Forum Crestin Ortodox Crestin Ortodox
 
 


Du-te înapoi   Forum Crestin Ortodox > Cultura, Arta, Stiinta > Teologie si Stiinta
Răspunde
 
Thread Tools Moduri de afișare
  #1  
Vechi 23.11.2010, 11:25:25
Eugen7's Avatar
Eugen7 Eugen7 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 14.06.2010
Religia: Ortodox
Mesaje: 2.580
Implicit Au fost "capturati" primii atomi de antimaterie

Premieră pentru omenire: Primii atomi de antimaterie, "ținuți captivi"
Oamenii de știință de la Centrul European de Cercetare Nucleară au reușit să capteze primul atom de antimaterie.

Echipa de cercetători a putut "prinde" 38 de atomi de anti-hidrogen într-un laborator, pentru o fracțiune de secundă. Experimentul ar putea oferi niște răspunsuri interesante despre natura și originile Universului.

Oamenii de știință de la Centrul European de Cercetare Nucleară au reușit, în premieră pentru omenire, să captureze atomi de antimaterie, relatează BBC, citat de antena3.ro. Cercetătorii de la Large Hadron Collider au reușit să mențină stabili 38 de atomi de antihidrogen, pentru o fracțiune de secundă.

Antihidrogenul a mai fost produs și în trecut însă s-a dezintegrat instantaneu atunci când a întâlnit materia obișnuită.

Echipa de cercetători susține că abilitatea de a studia asemenea atomi antimaterie va permite efectuarea unor teste fizice care până acum erau imposibile.

Unul dintre marile mistere studiate de fizicieni este reprezentat de întrebarea: de ce este lumea construită preponderent din materie și nu din antimaterie? Legile fizicii nu fac distincție între cele două, care ar fi trebuit să fie create în cantități egale la nașterea Universului.

http://www.jurnalul.ro/stiinta-tehni...vi-560193.html

http://www.adevarul.ro/actualitate/t...374962503.html

http://edition.cnn.com/2010/WORLD/eu...ex.html?hpt=T2
Reply With Quote
  #2  
Vechi 23.11.2010, 12:15:11
Florin-Ionut's Avatar
Florin-Ionut Florin-Ionut is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 17.07.2008
Locație: Timișoara
Religia: Ortodox
Mesaje: 5.411
Implicit

M-am speriat ca au reusit sa-i tina stabili mai mult de o fractiune de secunda. :)

Daca ar reusi asta, ar fi bine pe de o parte, pentru ca s-ar putea construi generatoare de energie provenita din anihilarea materiei cu antimateria. Am putea evada in spatiu fara sa ardem gaze cu tonele, am polua mai putin planeta alimentand orasele cu curent electric samd.

Pe de alta parte insa, va imaginati ca o asemenea tehnologie ar deveni distructiva daca niste minti fara Dumnezeu ar crea niste bombe de o putere inimaginabila.

Dar cred ca mai e mult pana oamenii de stiinta vor fi in stare sa mentina stabili pozitroni sau antiatomi.
__________________
Să nu abați inima mea spre cuvinte de vicleșug, ca să-mi dezvinovățesc păcatele mele;
Psalmul 140, 4

Ascultați Noul Testament ortodox online.
Reply With Quote
  #3  
Vechi 23.11.2010, 16:58:07
eodor nastasa's Avatar
eodor nastasa eodor nastasa is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 31.03.2010
Locație: ...
Religia: Ortodox
Mesaje: 1.038
Implicit

Si Harap Alb avea un murg baltat care, naravas cum se afla, "helea" taciuni aprinsi...de antiatomu' lu' fizicistu' de la iuropa...bla...bla...
__________________
Intunericul este doar absenta Luminii...
Reply With Quote
  #4  
Vechi 23.11.2010, 19:02:55
ai2 ai2 is offline
Banned
 
Data înregistrării: 24.10.2008
Locație: Micul Paris medieval
Mesaje: 1.625
Implicit

Citat:
În prealabil postat de eodor nastasa Vezi mesajul
Si Harap Alb avea un murg baltat care, naravas cum se afla, "helea" taciuni aprinsi...de antiatomu' lu' fizicistu' de la iuropa...bla...bla...
Zise marele anonim mioritic cu realizari canci dar ortodox. Daca nu suntem in stare de prea multe acar sa avem bunul simt sa respectam realizarile altora.
Reply With Quote
  #5  
Vechi 23.11.2010, 20:05:01
Carmen FUNIERU's Avatar
Carmen FUNIERU Carmen FUNIERU is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 10.02.2010
Locație: Bucuresti
Religia: Ortodox
Mesaje: 357
Implicit

Sfinții lui Dumnezeu puteau să vindece boli grele și făceau multe minuni spre folosul oamenilor, fără să aibă studii înalte.
Reply With Quote
  #6  
Vechi 23.11.2010, 22:44:02
Bast-et Bast-et is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 08.07.2010
Mesaje: 350
Trimite un mesaj prin Yahoo pentru Bast-et
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Carmen FUNIERU Vezi mesajul
Sfinții lui Dumnezeu puteau să vindece boli grele și făceau multe minuni spre folosul oamenilor, fără să aibă studii înalte.
Bine tu, atunci hai sa distrugem toate spitalele si medicamentele caci se vede ca am subevaluat prea mult acesti sfinti.

Oricum, faina stirea, desi nu inteleg de unde au obtinut antimateria.
__________________
But I am not a slave to a God, that doesn't exist
And I'm not a slave to a world, that doesn't give a sh*t
Reply With Quote
  #7  
Vechi 23.11.2010, 22:52:49
mihaila_alin
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

Citat:
În prealabil postat de ai2 Vezi mesajul
Zise marele anonim mioritic cu realizari canci dar ortodox. Daca nu suntem in stare de prea multe acar sa avem bunul simt sa respectam realizarile altora.
tu ce merite ai de ti cu acei oameni care vor sa fie niste mici dumnezei,si blamezi pe mioriticul nostru original ortodox.cei aceia 'canci' e vrio descoperire[realizare] de ultima ora a ta omule de stiinta ateu...... 'bietule'.

Last edited by mihaila_alin; 23.11.2010 at 22:55:32.
Reply With Quote
  #8  
Vechi 23.11.2010, 22:53:27
eodor nastasa's Avatar
eodor nastasa eodor nastasa is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 31.03.2010
Locație: ...
Religia: Ortodox
Mesaje: 1.038
Implicit

Citat:
În prealabil postat de ai2 Vezi mesajul
Zise marele anonim mioritic cu realizari canci dar ortodox. Daca nu suntem in stare de prea multe acar sa avem bunul simt sa respectam realizarile altora.
se revolta inteligenta.artificiala.2...in minunata lume-i virtuala, plina de antiatomi, antiprotoni, antiblabla...anti, anti si anti orsice...
__________________
Intunericul este doar absenta Luminii...
Reply With Quote
  #9  
Vechi 23.11.2010, 23:00:10
mihaila_alin
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Bast-et Vezi mesajul
Bine tu, atunci hai sa distrugem toate spitalele si medicamentele caci se vede ca am subevaluat prea mult acesti sfinti.

Oricum, faina stirea, desi nu inteleg de unde au obtinut antimateria.
au amestecat faina de griu cu apa si putina drojdie,si gata antimateria e in castron.
Reply With Quote
  #10  
Vechi 23.11.2010, 23:05:36
Adriana-Simona's Avatar
Adriana-Simona Adriana-Simona is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 07.01.2010
Mesaje: 181
Cool Cool

Citat:
În prealabil postat de Eugen7 Vezi mesajul
Premieră pentru omenire: Primii atomi de antimaterie, "ținuți captivi"
Oamenii de știință de la Centrul European de Cercetare Nucleară au reușit să capteze primul atom de antimaterie.

Echipa de cercetători a putut "prinde" 38 de atomi de anti-hidrogen într-un laborator, pentru o fracțiune de secundă. Experimentul ar putea oferi niște răspunsuri interesante despre natura și originile Universului.

Oamenii de știință de la Centrul European de Cercetare Nucleară au reușit, în premieră pentru omenire, să captureze atomi de antimaterie, relatează BBC, citat de antena3.ro. Cercetătorii de la Large Hadron Collider au reușit să mențină stabili 38 de atomi de antihidrogen, pentru o fracțiune de secundă.

Antihidrogenul a mai fost produs și în trecut însă s-a dezintegrat instantaneu atunci când a întâlnit materia obișnuită.

Echipa de cercetători susține că abilitatea de a studia asemenea atomi antimaterie va permite efectuarea unor teste fizice care până acum erau imposibile.

Unul dintre marile mistere studiate de fizicieni este reprezentat de întrebarea: de ce este lumea construită preponderent din materie și nu din antimaterie? Legile fizicii nu fac distincție între cele două, care ar fi trebuit să fie create în cantități egale la nașterea Universului.

http://www.jurnalul.ro/stiinta-tehni...vi-560193.html

http://www.adevarul.ro/actualitate/t...374962503.html

http://edition.cnn.com/2010/WORLD/eu...ex.html?hpt=T2
Eu nu o sa ironizez, fiindca stiu ca oamenii aceia au un crez, si au luptat mult sa ajunga acolo unde sunt, si unii cauta sincer raspunsuri.
Dar pe zi ce trece imi dau seama ca nu orice care suna plauzibil, fezabil e si adevarat.

Noi ca oameni inca nu stim la ce e bun apendicele, dar avem infatuarea sa zicem ca gata, am dezlegat cheile universului. Pai noi care nu stim inca toate plantele si la ce sunt bune, nici macar alea banale, doar dibuim pe ici, pe colo, crezi ca suntem in stare sa intelegem corect microcosmosul?

In domeniul asta al fizicii suntem ca niste copii nascuti prematur, si nu se stie daca vom supravietui, fiindca nu mergem cu cunoasterea asa cum trebuie:
Excludem din ecuatie tot ce ni se pare greu de aflat, si dupa cand ajungem la banalul ax+b=0 ne batem cu pumnii in piept ca am descoperit ceva nou. Dar defapt noi nu am gasit ceva adevarat si complet ci ceva convenabil.

Asta ca abordare a stiintei.

Apoi mai e si problema massmedia care ne manipuleaza dupa bunul ei plac: azi s-a descoperit nu stiu ce, dar defapt unele nu exista, sau sunt cu totul altceva. Marile descoperiri nu sunt prezentate publicului, fiindca cel ce are informatia are puterea, iar masele trebuie supuse si controlate, trebuie sa li se dea senzatia ca sunt libere, informate cand defapt...

Cred ca un pic de scepticism si realism ne-ar prinde bine. Vorba aceea sa nu crezi pana nu... experimentezi.
Reply With Quote
Răspunde



Subiecte asemănătoare
Subiect Subiect început de Forum Răspunsuri Ultimele Postari
Ce considerati despre "Misquoting Jesus"/"Forged" de Bart Ehrman Ciprian Mustiata Teologie si Stiinta 8 19.12.2012 16:12:08
Am nevoie de "putin" ajutor ! - Va rog nu treceti "peste" - Nu am liniste de o luna! valentinalogo Preotul 28 06.06.2010 07:26:42
Dosarele "Revolutiei " au fost astazi desecretizate cristiboss56 Stiri, actualitati, anunturi 15 11.03.2010 18:54:47