Forum Crestin Ortodox Crestin Ortodox
 
 


Du-te înapoi   Forum Crestin Ortodox > Biserica ortodoxa > Biserica Ortodoxa Romana
Răspunde
 
Thread Tools Moduri de afișare
  #81  
Vechi 29.04.2014, 18:48:33
mihai07
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

Citat:
În prealabil postat de mihai07 Vezi mesajul
.
Parohia primeste de la stat o suma de bani, numita generic buget. Din acest bugel ea plateste salariu preotului dupa ce in prealabil au fost retinute contributiile catre stat (impozit pe salariu, santate, somaj, pensie..etc) in calitate de angajator . Preotului ca angajat i se opresc si lui contributii catre bugetul de stat. Dupa ce se scad toate aceste contributii rezulta suma pe care preotul o mai primeste ca salariu. Ca totusi el sa nu moara de foame are posibilitatea sa deconteze din veniturile parohiei (contributii pt inmormantari, botezuri, nunti, parastase etc)restul de bani pentru a completa salariul net. Sa zicem ca primesti 300 de lei dupa ce s-au scazut contributiile, iti mai decontezi din veniturile parohiei 500 de lei (asta la preotii debutanti care au un salariu net de 800 de lei)

Am editat mesajul ca sa se inteleaga mai bine cum se face salarizarea preotului.
Reply With Quote
  #82  
Vechi 29.04.2014, 19:07:26
FearGod FearGod is offline
Member
 
Data înregistrării: 25.04.2014
Mesaje: 40
Implicit

Citat:
În prealabil postat de mihai07 Vezi mesajul
Preotul primeste de la stat o suma de bani, numita generic buget. Din acest bugel el plateste contributiile catre stat (impozit pe salariu, santate, somaj, pensie..etc) in calitate de angajator si angajat. Dupa ce se scad toate aceste contributii rezulta suma pe care preotul o mai primeste ca salariu. Ca totusi el sa nu moara de foame are posibilitatea sa deconteze din veniturile parohiei restul de bani pentru a completa salariul net. Sa zicem ca primesti 300 de lei dupa ce s-au scazut contributiile, iti mai decontezi din veniturile parohiei 500 de lei (asta la preotii debutanti care au un salariu net de 800 de lei).
Da se explica,statul da suma bruta(partiala,jumate) dupa contributii se completeaza pana la 800 de la Biserica

Citat:
În prealabil postat de mihai07 Vezi mesajul
Trebuie sa tii cont de faptul ca taxele alea per servicii nu sunt generalizate.
Am facut o medie ca unii dau mai mult altii mai putin
Reply With Quote
  #83  
Vechi 29.04.2014, 19:39:06
Hartford's Avatar
Hartford Hartford is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 27.11.2005
Locație: USA
Religia: Ortodox
Mesaje: 1.809
Implicit

Citat:
În prealabil postat de FearGod Vezi mesajul
Da se explica,statul da suma bruta(partiala,jumate) dupa contributii se completeaza pana la 800 de la Biserica



Am facut o medie ca unii dau mai mult altii mai putin
Te intreb tu mergi la biserica? daca nu eu zic sa te duci sa te convingi tu singur e mai bine asa.
Am cunoscut preot, banii de la pomelnice ii dadea la copii si apoi nu avea bani sa mearga inapoi la NY ca facea naveta dar se gasea cite un inger sa-l salveze sa ajunga la familie.
Doamne cit de repede judecam noi...
__________________
Rugaciunea care-i plansa
In a lacrimei parau,
Te sfinteste si te-nalta
Ca sa-l vezi pe Dumnezeu!
Reply With Quote
  #84  
Vechi 29.04.2014, 20:08:18
FearGod FearGod is offline
Member
 
Data înregistrării: 25.04.2014
Mesaje: 40
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Hartford Vezi mesajul
Te intreb tu mergi la biserica? daca nu eu zic sa te duci sa te convingi tu singur e mai bine asa.
Am cunoscut preot, banii de la pomelnice ii dadea la copii si apoi nu avea bani sa mearga inapoi la NY ca facea naveta dar se gasea cite un inger sa-l salveze sa ajunga la familie.
Doamne cit de repede judecam noi...
De aia am pus socotelile astea ca vine cineva ca tine si citeste printre randuri si intelege altceva sau intra ateii si zic:"uite domne cata bogatie pe Biserica asta,jupoaie oamenii de bani"
Doar o singura persoana a inteles ce am vrut eu sa zic,Sophia,atat.In rest toti au zis si pe buna dreptate ca Biserica nu are bani dar eu m-am referit la altceva,daca e bun momentul cand ajutam Biserica adica dupa sfestanie,pomenire etc


Citat:
În prealabil postat de Hartford Vezi mesajul
Te intreb tu mergi la biserica?
As merge dar nu stiu cum sa ma comport in Biserica nu stiu ce trebuie sa fac,am mai fost de paste in curte si am asteptat Lumina.
Nu stiu ce sa fac cand intru acolo,ce icoane sa pup,cand sa fac cruce,mai exact nu stiu bunele maniere ale Bisericii,asa preotul l-am primit cand vine la mine acasa,o sa merg si am sa stau in spatele unei batrane si fac si eu ce face ea de cand intra in Biserica
Reply With Quote
  #85  
Vechi 29.04.2014, 20:15:37
aubergine aubergine is offline
Banned
 
Data înregistrării: 29.07.2013
Locație: Arad
Religia: Ortodox
Mesaje: 1.030
Implicit

Citat:
În prealabil postat de FearGod Vezi mesajul
De aia am pus socotelile astea ca vine cineva ca tine si citeste printre randuri si intelege altceva sau intra ateii si zic:"uite domne cata bogatie pe Biserica asta,jupoaie oamenii de bani"
Doar o singura persoana a inteles ce am vrut eu sa zic,Sophia,atat.In rest toti au zis si pe buna dreptate ca Biserica nu are bani dar eu m-am referit la altceva,daca e bun momentul cand ajutam Biserica adica dupa sfestanie,pomenire etc




As merge dar nu stiu cum sa ma comport in Biserica nu stiu ce trebuie sa fac,am mai fost de paste in curte si am asteptat Lumina.
Nu stiu ce sa fac cand intru acolo,ce icoane sa pup,cand sa fac cruce,mai exact nu stiu bunele maniere ale Bisericii,asa preotul l-am primit cand vine la mine acasa,o sa merg si am sa stau in spatele unei batrane si fac si eu ce face ea de cand intra in Biserica
Cu cat veti merge mai des, cu atat veti pricepe mai bine! Si da, batranele sunt un bun reper!
Reply With Quote
  #86  
Vechi 29.04.2014, 23:35:50
Hartford's Avatar
Hartford Hartford is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 27.11.2005
Locație: USA
Religia: Ortodox
Mesaje: 1.809
Implicit

Citat:
În prealabil postat de FearGod Vezi mesajul
De aia am pus socotelile astea ca vine cineva ca tine si citeste printre randuri si intelege altceva sau intra ateii si zic:"uite domne cata bogatie pe Biserica asta,jupoaie oamenii de bani"
Doar o singura persoana a inteles ce am vrut eu sa zic,Sophia,atat.In rest toti au zis si pe buna dreptate ca Biserica nu are bani dar eu m-am referit la altceva,daca e bun momentul cand ajutam Biserica adica dupa sfestanie,pomenire etc




As merge dar nu stiu cum sa ma comport in Biserica nu stiu ce trebuie sa fac,am mai fost de paste in curte si am asteptat Lumina.
Nu stiu ce sa fac cand intru acolo,ce icoane sa pup,cand sa fac cruce,mai exact nu stiu bunele maniere ale Bisericii,asa preotul l-am primit cand vine la mine acasa,o sa merg si am sa stau in spatele unei batrane si fac si eu ce face ea de cand intra in Biserica
Dute si nu fa nimic decit priveste icoanele si ai sa vezi cum ele te privesc pe tine. Dumnezeu este acolo de fata iti dai seama si ne priveste cu tot dragul asa cum privim si noi copii nostri. Eu abia astept sa vina Duminica sa fiu acolo si mai privesc in jur citeodata si judec privind trebuie sa ma coresctez la capitolul asta, imi e greu sint in fata acolo si cint si vad cu ochii fara sa vreau cum unii vorbesc cum isi fac crucea in bataie de joc si cite mai cite ...dar asta nu ar fi treaba mea.
__________________
Rugaciunea care-i plansa
In a lacrimei parau,
Te sfinteste si te-nalta
Ca sa-l vezi pe Dumnezeu!
Reply With Quote
Răspunde