Forum Crestin Ortodox Crestin Ortodox
 
 


Du-te înapoi   Forum Crestin Ortodox > Generalitati > Generalitati
Răspunde
 
Thread Tools Moduri de afișare
  #61  
Vechi 09.01.2010, 23:33:07
solentina's Avatar
solentina solentina is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 01.04.2009
Locație: in strainatate
Religia: Ortodox
Mesaje: 131
Implicit

Draga Bmadalin tot ce am spus nu am facut-o sa ma laud ci asa am simtit ,daca tu ma judeci asa e doar problema ta,eu am fost sincera si stiu ca din cauza sinceritatii mele,am pierdut.Discutia a fost alta ,iar eu am vrut sa arat ca toti stim sa transmitem mesaje ,vorbe mestesugite legate de credinta ,dar fapte ,nu am vazut nimic,polemica da.,asta a fost si motivul pentru care am dezvaluit ,fapta mea.totul a venit din suflet,daca tu nu vrei sa te bucur de un frate de al tau cind face o fapta buna , e doar problema ta.Si fii sigur ca nu ma voi opri sa fac bine ,cit am sa traiesc pe acest pamint asta am sa fac si nu o spun pentru a ma lauda ,ci pentru a face si pe altii sa simta si sa faca la fel.Daca nu comunicam intre cum putem merge inainte?Ramind muti si inchisi in noi,eu asta vad in tara acum egoism ,putin mai sunt care gindesc si cu sufletul.Asta este parerea mea ,daca tu ai o alta parere,e a ta si gata .Dumnezeu sa ne lumineze pa toti si sa ne ajute sa ne gasim pacea si calea spre credinta adevarata.Rog iertare .Doamne Ajuta.
Reply With Quote
  #62  
Vechi 10.01.2010, 00:11:32
zaharia_2009's Avatar
zaharia_2009 zaharia_2009 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 05.07.2009
Locație: Romania
Religia: Ortodox
Mesaje: 2.239
Implicit ,,comunicarea intre nevoie si osinda"

Duhul lumii actuale si zbaterile ocultei mondiale este din ce in ce mai staruitor si mai inventiv in tot felul de notiuni si inchipuiri care trec drept stiintifice si care au ca ,,scop declarat" buna covietuire si armonie dintre semeni . Dar aceasta aparenta este defapt uzurpatoarea si otrava vietii crestine si a valorilor duhovnicesti aratate si invatate de parintii bisericii din toate timpurile . Asa se face ca lumea duhneste astazi de dorinta de ,,comunicare" si de ,,socializare" fara a sti ca aceasta dorinta este fara temei si fara rezultat . Ati vazut de exemplu ca ONU sau OMS sau FAO sau alte organizatii mondiale sa foloseasca ceva din comunicarea si socializarea proferata ? au ajuns la vreun rezultat clar si notabil ? Vedeti astazi ca in Romania intr-un mod stiintific sau popular sa se obtina ceva din socializare sau din comunicare ? Nu, pt. ca secretul vietii nu este multa si indelunga socializare si comunicare ci total din contra : sa taci in fapt dar sa cauti comuniunea in duh ! De cite ori era intrebat despre care este secretul vietii pt. mintuire gheronul Cleopa spunea unul din 3 feluri : sa taci , care era mai inti de toate ; alteori spunea ,,gindul permanent la moarte" iar alte ori ,,rabdare". Imprastierea duhului in multa comunicare si socializare , pierderea linistii interioare si a concentrarii permanente pe rugaciune, portita deschisa ispititorului prin senzorialul permanent antrenat la orice fel de receptari ispititoare duce incet-incet la racirea sufletului si la adormirea duhului . Deci in putine cuvinte vreau sa spun ca nu ,,comunicarea" si vorbirea multa este secretul binelui , nu explicarea intentiilor mot-a-mot si a ,,deschiderii" totale in fata celuilalt este de apreciat . Iar cit despre aratarea propriilor fapte bune este bine sa fim chiar rezervati nu neaparat pt. ca ,,nu trebuie sa stie stinga de ce face dreapta" ci mai ales pt. ca nu stim noi cum o fapta pe care noi o credem buna esten privita la fel si de D.zeu.
Deci nu vorba multa si pe fata este cheia succesului intelegerii dintre noi ci vorbirea si comuniunea in duh este cea care da roadele mintuirii .
Reply With Quote
  #63  
Vechi 10.01.2010, 00:42:04
solentina's Avatar
solentina solentina is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 01.04.2009
Locație: in strainatate
Religia: Ortodox
Mesaje: 131
Implicit

Draga frate Zaharia ,ai mare dreptate in ceea ce spui si ca ce se intimpla in tara noastra acum nu se mai poate discuta ,dar stau si ma intreb in nevrednicia mea ,daca nu este binevenita socializarea ce rost mai are acest forum?Cine l-a deschis nu pentru acest lucru l-a facut sa ne faca pe noi care ne simtim mai aproape de DUMNEZEU sa ne apropiem mai mult?Si in felul acesta sa dam exemplu celor care sunt departe de Dumnezeu sa se aproprie si ei ,iar asta se face prin socializare,comunicare ,daca eu gresesc ,rog sa ma iertati.Sincer mi-as dori mai multa apropiere intre noi ,mai putina polemica si mai putina judecata ,ca are cine sa ne judece pe toti.Tu esti foarte intelept si poti veni cu multe sfaturi sa ne ajuti pe toti .Asta daca vrei si tii la noi fratii tai.Nu? Toti gresim.Doamne Ajuta.
Reply With Quote
  #64  
Vechi 19.05.2011, 12:56:27
Liviu33
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

Eu cred ca credinta inseamna indeplinirea datoriilor! Sa-i dai ficaruia ce i se cuvine, Bisericii, familiei, societatii, propriei persoane. Dumnezeu vede si atunci ia decizii!
Reply With Quote
  #65  
Vechi 19.05.2011, 20:54:22
xanixade's Avatar
xanixade xanixade is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 26.01.2011
Locație: Cluj-Napoca
Religia: Ortodox
Mesaje: 341
Trimite un mesaj prin Yahoo pentru xanixade
Implicit

Citat:
În prealabil postat de sophia Vezi mesajul
Sunt intr-o perioada de framantari si dureri.
Pentru mine credinta inseamna nu numai sa mergi la biserica, sa te rogi si sa citesti carti religioase, ci sa faci ceva pentru aproapele tau, sa-l iubesti si sa-l ajuti asa cum a facut si a vrut El.
Credinta inseamna a crede in Dumnezeu. Faptele crestine decurg si din credinta si din inima noastra, potrivit deciziilor noastre pe care le supunem partial credintei si din dragostea noastra.

Citat:
În prealabil postat de sophia Vezi mesajul
Iisus a ajutat oamenii, chiar daca a fost criticat si s-a impotrivit unor norme civice si traditii din vremea aceea si chiar a iesit din religia sa intiala (iudaica).
El a adus ceva nou, o lege noua, o credinta noua.
Cine e Iisus? Iisus se crede a fi Dumnezeu. Deci Dumnezeu a venit nu sa iasa din religia sa, ci sa adauge, sa o implineasca, sa scoata pe oameni din pacatul stramosesc si sa le asigure calea spre rai, pana atunci oamenii mureau si mergeau in iad ( exceptii Moise, Ilie, Enoh, si nu mai stiu).
Normele civice si traditiile erau pana la Iisus in mare parte religioase, dar erau motiv pentru oamenii de atunci sa si pacatuiasca. Iar de impotrivit nu S-a impotrivit decat pacatului.

Citat:
În prealabil postat de sophia Vezi mesajul
Azi te duci la biserica sa cauti ajutor si sa ajuti la randul tau pe cine are nevoie si incep problemele: nu-i timp, nu-i cazul, nu-s bani, nu e conform cu nu stiu care ierarhie sau norma sau mai stiu eu, e ecumenic, e sau nu e.
Si cum se impaca totusi?
Te duci la biserica, te rogi, esti preot, sau citet, sau ma stiu eu in biserica, sau simplu credincios si vezi unul plangand langa tine si nu te doare.
??
Uite cum sta treaba, din punctul meu de vedere.
Ajutorul care se da, oricum s-ar da, se cheama pana la urma ajutor. La inceput mai greu, dar la urma din ce in ce mai usor. Problemele expuse nu au nici un rost cand doresti sa dai un ajutor, e ca si cum te impiedici pe loc drept. Ecumenic, neecumenic, daca judeci de la bun inceput pe cel care vrei sa ii dai ajutor, atunci nu faci nimic. Cum vine asta sa ajuti numai pe cei buni? Vezi, deci cum se impaca?
Faptul ca cineva plange langa tine, in biserica, nu e mare lucru. Acela plange pentru el, pentru Dumnezeu si nu ca sa il bagi tu in seama, iar daca il bagi in seama, atunci roaga-te pentru el, acela ii ajutorul lui in biserica. Daca plange pe drum, sau cine stie unde, atunci da. Faptul ca te doare mai mult sau mai putin, se datoreaza in principal starii pacatoase in care ne aflam toti.

Citat:
În prealabil postat de sophia Vezi mesajul
Si altii care fac ceva cu adevarat pentru oameni, dar nu stiu calea bisericii si dogmele, sunt rai crestini?
Eu nu mai stiu. Ce vrem noi de fapt cu credinta? Care este scopul final?
Cel care e rau crestin, e de fapt pacatos. Asa se zice la cei care sunt rai crestini. Iar cei care sunt buni crestini au pacate din ce in ce mai putine. Pacatele cum se spala? Cu multe, printre care si cu fapte bune.
Calea bisericii e zidita de dogme, pe de o parte, pe de alta parte de credinciosi. Am putea spune ca e calea catre Dumnezeu. Pentru ce crezi in Dumnezeu? Nu pentru viata vesnica? Nu pentru a iesi din starea de pacat? Nu pentru dragostea catre Dumnezeu? Nu pentru desavarsirea noastra?
Iata ce vrem cu credinta. Care e scopul nostru final.
__________________
Doamne, Iisuse Hristoase, Fiul si Cuvantul lui Dumnezeu, pentru Preasfanta Nascatoare de Dumnezeu, miluieste-ne pe noi.
Reply With Quote
  #66  
Vechi 20.05.2011, 00:11:28
florin.oltean75's Avatar
florin.oltean75 florin.oltean75 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 23.03.2011
Religia: Ortodox
Mesaje: 2.933
Implicit

Citat:
În prealabil postat de sophia Vezi mesajul
Sunt intr-o perioada de framantari si dureri.
Pentru mine credinta inseamna nu numai sa mergi la biserica, sa te rogi si sa citesti carti religioase, ci sa faci ceva pentru aproapele tau, sa-l iubesti si sa-l ajuti asa cum a facut si a vrut El.
Iisus a ajutat oamenii, chiar daca a fost criticat si s-a impotrivit unor norme civice si traditii din vremea aceea si chiar a iesit din religia sa intiala (iudaica).
El a adus ceva nou, o lege noua, o credinta noua.
Azi te duci la biserica sa cauti ajutor si sa ajuti la randul tau pe cine are nevoie si incep problemele: nu-i timp, nu-i cazul, nu-s bani, nu e conform cu nu stiu care ierarhie sau norma sau mai stiu eu, e ecumenic, e sau nu e.
Si cum se impaca totusi?
Te duci la biserica, te rogi, esti preot, sau citet, sau ma stiu eu in biserica, sau simplu credincios si vezi unul plangand langa tine si nu te doare.
Si altii care fac ceva cu adevarat pentru oameni, dar nu stiu calea bisericii si dogmele, sunt rai crestini?
Eu nu mai stiu. Ce vrem noi de fapt cu credinta? Care este scopul final?

Gandul este expresia intentiei.
Fapta este prelungirea gandului.

Toata faptura este judecata dupa intentie.

Dogma isi pierde relevanta cand intentia si gandurile asociate sunt de calitate.

De la gand la fapta este o distanta initial mare,
dar care se micsoreaza pe masura ce mintea devine puternica si matura in virtute.


Cand actiunea virtuoasa este completa, - intentie -gand - fapta-,
faptuitorul primeste o cununa de lumina interioara.

Infaptuirea mai multor fapte virtuoase fortifica in mod gradat sufletul.

Sunt cinci stadii ale urcusului catre Dumnezeu:

1. acumularea ... cununilor care curata progresiv ochii sufletului
2. pregatirea ... pentru vederea profunda
3. vederea profunda
4. rugaciunea curata (ingereasca)
5. libertatea ...sau mantuirea
Reply With Quote
  #67  
Vechi 20.05.2011, 00:18:21
Mihnea Dragomir's Avatar
Mihnea Dragomir Mihnea Dragomir is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 15.02.2010
Locație: Ținuturile Loirei, Franța
Religia: Catolic
Mesaje: 7.751
Implicit

Eu cred că aici avem o problemă prost pusă. Întrebarea topicului se bazează pe o prezumpție, anume că ar exista o antinomie între doctrina credinței și faptele de credință. Doxă și praxis par nu numai disjuncte, ci de-a dreptul antinomice autoarei. Precum cele două brațe ale unei balanțe, când excesul dintr-o parte înseamnă deficit în partea cealaltă.

Or, acest lucru nu corespunde adevărului. Ca să Îl iubim pe Dumnezeu, trebuie mai întâi să Îl cunoaștem. Să știm Cine este El, ce fel este (ce atribute), să știm ce ne-a spus nouă (Revelația), să aflăm despre faptele Lui și oamenilor Lui (Biblia, Tradiția) să prețuim ce ne-a dat nouă (suflet nemuritor, rațiune, libertate, etc).
Și invers, "credința fără fapte moartă este". Nu ni s-ar părea ciudat ca cineva să ne spună de dimineața până seara ce mult își iubește tatăl, dar să nu dea niciodată un telefon, să nu treacă pe la el ca să vadă dacă are ce mânca, să nu îl caute de sănătate, să nu îl ajute la nevoie ? Dar tot așa e și cu Dumnezeu.

Mai vedem o a doua disociere, care apare mult mai subtil decât prima. Este disocierea dintre iubirea de Dumnezeu și iubirea de oameni. Aici, trebuie mereu avut în vedere că legea iubirii e una singură. Să Îl iubim pe Domnul mai mult decât pe noi înșine și să ne iubim aproapele ca pe noi înșine. De fapt, a doua se reduce la prima (dar nu și invers). Putem spune că avem un singur comandament: iubirea de Dumnezeu. Iar iubirea de aproapele este corolarul.

Stau și mă întreb: cum ar vrea cineva să învețe franceza, altfel decât învățând cuvintele acestei limbi, apoi regulile ei, făcând progrese în ceea ce am putea numi "doctrina limbii" ? Pe de altă parte, nu cunosc un mai trist eșec decât acela al cuiva care o viață întreagă a tocit cuvinte franțuzești și regulile gramaticale le știe pe de rost, dar nu a vorbit niciodată franțuzește. Teribilă ratare ! Măcar ignorantul în franceză nu s-a străduit atâta, pe când celălalt s-a străduit fără niciun folos.
__________________
Doamne, Tu pe toate le știi ! Tu știi că Te iubesc !

www.catehism.com
http://regnabit.wordpress.com
Reply With Quote
  #68  
Vechi 20.05.2011, 00:53:36
adrian010155 adrian010155 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 26.05.2008
Locație: Bucuresti
Religia: Ortodox
Mesaje: 564
Implicit

Citat:
În prealabil postat de mihnea dragomir Vezi mesajul
stau și mă întreb: Cum ar vrea cineva să învețe franceza, altfel decât învățând cuvintele acestei limbi, apoi regulile ei, făcând progrese în ceea ce am putea numi "doctrina limbii" ? Pe de altă parte, nu cunosc un mai trist eșec decât acela al cuiva care o viață întreagă a tocit cuvinte franțuzești și regulile gramaticale le știe pe de rost, dar nu a vorbit niciodată franțuzește. Teribilă ratare ! Măcar ignorantul în franceză nu s-a străduit atâta, pe când celălalt s-a străduit fără niciun folos.
__________________
Te rog, Doamne, intareste-ma in credinta, caci murdar si pacatos sint dinaintea Fetei Tale.
Reply With Quote
  #69  
Vechi 20.05.2011, 01:27:56
vintage
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

Citat:
În prealabil postat de sophia Vezi mesajul
Sunt intr-o perioada de framantari si dureri.
Pentru mine credinta inseamna nu numai sa mergi la biserica, sa te rogi si sa citesti carti religioase, ci sa faci ceva pentru aproapele tau, sa-l iubesti si sa-l ajuti asa cum a facut si a vrut El.
Iisus a ajutat oamenii, chiar daca a fost criticat si s-a impotrivit unor norme civice si traditii din vremea aceea si chiar a iesit din religia sa intiala (iudaica).
El a adus ceva nou, o lege noua, o credinta noua.
Azi te duci la biserica sa cauti ajutor si sa ajuti la randul tau pe cine are nevoie si incep problemele: nu-i timp, nu-i cazul, nu-s bani, nu e conform cu nu stiu care ierarhie sau norma sau mai stiu eu, e ecumenic, e sau nu e.
Si cum se impaca totusi?
Te duci la biserica, te rogi, esti preot, sau citet, sau ma stiu eu in biserica, sau simplu credincios si vezi unul plangand langa tine si nu te doare.
Si altii care fac ceva cu adevarat pentru oameni, dar nu stiu calea bisericii si dogmele, sunt rai crestini?
Eu nu mai stiu. Ce vrem noi de fapt cu credinta? Care este scopul final?
Credinta este sa CRED cu tarie fiecare cuvintel din Crezul Ortodox.
Dupa ce am marturisit credinta noastra trebuie s-o dovedim prin faptele credintei. Care sunt faptele credintei? Fapte ale credintei sunt toate faptele ce le facem: lucruri marunte sau lucruri mari, nu conteaza, dar toate cate le facem sa le facem pentru Dumnezeu, spre slava lui Dumnezeu.
"Ori de mancati, ori de beti, ori altceva de faceti, toate spre slava lui Dumnezeu sa le faceti" ( Corinteni)
Sf Ioan Gura de Aur mai zice:"De ne rugam, de postim, de invinovatim, de iertam, de laudam, de mustram, de venim acasa, de plecam, de vindem sau cumparam, de tacem sau de vorbim TAOTE spre slava lui Dumnezeu sa le facem"
"Asadar, nu numai prin cuvinte ci si prin fapte sa-L slavim pe Dumnezeu necontenit, impreuna cu Hristos Dumnezeul nostru, ca Lui se cuvine toata slava, cinstea si inchinaciunea, acum si pururea si-n vecii vecilor. Amin"

Prin urmare, nu trebuie sa ne necajim ca nu putem face lucruri marete pentru aproapele. Dumnezeu ne cunoaste neputinta... O rugaciune, un gand bun, o vorba de mangaiere spuse cu dragoste si spre slava lui Dumnezeu, sunt de mare folos pentru aproapele, iar noi, mare slava dobandim de la Domnul si in viata aceasta si cea de dincolo.
Reply With Quote
  #70  
Vechi 20.05.2011, 04:28:25
r.D.Andrei's Avatar
r.D.Andrei r.D.Andrei is offline
Junior Member
 
Data înregistrării: 13.05.2011
Religia: Ortodox
Mesaje: 23
Trimite un mesaj prin Yahoo pentru r.D.Andrei
Implicit

Credința este unirea armonioasă a celor două, în Duhul Adevărului.
Dacă ar fi suficiente numai faptele, atunci pentru ce S-a întrupat Domnul? Ca să credem în El, ca să ne dea credința cea adevărată. Asceți și moraliști au existat și pînă atunci.
Dacă ar fi suficientă numai dogma, atunci n-ar fi fost nevoie ca Fiul lui Dumnezeu să ne fi dat exemplul propriei Sale vieți - ascultarea, smerenia, dragostea și toatele celelalte virtuți pe care ni le-a înfățișat în chip minunat.

Nu există mîntuire dacă lipsește măcar una din cele două: păstrarea nealterată a dogmelor dumnezeiești și trăirea sinceră în Duh ortodox - asta-i învățătura Sfinților și asta o mărturisim.
__________________
Atunci se mărește numele păcii, cînd nu ne vom împotrivi părerilor Sfinților, nici nu vom făptui împotriva hotarelor acelora. (Sf.Chiril cel Mare)
http://paterika.wordpress.com/
Reply With Quote
Răspunde

Thread Tools
Moduri de afișare


Subiecte asemănătoare
Subiect Subiect început de Forum Răspunsuri Ultimele Postari
Ce inseamna Raiul pentru voi? calatorul Generalitati 4 31.12.2012 20:16:58
Concurs pentru incepatori (si nu numai) - personaje si fapte biblice sophia Despre Biserica Ortodoxa in general 47 10.11.2012 01:16:56
Stiinta nu inseamna tehnologie asa cum religia nu inseamna credinta I.Calin Generalitati 2 17.01.2011 21:21:42
Credinta fara dogme? georgeval Generalitati 29 08.07.2010 01:46:11