Forum Crestin Ortodox Crestin Ortodox
 
 


Du-te înapoi   Forum Crestin Ortodox > Cultura, Arta, Stiinta > Teologie si Stiinta
Răspunde
 
Thread Tools Moduri de afișare
  #61  
Vechi 31.07.2015, 18:03:19
GMihai's Avatar
GMihai GMihai is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 27.02.2015
Religia: Catolic
Mesaje: 1.596
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Darth Ludicus Vezi mesajul
Pai ce, ai mai multe inimi? Pe bune acum, te deranjează? Sunt neutru, pur si simplu.
A, nu mă deranjează, eram doar mirat :)

Emiliane, mai ia, tată, o pastilă, ceva. Cum mă, tu, care instigi oamenii să-și lase copiii omorâți fără a mișca un deget, și încă în numele unui soi de dumnezeu strâmb și sucit, inventat de tine, care n-ar nimic de-a face cu Dumnezeul creștinilor, tu ai tupeul să vorbești despre crime ?!

Păi tu faci apologia unei infracțiuni. Ia citește aici: Omisiunea de a da ajutorul necesar sau de a anunța de îndată autoritățile de către cel care a găsit o persoană a cărei viață, integritate corporală sau sănătate este în pericol și nu are putința de a se salva se pedepsește cu închisoare de la 3 luni la un an sau cu amendă.

Singura situație în care fapta nu constituie infracțiune este definită în alin. 2 al acluiași articol: (2) Fapta nu constituie infracțiune dacă, prin acordarea ajutorului, autorul s-ar expune unui pericol grav cu privire la viața, integritatea corporală sau sănătatea sa.

Cu alte cuvinte, singura scuză este lașitatea.

Last edited by GMihai; 31.07.2015 at 18:11:51.
Reply With Quote
  #62  
Vechi 31.07.2015, 21:38:14
Igor_Paslusnik's Avatar
Igor_Paslusnik Igor_Paslusnik is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 14.02.2015
Locație: Biserica. Creștin al Bisericii primare, cea fără erezie, numită politic după anul 1054: Ortodoxia
Religia: Ortodox
Mesaje: 1.724
Implicit

Darth_Ludicus, nu ești laș, ești un om normal, care nu știe ce e îndumnezeirea și nu aleargă după ea. Dacă ai fi creștin în cel mai profund înțeles al cuvântului, nu ți-ar fi frică de cei care ucid trupul, ci ți-ar fi frică să nu superi pe Dumnezeu cu păcatele, mai ales cu lepădarea de El, în favoarea prelungirii vieții pământești, acceptând compromisurile lor, ci ai îmbrățișa moartea cu tot dragul, căci ai deveni Sfânt Mucenic și ai merge în odihna și cele mai presus de minte ale Împărăției Cerurilor.

G.Mihai, doar Igor, fără Emilian, mulțumesc.

Da mulțumesc "fiule", am luat o pastilă. Îți dau și ție? Omega 3-6-9, de somon, foarte bună. Vai de tine, suflete drag... Domnul să-ți ajute.

Da, instig oamenii să urmeze poruncile lui Hristos. Pentru că sunt mântuitoare. Pentru că aduc și dăruiesc Împărăția Cerurilor. Învăț și mărturisesc Adevărul. Iar cine nu urmează lor, se va pierde în vecii vecilor. Și nu vreau așa ceva.

Dacă Adevărul spune: "iubiți pe vrăjmașii voștrii", apăi așa facem. Cine vrea. Cine nu, să trăiască, să fie sănătos. Nu judecăm noi.
În rest citate din coduri penale și civile, sunt prostii atunci când contravin legilor lui Hristos.
Nicio lege nu e mai presus de poruncile lui Dumnezeu Hristos, stimate avocat.

Nu mi-e frică de nicio lege și de niciun om, oriunde ar fi și orice ar spune, atâta timp cât vorbește împotriva lui Hristos, noi, care suntem creștini, suntem mai puternici ca el, sau ca ei sau ca acele legi, fiindcă Hristos este cu noi și nimeni împotriva noastră, Hristos e împotriva lor. Dar îi așteaptă Domnul până în ceasul morții lor, să se întoarcă acasă, la creștinism, la poruncile Domnului Hristos.

"Luați jugul Meu asupra voastră și învățați-vă de la Mine, că sunt blând și smerit cu inima și veți găsi odihnă sufletelor voastre. Căci jugul Meu e bun și povara Mea este ușoară." - Matei 11, 29-30.
__________________
Noul Testament ortodox e manualul normalității. Să citim zilnic din el, din Patristică, Dogmatică, Sfintele Canoane, cărți de la Sfinți ortodocși, nu de alte culte, ptr. a avea viață sfântă. În erezii nu e Duhul Sfânt, Har, Taine, Mântuire.

Dorim unirea tuturor în Sfânta Biserică fără ereziile lor. Hristos/Biserica/Creștinismul este și va fi ecumenic nu eretic-ecumenist, deschis la dialog și vindecare ptr. orice boală până la Parusie. Iubim toată Creația. Sunt 9 Sf. Sinoade Ecumenice.
Biblia

Last edited by Igor_Paslusnik; 01.08.2015 at 09:45:33.
Reply With Quote
  #63  
Vechi 04.08.2015, 18:58:37
iliegh
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Corinusha Vezi mesajul
E foarte interesant ca cei mai rasisti, sovini si xenofobi oameni sunt tocmai crestinii, nu ateii.

Pe langa rugaciuni la Domnul, ca sa te vindece de mindrie, ai putea incepe TU a inceta sa afisezi atata mandrie. (Asta mi-e valabila si mie si altora - degeaba ceri lui Dumnezeu, daca tu nu faci nimic; stai si astepti si te rogi, dar concret nu faci nimic).
Corinusha, daca eu pot sa fac ceva sa ma vindec, ce nevoie mai am de Dumnezeu ?
Eu nu pot sa fac nimic. Absolut nimic, altfel dau in mandrie.

Last edited by iliegh; 04.08.2015 at 20:24:41.
Reply With Quote
  #64  
Vechi 05.08.2015, 00:35:18
AlinB AlinB is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 29.01.2007
Religia: Ortodox
Mesaje: 20.084
Implicit

[quote=Corinusha;596705]E foarte interesant ca cei mai rasisti, sovini si xenofobi oameni sunt tocmai crestinii, nu ateii.

Pai te-ai hotarat pana la urma, nu esti crestin(a)?

Sau esi si tu rasista, sovina si xenofoaba?
__________________
Suprema intelepciune este a distinge binele de rau.
Reply With Quote
  #65  
Vechi 05.08.2015, 00:39:10
AlinB AlinB is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 29.01.2007
Religia: Ortodox
Mesaje: 20.084
Implicit

Citat:
În prealabil postat de GMihai Vezi mesajul
Deci asta este exemplul de "rasism/sovinism/xenofobie"?

Dar in schimb, Cruciadele au fost "Razboaie sfinte" in agenda ta?

Chestiile alea au fost facute in numele crestinismului sau a unui nationlism prost inteles?
Ca in ceea ce priveste Cruciadele, categoric au fost facute in numele crestinismului.
__________________
Suprema intelepciune este a distinge binele de rau.
Reply With Quote
Răspunde

Thread Tools
Moduri de afișare