Forum Crestin Ortodox Crestin Ortodox
 
 


Du-te înapoi   Forum Crestin Ortodox > Tainele Ortodoxiei > Nunta
Răspunde
 
Thread Tools Moduri de afișare
  #91  
Vechi 28.02.2011, 22:11:51
calator prin ploaie calator prin ploaie is offline
Banned
 
Data înregistrării: 13.01.2011
Locație: intre rai si iad
Religia: Ortodox
Mesaje: 1.419
Implicit

[quote=Fani71;343034]Da, suntem! Multumesc.
Multumesc si Melissei. Da, ai calculat bine, 27 dec 2006 :-)


Sigur ca nu ar trebui sa fie folosita ca pretext indragostirea pentru a-ti parasi sotul sau sotie si copii, de exemplu. Asta este lipsa de responsabilitate si dragoste in sensul profund.
Adica, daca cineva este liber la 30, 40 sau 50 de ani nu mai poate iubi, pentru ca asta ar insemna lipsa de maturitate?[
QUOTE]


Aiurea, normal ca omul poate iubi la orice varsta...CUM sa fie lipsa de maturitate? Dar ce, sa iti refaci viata cu cineva drag inseamna sa faci un pact, sa inchei un targ,? Vaaaii....ce ineptie...Dragostea nu are limite temporale...si mereu ramane ceva sublim!
Deci, ai dreptate draga Fani71 !
Reply With Quote
  #92  
Vechi 28.02.2011, 22:26:17
Traditie1 Traditie1 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 10.10.2008
Religia: Ortodox
Mesaje: 1.752
Implicit

Citat:
În prealabil postat de calator prin ploaie Vezi mesajul
.................................................. .....................
NU ma refeream la atractie...ci la DRAGOSTEA izvorata din IUBIRE...In acest tip de dragoste nu se regaseste decat inocentul, puritatea , fara teluric....Pt. un suflet veritabil cand simte dragostea fata de aproapele, se indumnezeieste....iar cand o simte si traieste fata de perechea lui capata aripi(nu retin cine a scris initial asta)....DRAGOATEA este extrem de departe de atractia ...carnala pe care o pomenesti....Aceasta e pur instinctuala si n-are nimic inaltator....Eu PLEDEZ pt dragostea veritabila, atribut divin al sufletelor noastre, care cauta mereu sa il iubeasca pe Dumnezeu, iar mai apoi se consacra dragostei daruita ca traire tot de dumnezeire....Iar acest sentiment....chiar NU are varsta...In plus....eu nu pot intelege cum dragostea nevinovata ar putea fi asemuita distractiei sau exaltarii...Sa fim seriosi!... Tot ce e nobil, frumos si inaltator provine de la bunul Dumnezeu!
Spui ca de obicei banalități cu convingerea că aduci revelații.
De ce simți nevoia să să-ți aperi convingerile? Tocmai pentru că sunt niște iluzii și știi că dacă nu le susții va trebui să admiți adevărul. 'Dragostea' apare numai atunci când există un interes. Dacă îți vei analiza cu sinceritate sentimentele va trebui să admiți asta. Și de la interes ajungi să faci un idol din cel pe care ți l-ai putut permite, să te autosugestionezi că te leagă ceva special de el etc.


Apoi, o relație este o experiență psihologică puternică, căreia omul cu greu i se poate sustrage. Este o pierdere a sinelui reală, cu efecte veșnice. Cei care se lasă duși de propriile trăiri vor culege roadele amare ale distrugerii propriei persoane. Senilitatea, dezintegrarea personală ireversibilă este o consecință a vieții trăite în voia sentimentelor, gândurilor slobode, ieșirii din sine. Mintea e un 'organ' care întrebuințat greșit se uzează. Numai un control și cenzură strictă a emoțiilor și gândurilor poate evita aceasta. Dacă nu crezi, uită-te în jurul tău la cei care au trăit ca tine. Asta apropo de trăirile 'înălțătoare'.


Dragostea romantică e o capcană, o păcăleală. În alegerea partenerului nu emoțiile trebuie să primeze, nici interesul ci ascultarea de Dumnezeu. Trebuie să căutăm ce vrea El, fiindcă numai El știe ce e bine.
__________________
Cereți și vi se va da; căutați și veți afla; bateți și vi se va deschide.
Că oricine cere ia, cel care caută află, și celui ce bate i se va deschide
Reply With Quote
  #93  
Vechi 28.02.2011, 22:56:36
calator prin ploaie calator prin ploaie is offline
Banned
 
Data înregistrării: 13.01.2011
Locație: intre rai si iad
Religia: Ortodox
Mesaje: 1.419
Thumbs down

Citat:
În prealabil postat de Traditie1 Vezi mesajul
Spui ca de obicei banalități cu convingerea că aduci revelații.
De ce simți nevoia să să-ți aperi convingerile? Tocmai pentru că sunt niște iluzii și știi că dacă nu le susții va trebui să admiți adevărul. 'Dragostea' apare numai atunci când există un interes. Dacă îți vei analiza cu sinceritate sentimentele va trebui să admiți asta. Și de la interes ajungi să faci un idol din cel pe care ți l-ai putut permite, să te autosugestionezi că te leagă ceva special de el etc.


.

Apoi, o relație este o experiență psihologică puternică, căreia omul cu greu i se poate sustrage. Este o pierdere a sinelui reală, cu efecte veșnice. Cei care se lasă duși de propriile trăiri vor culege roadele amare ale distrugerii propriei persoane. Senilitatea, dezintegrarea personală ireversibilă este o consecință a vieții trăite în voia sentimentelor, gândurilor slobode, ieșirii din sine. Mintea e un 'organ' care întrebuințat greșit se uzează. Numai un control și cenzură strictă a emoțiilor și gândurilor poate evita aceasta. Dacă nu crezi, uită-te în jurul tău la cei care au trăit ca tine. Asta apropo de trăirile 'înălțătoare'.


Dragostea romantică e o capcană, o păcăleală. În alegerea partenerului nu emoțiile trebuie să primeze, nici interesul ci ascultarea de Dumnezeu. Trebuie să căutăm ce vrea El, fiindcă numai El știe ce e bine.
1.Spui ca de obicei prostii la acest capitol...Si chestia ca dragostea apare numai la un interes..mi-a raspuns la multe...Poate ca pe tine DOAR interesul te-a manat...sa ne ierti pe NOI cei care credem in dragoate si daruire....
2.Categoric m-ai convins ca vb din experienta ta....Te compatimesc , sincer( o zic fara rautate)...
3. Romantismul dragostei NU este deloc o capcana...iar daca EL n-ar vrea sa existe dragostea , n-ar exista...Logic....

Pace tie...eu nu te mai citesc ca simt cum mi se intuneca sufletul...indepartandu-se in timp ce-ti citesc randurile, de Dumnezeu...Sa fiu iertata!

Last edited by calator prin ploaie; 28.02.2011 at 22:58:52.
Reply With Quote
  #94  
Vechi 28.02.2011, 22:57:48
anna21 anna21 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 07.03.2009
Religia: Ortodox
Mesaje: 3.461
Implicit



Lasa, Traditie, ca te citesc eu :)))).
Offf..
Reply With Quote
  #95  
Vechi 28.02.2011, 23:09:07
Miha-anca
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

Citat:
În prealabil postat de calator prin ploaie Vezi mesajul
1. Ca ai vorbit despre budhism si diavol : "Diavol nu exista si nici nu are sens sa existe in budism. In cadrul brahmanismului, raul, asa cum il definesc monoteismele nu exista.curta cautare prin religiile Asiei a Diavolului, cu ajutorul cartii lui Gerald Messadie, Istoria Generala a Diavolului, ne-a aratat ca acest personaj arhicunoscut religiei noastre nu isi are precursori in Asia." G. Messadie
2.Omul care ramane in suflet tanar.....NU inseamna DELOC lipsa de maturitate.....Sunt oameni extrem de profunzi, maturi , cu suflete tinere si asta ii mentine...De obicei sunt temperati in manifestari, evita sa devina deplasati...
3. Nu pledez pt operatiile estetice, dar daca e spre mentinerea tonusului, nu executate din capriciu , nu vad nimic rau....In fons vb realist am vazut de N ori doamne la 40 aratand mult mai bine decat altele la 25-30(trup si fata), sau la 50 aratand mult mai bine ca altele la 35-40....si fara operatii estetice....Fetele de azi cu kilogramele de vopsele pe fata si-n par, arata ades ca niste papusi batrane si uzate deja la 25....Nu e pacat?
4. Cat despre manipulare....o fac parintii cand esti tanar....si incearca mai apoi colateralii , dar de regula fiecare reuseste sa faca ce alege, chit ca ...se greseste mult prea des,....
Cea mai mare inselatorie a diavolului este sa te faca sa nu crezi ca exista. Ceea ce am scris, depre materia sentimentala, pe care o arunca asupra oaemnilor, ca sa se indragosteasca, este de la budisti. In cartile lor am gasit-o.
Nu am nimic impotriva omului, care ramane tanar in suflet; de fapt sufletul nu prea imbatraneste.
Cat despre manipulare, se pare ca nu stii la ce ma refer.
Reply With Quote
  #96  
Vechi 28.02.2011, 23:12:37
Miha-anca
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

Citat:
În prealabil postat de calator prin ploaie Vezi mesajul


Aiurea, normal ca omul poate iubi la orice varsta...CUM sa fie lipsa de maturitate? Dar ce, sa iti refaci viata cu cineva drag inseamna sa faci un pact, sa inchei un targ,? Vaaaii....ce ineptie...Dragostea nu are limite temporale...si mereu ramane ceva sublim!
Deci, ai dreptate draga Fani71 !
Si de cate ori in viata e bine sa-ti refaci viata? De 20 ori, de 30 ori, de 40 ori?
Hm? Tocmai acel "sublim", dulceata care il invaluie pe om, e de la diavol.
Reply With Quote
  #97  
Vechi 28.02.2011, 23:24:06
Miha-anca
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Fani71 Vezi mesajul
Eu nu as zice ca dragostea de a inceput dispare, ci ca evolueaza, se transforma. Si pentru asta cei doi trebuie sa faca si un efort, este nevoie si de asceza, in sens larg.
Cu aceasta "asceza" m-ai bagat total in ceata, Fani. Cam in ce zile si cum se face aceasta asceza? Mi se pare o intorsatura de 90 grade, comparativ cu tot ce ai mai spus pe aceasta tema.
Reply With Quote
  #98  
Vechi 28.02.2011, 23:27:27
Miha-anca
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Traditie1 Vezi mesajul
Dragostea romantică e o capcană, o păcăleală. În alegerea partenerului nu emoțiile trebuie să primeze, nici interesul ci ascultarea de Dumnezeu. Trebuie să căutăm ce vrea El, fiindcă numai El știe ce e bine.
Absolut de acord, Traditie!
Reply With Quote
  #99  
Vechi 01.03.2011, 08:00:32
calator prin ploaie calator prin ploaie is offline
Banned
 
Data înregistrării: 13.01.2011
Locație: intre rai si iad
Religia: Ortodox
Mesaje: 1.419
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Miha-anca Vezi mesajul
Si de cate ori in viata e bine sa-ti refaci viata? De 20 ori, de 30 ori, de 40 ori?
Hm? Tocmai acel "sublim", dulceata care il invaluie pe om, e de la diavol.

In opinia mea nu e deloc asa....Nimic din ce ne-a daruit EL nu este amagitor ori diavolesc.....Evolutia unui mariaj depinde de cei doi, datorita alegerilor pe care le fac prin timp....Si apoi omului nu ii e dat sa fie solitar.....Iar daca unii nu pot cunoaste sensul real , profund ,al sublimului iubirii , transformata in dragoste...sunt ceva mai "saraci" decat ceilalti....Acum, desigur ca dragostea trebuie mentinuta, iar daca a fost la inceput una reala , asa va ramane peste timp...daca nu , se va dilua, ducand spre rutina sau mai tragic spre despartire...Cu dragostea de Dumnezeu este altceva...Pe EL il iubesti, te indragostesti de EL, pe masura ce te apropii tot mai mult de ceea ce il defineste, iar aceste sentimente daca sunt veritabile , nu se pot disipa prin timp....Asta cred eu, asta este opinia mea.
Reply With Quote
  #100  
Vechi 01.03.2011, 13:41:00
Fani71 Fani71 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 15.04.2009
Locație: Bruxelles
Religia: Ortodox
Mesaje: 4.711
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Miha-anca Vezi mesajul
Cea mai mare inselatorie a diavolului este sa te faca sa nu crezi ca exista. Ceea ce am scris, depre materia sentimentala, pe care o arunca asupra oaemnilor, ca sa se indragosteasca, este de la budisti. In cartile lor am gasit-o.
Nu am nimic impotriva omului, care ramane tanar in suflet; de fapt sufletul nu prea imbatraneste.
Cat despre manipulare, se pare ca nu stii la ce ma refer.
Ts ts, Anca, citesti carti budiste.. Mai bine citeai literatura, de care te deziceai pe alt fir, ca ne ocupa timpul degeaba ;-)
__________________
"Dacă nu putem fi buni, să încercăm să fim măcar politicoși." (Nicolae Steinhardt în Jurnalul fericirii)
Reply With Quote
Răspunde



Subiecte asemănătoare
Subiect Subiect început de Forum Răspunsuri Ultimele Postari
nu am noroc in dragoste! ronaldo Intrebari utilizatori 19 14.08.2011 00:05:44
Declaratii socante ale franmasonilor evrei sunsray Secte si culte 6 06.04.2011 21:16:04
Adevarata dragoste Rodica50 Intrebari utilizatori 10 10.10.2010 09:11:25
cu dragoste si prietenie catalin_ Secte si culte 20 21.05.2010 15:13:33
despre dragoste... paraschevaiasi Generalitati 29 10.03.2008 11:33:41