pe langa hula mai putem vorbi de:
clevetire - raspandirea de zvonuri ca par. Seraphim Rose era homosexual
ne-iubire de aproape: nu te bucuri de darurile care s-au dat unora, tot pentru folosul nostru, de fapt. Jignesti pe cei care-l iubesc pe par. Arsenie Boca sau par. Serafim Rose etc..
Nu ca as avea ceva cu tine, opiniile iti apartin si tu suferi in primul rand din cauza lor... dar ma mir ca ai tupeu sa vorbesti pe alte threaduri de cat de mult iubesti tu pe toti, fara discriminare.. cand este evident ca te iubesti doar pe tine si parerile tale)

Last edited by anna21; 19.09.2010 at 01:11:02.
  #230  
Vechi 19.09.2010, 07:21:34
cristian67
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit eroare

Citat:
În prealabil postat de andreicozia Vezi mesajul
Ce nteleg eu este ca atita timp cit acest preot nu este amintit in Altar, NU AI VOIE SA-L VENEREZI...este pacat si neascultare, indiferent cit te inrosesti tu la fata de nervi!

La fel cum nici Serafim Rose nu va fi canonizat!
acum 3 saptamani la SF.Liturghie,in cuvantul de incheiere preotul l-a pomenit pe ARSENIE BOCA,spunandu-le oamenilor din cuvintele de duh ale parintelui
Subiect închis



Subiecte asemănătoare
Subiect Subiect început de Forum Răspunsuri Ultimele Postari
Parintele Arsenie Boca Carmen FUNIERU Biserica Ortodoxa Romana 141 20.01.2014 16:22:05
PR. ARSENIE BOCA cristina83 Mari Duhovnici si predicile lor 70 17.01.2013 14:14:43
7 intamplari cu Arsenie Boca florisca Generalitati 13 31.08.2010 20:40:31