Forum Crestin Ortodox Crestin Ortodox
 
 


Du-te înapoi   Forum Crestin Ortodox > Tainele Ortodoxiei > Nunta
Răspunde
 
Thread Tools Moduri de afișare
  #11  
Vechi 28.08.2008, 18:57:16
AndreiB AndreiB is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 06.09.2007
Mesaje: 279
Implicit

Citat:
În prealabil postat de ada03
Buna!
Sunt noua pe aici, bine v-am gasit!
am o nelamurire...nu stiu ce sa fac...am o relatie care nu mai functioneaza, ne certam tot mai des, sunt lucruri care nu imi mai plac in comportamentul lui, am nevoie de un sfat sa renunt sau nu la relatia asta?...ce nu ma lasa sa renunt? am pacatuit cu el, este primul barbat din viata mea stiu ca e pacat ce am facut si nu imi doresc din motivul asta sa inchei relatia ca vreau sa ramana sigurul barbat sfauiti-ma ce ar trebui sa fac?
sa raman intr-o relatie nefericita pt ca am gresit sau sa ne despartim si sa imi vad de viata mea ...nu stiu ce sa fac.
eu zic sa te duci la manastire.
Reply With Quote
  #12  
Vechi 28.08.2008, 19:26:52
iana iana is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 22.04.2008
Locație: romania
Religia: Ortodox
Mesaje: 553
Implicit

Citat:
În prealabil postat de AndreiB
eu zic sa te duci la manastire.
astea sunt motivele pt care crezi ar trebui sa mearga omul la manastire? sau poate ii sugerai sa mearga doar ca sa-si planga pacatele.
Reply With Quote
  #13  
Vechi 28.08.2008, 19:45:52
AndreiB AndreiB is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 06.09.2007
Mesaje: 279
Implicit

Citat:
În prealabil postat de iana
Citat:
În prealabil postat de AndreiB
eu zic sa te duci la manastire.
astea sunt motivele pt care crezi ar trebui sa mearga omul la manastire? sau poate ii sugerai sa mearga doar ca sa-si planga pacatele.
ambele.
Reply With Quote
  #14  
Vechi 28.08.2008, 23:03:50
antoniap
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

O, de-as sti sa dau vreun sfat folositor! Spovedanie, rugaciune , milostenie, acatiste, Sfantul Maslu, discutie cu un duhovnic. Dupa ce vei face toate acestea, vei avea raspunsul la aceasta intrebare deloc simpla.
Reply With Quote
  #15  
Vechi 29.08.2008, 11:02:24
7th_Brigade_TzHL 7th_Brigade_TzHL is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 20.03.2008
Mesaje: 478
Implicit

Pildele lui Solomon 6
20. Pazeste, fiule, povata tatalui tau si nu lepada indemnul maicii tale.
(...)
24. Ele te vor pazi de femeia vicleana, de limba cea ademenitoare a celei straine.


Pererea mea este ca daca parintii tai nu vad cu ochi buni relatia voastra, si daca acum inainte sa fiti casatoriti aveti neintelegeri mai tarziu relatia asta aproape sigur va continua cu mari dificultati si posibil divortz.

Eu zic sa nu pierzi timp pretios alaturi de acea persoana pentru ca nu vad ca relatia sa fie una realista.
Reply With Quote
  #16  
Vechi 02.09.2008, 20:21:37
livadarufelix livadarufelix is offline
Member
 
Data înregistrării: 21.01.2008
Mesaje: 33
Implicit

Citat:
În prealabil postat de 7th_Brigade_TzHL
Pildele lui Solomon 6
20. Pazeste, fiule, povata tatalui tau si nu lepada indemnul maicii tale.
(...)
24. Ele te vor pazi de femeia vicleana, de limba cea ademenitoare a celei straine.


Pererea mea este ca daca parintii tai nu vad cu ochi buni relatia voastra, si daca acum inainte sa fiti casatoriti aveti neintelegeri mai tarziu relatia asta aproape sigur va continua cu mari dificultati si posibil divortz.

Eu zic sa nu pierzi timp pretios alaturi de acea persoana pentru ca nu vad ca relatia sa fie una realista.
Chiar daca el a fost primul barbat din viata ta eu cred ca vei cunoaste si alti barbati care vor aprecia la tine multe alte calitati decat faptul ca ai fost virgina. Mai ales daca parintii nu sunt deacord nu vei avea o casnicie fericita. Poti avea o relatie fericita si cu alt baiat!
Reply With Quote
  #17  
Vechi 03.09.2008, 19:17:07
quasar quasar is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 28.11.2006
Mesaje: 343
Implicit

Citat:
În prealabil postat de ada03
Citat:
În prealabil postat de whist
Daca il iubesti...lupta..pentru ca este posibil ca mai tarziu sa regreti.
pai...luand in considerare comportamentul lui si faptul ca am inceput sa ne certam tot mai des...nu stiu daca il mai iubesc :(...
iubirea nu se duce sa ca un fum..iubirea adevarata tine si in fata momentelor mai grele..acum..numai tu stii daca a fost iubire sau nu..am avut si eu momente de nalucire..in care mi se parea ca nu ma mai potrivesc cu a mea pereche..ii gaseam tot felul de chichite...si dupa putin timp mi-am dat seama ca era greseala mea..au trecut ani de atunci..si inca mai resimt vina in suflet ca am schiopatat...ca nu am avut incredere totala..ca l-am facut pe celalalt sa sufere..
deci mare grija..fii sigura ca ceea ce simti nu este trecator si ca este ceva REAL
Reply With Quote
  #18  
Vechi 03.09.2008, 19:21:47
quasar quasar is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 28.11.2006
Mesaje: 343
Implicit

Citat:
În prealabil postat de 7th_Brigade_TzHL
Pildele lui Solomon 6
20. Pazeste, fiule, povata tatalui tau si nu lepada indemnul maicii tale.
(...)
24. Ele te vor pazi de femeia vicleana, de limba cea ademenitoare a celei straine.


Pererea mea este ca daca parintii tai nu vad cu ochi buni relatia voastra, si daca acum inainte sa fiti casatoriti aveti neintelegeri mai tarziu relatia asta aproape sigur va continua cu mari dificultati si posibil divortz.

Eu zic sa nu pierzi timp pretios alaturi de acea persoana pentru ca nu vad ca relatia sa fie una realista.
intr-adevar parerea parintilor este importanta dar ce te faci cand gasesti o persoana poate nu prea bogata (dar in rest sa fie ok) si parintii de asta sa nu o placa??
Reply With Quote
  #19  
Vechi 03.09.2008, 21:54:27
7th_Brigade_TzHL 7th_Brigade_TzHL is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 20.03.2008
Mesaje: 478
Implicit

Citat:
În prealabil postat de quasar
intr-adevar parerea parintilor este importanta dar ce te faci cand gasesti o persoana poate nu prea bogata (dar in rest sa fie ok) si parintii de asta sa nu o placa??
Cantarea Cantarilor 8:7. Marea nu poate stinge dragostea, nici raurile s-o potoleasca; de-ar da cineva pentru iubire toate comorile casei sale, cu dispret ar fi respins acela.

Marea majoritate a parintilor chiar daca nu stiu acest verset din Sfanta Scriptura, dar le spune constiinta lor ca averea partenerului nu este un criteriu decisiv. Ceea ce ar trebui sa fie decisiv intotdeauna ar trebui sa fie CARACTERUL.

Eu cred ca parintii pot avea indoieli din cauza averii partenerului insa pentru a fi ferm impotriva trebuie ca sa mai existe si dubii in privinta caracterului. Adica si sarac dar si cu un caracter indoielnic, sau teatralizat mascat. Si parintii in general au multa experienta in astfel de situatii.

Cred ca daca parintii ar fi siguri de caracterul viitorului partener, in aproape toate cazurile ei nu resping, ci cel mult eventual au o strangere de inima pentru partea materiala.
Reply With Quote
  #20  
Vechi 03.09.2008, 22:46:33
C-tin C-tin is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 29.07.2007
Mesaje: 640
Implicit

Pai,. va certati pt ca nu traiti sub Binecuvantarea lui Dumnezeu! Nu sunteti cununati !!!

Intr-o relatie desfranata vrei sa ai liniste si pace!

De cat timp e relatia? Cum au fost sentimenele voastre pe la inceputul "relatiei" ? Daca au fost bune, si va potriveati, nu tebuia sa zaboviti prea mult, ci sa va cununati, mai ales ca v-ati si impreunat...

Si un alt aspect la fel de grav!
De cate ori v-ati impreunat? Asta nu ca m-ar interesa pe mine, ci pe voi ca sa va deati seama cati copii ati aruncat la gunoi :(
Si mai vreti sa fiti fericiti ?????????????

Insa sa nu deznadajduim, caci cu pocainta, spovedanie, cu traire ortodoxa, se milostiveste Dumnezeu de noi si ne va scoate si din fundul iadului daca am fi. Totul e sa vrem sa ne indreptam ! Si s-o facem acum cat mai e vreme!!!!
Reply With Quote
Răspunde



Subiecte asemănătoare
Subiect Subiect început de Forum Răspunsuri Ultimele Postari
Relatia fiu - parinte duhovnicesc dan73 Preotul 38 28.01.2012 19:37:44
Relatia cu ateii WhiteChakra Generalitati 25 27.09.2011 05:58:24
Relatia mea cu Dumnezeu The_Fallen Despre Sfanta Scriptura 21 27.06.2010 18:40:35
Relatia dintre fotografie si iconografie cod_gabriel Generalitati 15 12.02.2009 12:17:19
ACUM IN DIRECT LA TV - RELATIA OM DUMNEZEU cristiboss56 Stiri, actualitati, anunturi 2 20.01.2007 23:51:39