Forum Crestin Ortodox Crestin Ortodox
 
 


Du-te înapoi   Forum Crestin Ortodox > Tainele Ortodoxiei > Nunta
Răspunde
 
Thread Tools Moduri de afișare
  #101  
Vechi 01.03.2011, 13:44:04
Fani71 Fani71 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 15.04.2009
Locație: Bruxelles
Religia: Ortodox
Mesaje: 4.711
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Miha-anca Vezi mesajul
Si de cate ori in viata e bine sa-ti refaci viata? De 20 ori, de 30 ori, de 40 ori?
Hm? Tocmai acel "sublim", dulceata care il invaluie pe om, e de la diavol.
In Biserica ortodoxa te poti recasatorin chiar de doua ori, dupa vaduvie sau chiar dupa divort, in anumite conditii.
Indragostelile fara casatrie nu s epun ;-)
Sa ti-o refaci, sa ti-o faci... Cine stie la ce varsta te intalnesti cu sufletul sora? Eui m-am indragostit de sotul meu la 35 de ani. Si in cazul meu, nu imi 'facusem viata' cu altul inainte.
Poate dupa tine ar fi trebuit sa stau cuminte in banca mea ca o fata batrana si sa torc lana, la acea varsta inaintata care depsise vremea romantismului juvenil? hm?
__________________
"Dacă nu putem fi buni, să încercăm să fim măcar politicoși." (Nicolae Steinhardt în Jurnalul fericirii)
Reply With Quote
  #102  
Vechi 01.03.2011, 13:49:01
Fani71 Fani71 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 15.04.2009
Locație: Bruxelles
Religia: Ortodox
Mesaje: 4.711
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Miha-anca Vezi mesajul
Cu aceasta "asceza" m-ai bagat total in ceata, Fani. Cam in ce zile si cum se face aceasta asceza? Mi se pare o intorsatura de 90 grade, comparativ cu tot ce ai mai spus pe aceasta tema.
De aceea am precizat in sens larg. Nu in sensul pe care presupun ca vrei tu sa il intelegi de 'abtinere de la sex'. Desi, in viata unui cuplu casatoriut, sunt destule ocazii pentru asta, (a te abtine pt ca celalalt e obosit, bolnav, pentru ca esti ocupat cu copiii, cu bucataria,pentru ca varsta, etc etc), in afara celor de care se tot vorbeste pe aici.

Sunt convinsa totusi ca dupa o viata mai lunga ca a mea impreuna cu sotul tau intelegi idea ca viata de cuplu presupune o asceza continua. Trebuie tot timpul sa te dai inapoi in fata celuilalt, sa te daruiesti lui, sa tii seama de voia lui, sa il asculti, sa il ajuti, sa te cunosti pe tine mai bine in toate slabiciunile (si deci sa evoluezi).
__________________
"Dacă nu putem fi buni, să încercăm să fim măcar politicoși." (Nicolae Steinhardt în Jurnalul fericirii)
Reply With Quote
  #103  
Vechi 01.03.2011, 13:51:28
Fani71 Fani71 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 15.04.2009
Locație: Bruxelles
Religia: Ortodox
Mesaje: 4.711
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Traditie1 Vezi mesajul
Spui ca de obicei banalități cu convingerea că aduci revelații.
De ce simți nevoia să să-ți aperi convingerile? Tocmai pentru că sunt niște iluzii și știi că dacă nu le susții va trebui să admiți adevărul. 'Dragostea' apare numai atunci când există un interes. Dacă îți vei analiza cu sinceritate sentimentele va trebui să admiți asta. Și de la interes ajungi să faci un idol din cel pe care ți l-ai putut permite, să te autosugestionezi că te leagă ceva special de el etc.


Apoi, o relație este o experiență psihologică puternică, căreia omul cu greu i se poate sustrage. Este o pierdere a sinelui reală, cu efecte veșnice. Cei care se lasă duși de propriile trăiri vor culege roadele amare ale distrugerii propriei persoane. Senilitatea, dezintegrarea personală ireversibilă este o consecință a vieții trăite în voia sentimentelor, gândurilor slobode, ieșirii din sine. Mintea e un 'organ' care întrebuințat greșit se uzează. Numai un control și cenzură strictă a emoțiilor și gândurilor poate evita aceasta. Dacă nu crezi, uită-te în jurul tău la cei care au trăit ca tine. Asta apropo de trăirile 'înălțătoare'.


Dragostea romantică e o capcană, o păcăleală. În alegerea partenerului nu emoțiile trebuie să primeze, nici interesul ci ascultarea de Dumnezeu. Trebuie să căutăm ce vrea El, fiindcă numai El știe ce e bine.
Dupa tine, Traditie, un cuplu casatorit ar trebui sa nu se iubeasca?
Nu stiu daca ai citit cuvantarile sfantului Ioan Gura de Aur despre casatorie si ai vazut ce frumos vorbeste despre dragostea dintre barbat si femeie.

Nu stiu ce numesti tu dragoste romantica, de altfel. Cum ar trebui sa fie dragostea dintre barbat si femeie? sa nu fie, mai bine? Sa se confunde cu dragostea de aproapele, sau ce? (desi nici pe aia nu prea pui mare miza, din alte postari de ale tale citire)
__________________
"Dacă nu putem fi buni, să încercăm să fim măcar politicoși." (Nicolae Steinhardt în Jurnalul fericirii)

Last edited by Fani71; 01.03.2011 at 14:01:47.
Reply With Quote
  #104  
Vechi 01.03.2011, 16:03:24
philalex philalex is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 30.05.2007
Locație: Bucuresti
Religia: Ortodox
Mesaje: 517
Implicit

declaratii de dragoste?.... pai eu as zice ...esti porumbita mea frumoasa, care nu prea iese din casa........si alt slogan...din inima te rog sa crezi ca te iubesc...al tau....Romeo
Reply With Quote
  #105  
Vechi 01.03.2011, 16:10:48
Fani71 Fani71 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 15.04.2009
Locație: Bruxelles
Religia: Ortodox
Mesaje: 4.711
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Traditie1 Vezi mesajul
Există și dragoste adevărată, a părinților față de copii și invers. Dragostea adevărată presupune lipsa interesului.

.......................


Sophia, căsătoria trebuie să se întemeieze pe adevăr, nu pe spectacol. Spectacolul e o aparență, o minciună dacă vrei.

1. Dragoste mai 'interesata' decat a copilului fata de parinte nu prea vad. Bebelusul isi iubeste mama mlai intai pt ca de la ea vine laptele si tot restul, pt ca viata lui depinde de ea.

2. De ce s-ar intemeia casatoria pe spectacol daca este bazata pe dragoste?


Postarile tale despre acest subiect imi amintesc de bancul di,n timpul lui ceausescu.
"Ora de biologie. La rand era lectia despre sexualitatea umana. (era intr-adevar o lectie din asta in manualul de clasa a 8a)
Dragi copii, astazi vom vorbi despre dragoste. Exista mai multe feluri de dragoste: dragoste de patrie, dragoste pentru parinti, dragostea pt natura etc; exista si dragostea dintre barbat si femeie, dar despre asta vom vorbi alta data cand veti fi mai mari.
Deci, sa incepem cu dragostea de patrie."

:-)
__________________
"Dacă nu putem fi buni, să încercăm să fim măcar politicoși." (Nicolae Steinhardt în Jurnalul fericirii)
Reply With Quote
  #106  
Vechi 01.03.2011, 16:11:16
Melissa
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

Citat:
În prealabil postat de philalex Vezi mesajul
esti porumbita mea frumoasa, care nu prea iese din casa........
"barbatul care-si iubeste femeia, o supune prin iubire"- Ioan Gura de Aur
Reply With Quote
  #107  
Vechi 01.03.2011, 16:13:41
Melissa
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Fani71 Vezi mesajul
"Ora de biologie. La rand era lectia despre sexualitatea umana. (era intr-adevar o lectie din asta in manualul de clasa a 8a)
Dragi copii, astazi vom vorbi despre dragoste. Exista mai multe feluri de dragoste: dragoste de patrie, dragoste pentru parinti, dragostea pt natura etc; exista si dragostea dintre barbat si femeie, dar despre asta vom vorbi alta data cand veti fi mai mari.
Deci, sa incepem cu dragostea de patrie."

:-)
:-))) ce taree
Reply With Quote
  #108  
Vechi 01.03.2011, 16:16:09
Fani71 Fani71 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 15.04.2009
Locație: Bruxelles
Religia: Ortodox
Mesaje: 4.711
Implicit

Citat:
În prealabil postat de sophia Vezi mesajul
Asta este in Biblie?
E f.frumos, dar nu-mi vine sa cred ca este ceva crestin...
Sophia, ma facu sa zambesc, uneori vorbesti ca un troll.. ;-)
Reflectezi perfect (adica redai) in mod ingenuu multe din gogoritele si lucrurile false care se promoveaza in crestinismul actual.
Sigur ca e din Biblie, si cantarea Cantarilor desi a fosrt intotdeauna interpretata ca o alegorie a dragostei dintre dumnezeu si om, presupune si o experienta concreta a dragostei omenesti care o simbolizeaza, si inclusiv a sexualitatii.
__________________
"Dacă nu putem fi buni, să încercăm să fim măcar politicoși." (Nicolae Steinhardt în Jurnalul fericirii)
Reply With Quote
  #109  
Vechi 01.03.2011, 16:24:38
Fani71 Fani71 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 15.04.2009
Locație: Bruxelles
Religia: Ortodox
Mesaje: 4.711
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Melissa Vezi mesajul
"barbatul care-si iubeste femeia, o supune prin iubire"- Ioan Gura de Aur
Frumos!

De altfel sa nu uitam si de ce spune sf. Pavel: 'Barbatul sa isi iubeacsa sotia asa cum Hristos a iubit Biserica, jertfindu-si viata pentru ea'.
__________________
"Dacă nu putem fi buni, să încercăm să fim măcar politicoși." (Nicolae Steinhardt în Jurnalul fericirii)
Reply With Quote
  #110  
Vechi 01.03.2011, 17:41:13
calator prin ploaie calator prin ploaie is offline
Banned
 
Data înregistrării: 13.01.2011
Locație: intre rai si iad
Religia: Ortodox
Mesaje: 1.419
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Fani71 Vezi mesajul
Frumos!

De altfel sa nu uitam si de ce spune sf. Pavel: 'Barbatul sa isi iubeacsa sotia asa cum Hristos a iubit Biserica, jertfindu-si viata pentru ea'.

Vaaii fetelor....vreti sa se "revolutioneze" anumiti baieti traditionalisti de cate 777 de ori?!
Eh....ati zis amandoua adevarul....Dar stiti voi bine...adevarurile sunt acceptate mai greu decat stupidele minciuni....O primavara plina de iubire va doresc !
Reply With Quote
Răspunde



Subiecte asemănătoare
Subiect Subiect început de Forum Răspunsuri Ultimele Postari
nu am noroc in dragoste! ronaldo Intrebari utilizatori 19 14.08.2011 00:05:44
Declaratii socante ale franmasonilor evrei sunsray Secte si culte 6 06.04.2011 21:16:04
Adevarata dragoste Rodica50 Intrebari utilizatori 10 10.10.2010 09:11:25
cu dragoste si prietenie catalin_ Secte si culte 20 21.05.2010 15:13:33
despre dragoste... paraschevaiasi Generalitati 29 10.03.2008 11:33:41